Kratom Etkileri ve Güvenli Mi?

Kratom Etkileri ve Güvenli Mi?

Kratom çayı, kratom ağacının yapraklarını demleyerek yapılır. Ağrı kesici, uyarıcı etkileri ve geleneksel tıbbi uygulamaların bir bileşeni olarak çeşitli amaçlar için kullanılır.

Bilimsel olarak Mitragyna speciosa olarak bilinen Kratom, kahve bitkisi ailesine ( Rubiaceae ) ait bir ağaç benzeri bitki grubudur.

Yapraklarının çeşitli tıbbi amaçlar için kullanıldığı ve uyarıcı etkilerinin olduğu Güneydoğu Asya'da uzun bir geçmişi vardır.

Son yıllarda, kratom çayı, doğal ağrı giderici özellikleri ve ruh halini yükseltmek için doğal sağlık topluluğunda popülerlik kazanmıştır.

Yasal olmasına rağmen, kratom çayı ve diğer kratom bazlı ürünlerle ilgili, bazı insanları kullanma konusunda dikkatli olmasını gerektiren güvenlik endişeleri vardır.

Bu makale, etkileri, güvenliği ve riskleri de dahil olmak üzere kratom çayını araştırıyor.

Kratom Çayı Nedir?

Kratom çayı geleneksel olarak kratom ağacından ( Mitragyna speciosa ) yaprakları demleyerek yapılır.

Endonezya, Malezya ve Tayland dahil olmak üzere Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerine özgüdür.

Kratom ayrıca Maeng Da, ketum, biak-biak, thom, thang ve kakum gibi diğer isimlerle gider.

Geleneksel olarak, saha çalışanları enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak, ısı toleranslarına yardımcı olmak ve yorgunluğu gidermek için kratom yapraklarını çiğniyorlardı (1 ).

Bu yapraklar ayrıca öksürük, ishal, diyabet ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanıldı. Aynı şekilde afyon - güçlü bir ağrı kesici - veya afyon çekilmesinin yerine kullanılır (1 , 2 ).

Kratom yaprakları tipik olarak çiğnenir, ezilir ve çay haline getirilir veya füme edilir. Bununla birlikte, günümüzde kratom yaprakları öğütülür ve hap ve toz yapmak için kullanılır.

Özet: Kratom çayı, kratom ağacının yapraklarını demleyerek yapılır. Ağrı kesici, uyarıcı etkileri ve geleneksel tıbbi uygulamaların bir bileşeni olarak çeşitli amaçlar için kullanılır.


Kratom Etkileri

Kratom çayı yapmak için kullanılan Kratom yaprakları 40'tan fazla aktif bileşik içerir, ancak ana olanlar mitragynin ve 7-Hidroksimraginindir (1 ).

Bu bileşikler, doza bağlı olarak, uyarıcı ve opioid ağrı kesicilerininkine benzer etkilere neden olarak beyindeki çeşitli reseptörler üzerinde etki eder (3 , 4 ).

1-5 gram arasındaki küçük dozlarda, kratom bir uyarıcı görevi görür ve enerjiyi arttırır ve insanların daha uyanık ve sosyal hissetmelerine neden olur.

5-15 gram arasındaki daha yüksek dozlarda kratom, morfin ve kodein gibi opioid ağrı kesicilerinkine benzer şekilde sakinleştirici bir etkiye sahip gibi görünerek insanların yorgun, sakin ve öforik hissetmesine neden olur.

Daha yüksek dozaj aralığı geleneksel olarak ishal ve öksürük gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Aynı şekilde opioid yoksunluğu semptomlarını tedavi etmek için kullanılır (3 , 4 ).

15 gramın üzerindeki çok yüksek dozlarda, kratomun yatıştırıcı etkileri çok daha yüksektir ve insanların bilincini kaybetmelerine neden olabilir.

Güneydoğu Asya'nın farklı bölgelerinden gelen kratom yapraklarının değişen mitraginine sahip olduğunu belirtmek gerekir. Malezya kratom yaprakları, Tayland kratom yaprakları için% 66 ile karşılaştırıldığında,% 12'de çok daha düşük bir konsantrasyona sahiptir (4 ).

Özet: Kratom çayının etkileri doza bağlı olarak değişir. Daha düşük dozların uyarıcı etkilere sahip olduğu görülürken, daha yüksek dozların morfin ve kodein gibi opioid ilaçlara benzer ağrı kesici etkileri vardır.

Kratom Güvenli Mi?

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kratom çayını veya kratom bazlı ürünleri herhangi bir tıbbi amaç için onaylamamıştır. Ayrıca, Uyuşturucu Uygulama Ajansı (DEA) kratom'u endişe verici bir ilaç olarak listelemiştir.

Danimarka, Litvanya, Polonya, Letonya, Romanya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde, kratom kullanımı ve bulundurma kontrol edilmektedir ( 5 ).

Kratom'u narkotik yasaları altında kontrol eden diğer ülkeler arasında Malezya, Myanmar ve Avustralya bulunmaktadır. Bu arada, Yeni Zelanda, İlaç Değişikliği Yönetmeliği yasası uyarınca kratom'u kontrol etmektedir ( 5 ).

Kratom'un birçok alanda kısıtlanmasının bir nedeni, kratom'un sağlık amaçları için güvenli veya etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmamasıdır (6 ).

Buna ek olarak, istismar etme potansiyeli vardır, bağımlılık yapabilir ve ölüm de dahil olmak üzere ciddi sağlık sonuçlarıyla bağlantılıdır (6 ).

Ulusal Zehir Veri sisteminden gelen yeni bir veri incelemesi, 2.312'den fazla kişinin kratomun kendilerini veya başka birini hasta ettiğini bildirdiğini tespit etti (7 ).

Dahası, çoğu diğer bileşenlerle bağlanmış kratom ürünlerini içeren, kratom kullanımına bağlı olarak bildirilen 44 ölüm olmuştur (6 ).

FDA'nın kratom takviyelerinin dozajını veya saflığını izlemediğini veya düzenlemediğini belirtmek önemlidir, bu nedenle kratom ürünleri etiketlerinde listelenenleri tam olarak içermeyebilir.

Özet: Hiçbir kanıt, kratom çayının sağlık amaçları için güvenli veya etkili olduğunu göstermez. Ayrıca, birçok ülkede kısıtlamasına yol açan güvenlik endişeleri vardır. ABD'de yasal olmasına rağmen, endişe verici bir ilaç olarak kabul edilir.


Kratom Riskleri ve Yan Etkileri

Kratom kullanımı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yan etkilere bağlanmıştır (1 , 8 ):

 • Kurutma
 • Kabızlık
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Anoreksi
 • Mide bulantısı
 • Artan idrara çıkma
 • Nöbetler
 • Psikoz
 • Halüsinasyonlar

FDA ayrıca kratom kullanımı ve kötüye kullanımı ile ilgili 44 ölüm bildirdi (6 ).

Morfin ve kodein gibi diğer opioidler gibi, düzenli kratom kullanımı bağımlılığa neden olabilir. Böylece kullanıcılar, almayı bıraktıklarında yoksunluk belirtileri yaşayabilirler.

Kratom yoksunluğu belirtileri arasında ( 8 ):

 • Kas ağrıları
 • Sarsıntılı hareketler
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Sinirlilik
 • Düşmanlık
 • Saldırganlık
 • Duygusal değişiklikler
 • Burun akması

Özet: Kratom, dehidrasyon, kilo kaybı, bulantı ve halüsinasyonlar gibi çeşitli yan etkilere bağlanmıştır. Düzenli kratom kullanımı bağımlılığa yol açabilir ve yoksunluk semptomlarına neden olabilir.


Uzun Lafın Kısası

Kratom çayı kaynar suya batırılmış kratom yapraklarından yapılır.

Dozaja bağlı olarak vücut üzerinde uyarıcı veya opioid benzeri bir etkiye sahiptir.

ABD'de yasal olmasına rağmen, DEA kratom'u kötüye kullanım, bağımlılık ve hatta ölüme yol açma potansiyeli nedeniyle endişe verici bir ilaç olarak görmektedir. Kullanımı, diğer birçok ülkede aynı nedenlerle düzenlenmiştir.

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi artırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Profesyonel destek almak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesine uygun bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın