Kırmızı Hindiba Bilmeniz Gereken Her Şey

Kırmızı Hindiba Bilmeniz Gereken Her Şey

Kırmızı hindiba, kırmızı lahanaya benzer, ancak daha acı bir tada sahip yapraklı bir sebzedir.

 

Kırmızı hindiba ⁠— Cichorium intybus ve İtalyan hindiba olarak da bilinir - koyu kırmızımsı-mor yapraklar ve beyaz damarlar içeren yapraklı hindiba türüdür.

Genellikle kırmızı lahana veya marulla karıştırılsa da, kırmızı hindiba, birçok İtalyan yemeğiyle iyi giden belirgin bir acı tada sahiptir. Akdeniz diyetinde tüm bitkisel gıdaları vurgulayan geleneksel bir bileşendir (1 ).

Kırmızı hindibanın lahana ve marul gibi diğer daha yaygın yapraklı sebzelerden nasıl farklı olduğunu ve diyetinize eklemeye değip değmeyeceğini merak edebilirsiniz.

Bu makalede kırmızı hindibanın beslenmesi, sağlık yararları ve kullanımları gözden geçirilmektedir.

Köken ve Besin Değerleri

Kırmızı hindiba, karahindiba ve Belçika hindiba gibi diğer hindiba sebzelerinin yanı sıra Asteraceae ailesine aittir.

Kırmızı veya mor lahanaya benzemesine rağmen, kırmızı hindiba, pişirildiğinde daha az keskin hale gelen farklı bir acı veya baharatlı tada sahiptir.

Chioggia'nın en yaygın şekilde mevcut olduğu birkaç çeşit vardır. Diğer çeşitler daha tatlı ve daha uzun şekilli Treviso ve kırmızı benekler ile yeşil olan Castelfranco'dur. Son ikisini bulmak zor olabilir (2 , 3 , 4).

Dünyada yenen kırmızı hindibaların çoğu Akdeniz bölgesinden ithal edilmektedir. Ancak bugün Kaliforniya gibi diğer alanlarda da ticari olarak yetiştirilmektedir (5 ).

Çoğu yapraklı yeşillik gibi, kırmızı hindiba birkaç kalori içerir. Ancak birkaç önemli vitamin ve mineral sunar.

2 fincan (80 gram) ham kırmızı hindiba porsiyonu aşağıdaki besin bileşimine sahiptir (6 ):

 

 • Kalori: 20
 • Protein: 1.2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Lif: 1 gram
 • Demir: Günlük Değerin % 3'ü (DV)
 • Çinko: DV'nin % 5'i
 • Bakır: DV'nin % 30'u
 • Fosfor: DV'nin % 3'ü
 • Potasyum: DV'nin % 5'i
 • K Vitamini: DV'nin % 170'i
 • C Vitamini: DV'nin % 7'si
 • B6 Vitamini: DV'nin % 3'ü

 

Kırmızı hindiba zengin bir K vitamini kaynağıdır. Kırmızı hindiba, kırmızı lahana ile karşılaştırıldığında, bir porsiyon kırmızı hindiba çoğu mikro besin maddesinin daha az miktarını içerir. Ancak karşılığında iki kat daha fazla çinko ve bakır içerir (6 , 7 ).

Özet: Kırmızı hindiba, İtalyan yemeklerinde sıklıkla kullanılan acı bir hindiba çeşididir. Kalorisi düşük olsa da, kırmızı hindiba çinko, bakır ve K vitamini bakımından yüksektir.

10 kilo verdiren diyet gibi hızlı diyetler aşırı kısıtlayıcı oldukları için vücutta besin eksikliğine sebep olurlar. Sağlık sorunu olan kişiler için tehlikeli olmalarının yanı sıra vitamin ve mineral kayıplarının etkisiyle yeni sağlık sorunlarına da sebep olabilirler. Dengeli ve sağlıkı beslenirken hayal ettiğiniz bedene kavşmak için, zayıflamak için online diyetisyenlerin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Hindiba Faydaları - Kırmızı Hindiba Sağlık Yararları

Cichorium intybusun tarihsel tıbbi kullanımları arasında yara iyileşmesinin yanı sıra ishali tedavi etme, kalp sağlığını koruma ve kan şekerini yönetme gibi yararları vardır (8 ).

Günümüzde araştırmalar, kırmızı hindibanın büyük ölçüde güçlü bitki bileşiklerinden kaynaklandığı görülen potansiyel sağlık yararları sunduğunu desteklemektedir (8 ).

Antioksidan Bakımından Zengindir

Antioksidan nedir? Antioksidanlar, bitki gıdalarındaki hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyan bileşiklerdir. Vücudunuzdaki yüksek serbest radikal seviyeleri oksidatif strese ve kanser, kalp hastalığı, sindirim koşulları ve Alzheimer gibi ilişkili hastalıklara yol açabilir (9 ).

Antosiyanin nedir? Kırmızı hindibanın ayırt edici rengi antosiyaninler adı verilen pigmentli antioksidanlardan gelir. Antosiyaninler bağırsak sağlığına fayda sağlayabilir ve oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını onarabilir (10 , 11 ).

Bir test çalışması, kırmızı hindibadaki antioksidanların - özellikle organik çeşitlerden - Hep-G2 adı verilen yaygın bir karaciğer kanseri hücresine saldırmada etkili olduğunu bulmuştur (12 ).

Bir başka test çalışması, Treviso kırmızı hindibanın antioksidan içeriğinin ve koruyucu faydalarının, yaprakların kırmızı kısımlarından elde edilen ekstraktlarda tüm yapraklardan elde edilen ekstraktlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gözlemledi (10 ).

Dahası, üçüncü bir test tüpü çalışması, kırmızı hindibadan gelen antioksidanların hücre hasarına karşı koruduğunu ve insan kırmızı kan hücrelerinin hemoliz yoluyla yok edilmesini önlediğini keşfetti (13 ).

Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

Kırmızı hindiba gibi bitki gıdaları, kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bileşikler içerir.

Bir çalışma, hindiba yemenin farelerde iltihabı, kalp hasarını azalttığını ve aynı zamanda kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörü olan arterlerde plak birikmesini önlediğini gösterdi (14).

47 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, 4 hafta boyunca günlük 1.25 fincan (300 ml) hindiba kökü ekstresi içeceği tüketenlerin, plasebo grubuna kıyasla sistolik kan basıncında önemli bir azalma yaşadığını bulmuştur (15 ).

Diğer araştırmalar, kırmızı hindibanın, luteolin gibi antiplatelet aktiviteye sahip polifenolik bileşikler içerdiğini, yani dolaşımı iyileştirebileceklerini ve kan pıhtılarını önleyebileceklerini göstermiştir (16 ).

Antiparaziter Özelliklere Sahip Olabilir

Kırmızı hindiba, parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir.

Hindibaların antiparaziter özelliklerinin bir incelemesinde, araştırmacılar kırmızı hindibanın hayvanlarda gastrointestinal hastalıkların tedavisinde halk sağlığı riskleri yaratan sentetik ilaçlar yerine gelecekteki uygulamalara sahip olabileceğini öne sürdü (17 ).

Bir hayvan çalışması hindiba ekstraktının bazı hayvanlarda yaygın olan bir yuvarlak kurt enfeksiyonu türü üzerinde önemli bir antiparaziter etkiye sahip olduğunu buldu.

Bu, Asteraceae bitki ailesine özgü potansiyel olarak hastalıkla mücadele eden bileşikler olan seskiterpen laktonlara atfedildi (18 , 19 ).

Araştırma umut verici olsa da, bu etkileri elde etmek için diyette ne kadar kırmızı hindiba gerekli olduğunu ve hangi enfeksiyonların fayda sağlayabileceğini belirlemek için daha fazla insan çalışması gerekmektedir.

Hindibanın Faydaları - Kırmızı Hindibanın Diğer Potansiyel Sağlık Yararları

Kırmızı hindibadaki bileşikler başka sağlık yararları sağlayabilir. Ancak spesifik uygulamaları ve dozları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:

 

 • Güçlü kemikleri teşvik edebilir: Kırmızı hindiba, vücudunuzdaki kalsiyum birikimini düzenleyen, destekleyen ve kemik gücünü destekleyen çok miktarda K vitamini içerir (20 ).
 • Kan şekeri kontrolünü destekleyebilir: 4 hafta boyunca günlük 1.25 fincan (300 ml) hindiba kökü ekstresi içen yetişkinlerde, uzun süreli kan şekeri seviyelerinin bir göstergesi olan hemoglobin A1c seviyeleri azaldı (15 ).
 • Sindirim sağlığını iyileştirebilir: Aynı çalışmada, katılımcılar hindiba kökü ekstresi tüketirken bağırsak düzeninde bir iyileşme olduğunu bildirmişlerdir. Bu, gastrointestinal sağlık için önemli olan inülin lif içeriğinden kaynaklanıyor olabilir (15 ).

Kilo vermek için hızlı kio verdiren şeyleri deneyip duruyorum, hızlı kilo verdiren spordan hızlı kilo verdiren küre kadar hepsini denedim ama verdiğim kiloları geri alıyorum diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenme planıyla zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Özet: Kırmızı hindiba, parazitlerle savaşabilen, kan şekerini düzenleyen, kalp ve sindirim sağlığını destekleyen antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Yine de, çoğu araştırma tüm bitkiyi değil hindiba kökü ekstraktı kullanmıştır.

Diyetinize Kırmızı Hindiba Nasıl Seçilir, Saklanır ve Eklenir?

Çoğu marketin meyve-sebze bölümünde lahana, hindiba ve marul gibi diğer yapraklı sebzelerin yanında bulunur.

Koyu kırmızı renk ve göze çarpan byazlıkları olan kırmızı hindibayı seçin. Çürükler, çatlaklar veya yumuşak noktaları olan bitkilerden kaçının.

Çoğu ham, yıkanmamış kırmızı hindiba buzdolabınızın sebzelik çekmecesinde 2 haftaya kadar bozulmayacaktır.

Kırmızı hindiba hazırlamak için, dış yaprakları düzeltin veya çıkarın, kullanmadan önce kafayı soğuk su altında yıkayın.

Kırmızı hindiba, salatalarda çiğ kıyılabilir ve yenebilir, takozlarda ızgara yapılabilir veya çorba, risotto, makarna gibi sıcak yemeklerde pişirilebilir. Ayrıca doğranmış ve pizza üzerine eklenebilir. Kırmızı hindibanın tatlı veya asidik bileşenlerle kullanılması, acı lezzetini azaltabilir veya tamamlayabilir.

Elinizde kırmızı hindiba yoksa, hindiba, escarole ve roka, yemeklerinize benzer lezzetler sunar.

Özet: Kırmızı hindiba diğer yapraklı yeşillikler gibi saklanır ve buzdolabında 2 hafta çiğ, yıkanmamış olarak saklanır. Hazırlamadan hemen önce yıkayın, salata, risotto, çorba veya makarna yemeklerinde kullanın.

Uzun Lafın Kısası

Kırmızı hindiba, kırmızı lahanaya benzer, ancak daha acı bir tada sahip yapraklı bir sebzedir.

Çinko, bakır ve K vitamini gibi iyi bir mikro besin kaynağıdır. Makarna, çorba, pizza ve salata gibi İtalyan yemekleriyle birlikte tüketilir. Çiğ, pişmiş veya ızgara tadını çıkarabilirsiniz.

Kırmızı hindiba, kalbe ve sindirim sisteminize fayda sağlayabilecek antosiyaninler adı verilen antioksidan bakımından yüksektir. Bu sebze ayrıca enfeksiyonlarla savaşabilir, sağlıklı kemikler ve kan şekerini destekleyebilir.

Bununla birlikte, çoğu araştırmanın konsantre hindiba kökü ekstresi kullandığını ve bu potansiyel faydaları elde etmek için ne kadar kırmızı hindiba tüketmeniz gerektiğini ve hangi spesifik uygulamalara sahip olabileceğini belirlemenizi zorlaştırdığını unutmayın.

Kilo vermek istiyorum şimdiye kadar uyguladığım hızlı kio verdiren kürlerden ve zayıflama çaylarından bir sonuç alamadım. Artık profesyonel bir destek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın