Kolostrum Nedir? Kolostrum Besin İçeriği, Yararları ve Zararları

Kolostrum Nedir? Kolostrum Besin İçeriği, Yararları ve Zararları
Sığır kolostrum, doğumdan kısa bir süre sonra ineklerin memelerinden salınan sütlü bir sıvıdan yapılan bir takviyedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kolostrum (ağız sütü, ilk süt), anne sütü serbest bırakılmadan önce insanlar, inekler ve diğer memeliler tarafından üretilen bir meme sıvısıdır.

 

Çok besleyicidir. Enfeksiyonlar ve bakterilerle savaşan proteinler olan yüksek seviyelerde antikorlar içerir.

 

Kolostrum, bebeklerde ve yeni doğan hayvanlarda büyümeyi ve sağlığı teşvik eder. Araştırmalar, sığır kolostrum takviyelerinin alınmasının bağışıklığı destekleyebileceğini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini ve yaşam boyunca bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

 

Bu makale, sığır kolostrum takviyelerinin besin içeriğini, faydalarını ve olası olumsuz yönlerini gözden geçirmektedir.

 

Kolostrum Nedir?

 

Kolostrum (ağız sütü), anne sütü üretimi başlamadan önce yakın zamanda doğum yapmış memeliler tarafından salınan sütlü bir sıvıdır.

 

Bebeklerde büyümeyi teşvik eden ve hastalıkla savaşan önemli bir besin kaynağıdır, ancak yaşamın diğer aşamalarında da (genellikle takviye formunda) tüketilebilir.

 

Bütün memeliler kolostrum üretse de takviyeler genellikle ineklerin kolostrumundan yapılır. Bu ek, sığır kolostrumu olarak bilinir.

 

Sığır kolostrumu insan kolostrumuna benzer. Vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar, hastalıklarla mücadele proteinleri, büyüme hormonları ve sindirim enzimleri bakımından zengindir ( 1 ).

 

Sığır kolostrum takviyeleri, bağışıklığı destekleyebileceği, enfeksiyonla savaşabileceği ve bağırsak sağlığını iyileştirebileceği için son yıllarda popüler hale gelmiştir ( 2 , 3 ).

 

Bu takviyeler için ineklerden gelen kolostrum pastörize edilir, haplarla veya sıvılarla karıştırılabilecek şekilde kurutulur. Sığır kolostrumunun tipik olarak açık sarı bir rengi ve ayranı andıran bir tadı ve kokusu vardır.

 

Özet: Kolostrum memelilerin doğumundan sonra memelerinden salınan süt benzeri bir sıvıdır. Bebek büyümesini destekleyen ancak başka faydalar sağlayabilen besinler açısından yüksektir. Takviyeler tipik olarak sığır kolostrumundan yapılır.

 

Kolostrum Besin İçeriği, Son Derece Besleyici

 

Sığır kolostrumu son derece besleyicidir ve normal sütten daha fazla besin içerir.

 

Özellikle protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, B vitaminleri ve A, C ve E vitaminlerinde inek sütünden daha yüksektir ( 1 ).

 

Kolostrum makro besinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin olsa da iddia edilen sağlık yararları çoğunlukla aşağıdakileri içeren spesifik protein bileşikleriyle bağlantılıdır:

 

  • Laktoferrin: Laktoferrin, vücudunuzun bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinde rol oynayan bir proteindir (4 , 5 , 6 ).
  • Büyüme faktörleri: Büyüme faktörleri büyümeyi uyaran hormonlardır. Sığır kolostrum özellikle iki protein bazlı hormon, insülin benzeri büyüme faktörleri 1 ve 2 veya IGF-1 ve IGF-2'de yüksektir ( 1 ).
  • Antikorlar: Antikorlar, bağışıklık sisteminiz tarafından bakteri ve virüslerle savaşmak için kullanılan immünoglobulinler olarak da bilinen proteinlerdir. Sığır kolostrum IgA, IgG ve IgM antikorları bakımından zengindir ( 1 , 2 ).

 

Sığır kolostrumuna hastalıklarla savaşan ve büyümeyi destekleyen besin maddeleri yüklendiğinden, bağışıklığı artırabilir, enfeksiyonları tedavi edebilir ve yaşam boyunca insanlarda daha fazla fayda sunabilir.

 

Özet: Sığır kolostrumunda makro besinler, vitaminler ve mineraller bulunur. Özellikle bağışıklık tepkilerini düzenleyen laktoferrin, büyüme faktörleri ve antikorlar dahil büyümeyi destekleyen protein bileşiklerinde yüksektir.

 

Kolostrum Faydaları Nelerdir?

 

Araştırmalar, sığır kolostrumunun bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini, ishale neden olan enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve bağırsak sağlığını destekleyebileceğini düşündürmektedir ( 2 , 3 ).

 

Kolostrum Bağışıklığı Artırabilir

 

Sığır kolostrum bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzun hastalığa neden olan etkenlerle savaşmasına yardımcı olabilir.

 

Kolostrumun bağışıklık arttırıcı etkileri çoğunlukla yüksek IgA ve IgG antikor konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antikorlar, virüs ve bakterilerle savaşan proteinlerdir ( 1 ,7 ).

 

Araştırmalar, kolostrum takviyelerinin özellikle seçkin sınıf sporcularda bağışıklığı artırmada etkili olabileceğini göstermektedir.

 

35 yetişkin koşucuda yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük bir sığır kolostrum takviyesi almanın tükürük IgA antikorlarının miktarını başlangıç ​​seviyelerine kıyasla % 79 artırdığını bulmuştur (8 ).

 

Araştırmacılar, daha yüksek tükürük IgA seviyelerinin bağışıklığı güçlendirebileceğini ve vücudun üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşma yeteneğini artırabileceğini öne sürdü (8 ).

 

29 erkek bisikletçide yapılan bir başka çalışma, 5 hafta boyunca günde 10 gram sığır kolostrum almanın bağışıklık hücrelerinde egzersiz sonrası azalmayı önlediğini ve plaseboya kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları riskini azalttığını gözlemledi (9 ).

 

Diğer çalışmalar benzer şekilde büyükbaş hayvan kolostrum takviyelerini bağışıklık tepkisini arttırdı, ancak daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç var (10 ).

 

Kolostrum İshali Önleyebilir ve Tedavi Edebilir

 

Sığır kolostrumundaki bileşikler - özellikle çeşitli antikorlar ve protein laktoferrin - bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla ilişkili ishalin önlenmesine yardımcı olabilir (11 , 12 ).

 

HIV ile ilişkili ishal yaşayan 87 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, geleneksel anti-ishal ilaçları ile birlikte günde 100 gram sığır kolostrum almanın, dışkı sıklığını sadece geleneksel ilaçlardan % 21 daha fazla azalttığı bulundu (13 ).

 

Dahası, belirli enfeksiyonlara karşı savaşabilen antikorlarda yüksek kolostrum üretmek için ineklere spesifik bakteri suşlarına karşı aşılamalar yapılabilir (14 ).

 

Bu tür sığır kolostrumunun hiperimmün olduğu düşünülür ve insanlarda Escherichia coli (E. coli) ve Shigella dysenteriae bakterilerinin neden olduğu gibi bazı enfeksiyonları tedavi etmek için etkili bir yol olabilir (14 , 15 , 16 ).

 

Örneğin, çalışmalar hiperimmün kolostrumun, tipik olarak E. coli bakterilerinin neden olduğu gezgin ishali olarak bilinen bir tür ishali önleyebileceğini göstermektedir.

 

30 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 1.200 mg hiperimmün sığır kolostrum içeren antikor dozu alanların, plasebo alanlara göre gezgin ishali geliştirme olasılığının % 90 daha az olduğu bulundu (17 ).

 

Kolostrum Bağırsak Sağlığına Yarar Sağlayabilir

 


Sığır kolostrumu bağırsaklarınızı güçlendirebilir ve sindirim sistemindeki enfeksiyonlarla savaşabilir.

 

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağırsak hücrelerinin büyümesini uyarabileceğini, bağırsak duvarını güçlendirebileceğini ve bağırsaktan gelen partiküllerin vücudunuzun geri kalanına sızmasına neden olan bir durum olan bağırsak geçirgenliğini önleyebileceğini göstermektedir (18 , 19 , 20 ).

 

Bu yararlı etkiler muhtemelen laktoferrin ve içerdiği büyüme faktörlerinden kaynaklanmaktadır (21 , 22 ).

 

Ağır egzersiz nedeniyle bağırsak geçirgenliğine duyarlı olan 12 atlette yapılan bir çalışmada, günde 20 gram sığır kolostrumunu alınmasının, plasebo alanların yaşadığı bağırsak geçirgenliğindeki artışın % 80'ini engellediği bulundu (19 ).

 

Başka bir çalışma, kolostrum lavmanlarının, kolonun iç astarının iltihaplanması ile karakterize edilen bir durum olan kolitin tedavisinde yardımcı olabileceğini gözlemledi.

 

Geleneksel ilaçlar alan 14 yetişkin kolitli bir çalışmada, düzenli ilaçlara ek olarak sığır kolostrum lavmanlarının alınmasının semptomları tek başına ilaçtan daha fazla azalttığı bulundu (23 ).

 

Sığır kolostrumunun kolit semptomlarını azaltma potansiyeli hayvan çalışmaları ile desteklenmektedir. Bununla birlikte, insanlarda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır (24 , 25 ).

 

Özet: Hem insan hem de hayvan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağışıklığı artırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve bağırsak sağlığına fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu takviyenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Kolostrum Potansiyel Zararları Nelerdir?

 


Sınırlı insan araştırmasına dayanarak, sığır kolostrum çoğu insan için genellikle güvenli görünmektedir - ancak bazı dezavantajları olabilir.

 

Birincisi, sığır kolostrum takviyeleri ve tozları pahalıdır. Tipik bir dozaj günde yarım çay kaşığıdır (1.5 gram).

 

Süt alerjisi olan insanlar sığır kolostrumunu tüketmemelidir. Ürünler, soya gibi diğer yaygın alerjenleri içerebilen katkı maddeleri ile de yapılabilir.

 

İneklerin nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak, sığır kolostrumunda antibiyotikler, böcek ilaçları veya sentetik hormonlar da bulunabilir. Bununla birlikte, nihai ürünün bu bileşiklere sahip olmadığından emin olmak için test edilmiş kolostrum takviyeleri satın alabilirsiniz.

 

Ayrıca, bu takviyelerin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

 

Buna ek olarak, bazı insanlar sığır kolostrumunun nasıl sağlandığı ve bunun ihtiyaç duyan buzağılardan alınıp alınmadığı konusunda etik endişe duyabilirler.

 

Son olarak, sığır kolostrumunda gıda güvenliği sorunları olabilir. Bir çalışmada, sığır kolostrum örneklerinin 8'inde potansiyel olarak zararlı bir bakteri olan Salmonella izleri vardı (26 ).

 

Yine de, sığır kolostrumu uygun şekilde pastörize edilirse, Salmonella ve diğer zararlı bakteriler endişe yaratmamalıdır.

 

Her zaman saygın bir kaynaktan kolostrum takviyeleri satın alın ve kaynak bulma ve işleme ile ilgili belirli soruların cevapları için üreticiye başvurun.

 

Özet: Sığır kolostrum takviyeleri pahalı olabilir. Süt ve soya gibi yaygın alerjenler içerebilir. Sığır kolostrum kaynaklarının etiği ve olası gıda güvenliği sorunları hakkında da endişeler olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sığır kolostrum, doğumdan kısa bir süre sonra ineklerin memelerinden salınan sütlü bir sıvıdan yapılan bir takviyedir.

 

Hastalıkla savaşan bileşikler bakımından zengindir, bağışıklığı artırabilir, ishale neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşabilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Sığır kolostrumunun çoğu insan için güvenli gibi görünse de bazıları nasıl sağlandığı ve işlendiği konusunda endişe duyabilir. Ayrıca pahalı olabilir.

 

Bununla birlikte, enfeksiyon veya bağırsak iltihabı gibi belirli bir sorun varsa sığır kolostrum yararlı olabilir.

 

Kolostrumun sağladığı çoğu faydayı sağlıklı bir beslenme programı ile karşılamanız mümkün olabilmektedir. Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir takviyeden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler