Lavman Nedir? Güvenli mi? Çeşitleri, Faydaları ve Zararları

Lavman Nedir? Güvenli mi? Çeşitleri, Faydaları ve Zararları

Lavman kabızlığı gidermek ve kolonu temizlemek için kullanılır. Su veya yağ bazlı solüsyonlar rektumunuzdan bağırsak içine atıkları atmak için enjekte edilir.

 

Lavman nedir? Lavman ne demek? Lavmanlar, bağırsaklarınızın boşalmasını temizlemek veya uyarmak amacıyla yapılan rektal sıvı enjeksiyonlarıdır.

Lavman ne için yapılır? Yüzlerce yıldır kronik kabızlığı tedavi etmek, insanları belirli tıbbi testlere ve ameliyatlara hazırlamak için kullanılmıştır (1 ).

Lavmanlar tıbbi bir uzman tarafından uygulanabilir veya evde kendi kendine uygulanabilir.

Bu makale farklı lavman türlerinin yanı sıra potansiyel yararlarını ve sağlık sorunlarını da gözden geçirmektedir.

"Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yollarını deniyorum ancak sürekli kilo al, kilo ver döngüsünden yoruldum. Artık kalıcı kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer profesyonel yardım için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Ayrıca aklınızdaki tüm sorular için instagram ve whatsapp yoluyla diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Lavman Nedir? Lavman Ne İşe Yarar?

 

Kabızlık dışkınızın sert ve kuru olduğu bir durumdur. Birçok insan için bu, lavman gibi bir müdahale gerektiren kronik bir problem olabilir veya rektal olarak yerleştirilen bir müshil olabilir.

Ayrıca bazı teşhis testleri veya ameliyatlardan önce kolonunuzu yıkamak için lavmanlar da verilebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak ve dışkıya engel olmamak için bu işlemlerden önce bağırsaklarınızın boş olması gerekir.

Bazı lavman savunucularına göre, zamanla kolonunuzda atık biriktiğinde, depresyon, yorgunluk , baş ağrısı, alerji ve sinirlilik gibi rahatsızlıklara neden olur ve lavman kullanmak rahatlama sağlayabilir.

Kronik kabızlığı olan birçok kişinin depresyon ve diğer psikolojik semptomlar yaşadığı doğru olsa da, atık birikiminin doğrudan yukarıda belirtilen etkilere yol açtığını gösteren kanıtlar eksiktir (2 , 3 ).

Kaç çeşit lavman türü vardır? Lavman çeşitleri, iki ana lavman türü vardır - temizleme ve tutma, lavman türleri ve özellikleri.

 

Temizleme Lavmanları - Bağırsak Temizleme Lavman

 

Bağırsak temizleme lavman seti, temizleme lavmanları su bazlıdır. Kolonunuzu yıkamak için kısa bir süre rektumda tutulmaları amaçlanmıştır. Enjekte edildikten sonra, vücudunuz emene kadar, bir kaç dakika tutulur. Ayrıca, gevşek madde ve bağırsaklarınızda dışkı etkilenir.

En yaygın temizleme lavmanlarından bazıları şunlardır (3 , 4 ):

 

 • Su veya tuzlu su. Tüm seçeneklerin en az tahriş edici olması, su veya tuzlu su - vücudunuzun sodyum konsantrasyonunu taklit eden tuzlu su - öncelikle kolonu genişletme kabiliyetleri ve mekanik olarak dışkılama kabiliyetleri için kullanılır.
 • Epsom tuzu. Bu su veya tuzlu lavmana benzer, ancak magnezyum bakımından zengin Epsom tuzunun bağırsak kaslarını gevşetmede ve kabızlığı gidermede daha etkili olduğu söylenir.
 • Sodyum Fosfat. Bu, rektumunuzu tahriş ederek atıkları yaymasına ve salıvermesine neden olan yaygın bir reçetesiz lavmandır.
 • Limon suyu. Sıcak, süzülmüş suyla karıştırılmış limon suyunun, kolonunuzu temizlerken vücudunuzun pH değerini dengeleyeceği söylenir.
 • Elma sirkesi. Avukatlar, elma sirkesinin ılık, süzülmüş suyla karıştırılmasının bağırsakları hızlı bir şekilde temizleyebileceğini ve sindirim sisteminizde başka antiviral iyileştirici etkileri olabileceğini söylüyor.
 • Sabun köpüğü. Suya kastil sabun veya az miktarda katkı maddesi içeren başka bir yumuşak sabun eklenmesi, dışkıya hızlı bir şekilde atılmasını teşvik ederken bağırsakları hafifçe tahriş eder.

 

Tutma Lavmanları

 

Lavman bekleme süresi, tutma lavmanları, barsaklarınızda serbest bırakılmadan önce en az 15 dakika olmak üzere uzun bir süre boyunca tutulacak şekilde tasarlanmıştır. Tutma lavmanları dışkıyı yumuşatan ve vücudunuzdan atılmasını kolaylaştıran su veya yağ bazlı olabilir.

En yaygın tutma lavmanlarından bazıları şunlardır (5 , 6 , 7 ):

 

 • Kahve. Kahve lavmanları kolondan safra çıkarılmasını teşvik ettiği düşünülen demlenmiş, kafeinli kahve ve suyun bir karışımıdır. Kanser hastalarına yardım etmek için onları kullanan bir doktor olan Max Gerson tarafından popülerleştirildi.
 • Mineral yağ. Bu lavman türü öncelikle kolonunuzun içindeki atıkları yağlayarak, suyla kapatarak kabızlığın giderilmeye çalışılmasıdır.
 • Probiyotik. Probiyotikleri suyla karıştırmak iyi bağırsak bakterilerinizi kolonileştirmeye yardımcı olurken bağırsaklarınızı temizleyebilir. Lactobacillus reuteri lavmanlarının ülseratif kolitli çocuklarda inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.
 • Bitkisel. Bazı insanlar, bitkisel lavmanları iddia edilen beslenme, enfeksiyonla mücadele ve antienflamatuar faydalarla yapmak için sarımsak, kedi çayı veya suyla karıştırılmış kırmızı ahududu yaprağı gibi otlar kullanır.

 

Özet: Lavman, bağırsaklarınızı temizlemeye veya kronik kabızlığı tedavi etmeye yönelik rektal sıvı enjeksiyonlarıdır. İki ana tip - temizlik ve tutma lavmanları - çeşitli çözümler sunar ve evde enjekte edilebilir.

 

Lavmanların Potansiyel Faydaları - Lavman Faydaları - Lavman Faydalı Mıdır?

 

Lavman kabızlığı tedavi edebilir ve bağırsaklarınızı temizleyebilir. Bununla birlikte, birçok kişi, diğer sağlık yararları için lavman kullanmayı tercih ediyor (8 , 9 ).

Bazı savunucular, lavmanların kilo vermeyi destekleyebileceğini, toksinleri ve ağır metalleri vücudunuzdan çıkarabileceğini ve cildinizi, bağışıklığınızı, kan basıncınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebileceğini iddia ediyor.

Yine de, lavmanların bu amaçlar için etkili olduğunu veya bunları kullanan herkese fayda sağladığını gösteren kanıtlar sınırlıdır. Modern tıpta yaygın şekilde kullanılmasına rağmen, etkinliklerini destekleyen kanıtların çoğu anekdottur (10 ).

Lavman, tıbbi bir ortamda kronik kabızlığı gidermek için kullanıldığında en etkili gibi görünmekle birlikte, özellikle evde kendi kendine uygulandıklarında birçok risk ile birlikte gelirler (11 , 12 ).

Özet: Enema, bağırsakları temizlemede ve kronik kabızlığı tedavi etmede etkili olabilir. Ancak lehine olan kanıtların çoğu bilime dayalı değil, anekdottur.

 

Potansiyel Zararları ve Tehlikeler - Lavman Zararlı Mıdır? Lavmanın Zararı Varmı? Lavman Yapmak Zararlı Mıdır?

 

Lavmanlar bağırsaklarınızı temizleyebilse de, kullanmadan önce risklerini göz önünde bulundurmalı ve bazı önlemler almalısınız.

 

Vücudunuzun Doğal Dengesini Bozabilir

 

Lavman, bağırsak bakterilerinizi rahatsız edebilir ve vücudunuzun elektrolit dengesini bozabilir.

Araştırmalar, tıbbi prosedürlerin hazırlanmasında kullanılan lavmanların etkisinin geçici göründüğü halde bağırsak bakterilerini önemli ölçüde bozduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, iki doza bölünmüş ve uygulanan lavmanların mikrobiyom üzerinde daha az etkisi olduğu görülüyor (13 , 14 ).

Büyük hacimli sabun köpüğü lavmanları ve mineral içerenler gibi çeşitli lavmanlarda elektrolit bozuklukları gözlenmiştir.

Örneğin, magnezyum doz aşımından ölüme neden olan Epsom tuzu lavmanlarına dair haberler var. Yaşlı bir adam iki sodyum fosfat lavmanı alınmasından kaynaklanan ciddi elektrolit bozulmasından öldü (3 , 15 , 16 ).

Diğer raporlar, lavmanların kolonu yıkamak için aşırı kullanımının ölümcül olabilen ciddi dehidrasyona yol açabileceğini not eder (17 ).

 

Lavman Bağırsaklarınıza Zarar Verebilir - Lavman Bağırsaklara Zarar Verir Mi?

 

Limon suyu, elma sirkesi ve kahve lavmanları oldukça asidiktir. Güvenilirliklerinin eksik olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar vardır.

Dahası, kanıtlar asitliklerinin ve makyajlarının bağırsaklarınıza zarar verebileceğini ve rektal yanıklara, iltihaplanmalara, enfeksiyonlara ve hatta ölüme yol açabileceğini göstermektedir (1 ).

Benzer şekilde, iltihaplı bir kolon, kanlı ishal, kusma ve uzun süreli komplikasyonlarla sonuçlanan asitli hidrojen peroksit lavmanlarının verildiğine dair raporlar da vardır (18 ).

Ayrıca, bazı insanlarda, bitkisel lavmanlar kan transfüzyonu ve kolonun çıkarılmasını gerektiren iç kanamaya neden olmuştur (1 ).

 

Kirli veya Yanlış Kullanılan Aletler Enfeksiyona ve Hasara Neden Olabilir

 

Bir lavmanı evde kendi kendinize yönetiyorsanız, kullandığınız araçların steril olduğundan ve zararlı mikroplardan arınmış olduklarından emin olmak çok önemlidir. Kirli araçların kullanılması, potansiyel olarak tehlikeli bir enfeksiyon geçirme riskinizi artırır.

Uygun olmayan alet kullanımı ayrıca rektum, anüs veya kolonunuza fiziksel zarar verebilir. Araştırmalar, bağırsak perforasyonunun, iç organlarınızı enfeksiyon riskine sokabilecek sık lavman kullanımının nadir bir komplikasyonu olmadığını göstermektedir (3 , 12 , 19 ).

Genellikle bir kova, tüp, çözelti ve bazen de bir ampul içeren steril lavman enjeksiyon kitleri çevrimiçi olarak veya birçok yerel eczanede bulunabilir. Temizlik ve güvenli kullanım için talimatlarla birlikte gelirler.

Özet: Enemalar güvenli ve etkili olsalar da, özellikle evde kullanılmaları durumunda birçok risk taşırlar. Yanlış kullanılan lavmanlar, rektum veya kolonunuzda hayati tehlike yaratabilecek fiziksel ve kimyasal hasara neden olabilir.

 

Lavmanlara Alternatifler - Lavman Yerine Ne Yapılabilir? Evde Lavman Yerine Ne Kullanılır?

 

Temel olarak sindirim sisteminizi canlandırmak ve temizlemek için bir lavman kullanmayı düşünüyorsanız, başka, daha az istilacı seçenekler olabilir.

Atık atılımını ve bağırsak düzenliliğini artırabilen lavmanlara bazı potansiyel alternatifler şunlardır (20 , 21 , 22 , 23 ):

 

 • dışkılamayı teşvik ettiği bilinen kahve içmek
 • bol su içmek
 • yürümek, koşmak, bisiklete binmek veya aerobik gibi düzenli egzersizler yapmak
 • magnezyum gibi reçetesiz satılan oral müshil
 • lifli  meyveler, sebzeler, tam tahıllar, fındık ve tohumlar gibi besinleri yemek.
 • Şiddetli kabızlığınız veya diğer tıbbi sorunlarınız varsa, lavmanın güvenli ve uygun bir tedavi olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Besinler

 

Özet: Bağırsak hareketlerini canlandırmaya yardımcı olabilecek lavmanlara karşı daha az riskli alternatifler arasında sulu kalmayı, düzenli egzersiz yapmayı ve sağlıklı, yüksek lifli bir diyeti izlemeyi içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Lavman kabızlığı gidermek ve kolonu temizlemek için kullanılır. Su veya yağ bazlı solüsyonlar rektumunuzdan bağırsak içine atıkları atmak için enjekte edilir.

Su veya tuzlu su gibi hafif lavmanlar en az risk taşıyanlardır. Ancak evde kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Ayrıca, steril enjeksiyon aletlerinin uygun şekilde kullanılmasını sağlamak güvenlik açısından çok önemlidir.

Birçok kişi, düzenliliği teşvik etmek ve kabızlığı önlemek için lavmanlara yemin eder, ancak etkinliklerinin kanıtı sınırlıdır.

Diğer, daha az riskli alternatifler çoğu durumda daha iyi bir seçenek olabilir.

"Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yollarını deniyorum ancak sürekli kilo al, kilo ver döngüsünden yoruldum. Artık kalıcı kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer profesyonel yardım için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Ayrıca aklınızdaki tüm sorular için instagram ve whatsapp yoluyla diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın