Kinoa İçerdiği Besinler ve Sağlığa Faydaları

Kinoa İçerdiği Besinler ve Sağlığa Faydaları
Kinoa zayıflatır mı? Kinoanın yararları nedir? Kinoa yetiştiriciliği? Kinoanın zararları var mı? Kinoa nedir? Bu gün bunları birlikte öğreneceğiz.

Kinoa zayıflatır mı? Kinoanın yararları nedir? Kinoa yetiştiriciliği? Kinoanın zararları var mı? Kinoa nedir? Bu gün bunları birlikte öğreneceğiz. 

Kinoa aslında Chenopodium kinoa denen bir bitkinin çekirdeğidir.

Kinoanın bitki çekirdeği olmasına aldırmayın, kendisi bir tahıl değil, alternatif tahıldır. Çekirdek, yalnız tahıl gibi hazırlanan tahıl gibi tüketilen bir çekirdek. 

Buna rağmen kinoa tüm tahıllardan daha besleyicidir.

Kinoa kıtır kıtır bir yapıya sahip olmasının yanında, fındıksı bir tadı vardır. İçerisinde hiç gluten bulundurmayan kinoa, gluten açısından hassas kişilerin dahi rahatlıkla tüketebileceği bir gıdadır.

Kinoa çekirdekleri düz, oval şekillerde genellikle açık sarı renklidirler ancak renkleri pembeden siyaha kadar değişkenlik göstermektedir. Tatları da tatlı ile hafif acı arasında değişmektedir.

Genellikle kaynatılıp yemeklerin yanında püre tarzı yahut salatalara katılabilir. Çorbalara katıldığında da çorbanın yoğunlaşmasına yardımcı olur.

Kinoa çekirdekleri toprağa gömülerek filizlendirilebilir. Öğütülüp una çevrilebilir yahut yağda mısır patlatır gibi patlatılabilir. Bebekler için de kaynatılıp püre olduğu zaman çok besleyici yumuşak bir gıdaya dönüşür.

Bunca sağlık yararı keşfedildikten sonra 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından  ‘Uluslararası Kinoa Yılı’ olarak kutlanmıştır. 

Kinoa teknik olarak tahıl olmasada, halen "Tam tahıl" adı altında satılmaktadır.

 

Besin İçeriği

 

Suda kaynatılarak pişmiş kinoanın %71,6’sı su, %21,3 karbonhidrat, %4,4 protein ve %1,92’si yağdan oluşur.

Pişmiş bir bardak kinoa (185 gram) 222 kaloridir.

 

Besin Değerleri

Kinoa Pişmiş Besin Değerleri
100 gram için
% Günlük Değer*
Kalori 120
Yağdan Gelen Kalori: 17
Toplam Yağ 1.92 g 3%
Doymuş Yağ A. 0.23 g 1,15%
Sodyum 7 mg 0%
Karbonhidrat 21.3 g 6,87%
Lif 2.8 g 11,20%
Protein 4.4 g 8,8%
Omega-3 0.09 g · Omega-6 0.97 g
Kalsiyum 17 mg · Demir 1.49 mg

*Günlük alınması gereken 2000 kalorilik diyet için geçerlidir. Kinoa Pişmiş

 

Karbonhidrat

 

Pişmiş kinoanın %21’i karbonhidratlardan oluşur, bu oran tahıllarda arpa ve pilava yakındır.

Kinoanın içindeki karbonhidratların %83’ü nişastadır. Kalan kısmını lifler ve şekerler oluşturur(%4). Bu şekerler maltoz, galaktoz ve riboz’dur.

Glisemik indeks bir besinin kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini ölçen bir ölçü birimidir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar da obezite ve bir çok hastalığın kaynağı olduğu biliniyor.

Kinoanın glisemik indeks skoru oldukça az 53. Yani kinoa yediğinizde kan şekerinizin sağlıksız bir şekilde aniden artmayacağını bilirsiniz.

 

Lif

 

Pişmiş kinoa güzel bir lif kaynağıdır. (%2,8) lif oranıyla kahverengi pirinci (%1,8) ve sarı mısırı (%2,4) geride bırakmaktadır.

Lifler pişmiş kinoanın kuru kısmının %10’unu oluşturur. Bu liflerin çoğunluğu bizim vücudumuzda çözünmeyen liflerden oluşur örneğin selüloz.

Ama hemen bu çözünmeyen lifleri vücudumuza alıyoruz diye endişelenmeyin çünkü bu çözünmeyen liflerin tüketimi insanların diyabet olma riskini oldukça düşürdüğünü fark etmişler. 

Midemizde parçalanamayan bazı çözünmeyen lifler bağırsağımızda güzel bakteriler tarafından parçalanılarak onların beslenmesine yardımcı olur. Bu durum bizim uzun dönemde daha sağlıklı olmamızı sağlar.

Kinoanın bize verdiği bu çözünmeyen nişastalar sayesinde beslenen bağırsaklarımızdaki güzel bakteriler yediğimiz diğer gıdalardaki yağları daha rahat parçalaya bilmemizi sağlar. Bu şekilde sağlıklı bir bağırsağa mutlu bir hayata sahip oluruz.

 

Protein 

 

Protein bir bina olsa tuğlalarına amino asitler derdik. Vücudumuz bir mina olsa tuğlalarına protein derdik. Demek istediğim proteinler vücudumuzda çok önemli bir yere sahipler.

İhtiyacımız olan bu proteinlerin bazı temel amino asitleri vücudumuz üretemez. Bunları dışarıdan yediğimiz gıdalarla almalıyız.

Kuru ağırlığıyla kinoanın %16’sı proteindir. Bu yüzdeliğin arpadan ve pirinçten fazla olmasının yanında tüm tahıllardan daha fazladır.

Kinoa için biz güçlü bir protein kaynağı diyebiliriz. Bunu diyebilmemizin sebebi ihtiyacımız olan tüm temel amino asitleri kinoadan karşılayabiliriz.

Özellikle bitkilerde kolay kolay bulamadığımız, lizin amino asidi içerisinde çok bulunduran kinoa. 

İçerisinde bulundurduğu metionin ve histidin amino asitleri sayesinde bitkiler arasında mükemmel bir protein kaynağı olmaktadır.

Kinoanın içinde ki proteinler bize süt proteinlerini andırmakta. İçinde gluten olmadığından dolayıda sütün beraberinde getirdiği hiçbir alerjik etkisini beraberinde getirmemektedir.

 

Sonuç; Kinoa diğer bitkilerlere nazaran çok daha yüksek protein ve hayatımızı sürdürmemize yardımcı olacak temel amino asitlerimizi içermektedir. Bu proteinler kasein ile benzerlik içerisindedirler, Kaseinlerde normalde yüksek kaliteli süt ürünlerinin proteinine denir.

Kinoa’nın yararlarını anlatmakla bitiremedik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı