Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım? Kadın ve Erkek İçin

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım? Kadın ve Erkek İçin

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım? sorusunun cevabı için hesaplama aracına yaşınız, kilonuz, boyunuzu girin ve erkek veya kadın seçeneği seçip almanız gereken kaloriyi görün.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atıp birbirleriyle uyum içerisinde olan gıdaları tüketerek zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Bu kalori alımı hesaplama aracı bilimsel bir temele ve son derece hassas bir araştırma sonucunda ortaya çıkan bir formüle göre kilo vermek için günde kaç kalori almanız gerektiğini hesaplıyor.

5 bin adım kaç kalori? Kiloya göre adım hesaplama, yürüyüş kalori heaplama, harcanan kalori hesaplama, kaç kalori yaktım? Kiloya göre adım hesaplamak için, Diyetasistan kalori hesaplamadan bakabilirsiniz.

Bir insanın günlük kalori ihtiyacı ne kadarıdır? Günde kaç kalori almalıyım? Günlük kaç kalori almalıyım? Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır? Bir insanın günlük kalori ihtiyacı nedir? Almam gereken kalori nedir? Haftada 1 kilo vermek için günlük kalori ihtiyacı nedir? Sorularına cevap olarak aşağıdaki kilo vermek için kaç kalori almalıyım aracının günlük kalori ihtiyacı hesabı, günlük kalori hesaplama programı, vücudum günde kaç kalori yakıyor? Kilo vermek için günde kaç kalori almanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki hesaplama aracına bilgilerinizi girin.

 

 

Mifflin-St. Jeor denklemi, kalori ihtiyacını sayısız çalışmada doğru tahmin ettiği ve bu hesaplamanın doğru olduğu gösterilmiştir.

 

Normalde Ortalama Kaç Kalori Almanız Gerekiyor? Kilo Vermek İçin Günlük Kaç Kalori Almalıyım? Adım Kalori Hesaplama 

 

Spor Yaparak Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün Mü? Konu başlıklı yazımızda da bulabileceğiniz Dr. Kevin Hall yaptığı bir araştırmada aşağıdaki sonuçları elde etmiş.

Kadınlar kaç kalori almalı? Bir kadının, ortalama olarak günde 2000 kalori alması ve haftada yarım kilo vermek için 1500 kalori alması gerekiyor. Erkekler kaç kalori? Bir erkek, hayatını sürdürmek için ortalama olarak günde 2500 kaloriye ve haftada yarım kilo vermek için 2000 kaloriye ihtiyaç duyar.

Ancak, bu çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler yaş, boy, mevcut kilo, aktivite seviyeleri, metabolik sağlık ve diğer olarak sıralanabilir.

Günlük tüketmiş olduğunuz gıdaların takibini yapabilmek için günlük kalori hesaplama programı diyebileceğimiz kalori hesaplama makinesi olan kaç kalori sayfamızı inceleyebilirsiniz, tıklayın, kalori hesaplayın, günde kaç kalori aldığınızı öğrenin (Kaç kalori?).

 

Kalori Nedir? Kalori Nedir Kısaca

 

Kalori ne demek? Kalori neyin birimi? Kalori, enerjiyi ölçen bir birimdir. Kaloriler genellikle yiyecek ve içeceklerin enerji içeriğini ölçmek için kullanılır. Kilo vermek için ya her gün aldığımız bu kalorileri yakacağız ya da kalori alımını kısıtlayacağız. Kalori hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz ''Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama'' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

''100 Kalori Neye Benziyor?'' konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek en çok tüketilen gıdaların belli bir miktarının ne kadarlık bir kaloriye karşılık geldiğine göz aşinalığı oluşturabilirsiniz.

 

Kendinizi Çok Aç Bırakmadan Kalori Alımını Nasıl Azaltabilirsiniz? Aç Kalmadan Kilo Vermek - Ac Kalmadan Kilo Nasil Verilir?

 

 

Kaloriler basitçe bir enerji ölçüsüdür.

Kilo almak için vücudun harcadığı kaloriden daha fazlasını almak gerektiği bilinen bir gerçektir.

Aksi durumda, alınan kaloriden daha fazlası harcanırsa kilo kaybı meydana gelir.

Yani, yediğiniz besinlerdeki kalori miktarlarını takip ederek ve ihtiyacınız olandan daha az kalori alarak kilo verebilirsiniz. Ancak kilo alırken tükettiğiniz besinleri değiştirmeden alınan kalorileri kesmek genellikle kilo vermek için sürdürülebilir bir yol değildir.

Bu yöntem bazı insanlar için işe yarıyor olsa da, çoğu insan en sonunda fazla aç kalma nedeniyle diyetlerinden vazgeçiyor.

Bu nedenle, uzun vadede çok aç kalmadan, açlığınız daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacak birkaç kalıcı değişiklik yapmanız önerilir.

Bilimsel çalışmalar sonucu insanların kilo vermelerine katkıda bulunmuş en iyi 5 diyet tipi ve yaşam değişikliği tarzını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Kilo vermek istiyorum diyorsanız büyük ihtimalle dikkat ettiğiniz şeylerden biri de kalori hesaplaması olacaktır. Ancak her kalorinin vücuda etkileri aynı değidlir. Bu yüzden tek başına kalori hesapları yapmak yeterli gelmeyebilir. Profesyonel bir destek ile sağlıklı ve dengeli biçimde beslenirken zayıflamak için online diyetisyenlerin uygun diyet ücretleriyle size özel hazırlamış olduğu diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

1. Daha Fazla Protein Tüketmek, İştahınızı Kesebilir, Açlığınızı Azaltabilir ve Kalori Yakımını Artırır - Adım Kalori Hesaplama - Protein ile Kilo Verme

 

Protein kilo verdirir mi? Kilo vermek söz konusu olduğunda, protein besinlerin en önemlisi olabilir.

Diyetinize protein eklemek, en az çabayla kilo vermenin en basit, en etkili ve en lezzetli yoludur.

Çalışmalar, proteinin hem metabolizma hızını artırdığını hem de iştahı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Protein sindirmek için fazla enerji gerektirdiğinden, yüksek proteinli bir diyet ile günde 80–100 kalori daha fazla yakabilirsiniz.

Protein en doyurucu besin maddesidir. Bir çalışma, kalorinin %30'unu protein olarak tüketen insanların günde 441 kalori daha az aldığını göstermiştir.

Protein ayrıca, diyetin en kötü düşmanı olan açlık hissine karşı da size yardım edebilir.

Bir çalışmada, günlük kalorinin %25'i protein olarak alan insanların %60’ının sürekli açlık hissi ve gece boyunca atıştırma istekleri %50 oranında azalmıştır.

Sürdürülebilir ve en az çabayla kilo vermek istiyorsanız, protein alımınızda kalıcı bir artış yapmayı düşünmenizi öneriyoruz.

En iyi protein kaynakları için yüksek proteinli 194 yiyecek yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Özet: Protein alımınızı artırmak, metabolizmayı hızlandırabilir, açlık istekleriyle mücadele etmenize yardımcı olabilir ve iştahınızı önemli ölçüde azaltabilir. Bu otomatik olarak kilo kaybına yol açacaktır.

 

2. Şekerli Gazlı İçecekler ve Meyve Sularını Tüketmekten Sakının

 

 

Yapabileceğiniz nispeten kolay diğer bir değişiklik, diyetinizden gazlı içecekler ve meyve sularından gelen şeker bazlı kalorileri ortadan kaldırmaktır.

Buna gazlı içecekler, meyve suları, çikolatalı süt ve ilave şeker içeren diğer içecekler dahildir.

Sekerli icecekler kilo yaparmi? Bu ürünler muhtemelen modern beslenmenin en fazla kilo aldıran ürünleri olabilir. Çünkü beyniniz bu sıvı kalorileri katı kalorilerle aynı şekilde algılayıp kaydetmiyor.

Bu nedenle, şekerli gazlı içecekler tükettiğinizde aldığınız bu ekstra kalorin farkında olmazsınız, siz bunun bilincinde olup az yediğinizde de çok açlık çekecek ve bu boşluğu yeni kaloriler ile dolduracaksınız.

Çalışmalar şekerli içeceklerin, obezitenin artması ile güçlü bir şekilde bağlı olduğunu göstermiştir. Çocuklarda yapılan bir çalışmada, şekerle tatlandırılmış bir içeceğin günlük porsiyonlarda %60'lık bir artış getirdiği gözlenmiştir ( 1 ).

Tabii ki, şekerin zararlı etkileri kilo alımının ötesine geçiyor. Şeker sağlığınız üzerinde kötü etkiler yaratabilir ve birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Meyve gibi gıdalardan elde edilen az miktarda doğal şekerler kesinlikle iyi olmasına rağmen, ilave şeker ve şekerli içeceklerden büyük miktarlar mutlak bir felaket olabilir. İşlenmiş gıdalarda bulunan şekerleri hayatınızdan çıkarın.

Bu içecekler için kesinlikle fizyolojik bir ihtiyaç yoktur ve bunlardan kaçınmanın uzun vadeli faydaları mükemmel olabilir.

 

Özet: Sıvı şeker günümüz diyetlerinde obezite ile bağlantılı bir özellik olduğu için, şekerli meşrubat ve meyve sularından kaçınmak çok önemlidir.

 

3. Daha Fazla Su İçmek Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir - Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Su İçmenin Kilo Vermeye Etkisi

 

 

Kilo kaybını artırmak için çok basit bir yöntem de daha fazla su içmektir. Günde ne kadar su içmeliyiz başlık yazımızı inceleyebilirsiniz.

Su içmek kaç kalori yakar? Günde 8 bardak ya da diğer bir ifadeyle 2 litre su içmek yaklaşık 96 kalori yakmanızı sağlar.

Bununla birlikte, su içme zamanlaması daha da önemli olabilir, çünkü yemeklerden önce su içmek açlığı azaltır ve otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlar.

12 haftalık bir çalışmada, yemeklerden yarım saat önce yarım litre su içmek, insanların %44 daha fazla kilo vermesine katkıda bulunmuştur ( 2 )

Sağlıklı bir diyetle kombin edildiğinde, daha fazla su içmek (özellikle yemeklerden önce) kilo vermeniz gerektiğinde yardımcı olabilir.

Kafein metabolizmayı hızlandırır mı? Kahve ve yeşil çay gibi kafeinli içecekler de mükemmeldir. Kafein içeriği, en azından kısa vadede metabolizmayı hızlandırabilir.

'Yeşil Çay Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?' konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek yeşil çay ve kilo konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz (Oku).

Su içmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Çalışmalar su içmenin metabolizmayı hızlandırdığını göstermiştir. Yemeklerden yarım saat önce su içmek, daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir.

 

4. Egzersiz ve Ağırlık Kaldırma

 

 

Daha az kalori tükettiğimiz zaman, bedenlerimiz enerji tasarrufu sağlayarak daha az kalori yakmamızı sağlar.

Bu yüzden uzun süreli kalori kısıtlaması metabolizmayı önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Sadece bu değil, aynı zamanda kas kütlesinin kaybına da yol açabilir. Kas metabolik olarak aktiftir, azalması veya daha az çalışması metabolizmayı daha da yavaşlatabilir.

Bu etkiyi önlemek için kanıtlanmış tek strateji, kaslarınız harekete geçirmek için ağırlık kaldırmaktır. Bunun, kas kaybını önlediği defalarca kanıtlanmış ve uzun süreli kalori kısıtlaması sırasında metabolizmanızın yavaşlamasını durduracaktır.

Tabii ki, kilo vermeye çalışıyorsanız, sadece yağ kaybetmek istemezsiniz, aynı zamanda vücudunuzun da iyi görünmesini sağlamak istersiniz.

Evde hangi sporlar yapılır? Bir spor salonuna gidemezseniz, evde şınav, squat, mekik, vb. hareketleri yapabilirsiniz.

Yürümek, yüzmek veya koşmak da çok önemli olabilir. Bunları mutlaka kilo kaybı için değil, daha sağlıklı bir hayat için yapın.

Elbette egzersiz ayrıca, uzun ömür, hastalık risklerini azaltma, daha fazla enerji ve her gün daha iyi hissetme gibi kilo kaybının ötesine geçen çeşitli faydalara da sahiptir.

 

Özet: Egzersiz ve ağırlık kaldırma önemlidir, çünkü kas kaybını azaltır ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını önler.

 

Hızlı kilo verdiren yöntemleri deniyorum, hızlı kilo verdiren sporları uyguluyorum ama ideal kiloma ulaşamıyorum diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için, sağlıklı beslenerek zayıflamak için online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

1 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Alınmalı? 1 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almak Gerekir?

 

  • Alınan 5.217, 1 kiloya eşittir. 1 kilo almak için kaç kalori almak gerekir? 1 kilo almak için 5.217 kalori almak gerekir

 

5. Karbonhidrat Alımını, Özellikle Rafine Karbonhidrat ve Şekerleri Azaltın

 

Rafine karbonhidrat kelimelerini duyduğunuzda aklınıza ilk olarak beyaz ekmek gelebilir.

Karbonhidrat alımını azaltmak iştahı azalttığı ve daha az kalori almanızı sağladığı için kilo vermede çok etkili bir yöntemdir.

Çalışmalar, doygunluk hissedene kadar düşük karbonhidratlı bir diyet tüketmenin, kalori kısıtlı, düşük yağlı bir diyete göre 2 ila 3 kat daha fazla kilo verdirebildiğini göstermiştir ( 3 , 4 , 5 ).

Sadece bu değil, düşük karbonhidratlı diyetler de özellikle tip 2 diyabet veya başka sağlık problemleri olan kişiler için sağlık açısından birçok başka fayda sağlar.

Ama illaki düşük karbonhidratlı diyet uygulamak zorunda değilsiniz. Lif bakımından zengin kaliteli karbonhidrat kaynakları yemeyi ihmal etmeyin. Örnek taze fasulye kalori dağılımına baktığımızda kalorilerin %75’i karbonhidrat içeriğinden gelir. Ancak bu gerçek ve sağlıklı bir gıdadır. 

Gerçek yiyeceklere sadık kalırsanız, diyetinizin tam bileşimi daha az önem kazanır. İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

 

Özet: Düşük karbonhidratlı diyet kilo vermenize yardımcı olur, iştahı azaltır ve daha az kalori almanızı sağlar.

 

Günde kaç kalori ihtiyacınız olduğu cinsiyetinize, yaşınıza, boyunuza, mevcut ağırlığınıza, aktivite seviyenize ve metabolik sağlığınıza aynı zamanda kilo vermek veya kilo almak isteyip istemediğinize bağlıdır.

Kalorileri azaltmak, kendinizi aç bırakmanız anlamına gelmez. Egzersiz, uygun miktarda su içmek, protein alımını artırmak ve azaltılmış karbonhidrat alımı gibi birkaç basit diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermenize ve memnun olmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık bakanlığı ideal kilo hesaplama formülü için tıklayınız. (ideal kilo hesaplama sağlık bakanlığı)

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin sağlıklı ve dengeli zayıflama programına ihtiyacınız olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online zayıflama programı satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın