Muz Çayı Nedir? Hiç Denediniz mi?

Muz Çayı Nedir? Hiç Denediniz mi?

Muz çayı muz, sıcak su, tarçın veya baldan yapılır. Kalp sağlığını destekleyebilecek, uykuya yardımcı olabilecek ve şişkinliği önleyebilecek antioksidanlar, potasyum ve magnezyum sağlar.

Muz, dünyanın en popüler meyvelerinden biridir.

Çok besleyicidirler, harika tatlı bir tada sahiptirler ve birçok tarifte ana bileşen olarak kullanılırlar.

Muz bile rahatlatıcı bir çay yapmak için kullanılır. Uyumayan bebekler için muz çayı yapan anneler vardır.

Bu makale, muz çayı, beslenmesi, sağlık yararları ve nasıl yapılacağı dahil olmak üzere gözden geçirmektedir.

Muz Çayı Nedir?

Muz çayı, bütün muzun sıcak suya kaynatılması, daha sonra çıkarılması ve kalan sıvının içilmesi ile yapılır.

Tercihlerinize bağlı olarak, soyma ile veya soymadan yapılabilir. Soyma ile yapılırsa, genellikle muz kabuğu çayı olarak adlandırılır.

Muz kabuğu çayının lif içeriği yüksek olması ve daha uzun sürmesi nedeniyle, birçok kişi kabuğu çıkarmayı tercih eder.

Çoğu kişi, bu muzla demlenmiş çayı, lezzetini arttırmak için bir tutam tarçın veya bal ile içer. Son olarak, en çok gece uykusuna yardımcı olmaktan zevk alır.

Özet: Muz çayı, bütün muz, sıcak su ve bazen tarçın veya baldan oluşan, muzla demlenmiş bir içecektir. Soyma ile ya da soyma olmadan yapabilirsiniz, soymayı bırakmayı seçerseniz daha uzun sürebilir.

Muz Çayı ile Beslenme

Muz çayı için ayrıntılı beslenme bilgisi mevcut değildir.

Yine de, bütün muzları ve suyu kullandığı için, büyük olasılıkla muzlarda bulunan, B6 vitamini, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır gibi suda çözünür bazı besinleri içerir (1 ).

Sert muzlar B6 vitamini ve potasyum gibi bazı besinleri serbest bıraksa da, meyvenin tamamını yemekten alacağınız kadarını alamazsınız. Daha uzun demleme süreleri, çaydaki besin maddelerinin konsantrasyonunu artırabilir.

Bununla birlikte, muz çayı kalp sağlığı ve uyku kalitesi için önemli mineraller olan büyük bir potasyum ve magnezyum kaynağı olabilir (2 , 3 , 4 ).

Ayrıca, sağlıklı bir bağışıklık sistemini ve kırmızı kan hücresi gelişimini desteklemeye yardımcı olan B6 vitamini içerir (5 , 6 ).

Özet: Muz çayı iyi bir B6 vitamini, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır kaynağı olabilir. Yine de, her parti hazırlama yöntemindeki ve demleme süresindeki farklılıklardan dolayı çeşitli miktarlarda besin içerebilir.

Muz Çayının Yararları

Muz çayı içmek çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

Antioksidanlar İçerebilir

Dopamin ve gallocatechin dahil olmak üzere suda çözünür antioksidanlarda muzda doğal olarak yüksektir. Bu da serbest radikallerle savaşmaya ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir (7 , 8 ).

Bununla birlikte, kabuğun etten daha yüksek antioksidan seviyeleri vardır. Bu nedenle, demleme sırasında çayın kabuğunu soymanız bu moleküllerin alımını artırabilir (7 , 9 ).

Her ne kadar muzlar C vitamini açısından doğal olarak yüksek olsa da, muz çayı bu antioksidan için iyi bir kaynak değildir. Çünkü ısıya duyarlıdır ve demleme sırasında tahrip olacaktır (10 ).

Şişkinliği Önleyebilir

Muz çayı potasyumda yüksektir. Sıvı dengesini, sağlıklı kan basıncını ve kas kasılmalarını düzenlemek için önemli bir mineral ve elektrolittir ( 11 ,12 ).

Potasyum, hücrelerinizdeki sıvı dengesini düzenlemek için başka bir mineral ve elektrolit olan sodyum ile yakın çalışır. Ancak, potasyumdan daha fazla sodyum içerdiklerinde, su tutma ve şişkinlik yaşayabilirsiniz ( 11 ).

Muz çayının potasyum ve su içeriği, yüksek tuzlu bir diyet nedeniyle böbreklerinizin idrarınıza daha fazla sodyum salgılaması için sinyal göndererek dengeleme kabarmasına yardımcı olabilir ( 11 ).

Uykuya Teşvik Edebilir

Muz çayı popüler bir uyku yardımı olmuştur.

Potasyum, magnezyum ve triptofan gibi birçok insanın uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğunu iddia ettiği üç ana besin maddesi içerir ( 1 ).

Muzlar, kas gevşetici özellikleri nedeniyle daha iyi uyku kalitesi ve uzunluğu ile bağlantılı iki mineral olan iyi bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır (3 , 13 , 14 ).

Ayrıca, uykuya neden olan hormonlar serotonin ve melatonin üretmek için önemli olan bir amino asit olan bir triptofan sağlarlar (15 , 16 ).

Bununla birlikte, hiçbir çalışma muz çağının etkinliğini uyku yardımı olarak incelememiştir.

Dahası, bu besinlerin demleme sırasında çayın içine ne kadar aktıkları bilinmemektedir. Bu da çayı içmenin muz yemeyle aynı uykuyu arttırıcı etkilere sahip olup olmayacağını bilmek zorlaştırmaktadır.

Şeker Oranı Düşük

Muz çayı şekerli içecekler için iyi bir alternatif olabilir.

Çaydaki doğal bir tatlandırıcı olarak işlev gören, muz içindeki şekerin sadece küçük bir miktarı suya atılır.

Çoğu insan, aşırı şişmanlık, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski ile ilişkili olan içeceklerden çok fazla şeker tüketir (17 ).

Bu nedenle, muz çayı gibi şekersiz içecekler seçmek, şeker alımınızı azaltmak için kolay bir yol olabilir.

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Muz çayındaki besinler kalp sağlığını destekleyebilir.

Muz çayı, kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak için yardımcı olduğu gösterilen potasyum ve magnezyum içerir (2 , 18 , 19 , 20 ).

Aslında, 90.137 kadında yapılan bir çalışma, potasyum yönünden zengin bir diyetin % 27 oranında inme riskini azalttığını buldu (21 ).

Ayrıca, muz çayında bir çeşit antioksidan olan kateşinler açısından zengin bir diyet kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Yine de hiçbir çalışma, muz çayındaki antioksidanları veya kalp hastalığı riski üzerindeki etkilerini doğrudan incelememiştir (8 ).

Özet: Muz çayı, kalp hastalığı riskini azaltabilecek, şişkinliği önleyebilecek besinlerde ve antioksidanlarda yüksektir. Ayrıca, şeker oranı doğal olarak düşüktür ve şekerli içecekler için mükemmel bir alternatiftir.

Muz Çayı Nasıl Yapılır?

Muz çayının hazırlanması çok kolaydır. Kabuğu ile veya kabuğu olmadan yapılabilir.

Muz Çayı Kabuğu Olmadan

 1. Tencereye 2-3 bardak (500–750 ml) su doldurup kaynatın.
 2. Bir muz soyun ve her iki ucundan dilimleyin.
 3. Kaynamış suya muz ekleyin.
 4. Isıyı azaltın ve 5-10 dakika kaynamaya bırakın.
 5. Tarçın veya bal ekleyin (isteğe bağlı).
 6. Muzları çıkarın ve kalan sıvıyı 2-3 bardakta bölün.


Muz Kabuğu Çayı


 1. Tencereye 2-3 bardak (500–750 ml) su doldurup kaynatın.
 2. Kir ve döküntüleri gidermek için tüm muzları akan su altında nazikçe durulayın.
 3. Kabuğu açık bırakarak, her iki ucundan dilimleyin.
 4. Kaynamış suya muz ekleyin.
 5. Isıyı azaltın ve 15-20 dakika kaynamaya bırakın.
 6. Tarçın veya bal ekleyin (isteğe bağlı).
 7. Muzları çıkarın ve kalan sıvıyı 2-3 bardakta bölün.

Çayın tadını kendiniz çıkarıyorsanız, kalanları buz dolabınızda saklayın ve soğuk, ılık veya ısıtılmış halde 1-2 gün içinde içmeye başlayın.

Atıkları önlemek için, kalan muzu smoothies, yulaf ezmesi veya muz ekmeği gibi diğer tariflerde kullanın.

Özet: Muz çayı yapmak için, bütünüyle kaynatın, muzu 5-10 dakika boyunca sıcak suda soyun. Kabuğunu açık bırakmayı tercih ederseniz, 15–20 dakika pişirin. Ekstra lezzet için tarçın veya bal ekleyin.

Uzun Lafın Kısası

Muz çayı muz, sıcak su, tarçın veya baldan yapılır.

Kalp sağlığını destekleyebilecek, uykuya yardımcı olabilecek ve şişkinliği önleyebilecek antioksidanlar, potasyum ve magnezyum sağlar.

İşleri değiştirmek ve yeni bir çay denemek istiyorsanız, muzlu çay lezzetli ve yapımı kolaydır.

Muzun faydalarını merak ediyor ve okumaya devam etmek istiyorsanız linke tıklamanız yeterli (Oku).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın