KOAH için Alternatif Tedaviler

KOAH için Alternatif Tedaviler
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğer rahatsızlığıdır. Nefes almayı zorlaştırır. KOAH'ı tedavi etmek için doktorunuz ilaçlar veya oksijen tedavisi önerebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğer rahatsızlığıdır. Nefes almayı zorlaştırır. KOAH'ı tedavi etmek için doktorunuz ilaçlar veya oksijen tedavisi önerebilir. Bazı alternatif ve tamamlayıcı tedaviler de semptomlarınızı hafifletmeye ve yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.

 

Tamamlayıcı tedaviler, standart KOAH tedavilerinin yanında kullanılır. Ancak çoğu zaman büyük bilimsel çalışmalarda etkili oldukları kanıtlanmamıştır. Bazı tedaviler bazı ilaçlarla etkileşime girebilir veya başka riskler doğurabilir. Tamamlayıcı veya alternatif (standart yerine kullanılır) tedaviyi denemeden önce daima doktorunuzla konuşun. Potansiyel faydaları ve riskleri anlamanıza yardımcı olabilirler.

 

Bitkisel İlaçlar ve Diyet Takviyeleri

 

Bazı reçetesiz ilaçlar KOAH tedavisinde bir yere sahip olabilir. Bunlardan herhangi birinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

 

C ve E vitaminleri

 

Kore çalışması: Çoğunlukla KOAH'lı erkeklerin, C ve E vitaminlerinin artan diyet alımının akciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini gösterdi. Bu vitaminler antioksidanlar olarak bilinir. Hücre hasarını önlemede rol oynadıklarına inanılıyor.

 

Bu çalışmanın sonuçları, antioksidanların doktor reçeteli ilaçlarla birlikte KOAH tedavisinde bir yeri olabileceğini göstermektedir. Bu takviyelerin gerekli dozu şu anda bilinmemektedir. Daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Omega-3 

 

Diyetin düzenli bir parçası olarak tüketilen Omega-3 yağ asitleri vücudunuzdaki birçok sisteme fayda sağlayabilir. Şu anda omega-3 yağ asitlerinin KOAH tedavisinde belirli bir rolü olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur. Omega-3 yağ asidi takviyeleri, yüksek kolesterol gibi KOAH ile birlikte görülen diğer durumların tedavisinde faydalı olabilir. Bunları takviyelerden veya yiyeceklerden alabilirsiniz. Omega-3'lerin gıda kaynakları şunları içerir:

 

 • keten tohumu
 • ceviz
 • soya fasulyesi
 • somon veya ton balığı gibi yağlı balıklar

 

Okaliptüs Yağı

 

Bu, genellikle öksürük damlalarında bulunan yaygın bir bitkisel balgam söktürücüdür (mukus gevşetici). Bir çalışma, Solunum Araştırmaları Dergisi günlük sineol kapsülleri alan KOAH hastalarında olumlu sonuçlar göstermiştir. Sineol okaliptüs yağındaki ana maddedir. İnsanlar ilaçlarıyla birlikte düzenli olarak kullanıldığında daha az nefes darlığı bildirdiler.

 

Okaliptüs yağı, inflamasyonu tedavi etmenin yanı sıra KOAH'ta hava yollarının açılmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, konsantre okaliptüs yağında nefes almak akciğer tahrişine neden olabilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir. Ayrıca çok çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Zihin-Beden Yaklaşımları

 

KOAH'lı birçok insan depresyon, kaygı ve stres yaşar. Kronik bir sağlık durumu ile yaşamanın zorlukları çok ağır olabilir. Olumsuz düşüncelerinizi ve stres seviyelerinizi yönetmek önemlidir. Meditasyon, yoga ve diğer rahatlama teknikleri yaşam kalitenizi artırabilir.

 

Yoga özellikle yardımcı olabilir. Amerikan Göğüs Hekimleri Koleji'nin 2013 yıllık toplantısında , araştırmacılar yoganın şunları yapabileceğine dair kanıtlar sundular:

 

 • akciğer fonksiyonunu iyileştirmek
 • nefes almayı iyileştir
 • yaşam kalitesini artırmak
 • iltihabı azaltmak

 

Depresyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Gevşeme stratejileri bunu yönetmek için yeterli olmayabilir. Doktorunuz antidepresan ilaçlar, danışmanlık veya her ikisini de önerebilir.

 

Akupunktur

 

Akupunktur Geleneksel Çin Tıbbında kullanılan bir tekniktir. Bir akupunktur seansı sırasında, akupunktur uzmanınız vücudunuzun belirli noktalarına ince iğneler sokacaktır. Akupresür benzer bir tekniktir. İğneleri yerleştirmek yerine basınç uygulamayı içerir. 

 

Akupunktur tıpta yapılan bir araştırmaya göre, akupunktur KOAH tedavisine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, sadece ilaç alan KOAH hastalarını ilaç alan ve haftalık akupunktur tedavileri olanlarla karşılaştırdı. 10 hafta sonra, her ikisini de alan kişiler egzersiz sırasında nefes almakta daha az zorluk çekti.

 

Başka bir küçük çalışma Çin'de sadece ilaç kullanan KOAH hastaları ile ilaç ve akupunktur kullananlar karşılaştırıldı. Sekiz hafta sonra, akupunktur ekleyenler altı dakikalık yürüme testinde nefes almada daha az zorluk çekiyordu ve yaşam kalitesini tek başına ilaç kullananlardan daha yüksekti.

 

Akupunktur tedavilerinin KOAH için mevcut tıbbi tedavinin yerini alabileceğini gösteren hiçbir çalışma yoktur.

 

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

 

Günlük alışkanlıklarınızı ayarlamak, KOAH'ınız olduğunda sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.

 

 • sigara içiyorsanız sigarayı bırakın ve pasif içiçelikten kaçının
 • toksik kimyasallar ve kirlilik gibi diğer akciğer tahriş edici maddelere maruz kalmanızı sınırlayın
 • bol su için ve bir nemlendirici kullanın
 • grip, boğmaca ve zatürreye karşı aşılanmak
 • akciğer ve solunum yolu enfeksiyonu geçirme şansınızı azaltmak için ellerinizi düzenli olarak yıkayın
 • dengeli beslenmek
 • düzenli egzersiz
 • pulmoner rehabilitasyona katılmak
 • bolca uyuyun

 

Bütünleyici Tıp

 

Tüm uzmanlık alanlarında giderek daha fazla doktor, bütünleştirici tıp olarak bilinen alanda daha fazla eğitim almak istiyor. Bütünleştirici tıp, geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın bir kombinasyonudur.

 

KOAH'ınızı yönetmenize yardımcı olabilecek alternatif ve tamamlayıcı tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. Yeni yöntemler denemenin veya günlük rutininizi değiştirmenin potansiyel faydalarını ve risklerini anlamanıza yardımcı olabilirler.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler