Karahindibanın Faydaları

Karahindibanın Faydaları
Karahindiba otu nedir? Karahindiba faydaları nelerdir? Karahindiba kökü ne için kullanılır? Karahindiba bazı iyileştirici sağlık yararları sağlama potansiyeline sahiptir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Karahindiba, dünyanın birçok yerinde yetişen bir çiçekli bitki ailesidir.

 

Taraxacum officinale en yaygın tür olmasına rağmen, Taraxacum spp. olarak da bilinirler.

 

Karahindibaya, çimenliğinizi veya bahçenizi hiç terk etmemiş gibi görünen inatçı bir ot olmasından dolayı aşina olabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, geleneksel bitkisel ilaç uygulamalarında, karahindiba çok çeşitli tıbbi özellikleri nedeniyle saygıdeğer bir bitkidir.

 

Yüzyıllar boyunca, kanser, sivilce, karaciğer hastalığı ve sindirim bozuklukları dahil olmak üzere sayısız fiziksel rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır.

 

Karahindiba faydaları nelerdir? Karahindiba mucizesi nedir? Karahindiba zayıflatırmı? Karahindiba zararları var mı? İşte karahindibanın 13 potansiyel sağlık yararı ve bilimin onlar hakkında fikirleri:

 

1. Karahindiba Otu Son Derece Besleyicidir

 

Karahindiba Çayı Faydaları Nere İyi Gelir Kanseri 48 saat içerisinde  Hastalıklı Hücreleri Yeniler - YouTube

 

Besin içeriği bakımından arka bahçenizdeki karahindibalar, sebze bahçenizin geri kalanıyla aynı listeye girebilir.

 

Kökten çiçeğe kadar, karahindiba, vitamin, mineral ve lif dolu, yüksek oranda besleyici bitkilerdir.

 

Karahindiba yaprakları pişmiş veya çiğ olarak yenebilirler. Mükemmel bir A, C ve K vitamini kaynağı olarak kullanılabilirler. Ayrıca E vitamini, folat ve az miktarda diğer B vitaminlerini de içerirler (1).

 

Dahası, karahindiba yaprakları, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi önemli miktarda mineralleri de sağlarlar (1).

 

Karahindiba kökü, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bir bakteri florasının büyümesini ve korunmasını destekleyen bitkilerde bulunan bir tür çözünen lif olan karbonhidrat inulin bakımından zengindir (2).

 

Karahindiba kökü genellikle kurutulur ve bir çay olarak tüketilir. Ancak aynı zamanda bütün halinde de yenilebilir.


Özet:
Karahindiba besin içeriği bitkinin tüm kısımlarına yayılır. Birçok vitamin, mineral ve lif içeren zengin bir kaynaktır.

 

2. Karahindiba Kökü Güçlü Antioksidanlar İçerir

 

Karahindiba, bu bitkinin neden sağlığa dair bu kadar geniş etkilere sahip olduğunu açıklayabilen güçlü antioksidanlarla doludur.

 

Antioksidanlar, serbest radikallerin vücudunuzdaki olumsuz etkilerini nötrleştirmeye veya önlemeye yardımcı olan moleküllerdir.

 

Serbest radikaller normalde metabolizmanın bir ürünüdürler, ancak çok yıkıcı olabilirler. Çok fazla serbest radikal, hastalıkların gelişmesine katkıda bulunur ve yaşlanmayı hızlandırır. Bu nedenle, antioksidanlar vücudunuzu sağlıklı tutmaya dair temellerden biridirler.

 

Karahindiba, hücresel hasara ve oksidatif strese karşı güçlü koruma sağladığı bilinen bir antioksidan olan beta-karotenden yüksek miktarda içerir (3).

 

Ayrıca, çiçek içinde konsantre halde yüksek miktarda bulunan fakat aynı zamanda köklerde, yapraklarda ve saplarda da bulunan, polifenol adı verilen bir başka antioksidan bakımından da zengindir (4).

 

Özet: Karahindiba, yaşlanmayı ve belirli hastalıkları önleyebilen güçlü antioksidanlar oldukları bilinen beta-karotenler ve polifenoller açısından zengin bir bileşik kaynağıdır.

 

3. Karahindiba İltihaplanmayla Mücadeleye Yardım Edebilir

 

Karahindiba Faydaları Nelerdir? Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? - Kivi  Tadında

 

Karahindiba, içindeki polifenoller gibi çeşitli biyoaktif bileşiklerin varlığından dolayı, hastalığın neden olduğu iltihabı azaltmada etkili olabilir.

 

İltihaplanma, vücudunuzun yaralanmalara veya hastalıklara verdiği doğal tepkilerden biridir. Fakat aşırı iltihaplanma zamanla vücudunuzun dokularına ve DNA'sına kalıcı hasar verebilir.

 

Deney tüplerinde yapılan çalışmalarda, karahindiba içindeki bileşikler ile tedavi edilen hücrelerde iltihap belirtilerini azalttığı görülmüştür (5, 6).

 

Yapay olarak başlatılmış iltihaplı akciğer hastalığı olan fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, karahindiba tüketen hayvanlardaki akciğer iltihabında önemli bir azalma gözlemlenmiştir (7).

 

Nihayetinde, karahindibanın insanların yaşadığı iltihaplanmayı azaltmadaki rolünü açıkça tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Küçük hayvanların üzerinde ve test tüplerinde yapılan çalışmalar, karahindibaların önemli bir iltihap karşıtı kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak karahindibanın insanlarda iltihabı nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

4. Karahindiba Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 

Kikorik ve klorojenik asit, karahindibada bulunan biyoaktif bileşiklerden iki tanesidirler. Bitkinin her yerinde bulunurlar ve kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

 

Test tüplerinde ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu bileşiklerin pankreastan insülin salgılanmasına destek olurken aynı zamanda kas dokusunda glikoz (şeker) emilimini de iyileştirdiğini göstermektedir.

 

Bu işlem artmış insülin duyarlılığına ve azalmış kan şekeri seviyelerine yol açar (8).

 

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, kikorik ve klorojenik asitim karbonhidratlı gıdaların sindirimini sınırladığı görüldü. Bunun da karahindibanın kan şekerini azaltma potansiyeline katkıda bulunabileceği düşünülüyor (4).

 

Bu ön çalışmaların sonuçları umut verici olsa da, karahindibanın insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: Karahindiba bitkisi, hayvanlar üzerinde ve test tüplerinde yapılan çalışmalarda kan şekerini azalttığı gösterilen biyoaktif bileşikler içermektedir. Aynı etkinin insanlarda görülüp görülmeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Karahindiba Kolesterolü Düşürebilir

 

Karahindibadaki biyoaktif bileşiklerin bazıları, kolesterolü azaltabilir. Dolaylı olarak da kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, karahindiba özü ile tedavi edilen farelerde kolesterol ve trigliserit seviyelerinin çarpıcı biçimde düşmesiyle sonuçlanmıştır (9).

 

Tavşanlar üzerinde yapılan bir çalışmadaysa, karahindiba köklerinin ve yapraklarının yüksek bir kolesterol diyetine eklenmesinin etkileri değerlendirildi. Karahindiba tüketen tavşanların kolesterol seviyelerinde gözle görülür azalmalar tespit edildi (10).

 

Bu sonuçlar ilginç olsa da, karahindibanın insanların kolesterol üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, karahindiba kullandıktan sonra kolesterol seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Bu bitkinin insanları nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Karahindiba Tansiyonu Düşürebilir

 

Karahindiba Otunun Sağlığa Faydaları • KadınSEN

 

Bazı insanlar karahindibanın kan basıncını azaltabileceğini iddia ediyor. Ancak bu iddiayı destekleyen kanıtlar sınırlı sayıda.

 

Geleneksel bitkisel ilaç uygulamaları, bazı organları zehirden arındırabileceği inancına dayanarak idrar söktürücü etkiler için karahindibayı kullanırlar.

 

Batı tıbbında, idrar söktürücü ilaçlar, kan basıncını azaltmayı sağlayabilecek bir şey olan, vücuttaki aşırı sıvının dışarı atılmasını sağladıkları için kullanılır.

 

İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, karahindibanın etkili bir idrar sökücü olduğu keşfedildi. Ancak bu çalışma kısa süre içinde yapıldı ve sadece 17 kişiyi içeriyordu (11).

 

Karahindiba, daha önce yükselmiş olanlarda kan basıncını düşüren bir mineral olan potasyumu içerir. Karahindiba, potasyum içeriği nedeniyle kan basıncı üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabilir (12).

 

Bu etkinin karahindibaya özgü olmadığını, ancak sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilen potasyum bakımından zengin herhangi bir gıdanın da bu etkiyi sağlayabileceğini unutmamak önemlidir.

 

Özet: Karahindiba, idrar sökücü etkisi ve potasyum içeriği nedeniyle kan basıncını düşürebilir. Bununla birlikte, bu beyanı desteklemek için çok az resmi araştırma yapılmıştır.

 

7. Karahindiba Sağlıklı Bir Karaciğeri Teşvik Edebilir

 

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, karahindibanın toksik maddelerin ve stresin varlığında karaciğer dokusu üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldu.

 

Bir çalışma, toksik parasetamol (Tylenol) seviyelerine maruz kalan farelerde karaciğer dokusunun önemli ölçüde korunduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bu bulguyu karahindiba antioksidan içeriğine bağladılar (13).

 

Hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer çalışma, karahindiba özünün karaciğerde depolanan aşırı yağ seviyelerini azaltabileceğini ve karaciğer dokusunda oksidatif strese karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir (4, 9).

 

Bununla birlikte, insan ve hayvan metabolizmasındaki farklılıklar nedeniyle insanlarda aynı sonuçların alınması beklenmemelidir.

 

Karahindibanın insanlarda karaciğer sağlığını nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, karahindiba karaciğer dokusunu toksik maddelerden ve oksidatif stresten koruduğunu göstermiştir. Ancak insanlarda karaciğer sağlığı üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Karahindiba Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

 

Bazı araştırmalar karahindiba ve biyoaktif bileşenlerinin, veriler tamamen kesin olmasa da, kilo vermeyi ve verilen kiloyu sürdürmeyi destekleyebileceğini göstermektedir.

 

Bazı araştırmacılar, karahindibanın karbonhidrat metabolizmasını iyileştirme ve yağ emilimini azaltma yeteneğinin, kilo kaybına neden olabileceği teorisini ortaya koymaktadırlar. Bununla birlikte, bu kavram henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır (14).

 

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, karahindiba takviyesi ile kilo kaybı ilişkili gösterilmiştir. Ancak bunun çalışmanın ana odağı değil, tesadüfi bir bulgu olduğu belirtilmelidir (9).

 

Obez fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, karahindibada bulunan bir bileşik olan klorojenik asidin, vücut ağırlığını ve bazı yağ depolama hormonlarının seviyelerini azaltabildiğini ortaya koymuştur (15).

 

Yine, bu araştırma özellikle karahindiba kilo kaybı ve obeziteyi önleme rolüyle ilgilenmiyordu.

 

Karahindiba ve kilo yönetimi arasındaki sebep-sonuç ilişkisini net olarak belirlemek için daha çok bu konunun üzerine odaklanmış, insan üzerine yapılacak araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, karahindibadaki biyoaktif bileşenlerin kilo kaybını destekleyebileceğini göstermiştir. Ancak insanlar üzerinde yapılan hiçbir çalışma bu etkiyi değerlendirmemiştir.

 

9. Karahindiba Kanserle Mücadele Edebilir

 

Belki de karahindiba konusundaki en ilginç iddialardan biri de birçok farklı organ sisteminde kanserli hücrelerin büyümesini önleme potansiyelidir.

 

Test tüplerinde yapılan çalışmalar, karahindiba yaprağı özü ile tedavi edilen kanserli hücrelerin büyümelerinde önemli ölçüde azalma olduğunu ortaya koydu. Ancak, karahindiba çiçeğinden veya kökünden elde edilen özler aynı sonuca yol açmamıştır (16).

 

Diğer çalışmalar, karahindiba kökü özünün karaciğer, kolon ve pankreas dokusundaki kanser hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde yavaşlatma kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir (17, 18, 19).

 

Bu bulgular umut verici, ancak karahindibanın insanlarda kanseri tedavi etmede veya önlemede ne kadar yararlı olabileceğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: Test tüpleri üzerinde yapılan çalışmalar, karahindibanın çeşitli organ dokularında kanser hücrelerinin büyümesini azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. İnsanlarda kanseri önleme veya tedavi etme konusundaki etkisi hakkında kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

10. Sağlıklı Sindirimi ve Kabızlık Tedavisini Destekleyebilir

 

Geleneksel bitkisel ilaçlar, kabızlığı ve diğer sindirim bozukluğu semptomlarını tedavi etmek için karahindiba kullanırlar. Bazı erken araştırmalar bu iddiaları desteklemektedir.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, karahindiba özü ile tedavi edilen sıçanlarda, mide kasılma oranlarında ve mide içeriğinin ince bağırsağa boşalma oranlarında önemli bir artış olduğu ortaya çıkmıştır (20).

 

Ek olarak, karahindiba kökü, prebiyotik bir lif olan inulin için zengin bir kaynaktır. Araştırmalar inulinin kabızlığı azaltmak ve bağırsak hareketini artırmak konusunda sağlam bir kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir (21).

 

Özet: Araştırma, karahindiba kabızlık ve hazımsızlık için bir tedavi olarak gastrointestinal sisteminizin kasılmalarını ve hareketini artırabileceğini göstermektedir. Bu etki, prebiyotik lif inulininden kaynaklanmaktadır.

 

11. Bağışıklık Sisteminizi İyileştirebilir

 

Bazı araştırmalar karahindibanın vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini destekleyebilecek antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

 

Test tüplerinde yapılan birkaç çalışma, karahindiba özünün virüslerin çoğalma yeteneğini önemli ölçüde azalttığını buldu (22, 23, 24).

 

Araştırma ayrıca karahindibadaki aktif bileşiklerin bazılarının çeşitli zararlı bakterilere karşı koruduğunu da göstermektedir (4, 25, 26).

 

Sonuçta, karahindibanın insanlarda viral ve bakteriyel enfeksiyonla savaşma kabiliyeti hakkında kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Erken araştırma, karahindiba antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Ancak tıbbi kullanım için net sonuçlar henüz belirlenmemiştir.

 

12. Yararlı Bir Cilt Bakımı Tedavisi Olabilir

 

Hayvanlar üzerinde ve test tüplerinde yapılan çalışmalar, karahindibaların güneş ışığından, yaşlanmadan ve sivilceden kaynak cilt hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışmada, karahindiba yaprağı ve çiçek özleri, UVB radyasyonuna (güneş ışığına) maruz kalmadan hemen önce veya o anda uygulandığında cilt hasarına karşı koruma sağlamıştır. İlginç şekilde, karahindiba kökü aynı şekilde etkili olmamıştır (27).

 

Yaşlanan cildin özelliklerinden biri, sağlıklı, yeni cilt hücrelerinin üretiminde bir azalmadır.

 

Test tüpünde yapılan bir çalışma, karahindiba kökü özünün yaşlanma sürecini yavaşlatabilen yeni cilt hücrelerinin oluşumunu arttırdığını göstermiştir (28).

 

Ek araştırmalar, karahindiba özünün cilt iltihabını, tahrişini azaltabildiğini  aynı zamanda hidrasyon ve kollajen üretimini arttırdığını gösteriyor. Bu, belirli sivilce türlerinin önlenmesinde ve tedavisinde yararlı olabilir (29).

 

Karahindibanın cilt sağlığını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için insanlar üzerinde yapılacak güvenilir çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvanlar üzerinde ve test tüpünde yapılan çalışmalar, karahindibaların güneş ışınlarına, yaşlanmaya ve sivilce gibi cilt tahrişlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Şu anda, insanlar üzerinde yapılan güvenilir çalışmalar mevcut değildir.

 

13. Kemikler İçin Faydalı

 

Karahindibanın kemik sağlığı üzerindeki etkisi hakkında çok az araştırma yapılmış olmasına rağmen, bazı bireysel besin bileşenleri güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

 

Karahindiba yaprakları, her ikisi de kemik kaybının önlenmesiyle ilişkili olan iyi bir kalsiyum ve K vitamini kaynağıdır (30, 31).

 

Karahindiba kökünde bulunan bir lif olan inulin de, sindirim ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin teşviği yoluyla sağlıklı kemikleri destekleyebilir (32).

 

Özet: Karahindibanın kemik sağlığına yararlarına dair doğrudan araştırmalar eksiktir. Ancak bitkinin bazı besin bileşenlerinin güçlü kemiklerin korunmasını desteklediği bilinmektedir.

 

Dozaj ve Takviye Formları

 

Karahindiba yaprakları, sapları ve çiçekleri genellikle doğal hallerinde tüketilirler ve pişmiş veya çiğ olarak yenilebilirler. Kök genellikle kurutulur, öğütülür ve ya çayı yapılır ya da kahve yerine kullanılır.

 

Karahindiba ayrıca kapsüller, özler ve çözeltiler gibi takviye şeklinde de bulunur.

 

Şu anda, insanlar üzerinde karahindiba takviyesi kullanan çok az araştırma yapıldığından, net bir dozaj rehberi yoktur.

 

Bazı mevcut verilere göre, farklı karahindiba formları için önerilen dozlar şunlardır: (4)

 

  • Taze yapraklar: Günde 4-10 gram.
  • Kuru yapraklar: Günde 4-10 gram.
  • Yaprak çözeltisi: Günde üç kez 0.4–1 çay kaşığı (2-5 ml).
  • Taze yaprak suyu: 1 tatlı kaşığı (5 ml), günde iki kez.
  • Sıvı özü: Günlük 1-2 çay kaşığı (5-10 ml).
  • Taze kökler: Günde 2–8 gram.
  • Kuru toz: 250-1000 mg, günde dört kez.

 

Özet: Araştırmalar sınırlı olduğu için karahindiba takviyeleri için henüz net bir dozaj rehberi yoktur. Farklı karahindiba biçimleri farklı önerilen derecede dozlar kullanır.

 

Olası Riskler ve Yan Etkiler

 

Karahindiba düşük toksisiteye sahiptir ve çoğu insan için, özellikle de bir gıda olarak tüketildiğinde, muhtemelen güvenli olacaktır (4).

 

Ancak, araştırmaların hala çok sınırlı olduğunu ve kullanımının %100 risksiz olmadığını unutmayın.

 

Karahindiba alerjik reaksiyonlara neden olabilir, özellikle de kanaryaotu (ya da yakup otu) gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde. Ayrıca hassas cildi olan kişilerde kontakt dermatit de ortaya çıkarabilir (4, 33).

 

Karahindiba, bazı ilaçlar, özellikle de bazı idrar sökücülerle ve antibiyotiklerle olumsuz etkileşime girebilir (33).

 

Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, karahindiba almadan önce her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

 

Özet: Karahindiba düşük toksisiteye sahiptir ve çoğu insan için güvenlidir. Bazılarında alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Özellikle idrar sökücüler ve antibiyotikler gibi bazı ilaçlar ile olumsuz etkileşimlere girebilirler.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Karahindiba, özellikle hastalıkların önlenmesi ve tedavisi açısından dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzının yerini alamaz.

 

Ancak, sağlık rutininize eşsiz ve besleyici bir katkı sağlayabilirler.

 

Karahindiba bazı iyileştirici sağlık yararları sağlama potansiyeline sahiptir. Ancak buna güvenmeyin. Karahindibanın özel uygulamaları üzerine araştırmalar, özellikle de insanlar üzerinde yapılan çalışmalar eksiktir.

 

Karahindiba alerjiniz olmadığı veya belirli ilaçları aldığınız sürece zarar verme olasılığı düşüktür.

 

Diyetinize yeni bir bitkisel takviye eklemeden önce daima nitelikli bir sağlık uzmanına danışın.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler