Ksilitol Nedir? Ne İşe Yarar?

Ksilitol Nedir? Ne İşe Yarar?
Bir tatlandırıcı olarak, ksilitol mükemmel bir seçimdir. Araştırmalar ksilitolün gerçek sağlık yararları olduğunu gösteriyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ksilitol nedir? İlave şeker, modern besinlerdeki en sağlıksız bileşen olabilir

 

Bu nedenle, ksilitol gibi şekersiz tatlandırıcılar popüler hale gelmektedir.

 

Ksilitol şeker gibi görünür ve şeker gibi tadı vardır, ancak daha az kalori içerir ve kan şekeri seviyelerini yükseltmez.

 

Birçok çalışma, diş sağlığının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli önemli faydaları olduğunu göstermektedir.

 

Bu makalede ksilitol ve sağlık üzerindeki etkileri incelenmiştir.

 

Hızlı kilo verdiren sporlardan kilo vermek için diyetlere kadar birçok yolu denedim ancak kalıcı bir başarı elde edemedim diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki sorular için instagram ve whatsapp yoluyla bizlere ulaşabilir, diyetisyenlerimizle görüşebilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Ksilitol Nedir?

 

Ksilitol bir şeker alkolü olarak kategorize edilir.

 

Kimyasal olarak, şeker alkolleri şeker moleküllerinin ve alkol moleküllerinin özelliklerini birleştirir. Yapıları, dilinizde tatlılık için tat reseptörlerini uyarmalarını sağlar.

 

Ksilitol birçok meyve ve sebzede az miktarda bulunur ve bu nedenle, doğal olarak kabul edilir. İnsanlar normal metabolizma yoluyla küçük miktarlarda bile üretirler.

 

Ksilitol sakız, şekersiz sakızlar, şekerler, nane şekeri, diyabet dostu gıdalar ve ağız bakım ürünlerinde yaygın bir bileşendir.

 

Ksilitol normal şekere benzer bir tatlılığa sahiptir, ancak % 40 daha az kalori içerir:

 

  • Sofra şekeri: gram başına 4 kalori
  • Ksilitol şeker: gram başına 2.4 kalori

 

Ksilitol tozu, marketlerden satın alınan ksilitol beyaz, kristal toz olarak görünür.

 

Ksilitol rafine bir tatlandırıcı olduğu için herhangi bir vitamin, mineral veya protein içermez. Bu anlamda, sadece boş kalori sağlar.

 

Ksilitol, huş ağacı gibi ağaçlardan veya ksilan adı verilen bir bitki lifinden işlenebilir (1 ).

 

Şeker alkolleri teknik olarak karbonhidrat olmasına rağmen, çoğu kan şekeri seviyelerini yükseltmez ve bu nedenle net karbonhidrat olarak sayılmaz, bu da onları düşük karbonhidrat ürünlerinde popüler tatlandırıcılar yapar (2).

 

“Alkol” kelimesi isminin bir parçası olmasına rağmen, sizi sarhoş eden aynı alkol değildir. Şeker alkolleri alkol bağımlılığı olan kişiler için güvenlidir.

 

Özet: Ksilitol, bazı bitkilerde doğal olarak bulunan bir şeker alkoldür. Şeker gibi görünse ve tadı olsa da % 40 daha az kaloriye sahiptir.


Ksilitol Çok Düşük Glisemik İndekse Sahiptir, Kan Şekeri veya İnsülini Ani Yükseltmez

 

İlave şekerin ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun olumsuz etkilerinden biri, kan şekeri ve insülin seviyelerini artırabilmesidir.

 

Yüksek fruktoz seviyeleri nedeniyle, aşırı tüketildiğinde insülin direncine ve çoklu metabolik sorunlara yol açabilir (3 , 4 ).

 

Bununla birlikte, ksilitol sıfır fruktoz içerir. Kan şekeri ve insülin üzerinde ihmal edilebilir etkileri vardır (2 , 5).

 

Bu nedenle, şekerin zararlı etkilerinden hiçbiri ksilitol için geçerli değildir.

 

Ksilitolün glisemik indeksi (GI) - bir yiyeceğin kan şekerini ne kadar çabuk arttırdığının bir ölçüsü - sadece 7 iken, sıradan şeker 60-70'dir ( 6 ).

 

Ayrıca, şekerden % 40 daha az kalori içerdiğinden kilo kaybı dostu bir tatlandırıcı olarak da düşünülebilir.

 

Diyabet, prediyabet, obezite veya diğer metabolik problemleri olan insanlar için ksilitol, şekere mükemmel bir alternatiftir.

 

İlgili insan çalışmaları şu anda mevcut olmasa da, fare çalışmaları, ksilitolün diyabet semptomlarını iyileştirebileceğini, karın yağını azaltabileceğini ve hatta besi diyetinde kilo alımını önleyebileceğini göstermektedir (7 , 8 , 9 ).

 

Özet: Şekerden farklı olarak, ksilitolün kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde ihmal edilebilir etkileri vardır. Hayvan çalışmaları metabolik sağlık için etkileyici faydalar olduğunu göstermektedir.

 

Ksilitol Diş Sağlığını Artırır

 

Birçok diş hekimi ksilitolle tatlandırılmış sakız, ksilitol pastil veya ksilitol diş macunu kullanmanızı tavsiye eder.

 

Çalışmalar, ksilitolün diş sağlığını artırdığını ve diş çürümesini önlemeye yardımcı olduğunu belirlemiştir (10).

 

Diş çürüğü için önde gelen risk faktörlerinden biri, Streptococcus mutans adı verilen bir oral bakteridir. Bu plaktan en sorumlu bakterilerdir.

 

Dişlerinizdeki bazı plaklar normal olmasına rağmen, aşırı plak bağışıklık sisteminizi içindeki bakterilere saldırmaya teşvik eder. Bu, diş eti iltihabı gibi enflamatuar diş eti hastalıklarına yol açabilir.

 

Bu oral bakteriler gıdalardan glikoz ile beslenir, ancak ksilitol kullanamazlar. Bu nedenle, şekerin ksilitol ile değiştirilmesi, zararlı bakteriler için mevcut yakıtı azaltır (11 ).

 

Bu bakteriler yakıt için ksilitol kullanamazken, yine de yutuyorlar. Ksilitol emildikten sonra, glikozu alamazlar - yani enerji üreten yollar tıkanır ve ölürler.

 

Başka bir deyişle, ksilitol ile sakız çiğnediğinizde veya bir tatlandırıcı olarak kullandığınızda, ağzınızdaki zararlı bakteriler açlıktan ölür (12 ).

 

Bir çalışmada, ksilitolle tatlandırılmış sakız, kötü bakteri seviyelerini % 27-75 oranında azaltırken, dost bakteri seviyeleri sabit kaldı (13 ).

 

Hayvan çalışmaları ayrıca ksilitolün sindirim sisteminizdeki kalsiyum emilimini artırabileceğini, osteoporoza karşı koruyacağını ve dişlerinizi güçlendirebileceğini göstermektedir (14 , 15 ).

 

İnsan çalışmaları, ksilitolün - şekerle değiştirerek veya diyetinize ekleyerek - diş çürümesini % 30–85 oranında azaltabildiğini göstermektedir (16 , 17 , 18 ).

 

Enflamasyon birçok kronik hastalığın kökünde olduğundan, plak ve diş eti iltihabının azaltılması vücudunuzun geri kalanı için de fayda sağlayabilir.

 

Özet: Ksilitol, ağız birikimindeki zararlı bakterileri aç bırakabilir. Plak birikimini ve diş çürümesini azaltır. Bu, diş çürüklerini ve enflamatuar diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenerek zayıflamak için zayıflama kampına veya zayıflama kemerine ihtiyacınız yok sadece beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz. Sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmadan zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Ksilitol Kulak ve Maya Enfeksiyonlarını Azaltır

 

Ağzınız, burnunuz ve kulaklarınız birbirine bağlıdır.

 

Bu nedenle, ağızda yaşayan bakteriler kulak enfeksiyonlarına neden olabilir - çocuklarda yaygın bir sorun.

 

Ksilitolün bu bakterilerin bazılarını plak üreten bakterileri aç bıraktığı gibi aç bırakabileceği ortaya çıkıyor (19 ).

 

Tekrarlayan kulak enfeksiyonu olan çocuklarda yapılan bir çalışma, günlük ksilitolle tatlandırılmış sakız kullanımının enfeksiyon oranlarını % 40 oranında azalttığını gözlemledi (20 ).

 

Ksilitol ayrıca kandida enfeksiyonlarına yol açabilen maya Candida albicans ile savaşır. Ksilitol, mayanın yüzeylere yapışmasını azaltır, böylece enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur (21 ).

 

Özet: Ksilitolle tatlandırılmış sakız, çocuklarda kulak enfeksiyonlarını azaltabilir ve kandida maya enfeksiyonlarıyla savaşabilir.


Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Kollajen, cilt ve bağ dokularında büyük miktarlarda bulunan vücudunuzdaki en bol proteindir.

 

Farelerde yapılan bazı çalışmalar, ksilitolü, yaşlanmanın cildiniz üzerindeki etkilerine karşı koymaya yardımcı olabilecek daha fazla kolajen üretimine bağlar (22 , 23 ).

 

Ksilitol, farelerde artmış kemik hacmi ve kemik mineral içeriğine yol açtığı için osteoporoza karşı da koruyucu olabilir (14 , 24 ).

 

Bu faydaları doğrulamak için insanlarda çalışma yapılması gerektiğini unutmayın.

 

Ksilitol ayrıca bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besler, çözünür bir lif gibi davranır ve sindirim sağlığınızı iyileştirir (25 ).

 

Özet: Ksilitol kollajen üretimini artırabilir ve osteoporoz riskinizi azaltabilir. Ayrıca bağırsağınızdaki dost bakterileri besler.


Ksilitol Zararları - Ksilitol Köpekler İçin Çok Zehirlidir

 

İnsanlarda, ksilitol yavaşça emilir ve insülin üretimi üzerinde ölçülebilir bir etkisi yoktur.

 

Ancak aynı şey köpekler için söylenemez.

 

Köpekler ksilitol yediğinde, vücutları büyük miktarda insülin üretmeye başlar.

 

Sonra köpeğin hücreleri kan dolaşımından glikoz emmeye başlar, bu da hipoglisemiye veya düşük kan şekerine ve hatta ölüme yol açabilir (26 ).

 

Ksilitol ayrıca yüksek dozlarda karaciğer yetmezliğine neden olan köpeklerde karaciğer fonksiyonu üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir (27 ).

 

Bir köpeğin etkilenmesi için vücut ağırlığının kg'ı başına sadece 0.1 gram alır, bu nedenle 6-7 kiloluk bir chihuahua sadece 0.3 gram ksilitol yemekten hastalanır. Bu, tek bir sakız parçasında bulunan miktardan daha az.

 

Bir köpeğiniz varsa, ksilitolü güvenli bir şekilde evinizin içinde veya evinizden tamamen uzak tutun. Köpeğinizin yanlışlıkla ksilitol yediğine inanıyorsanız, hemen veterinerinize götürün.

 

Özet: Ksilitol köpekler için oldukça zehirlidir. Hipoglisemi ve karaciğer yetmezliğine yol açar.


Yan Etkiler ve Dozaj - Ksilitol Zararları

 

Ksilitol genellikle iyi hazmedilir, ancak bazı insanlar çok fazla tükettiklerinde sindirim yan etkileri yaşarlar.

 

Şeker alkolleri suyu bağırsağınıza çekebilir veya bağırsak bakterileri tarafından fermente edilebilir (28 ).

 

Bu gaz, şişkinlik ve ishale yol açabilir. Bununla birlikte, vücudunuz ksilitol için çok iyi ayarlanmış gibi görünüyor.

 

Alımı yavaş yavaş arttırır ve vücudunuza ayarlanması için zaman verirseniz, muhtemelen herhangi bir olumsuz etki yaşamayacaksınız.

 

Uzun süreli ksilitol tüketimi tamamen güvenli görünmektedir.

 

Bir çalışmada, insanlar ayda ortalama 1.5 kg ksilitol tükettiler - günlük 30 yemek kaşığı (400 gramdan fazla) - herhangi bir olumsuz etkisi olmamıştır (29 ).

 

İnsanlar kahve, çay ve çeşitli tarifleri tatlandırmak için şeker alkolleri kullanırlar. Şekeri ksilitol ile 1:1 oranında değiştirebilirsiniz.

 

İrritabl bağırsak sendromunuz (IBS) veya FODMAP'lara karşı toleranssızlığınız varsa, şeker alkollerine dikkat edin ve bunlardan tamamen kaçınmayı düşünün.

 

Özet: Ksilitol bazı insanlarda sindirim rahatsızlığına neden olabilir, ancak yüksek dozlar başkaları tarafından iyi tolere edilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bir tatlandırıcı olarak, ksilitol mükemmel bir seçimdir.

 

Oysa bazı tatlandırıcılar sağlık risklerine neden olabilir, araştırmalar ksilitolün gerçek sağlık yararları olduğunu gösteriyor.

 

Kan şekeri veya insülini yükseltmez, ağzınızda plak üreten bakterileri aç bırakır ve sindirim sisteminizde dost bakterileri besler.

 

Sıradan şekere daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, ksilitol deneyin.

 

Zayıflamak için denemediğim zayıflama suyu kalmadı, hızlı kilo verdiren yiyecekleri de denedim ancak istediğim sonucu alamıyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler