Karpuz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Karpuz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Karpuz diyeti yapmanın birkaç versiyonu vardır.

Karpuz diyeti kilo vermenize, iltihabınızı azaltmanıza ve vücudunuzdan toksinleri temizlemenize yardımcı olabilir - ya da en azından internette biraz gezinirseniz buna inanırsınız. Diğer aşırı diyetler ve detokslar gibi, karpuz diyeti de büyük vaatlerde bulunur. Ama vaatlerini karşılıyor mu?

Karpuz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Karpuz diyeti yapanlar için karpuz diyetinin birkaç versiyonu var. En popüler çeşit arınmadır. Göreceli olarak kısa (ama katı) bir yoksunluk dönemi ve ardından düzenli diyetinize geri dönüşü içerir.

İlk aşamada, karpuz diyeti yapan kişiler karpuzdan başka bir şey yemiyorlar. Bu aşama genellikle üç gün sürer. Her gün bir büyük bir karpuz tüketebilirsiniz. Yine, bu diyetin özellikleri kaynağa göre değişir.

Bundan sonra, bazı insanlar normal diyetlerine geri döner. Diğerleri yavaş yavaş başka yiyecekleri diyetlerine eklerler. Örneğin, bir varyasyonda, her gün iki hafif öğün yiyebilir ve atıştırmalık olarak karpuz yiyebilirsiniz.

Uzmanlar Ne Diyor?

Beslenme danışmanı Jessica Marcus, MS, RD, CDN'ye göre, bu tür diyetler insanlara hitap ediyor çünkü çok fazla biçim verme vaadine sahipler, ancak kısa bir özveri gerektiriyorlar.

“Yaşam tarzı değişikliği diyetlerinin aksine, karpuz diyetinin sınırlı bir süre yapılacak olması gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef veriyor” diyor. “Sadece birkaç günlüğüne devam edeceğimizi bilirsek, kendimizi isteyerek cezalandırmamız daha olasıdır.”

Marcus, bu diyetin esas satış noktası olarak “Bütün gün sevdiğimiz bir şey yiyeceğimiz anlamına gelirse, diyete başlama ihtimalimiz daha yüksektir.” diyor.

Çoğu insan için karpuz iyidir. Beslenme yararlarına ek olarak, iyi miktarda su da sağlar.

Marcus, “Karpuz diyeti gerçekten daha çok karpuzun yüzde 90'ın üzerinde su olduğu gerçeğine dayanan bir detoks. “Yani kalorisi düşük aynı zamanda bazı vitamin ve mineraller sağlıyor. Nemlendirici, canlandırıcı ve en azından geçici olarak kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilir. ”

Karpuzun Faydaları

Bir fincan besin açısından zengin karpuzun sadece 46 kalorisi vardır ve aşağıdaki vitaminlerin yanı sıra diğerleri ile de doludur:

  • Sağlıklı görme için gerekli olan A vitamini
  • Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B-1 vitamini
  • Vücudunuzun kırmızı kan hücreleri (RBC) oluşturmak için ihtiyaç duyduğu B-6 vitamini
  • Doku büyümesi ve onarımı için hayati önem taşıyan C vitamini

Karpuz da iyi bir likopen kaynağıdır. Bu antioksidanın bir dizi faydası vardır ve kalp hastalığı, kanser ve diğer durumlara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Karpuz ayrıca diğer yiyeceklerden daha fazla sitrulin içerir. Amino asit sitrulin, vazodilatasyon (damar genişlemesi) ve uygun kan akışındaki rolü nedeniyle dikkat çekicidir. Sitrülin aslında adını Latince karpuz demek olan Citrullus lanatus teriminden alır.

Karpuz çekirdekleri şaşırtıcı derecede harika bir atıştırmalıktır. Demir ve magnezyum ile doludur. Karpuzun kabuğu bile sizin için iyidir ve yenilebilir!

Karpuz Diyetinin Potansiyel Riskleri

Karpuzları stoklamadan önce Marcus da bazı uyarılar sunuyor. Diyetin kısıtlayıcı doğası, insanları herhangi bir diyet kaynağı (protein gibi) olmadan bırakır.

Bu nedenle, diyeti çocuklara, hamile kadınlara veya özel bir diyet (diyabet gibi) gerektiren sağlık durumu olan herhangi birine veya bağışıklık fonksiyonu zayıf bir kişiye öneremez. Tüm şok diyetleri gibi, uzun vadeli bir çözüm olmadığını da ekliyor.

“Çalışma sonrası çalışma, bu fad tipi diyetlerin uzun vadede işe yaramadığını gösteriyor” diyor. “Diyet dönemi sona erdiğinde, insanlar eski alışkanlıklarına düşer, kilo alır ve sürüşü test etmek için bir sonraki diyete bakarlar.”

Karpuzun protein gibi önemli bir besin maddesi olan yağ içermediğine dikkat etmek önemlidir. Diyabet gibi özel bir diyet gerektiren sağlık koşullarına sahip insanlar karpuz diyetinden kaçınmalıdır. ”

Uzun Lafın Kısası

“Genel olarak, aşırı, kısıtlayıcı diyetler ve bunun gibi detokslardan hoşlanmıyorum” diyor Marcus. “Ancak genel olarak sağlıklıysanız, birkaç gün boyunca takip ettiğinizde zararlı olması pek olası değildir. Diyet bittikten sonra kilo verme çabalarınıza nasıl devam edeceğinize dair bir planınız varsa ve ihtiyacınız olan tek şey biraz hızlı bir başlangıçsa, o zaman devam edin. ”

Karpuz diyeti yapanların kendi yorumlarına ulaşmak için arama çubuğunuza 'karpuz diyeti ekşi' yazabilir ya da karpuz diyeti yapanların yorumlarına hemen ulaşmak için tıklayabilirsiniz (Karpuz Diyeti Ekşi)

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın