Mine Çiçeği (Verbena Bitkisi) Nedir? Mine Çiçeği Faydaları

Mine Çiçeği (Verbena Bitkisi) Nedir? Mine Çiçeği Faydaları
Mine çiçeği, çoklu hastalıkların tedavisi için dünya çapında kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Mine çiçeği nedir? Verbana bitkisi nedir? Mine çiçeği vampir içerikli hikayelere de konu olması ile de tanınan, Verbena officinalis ve haç otu olarak da bilinen peyzaj mimarlığında Verbena bitkisi olarak anılan, Avrupa ve Asya'ya özgü çok yıllık bir bitkidir. Mine çiçeği bakımı da oldukça kolaydır ve peyzaj mimarlığında da halk tıbbında da son derece yaygın olarak kullanılan bakımı ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir (1).

 

Bitki Verbenaceae familyasına aittir ve loblu, dişli yaprakları ve ipeksi, soluk-mor çiçekleri vardır. İçerdiği çoklu faydalı bileşikler nedeniyle tüm dünyada bitkisel bir ilaç olarak kullanılır.

 

Bu makale mine çiçeği faydaları, mine çiçeği özellikleri,  mine çiçeği kullanımlarını ve mine çiçeğinin potansiyel yan etkilerini incelemektedir.

 

Potansiyel Mine Çiçeği Faydaları

 

Mine çiçeği, iddia edilen faydalarından sorumlu olabilecek iridoid glikozitler, flavonoidler ve triterpenoidler dahil olmak üzere 20'den fazla yararlı bitki bileşiği içerir (2).

 

Antitümör ve Antikanser Etkilere Sahip Olabilir


Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mine çiçeği glikozitlerinin, triterpenoidlerinin ve uçucu yağlarının tümör büyümesini engelleyebileceğini ve kanserli hücrelerin ölümüne neden olabileceğini düşündürmektedir (3, 4).

 

Bir fare çalışmasında, kg başına 40 gram yüksek dozlarda mine çiçeği özütü, kontrol grubuna kıyasla tümör büyümesini %30'dan fazla inhibe etti.

 

Araştırmacılar, bu anti-tümör aktivitesini iki tür glikozit olan verbenosid A ve B'ye ve triterpenoidlere bağlamaktadır (3).

 

Ek olarak, mine yağı esansiyel yağında önemli bir bileşen olan sitral, programlanmış hücre ölümüne neden olan kanıtlanmış antikanser etkilere sahiptir (5).

 

Bir test tüpü çalışması, %0.01 mine çiçeği esansiyel yağ konsantrasyonunun, kronik lenfositik lösemili hastalardan elde edilen ve vücuda saldıran bağışıklık sistemi hücrelerinin ölümünü %15’ten %52’ye arttırdığını ve bunun yeni terapötik ajan olarak kullanılabileceğini belirttiler (4).

 

Bununla birlikte, bu iddiaları doğrulamak için insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Sinir Hücreleri İçin Koruyucu Etki


Mine çiçeği özütü bazı nörolojik veya beyinle ilgili durumlara fayda sağlayabilir.

 

Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, vervain glikozid verbenalinin - aynı zamanda kornin olarak da bilinir - inme sonrası beyin hasarını önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermektedir (6, 7, 8).

 

Çalışmalar, bileşiğin beyinde oksijen sağlayan - yeni kan damarlarının gelişimini desteklediğini ve mitokondriyal fonksiyonunu geliştirdiğini açıklıyor.

 

Mitokondri hücreleriniz enerji üretiminden sorumludur ve bunu yapmak için oksijene ihtiyaçları vardır. Oksijensiz enerji üretimi azalır, bu da düzenli hücresel aktivitede sorunlara ve potansiyel olarak sinir sisteminin birçok hastalığının gelişmesine yol açar ( 9 ).

 

Böylece, verbenalin beyne yeterli enerji ve kan temini sağlar, inme sonrası işlevi iyileştirir.

 

Dahası, ekstrakt Alzheimer hastalığında beyin hücrelerinin veya nöronların kaybına karşı koruma sağlayabilir.

 

Araştırmalar, Alzheimer hastalığında oluşan beta-amiloid veya Abeta peptidin toksisitesini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu bileşiğin birikmesi, hastalığın gelişiminde rol oynayan önemli bir toksik faktördür (10).

 

Kaygı ve Kramplara İyi Gelebilir


Mine çiçeği uzun zamandır halk tıbbında gevşetici veya sinir toniği olarak kullanılmaktadır ve hayvan araştırmaları şu anda bu kullanımı desteklemektedir.

 

Farelerde yapılan bir araştırma, mine özütünün vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1-0.5 gramlık dozların, anksiyeteyi azaltmak için kullanılan popüler bir ilaç olan diazepam ile karşılaştırılabilir bir anksiyete azaltıcı etkiye sahip olduğunu belirledi (11).

 

Araştırmacılar bunu, her ikisinin de anti-anksiyete ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu bilinen bitkinin flavonoid ve tanen içeriğine bağladılar.

 

Farelerde yapılan diğer çalışmalar, ekstraktın epilepsi gibi nörolojik hastalıkları olanlarda konvülsiyon veya nöbetlerin başlangıcını uzatarak ve sürelerini kısaltarak yönetebileceği sonucuna varmıştır (11, 12).

 

Bu, mine çiçeğinin temel bir bileşeni olan verbenin ile ilişkilendirildi. Verbenin, genellikle epilepsi tedavisinde kullanılan bir bileşik olan bromüre göre tercih edildi. (11).

 

Antimikrobiyal Aktiviteye Sahiptir


Antibiyotik direnci büyüyen küresel bir sorundur. Umut verici bir şekilde, çalışmalar mine çiçeğinin antibiyotiğe dirençli bakteri ve mantarlara karşı koruyabildiğini göstermektedir.

 

Bir test tüpü çalışmasında, mine çiçeği esansiyel yağı iki mantar ve yedi bakteriye karşı test edildi. Tüm mikroorganizmaların büyümesini doza bağlı bir şekilde inhibe etti - yani doz ne kadar yüksek olursa, antimikrobiyal etki o kadar yüksek oldu (13).

 

Benzer şekilde, başka bir test tüpü çalışması, mine çiçeği özütünün, çoklu bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella typhi'ye karşı antibakteriyel etkisini gösterdi (14).

 

Sitral gibi mine yağı içindeki bileşiklerin antimikrobiyal aktivitelere sahip olduğu bilinmektedir. Ek olarak, bitkide bulunan flavonoidler gibi diğer faydalı bileşikler de bu etkilere katkıda bulunabilir. (15).

 

Araştırmalar, flavonoidlerin konakçıya bakteriyel bağlanmayı inhibe edebileceğini ve insan hücrelerine karşı toksisiteyi nötralize edebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, insanlarda çalışmalara hala ihtiyaç vardır (16).

 

Mine Çiçeği Faydalarından  Diğerleri


Mine çiçeği özü ve uçucu yağlar, aşağıdakiler gibi başka potansiyel sağlık yararları sağlayabilir:

 

  • Anti-enflamatuar aktivite: Mine çiçeği ekstraktının topikal kullanımının, sıvı tutulmasının neden olduğu şişlik üzerinde bir anti-enflamatuar etkisi olduğu görülmektedir ve ödemi azaltır (17).

  • Diş eti sağlığını destekler: 260 kişide yapılan bir çalışma, bir mine çiçeği çayının ya da gargarasının (bitkisel infüzyon) kronik diş eti iltihabının ve iltihabın hassasiyetini giderebilir (18). (Mine çiçeği çayı faydaları)

  • Kalp sağlığını destekler: Farelerde yapılan bir araştırma, verbenalin veya kornin ile tedavinin kalp dokusu ölümünü ve yetersiz kan akışından kaynaklanan hasarı azalttığını belirledi (19).

  • Antidiyareik aktivite: Bir hayvan çalışması, mine çiçeği kök ekstresinin bir kontrole kıyasla diyare hacmini ve sıklığını önemli ölçüde geciktirdiği ishalin olumsuz etkilerini azalttığı sonucuna vardı (20).

 

Özet: Mine çiçeği, çok sayıda faydalı bileşiği nedeniyle popüler bir tedavi yöntemidir. Mine çiçeği faydalarından bazıları antitümör etkileri, sinir hücresi koruması, anksiyete ve konvülsiyon azaltıcı özellikler ve antimikrobiyal aktiviteyi içerir.

 

Mine Çiçeği Nasıl Kullanılır?

 

Mine çiçeğinin sağlık yararlarının çoğu bilim tarafından desteklenmektedir, ancak bitki aynı zamanda geleneksel tıpta, etkileri destekleyen klinik kanıtlar olmaksızın diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

 

Örneğin, Etiyopya'da, yaprakları kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılırken, kökleri bademcik iltihabı ve askariazis olarak bilinen bağırsak kurtları/tenya tedavisi için kullanılır - karın ağrısı ve ishale yol açabilen Ascaris lumbricoides'in neden olduğu bir hastalıktır (21).

 

Bitkinin tamamı ayrıca karın ağrısını tedavi etmek ve talihsizlik veya yaralanmaya neden olduğuna inanılan nazarlığa karşı korumak için kullanılır (21).

 

Mine çiçeği ayrıca geleneksel olarak emziren kadınlarda süt üretimini artıran bir madde olan galaktagog olarak kullanılır. Ancak bu, bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen başka bir kullanımdır (22).

 

Mine çiçeğini tentür formunda, bir toz veya merhem olarak bulabilirsiniz. Acı bir tada sahip olduğu söylense de, bitkisel bir infüzyon olarak da alabilirsiniz.

 

Mine çiçekleri ayrıca kokteyllerde ve alkollü içeceklerde garnitür olarak kullanılır.

 

  • Özet: Vervain, yani mine çiçeği geleneksel tıpta enfeksiyonları ve karın ağrısını tedavi etmek ve emziren kadınlarda süt üretimini teşvik etmek için kullanılır. Ancak, bu kullanımların hiçbiri bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

Mine Çiçeği Yan Etkileri ve Önlemler

 

Vervain genellikle Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenli (GRAS) olarak kabul edilmektedir. Genellikle iyi tolere edilirken, yan etkiler hakkında raporlar vardır (22).

 

Hayvan çalışmaları, hamilelik sırasında mine çiçeği özütünün tüketilmesinin zayıf kilo alımına ve azalmış kemik ossifikasyonu veya sertleşme gibi fetal anormalliklere yol açabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, hamile kadınlar mine çiçeği içeren tüm ürünlerden kaçınmalıdır (23).

 

Ayrıca, bitkiden elde edilen bileşiklerin anne sütüne geçip geçemeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle, emziren anneler, kendilerinin ve bebeklerinin güvenliğini sağlamak için dikkatli olmak ve mine çiçeği bitkisini tüketmekten kaçınmak isteyebilirler (22).

 

Dahası, daha eski araştırmalar, yemeklerle mine çiçeği çayı içmenin demir emilimini %59 oranında inhibe edebileceğini göstermektedir. Bu, anemi veya demir eksikliği olan kişilerin bitkiden uzak durması gerektiği anlamına gelir (24).

 

Son olarak - ve daha eski araştırmalara göre - mine çiçeğinin K vitamini içeriği, bitki-ilaç etkileşimlerine yol açabilir ve warfarin gibi kan inceltici ilaçların etkisini azaltabilir pıhtı oluşumuna sebep olabilir (25).

 

Bu nedenle, yeni bir ek denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

 

Özet: Mine çiçeği genellikle FDA tarafından güvenli olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar, demir eksikliği olan kişiler ve kan inceltici kullananlar mine çiçeği çayı içmekten veya mine çiçeği içeren ürünler tüketmekten kaçınmalıdır.


Uzun Lafın Kısası

 

Mine çiçeği, çoklu hastalıkların tedavisi için dünya çapında kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır. Mine çiçeği çayı, tentür, toz veya krem ​​şeklinde kullanılabilir.

 

Antitümör etkileri, sinir hücresi koruması ve anksiyete ve konvülsiyon azaltıcı özellikler de dahil olmak üzere bilimin desteklediği birçok sağlık faydası sunar.

 

Sadece anne sütü üretimini arttırmak veya kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek de dahil olmak üzere, iddia edilen faydalarının ve kullanımlarının bilim tarafından desteklenmediğini unutmayın.

 

Son olarak, genellikle FDA tarafından güvenli olarak kabul edilirken, hamile kadınlar, anemisi olan kişiler ve kan incelticileri kullananlar istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için tüketmemelidir.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler