Maltoz Sizin için İyi mi Kötü mü?

Maltoz Sizin için İyi mi Kötü mü?
Maltoz, sofra şekerinden daha az tatlı olan bir şekerdir. Fruktoz içermez ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun yerine kullanılır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Maltoz, birbirine bağlı iki glikoz molekülünden yapılmış bir şekerdir.

 

Tohumlarda ve bitkilerin diğer kısımlarında filizlenmek için depolanmış enerjilerini parçaladıkları için yaratılır. Bu nedenle, tahıllar, bazı meyveler ve tatlı patatesler gibi gıdalar doğal olarak yüksek miktarda bu şekeri içerir.

 

Maltoz sofra şekeri ve fruktozdan daha az tatlı olmasına rağmen, ısı ve soğuğa benzersiz toleransı nedeniyle uzun zamandır sert şekerleme ve dondurulmuş tatlılarda kullanılmaktadır.

 

Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve fruktoz içeren diğer tatlandırıcıların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri hakkında artan kamu bilinci sayesinde, birçok gıda şirketi fruktoz içermeyen maltoza geçmektedir.

 

Bu makale, maltozun vücudunuzu nasıl etkilediğini, nereden geldiğini, sağlıklı veya sağlıksız olup olmadığını ele almaktadır.

 

Maltoz Nedir?

 

Çoğu şeker, yapı taşı görevi gören daha küçük şeker moleküllerinden oluşan kısa zincirlerdir. Maltoz iki glikoz biriminden oluşur. Sakkaroz olarak da bilinen sofra şekeri, bir glikoz ve bir fruktozdan yapılır.

 

Maltoz, birçok glikoz ünitesinin uzun bir zinciri olan nişastanın parçalanmasıyla yapılabilir. Bağırsaklarınızdaki enzimler bu glikoz zincirlerini maltoza böler (1 ).

 

Bitki tohumları da filizlenirken şekeri nişastadan serbest bırakmak için enzimler üretir.

 

İnsanlar uzun zamandır gıda üretimi için bu doğal süreçten faydalanmaktadır.

 

Örneğin, malt işleminde taneler suda filizlenir, sonra kurutulur. Bu, tahıllardaki enzimleri maltoz ve diğer şeker ve proteinleri serbest bırakmak için aktive eder.

 

Malttaki şekerler ve proteinler maya için çok besleyicidir. Bu nedenle malt bira, viski ve malt sirkesinin demlenmesinde önemli hale gelmiştir.

 

Malt taneleri ayrıca şekerlerde ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır.

 

Maltoz, demleme malzemelerinin satıldığı kuru kristaller veya pişirme malzemelerinin yanında satılan bir şurup olarak satın alınabilir. Şurup genellikle mısır bazlıdır. Ancak yüksek fruktozlu mısır şurubu ile karıştırılmamalıdır.

 

Maltozu tariflerde diğer şekerler için 1: 1 yerine kullanabilirsiniz. Maltoz, sakaroz veya fruktoz kadar tatlı değildir. Bu nedenle bazı tariflerde, istenen lezzeti üretmek için 1: 1'den biraz daha fazlası gerekebilir.

 

Özet: Maltoz, nişastanın parçalanmasıyla oluşur. Bu, nişastayı yedikten sonra bağırsağınızda ve ayrıca filizlenmeye başlarken tohumlarda, diğer bitkilerde olur. Bu şeker demleme ve tatlandırıcı olarak önemlidir.

 

Maltozda Yüksek Gıdalar

 

Bazı gıdalar doğal olarak maltoz içerir ( 2 ).

 

Buğday, mısır unu, arpa ve birkaç antik tahılda bulabilirsiniz. Birçok kahvaltılık gevrek, doğal tatlılık katmak için malt taneleri kullanır.

 

Meyveler, diyette, özellikle şeftali ve armutlarda yaygın olarak görülen bir başka maltoz kaynağıdır. Tatlı patatesler, diğer yiyeceklerden daha fazla maltoz içerir ve tatlı lezzetlerini açıklar.

 

Çoğu şurup tatlılıklarını maltozdan alır. Yüksek maltozlu mısır şurubu şekerinin % 50 veya daha fazlasını maltoz formunda sağlar. Şekerlemeler ve ucuz bir tatlandırıcı yapımında faydalıdır.

 

Özet: Maltoz nişastalı tahıllarda, sebzelerde ve meyvelerde bulunur. Yüksek maltozlu mısır şurubu şeklinde düşük maliyetli bir şeker kaynağı olarak faydalıdır.

 

Maltoz Sofra Şekerinden Daha mı Sağlıklı?

 

İnsanlar genellikle yemek pişirmek ve tatlandırmak için sofra şekeri olarak da bilinen sükroz kullanırlar. Bir fruktoz molekülüne bağlı bir glikoz molekülünden yapılmış başka bir kısa, iki şeker zinciridir.

 

Sükroz her iki şekeri de verdiğinden, sağlık etkileri muhtemelen glikoz ve fruktoz arasında bir yerdedir.

 

Bununla birlikte, fruktozun daha ciddi sağlık etkileri vardır ve glikozdan farklı bir şekilde metabolize edilir.

 

Yüksek fruktozlu bir diyet tüketmek daha hızlı bir obezite, insülin direnci ve diyabet başlamasına neden olabilir (3 ).

 

Maltoz fruktozdan ziyade sadece glikozdan oluştuğu için sofra şekerinden biraz daha sağlıklı olabilir. Bununla birlikte, hiçbir araştırma maltoz yerine fruktoz ikame edilmesinin etkilerini araştırmamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Maltoz, sofra şekeri gibi fruktoz içermez. Bu nedenle diyetinizde sofra şekerini maltoz ile değiştirmek, çok fazla fruktozun bilinen sağlık etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, maltozun sağlık üzerindeki etkileri iyi araştırılmamıştır.

 

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

 

Bazı insanlar, sofra şekerinin sıklıkla şeytanlaştırılmış yüksek fruktozlu mısır şurubundan daha sağlıklı olduğunu düşünür.

 

Ama aslında, fruktoz içerikleri çok benzer. Sofra şekeri tam olarak % 50 glikoz ve % 50 fruktoz iken, yüksek fruktozlu mısır şurubu yaklaşık % 55 fruktoz ve % 45 glikozdur.

 

Bu küçük fark, sofra şekerini yüksek fruktozlu mısır şurubundan daha sağlıklı kılmaz (4 ).

 

Gıda şirketleri, yüksek fruktozlu mısır şurubunu yüksek maltozlu mısır şurubu ile değiştirerek halkın fruktoz algısının artmasını olumsuz etkilemeye çalışmıştır.

 

Ve bunu yapmakta haklı olabilirler. Maltoz, gram için gram olan aynı miktarda fruktozun yerine kullanılırsa, biraz daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

 

Genel olarak, yüksek maltoz ve yüksek fruktozlu mısır şurupları birbirleri için 1: 1 oranında ikame edilebilir, ancak tek tek ürünler değişebilir.

 

Fruktozun sizin için biraz daha kötü olabilmesi, mutlaka maltozu sağlıklı yapmaz. Maltozun hala şeker olduğunu ve ılımlı olarak kullanılması gerektiğini unutmayın.

 

Özet: Yüksek fruktozlu mısır şurubunun yüksek maltozlu mısır şurubuyla değiştirilmesi, fruktoz alımınızı azaltacağı için sağlık açısından küçük bir yararı olabilir. Bununla birlikte, kesin bir araştırma mevcut değildir, bu yüzden daha fazlasına ihtiyaç vardır.

 

Maltoz Sizin İçin Kötü mü?

 

Diyetteki maltozun sağlık üzerindeki etkileri konusunda neredeyse hiçbir araştırma yoktur.

 

Çoğu maltoz sindirildiğinde glikoza ayrıldığından, sağlık etkileri muhtemelen diğer glikoz kaynaklarına benzer (5 ).

 

Besinsel olarak, maltoz, nişastalar ve diğer şekerler ile aynı sayıda kalori sağlar.

 

Kaslarınız, karaciğeriniz ve beyniniz glikozu enerjiye dönüştürebilir. Aslında, beyin enerjisini neredeyse tamamen glikozdan alır. Bu enerji ihtiyaçları karşılandığında, kan dolaşımınızdaki kalan glikoz lipidlere dönüştürülür ve yağ olarak depolanır (6 ).

 

Diğer şekerlerde olduğu gibi, maltozu ılımlı bir şekilde tükettiğinizde, vücudunuz onu enerji için kullanır ve zarar vermez (7 , 8 , 9 ).

 

Bununla birlikte, maltozu fazla tüketirseniz, tıpkı diğer şekerler gibi obezite, diyabet ve kalp ve böbrek hastalığına yol açabilir (3 ).

 

Maltoz için, çoğu besinde olduğu gibi, zehiri yapan dozdur.

 

Özet: Araştırma sınırlıdır. Ancak maltozun sağlık üzerindeki etkileri muhtemelen diğer şekerlerinkine benzerdir. Bu nedenle, ılımlı maltoz tüketimi zarar vermez.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Maltoz, sofra şekerinden daha az tatlı olan bir şekerdir. Fruktoz içermez ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun yerine kullanılır.

 

Herhangi bir şeker gibi, maltoz fazla tüketildiğinde zararlı olabilir, obezite, diyabet ve kalp hastalığına yol açabilir (3 ).

 

Bunun yerine, tatlandırıcı olarak meyve ve çilek kullanın. Bu, diyetinize eklenen şekerleri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, az miktarda şeker içermekle birlikte, lif, vitaminler ve antioksidanlar gibi ek besinler de sunarlar.

 

Maltoz, fruktoz içeren şekerlere tercih edilebilir. Ancak, hala şekerdir, bu yüzden idareli tüketmelisiniz.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler