Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri

Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri
Kuyruk sokumu kırığı, genç sporculardan yaşlı yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyebilecek nadir ve ağrılı bir yaralanmadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Kuyruk sokumu kemiği veya koksiks, omurgadaki son kemiktir. Bu üçgen şekilli kemik, kuyruk sokumu kemiği tespit etmeyi zorlaştıracak üç ila beş farklı bölümden oluşur.

 

Kuyruk sokumu kemiği kırıkları oldukça nadirdir. Bir kişinin kuyruk sokumu kemiği çürütmesi veya o bölgede bir bağ çekmesi daha yaygındır.

 

Kuyruk sokumu kemiği semptomları, morarmış birKuyruk sokumu kemiğinin semptomlarına benzer, bu nedenle teşhis edilmesi zor olabilir. Kırık ve morarmış kuyruk sokumu kemiği için tedavi seçenekleri de benzerdir.

 

Kuyruk sokumu kemiği kırıldığında:

 

 • Ayrılan kemik parçaları bir röntgende normalin dışında bir görünüme sahiptir
 • Yarım kemik kırığı ama burda kırık parçalar birbirinden ayrılmaz.
 • Çoklu kırılmada kemik birden çok ufak parçalara ayrılmıştır.

 

Bu makalede, Kuyruk sokumu kemiği neyin neden olabileceği, tedavi seçenekleri ve kurtarma ipuçları ile birlikte nasıl tanımlanacağı anlatılmaktadır.

 

Kuyruk Sokumu Kemiği Belirtileri

 

Kuyruk sokumu kemiğinin semptomları, belde donuk bir ağrı veKuyruk sokumu kemiği çevresinde şişlik içerebilir.

 

Kuyruk sokumu kemiğinin belirtileri şunları içerir:

 

 • Sırtın ve kalçaların hemen üstünde neredeyse sürekli donuk bir ağrı
 • Otururken ve oturma pozisyonunda dururken kötüleşen ağrı
 • Kuyruk kemiğinin etrafında şişlik
 • Bağırsak hareketi sırasında yoğunlaşan ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında yoğunlaşan ağrı
 • Düzensiz bağırsak hareketleri
 • Bacakta uyuşma veya karıncalanma

 


 

Kuyruk Sokumu Kemiği Kırığı Nedenleri

 

Kuyruk sokumu kemiği en olası nedeni travma veya doğrudan yaralanmadır.

 

Gençlerde, kuyruk sokumu kemiği kırığı çoğunlukla geriye doğru düşme veya yüksek enerji kazasından kaynaklanır. Yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere bazı gruplarda beslenme yetersizlikleri kırık kemikleri daha yaygın hale getirebilir.

 

Nadir olsa da, doğum da koksiks kırıklarına yol açabilir. Bu kemik, vücuttaki konumu nedeniyle zor işlerde veya alet kullanımını gerektiren işlerde yaralanmaya karşı özellikle savunmasızdır. Kuyruk kemiği çürükleri kırıklardan daha yaygındır.

 

Kadınların kuyruk kemiği yaralanmaları yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Obezite ayrıca kuyruk kemiği problemleri için bir risk faktörüdür.

 

Kuyruk Sokumu Kemiği Teşhis

 

Birçok faktör ve durum kuyruk kemiği çevresinde ağrıya neden olabileceğinden, kuyruk sokumu kemiği kırığı teşhisi için doktorun kişinin tıbbi geçmişini alması, fiziksel bir muayene yapması ve tıbbi test siparişi vermesi gerekir.

 

Kapsamlı bir geçmişe bakmak için doktor şunları keşfedecek:

 

 • Düşme veya spor yaralanmaları da dahil olmak üzere ağrının olası nedenleri
 • Yaşa bağlı aşınma ve yıpranma gibi olası travmatik olmayan nedenler
 • Diğer kaynaklardan gelebilecek ağrı

 

Fiziİ muayene ve rektal muayene doktora ağrının yeri, neye neden olabileceği veya neye katkıda bulunabileceği hakkında daha fazla bilgi verecektir.

 

Piriformis kasları ve yakındaki eklemlerle ilgili sorunlar, örneğin sakroiliak ve lumbosakral faset eklemleri gibi - kuyruk kemiği ve çevresindeki ağrıya katkıda bulunabilir.

 

Kuyruk sokumu kemiği kırığı testi, kanser taraması ve tıbbi görüntülemeyi içerecektir .

 

X-ışınları bir doktorun kuyruk kemiğindeki hasarı bulmasına ve değerlendirmesine yardımcı olabilir. X-ışını net bir görüntü sağlamıyorsa veya ağrıya neyin neden olduğu hakkında başka endişeler varsa, MRI taraması daha fazla bilgi sağlayabilir.

 

Kısmen koksiks yapısı ve yaralanma ile aynı zamanda var olabilecek diğer koşullar nedeniyle - obezite , gaz veya kabızlık gibi - Kuyruk sokumu kemiği kırığından teşhis etmek her zaman kolay değildir.

 


 

Kuyruk Sokumu Kemiği Tedavisi

 

Diğer kırık kemiklerin aksine, kuyruk kemiğini alçıya koymak ve hareketsiz hale getirmek mümkün değildir. Bunun yerine, bir doktor ağrıyı azaltmak için bazı tekniklerin kullanılmasını önerebilir.

 

Örneğin, aşağıdakileri kullanmanızı önerebilirler:

 

 • Özel olarak tasarlanmış yastıklar: Bunlar kırık kuyruk kemiği olan bir kişi için çok yararlı olabilir. Bu minderlerin ortasında kesilmiş bir delik vardır ve bir kişinin doğrudan koksiks üzerine baskı yapmadan oturmasına izin verir. Bu yastıklara internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Sıcak ve soğuk paketler: Bunlar , yaralanma çevresindeki iltihap ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir . Bazı kaynaklar , yaralanmadan sonraki ilk 2 gün boyunca soğuk paketlerin açılmasını ve kapatılmasını - cilt ve paket arasına rahatsızlık hissetmeyecek şekilde bir bez yerleştirilmesini ve 2 gün sonra ılık ıslatmanın kullanılmasını önerir.
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve asetaminofen: Bunlar aynı zamanda ağrı kesici de olabilir. Ağrı çok şiddetli ise, doktor bunun yerine afyon reçete edebilir.
 • Ayakta çalışma masası: Bilgisayarda veya masada çok fazla zaman geçiren insanlar için, ayakta duran bir masayı kullanmak Kuyruk sokumu kemiği kırığından kurtulurken yardımcı olabilir.

 

Ağrı çok şiddetli ise doktorlar steroid veya sinir blokları önerebilir. Kuyruk sokumu kemiği kırığı için ameliyat olmak nadirdir ve doktorlar bunu sadece tüm alternatifler işe yaramadığında ve ağrı kişinin yaşam kalitesine müdahale ettiğinde önerir.

 

 

Kuyruk Sokumu Kemiği Kırılması Kurtarma 

 

Kuyruk sokumu kemiği kırığı iyileşmesi biraz zaman alabilir. Çoğu kırığın iyileşmesi 6-12 hafta sürer.

 

Kuyruk sokumu kemiği kırığı yaşayan birçok insan atlettir ve genellikle oyuna geri dönmeye istekli olurlar. Bazı uzmanlar , sınırlayıcı faktörlerin ağrı ve kuyruk kemiği üzerinde baskı riski olduğunu söylüyor.

 

Yeniden yaralanma riski varsa, kişi bu aktiviteye geri dönmeyi geciktirmelidir.

 

Kuyruk Sokumu Kırığı Egzersizleri

 

Bir kemik kırıldığında dinlenme çok önemlidir ve insanların kırık bir koksiksleri olduğunda kendilerine iyileşmeleri için zaman vermeleri gerekir.

 

Bununla birlikte, kuyruk kemiği çevresindeki kasları güçlendirmek, gerginlik ve dengesizliklerin gelişmesini önlemek için düzenli olarak germek de önemlidir.

 

Bir doktor, kalçaları ve çekirdeği güçlendirmek için egzersizlerin bir listesini oluşturur. Ayrıca pelvik taban egzersizlerini, gluteal kaslar, sırt ve hamstringler üzerindeki baskıyı hafifletmek için uzanmanızı önerebilir. Ayrıca daha kapsamlı tedavi için bir kişiyi fizyoterapiste yönlendirebilirler.

 

İyi bir duruşla nasıl oturulacağını öğrenmek, sağlıklı bir kuyruk kemiğini tanıtmak ve korumak için iyi bir yoldur.

 


 

Uzun Lafın Kısası

 

Kuyruk sokumu kemiği kırığı, genç sporculardan yaşlı yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyebilecek nadir ve ağrılı bir yaralanmadır.

 

Tedavi genellikle ağrının azaltılması ve kuyruk kemiğinin daha fazla yaralanmasını önlemekten oluşur. İyileşme 12 haftaya kadar sürebilir ve insanlar bu süre zarfında iyileşmeyi teşvik etmek için dinlenmelidir. Bazı hafif egzersizler bölgedeki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi atırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz geekmektedir. Zayıflamak istiyorum, kilo vermek için spor yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet lisesine uygn bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler