Kinoa Pişmiş Kaç Kalori

Kinoa Pişmiş Kaç Kalori

120 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
53 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Kinoa Pişmiş" Lif, Folat, Mangan, Fosfor, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

48 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.30
2.30
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kinoa Pişmiş Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
53 Düşük
Glisemik Yük (GL):
11 Normal

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%71 %14 %15
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

120 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Kinoa Pişmiş kaç kaloridir, 100 gram Kinoa Pişmiş içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.


Kinoa aslında Chenopodium kinoa denen bir bitkinin çekirdeğidir.


Kinoanın bitki çekirdeği olmasına aldırmayın, kendisi bir tahıl değil, alternatif tahıldır. Çekirdek, yalnız tahıl gibi hazırlanan tahıl gibi tüketilen bir çekirdek. 


Buna rağmen kinoa tüm tahıllardan daha besleyicidir.


Kinoa kıtır kıtır bir yapıya sahip olmasının yanında, fındıksı bir tadı vardır. İçerisinde hiç gluten bulundurmayan kinoa, gluten açısından hassas kişilerin dahi rahatlıkla tüketebileceği bir gıdadır.


Kinoa çekirdekleri düz, oval şekillerde genellikle açık sarı renklidirler ancak renkleri pembeden siyaha kadar değişkenlik göstermektedir. Tatları da tatlı ile hafif acı arasında değişmektedir.


Genellikle kaynatılıp yemeklerin yanında püre tarzı yahut salatalara katılabilir. Çorbalara katıldığında da çorbanın yoğunlaşmasına yardımcı olur.


Kinoa çekirdekleri toprağa gömülerek filizlendirilebilir. Öğütülüp una çevrilebilir yahut yağda mısır patlatır gibi patlatılabilir. Bebekler için de kaynatılıp püre olduğu zaman çok besleyici yumuşak bir gıdaya dönüşür.


Bunca sağlık yararı keşfedildikten sonra 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından  ‘Uluslararası Kinoa Yılı’ olarak kutlanmıştır. 


Kinoa teknik olarak tahıl olmasada, halen "Tam tahıl" adı altında satılmaktadır.


Daha fazla bilgi için: Kinoa Nedir, Nasıl Pişirilir, Faydaları Nelerdir?


  • 1 yemek kaşığı Kinoa Pişmiş 21.60 kcal 18.00 Gram
  • 1 kepçe Kinoa Pişmiş 98.40 kcal 82.00 Gram
  • 1 su bardağı Kinoa Pişmiş 189.60 kcal 158.00 Gram
  • *Alerjen: Kinoa Pişmiş içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle