Kıvrımlarınız İçin Maca Kökü, Kalçalarınızı Büyütmedeki Etkisi?

Kıvrımlarınız İçin Maca Kökü, Kalçalarınızı Büyütmedeki Etkisi?

Maca, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş güçlü bir bileşendir. Araştırmalar eksik olmakla birlikte, maca kökü enerji seviyelerini ve fiziksel performansı arttırdığı, kas oluşumunu ve kıvrımları artıracağı gösterilmiştir.

Maca, sağlığı iyileştirici özellikleri için yoğun bir şekilde çalışılmış bir bileşendir.

Aynı zamanda libido, ruh hali ve enerji seviyelerini artırmak için kullanılan ortak bir ek.

Ek olarak, birçok kişi, sınırlı bir kanıt olmasına rağmen, maca kökünün vücut kompozisyonunu iyileştirmeye ve yumuşaklığı artırmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Bu makale, maca kökünün kıvrımlarınız için kullanılıp kullanılamayacağını gözden geçirmektedir.

Maca Nedir?

Peru ginsengi veya Lepidium meyenii olarak da bilinen Maca, Peru’ya özgü yenilebilir bir bitkidir.

Potansiyel bir sebze olarak sınıflandırılmış ve brokoli, lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi bitkiler ile yakından ilgilidir, güçlü tıbbi özellikleri için iyi çalışılmıştır.

Bitkinin kökü genellikle kurutulur ve düzgün bir şekilde toz haline getirilir. Bu da smoothielere, unlu mamullere ve atıştırmalıklara eklenebilir.

Maca ayrıca sıvı veya kapsül şeklinde de temin edilebilir ve sağlığı daha iyi desteklemek için bir takviye olarak alınır.

Özellikle, cinsel işlev, erkek doğurganlığı ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir (1 , 2 , 3 ).

Özet: Maca, ek olarak kullanılan ve toz, sıvı veya kapsül şeklinde mevcut olan bir çarpan sebzesidir.

Maca Daha Güçlü Olmanıza Yardım Edebilir Mi?

Şu anda hiçbir araştırma, eğri elde etmek için maca kökü kullanımını desteklememektedir.

Bununla birlikte, diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle eşleştirildiğinde bu konuda size yardımcı olabilecek bazı avantajlar sunar.

İşte macanın kıvrımlarınıza yardımcı olabileceği yöntemlerden birkaçı.

Fiziksel Performansı Arttırır

Egzersiz kas geliştirme ve eğri alma söz konusu olduğunda anahtar bir bileşendir.

Bazı araştırmalar, makanın fiziksel performansı artırabileceğini ve egzersiz rutininizi artırabileceğini, bu da kıvrımları artırabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, 8 kişiden oluşan küçük bir çalışma, 14 gün boyunca maca özü ile takviye edilmesinin, plaseboya kıyasla bisiklet süresinin arttığını buldu (4 ).

Benzer şekilde, bir çalışma maca ekstraktının farelere 3 hafta süreyle uygulanmasının, dayanıklılığı arttırdığını ve yüzme testinde tükenme süresini % 41'e kadar arttırdığını göstermiştir (5 ).

Enerji Seviyelerini Destekleyebilir

Dayanıklılığı ve dayanıklılığı artırmanın yanı sıra maca, egzersiz rutininizi iyileştirmek için enerji seviyenizi artırabilir.

175 kişiden oluşan 12 haftalık bir çalışma, günde 3 gram maca almanın hem ruh hali hem de enerji seviyelerinde önemli gelişmelere yol açtığını tespit etti (6 ).

Farelerde yapılan bir çalışma ayrıca maca ekstresinin yüzme testi sırasında yorgunluğa karşı savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir (7 ).

Bir başka çalışma bile, yoğun maca ekstraktının , farelerdeki yorgunluğu hafiflettiğini , egzersiz sırasında birkaç kas hasarı belirteçini azaltarak gözlemledi (8 ).

Egzersizle Eşleştirilmeli

Yukarıdaki çalışmalar, makanın fiziksel performansı artırmaya ve yorgunluklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu kas kurmayı artırabilir. Bu da daha sert olmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, tek başına makanın, düzenli egzersizle eşleştirilmediği sürece, vücut kompozisyonunuzda veya kıvrımlılığınız üzerinde herhangi bir etkisinin olması muhtemel değildir.

Bu nedenle, maca desteğinizi sağlıklı bir diyet ve fitness rutini ile birleştirerek olası faydalarını en üst düzeye çıkarmak önemlidir.

Özet: Maca, düzenli egzersizle eşleştirildiğinde daha güçlenmenize yardımcı olabilecek fiziksel performansı ve enerji seviyelerini artırabilir.

Maca Kökünün Diğer Faydaları Maca Kökü ile Hamile Kalanlar

Maca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına bağlanmıştır:

  • Cinsel işlevi geliştirir. Dört çalışmanın bir incelemesinde, makanın hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteklerini en az altı hafta kullandıklarında arttırabildiği bulundu (1 ).

  • Erkek fertilitesini destekler. Bazı çalışmalar macanın, semen kalitesi ve sperm konsantrasyonu ve hareketliliği de dahil olmak üzere erkeklerde birkaç üreme markerini artırabileceğini göstermektedir (2 , 9 ).

  • Endişe ve depresyonu azaltır. Postmenopozal 14 kadından oluşan küçük bir çalışmada, 6 hafta boyunca günde 3.5 gram maca alınmasının anksiyete ve depresyon gibi psikolojik semptomları azalttığı belirtilmiştir (10 ).

  • Hafızayı arttırır. İnsanlarda yapılan araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, farelerde yapılan çoklu çalışmalar maca'nın öğrenmeyi ve hafızayı geliştirebileceğini göstermektedir (11 , 12 , 13 ).

Özet: Maca cinsel fonksiyonu, erkek doğurganlığını ve hafızayı iyileştirebilir. Ayrıca anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltabilir.

Maca Nasıl Kullanılır?

Maca çeşitli çevrim içi perakendecilerde, doğal eczanelerde ve sağlık gıda mağazalarında bulunabilir.

Toz, sıvı veya kapsül şeklinde bulunur, diyetinize eklemek çok kolaydır.

Maca kökü topraklı, hafifçe cevizli bir tada sahiptir ve birçok tarifte bulunabilir. Düzeltmenizi elde etmenin hızlı ve kolay bir yolu için smoothielere eklemeyi veya sıcak içeceklere karıştırmayı deneyin.

Ayrıca, en sevdiğiniz unlu mamüllere ekleyebilir veya ilave bir beslenme ve sağlık yararı dozu için yulaf ezmesi veya yoğurt üzerine serpebilirsiniz.

Resmi olarak önerilen herhangi bir dozaj olmamasına rağmen, çoğu çalışma günde 3-5 gramın en etkili olduğunu gösteriyor.

Maca Kökünün Zararları 

Maca genellikle güvenli olarak kabul edilir ve minimum yan etki riski ile tüketilebilir (6 ).

Ancak, tiroid sorunu olan kişiler, maca kullanırken, tiroid rahatsızlığı olanlarda tiroid hormonlarının üretimini bozabilecek bileşikler olan goitrojenler içerdiğinden dikkatli olmalıdırlar (14 ).

Ek olarak, hamile kalan veya emziren kadınlar, maca kullanmadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır. Çünkü bu popülasyonlarda güvenliğini destekleyen kanıtlar yetersizdir.

Özet: Maca, toz, sıvı veya kapsül şeklinde bulunur ve birçok yiyecek ve içeceğe eklenebilir. Genel olarak güvenli olmasına rağmen, tiroid sorunları olan ve hamile ya da emziren kadınlar dikkatli olmalılar.

Uzun Lafın Kısası

Maca, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş güçlü bir bileşendir.

Kullanımını destekleyen araştırmalar eksik olmakla birlikte, maca kökü enerji seviyelerini ve fiziksel performansı arttırdığı, kas oluşumunu ve kıvrımları artıracağı gösterilmiştir.

Yine de, potansiyel etkilerini en üst düzeye çıkarmak için düzenli egzersiz ve besleyici bir diyet ile eşleştirilmelidir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın