Kedi Uyutma Müziği Kedileri Etkileyen Sesler

Spesifik müzik, veteriner klinik ortamlarında stres seviyelerini düşürerek ve bakım kalitesini artırarak kedilere fayda sağlayabilir.

Yeni araştırmalar, kedilerin tercih ettiği tempo ve vokal aralığına konuşan 'kediye özgü' müziğin, hayvanların stres seviyelerini azaltmada etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni araştırmalar, stresli kedigiller için mükemmel müziği bulmaya çalışıyor.

Müzik, insanların sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlar. Acıyı, endişeyi azaltmak ve stres seviyelerini düşürmek, müziğin bizim için fayda sağladığı yollardan sadece birkaçı.

Beyin çalışmaları, müziğin beyin nöbetlerinin tedavisinde ve inme sonrası iyileşmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Müzik ayrıca kişinin hafızasını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Fakat müzik, insanlarla aynı şekilde hayvanların sağlığına fayda sağlıyor mu? Son yıllarda giderek daha fazla araştırma buna odaklanmıştır - özellikle köpeklerde müziğin stres azaltıcı etkileri.

Ancak yeni makale sadece herhangi bir müzik türü hakkında bilgi istemiyor - bunun yerine, daha önceki çalışmalara dayanarak, yeni makalenin yazarları kedilere özgü müzik seslerinin kedilerin stres seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirdi.


Kedilerin Uykusunu Getiren Müzik Kedilerin Dikkatini Çeken Sesler

Hampton ve meslektaşları, örneğin genel anestezi altında olsalar bile kedigillerin tepki verdiğini ve müziğin sesine yanıt verdiğini gösteren önceki çalışmaları üzerine araştırmalarına devam ettiler.

Diğer araştırmalar, kedilerin cevap verdiği belirli müzik türlerini incelemiş ve klasik müziğin pop müzik veya heavy metalden daha rahatlama sağlama olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Ayrıca, Hampton ve ekibi, “kedilere özgü” müzik veya kedigillerin tercih ettiği müzikleri belirlemek için daha önce yapılmış çalışmaları kullandılar. Yapılan çalışmalara göre, kediler kedi seslendirmeleri ile yapılan müziği tercih etmektedir; normal vokal frekanslarını tercih ettikleri gibi kendi tercih ettikleri tempolara da sahiptirler.

İnsanlar, bir kişinin istirahat kalp atış hızına benzer bir vuruşla ve insan vokal aralığına giren frekanslardaki müziği tercih etme eğilimindedir.

Ancak bu çalışma için kediye özgü müzik, mırıldama gibi kedi seslendirmelerine dayanan 'melodik' çizgilerden oluşuyordu. Ayrıca, frekanslar, insanlardan iki oktav olan kedi vokal aralıklarına benzerdi.


Kedilere Özgü Müzik Stres Seviyelerini Düşürebilir

Yeni çalışmada, Hampton ve arkadaşları 20 evcil kediyi kaydetti ve 2 hafta arayla rastgele veterinerlik ziyaretlerinde 20 dakika kediye özgü müzik, klasik müzik veya müzik çalmadı.

Kedigillerin stres seviyelerini test etmek için araştırmacılar, kedilerin vücut duruşu ve davranışlarını değerlendiren kedi stres puanlarının yanı sıra kedilerin işleyiciye nasıl tepki verdiğini ifade eden kedi kullanma puanlarını kullandılar.

Bilim adamları ayrıca kedigillerden kan örnekleri aldılar ve nötrofillerin lenfositlere oranını, fizyolojik bir stres belirteci olarak değerlendirdiler.

Sonuçlar, kedilere özgü müziğin gerçekten stres seviyelerini düşürebileceğini gösterdi. Çünkü bilim adamları daha düşük stres puanlarına sahip ilişkiler buldular.

Yazarların yazdığı gibi, klasik müzikle karşılaştırıldığında veya hiç müzik olmadan “Fiziksel muayene, öncesi ve sırasında fiziksel muayenenin daha düşük [kedi stres puanları] ve daha düşük [kullanım ölçeği puanları] ile ilişkili olduğu” yazmaktadır.


Bununla birlikte, müziğin “[nötrofiller: lenfosit oranı] tarafından ölçülen fizyolojik stres tepkileri üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır.” Araştırmacılar bunun olabileceğini düşünüyor çünkü 20 dakika bu markörü etkileyecek kadar uzun bir süre değil.

Hampton ve meslektaşları:

“Spesifik müzik, veteriner klinik ortamlarında stres seviyelerini düşürerek ve bakım kalitesini artırarak kedilere fayda sağlayabilir.”
Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın