Kalsiyum Açısından Zengin Besinler

 

Kalsiyum hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler...

 

1. Kalsiyum vücudunuzun fonksiyonlarında rol oynar

Kalsiyum vücudunuzun temel fonksiyonlarının çoğunda rol oynar. Vücudunuzda kan dolaşımını sağlamak, kasları hareket ettirmek ve hormonları serbest bırakmak için kalsiyum gereklidir. Kalsiyum ayrıca beyninizden vücudunuzun diğer bölümlerine mesaj taşımaya yardımcı olur.

Kalsiyum, diş ve kemik sağlığının da önemli bir parçasıdır. Kemiklerinizi güçlü ve yoğun yapar. Kemiklerinizi vücudunuzun kalsiyum depoları olarak düşünebilirsiniz. Diyetinizde yeterli kalsiyum almazsanız, vücudunuz ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerinizden alır.

 

2. Vücudunuz kalsiyum üretmiyor

Vücudunuz kalsiyum üretmez, bu nedenle ihtiyacınız olan kalsiyumu almak için diyetinize güvenmek zorundasınız. Kalsiyum içeriği yüksek olan yiyecekleri bilmek bu açıdan öemlidir.

  • süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil sebzeler
  • kuru fasülye
  • sardalya
  • kalsiyum takviyeli ekmekler, tahıllar, soya ürünleri ve portakal suları bazı örnekler olabilir ama tüm listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

3. Kalsiyum emilimi için D vitamini gerekir

Vücudunuzun kalsiyum emmesi için D vitaminine ihtiyacı var. Bu, D vitamini düşüklüğünüz varsa, kalsiyum bakımından zengin bir diyetten tam olarak yararlanamayacağınız anlamına gelir.

D vitamini, somon, yumurta sarısı ve bazı mantar gibi bazı yiyeceklerden elde edilebilir. Kalsiyum gibi bazı gıda ürünlerinde de D vitamini vardır. Örneğin, süte genellikle D vitamini eklenir.

Güneş en iyi D vitamini kaynağınızdır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Daha koyu tenli olanlar D vitamini de üretmezler, bu nedenle eksikliği önlemek için takviyeler gerekli olabilir.

 

4. Kalsiyum kadınlar için daha da önemlidir

Birkaç çalışma, kalsiyumun premenstrüel sendromun (PMS: adet öncesi gerginlik) semptomlarını kolaylaştırabileceğini göstermektedir. Bu çalışma PMS'li kadınların daha düşük kalsiyum ve magnezyum alımlarına sahip olduğunu göstermiştir. Bu iki mineral gerekli seviyelere diyetle çıkarılınca hastalığın azaldığı gösterilmiştir.

 

5. Önerilen miktar yaşınıza göre değişir

Kalsiyumun yeterli olup olmadığını nereden biliyorsun? Abd Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ortalama bir yetişkinin her gün 1,000 mg kalsiyum alması gerektiğini söylüyor. 50 yaşın üzerindeki kadınlar, hamilelik ve emzirme döneminde, NIH günde 1.200 mg kalsiyumu önerir.

Bir bardak yağsız, az yağlı veya tam yağlı süt yaklaşık 300 mg kalsiyum içerir. Yaygın olarak kullanılan birçok gıdada ne kadar kalsiyum olduğunu görmek için aşağıdaki listeyi veya kaç kalori sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

6. Kalsiyum eksikliği birçok sağlık sorununa yol açabilir

Kalsiyum eksikliği birçok sağlık sorununa yol açabilir. Yetişkinler için, çok az kalsiyum osteoporoz gelişme riskinizi veya kolayca kırılan ve gözenekli kemikleri artırabilir . Osteoporoz özellikle yaşlı kadınlarda yaygındır, bu nedenle NIH'nin kadınların erkeklerden daha fazla kalsiyum tüketmelerini önermektedir.

Kalsiyum, çocukların büyümesi ve gelişmesi için esastır. Yeterli kalsiyum alamayan çocuklar, potansiyel boylarıyla ulaşamaz veya başka sağlık sorunları ile mücadele eder.

 

7. Çok fazla kalsiyumun olumsuz etkileri olabilir

Herhangi bir mineral veya besin maddesini doğru miktarda tüketmek önemlidir. Çok fazla kalsiyumun olumsuz yan etkileri olabilir.

Kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi belirtiler çok fazla kalsiyum aldığınızı gösterebilir.

Ekstra kalsiyum ayrıca böbrek taşı riskinizi artırabilir. Nadir durumlarda, çok fazla kalsiyum kanınızda kalsiyum birikimine neden olabilir. Buna hiperkalsemi denir.

Bazı doktorlar kalsiyum takviyesi almanın kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini düşünüyor, ancak birçoğu da buna katılmıyor. Şu anda, kalsiyum takviyelerinin kalp sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

 

Keçiboynuzu Kuru Kaç Kalori

Keçiboynuzu Kuru kaç kaloridir, kuru keçiboynuzu kaç kalori? Keçiboynuzu kalori, bir adet keçiboynuzu kaç kalori? Kuru keçiboynuzu kalori, keçiboynuzu kalorisi, keçiboynuzu kalori değeri nedir? Keçiboynuzu şeker oranı, 100 gram Keçiboynuzu Kuru içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

292.00 kcal
(100 Gram)
311.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Mısır Ekmeği Kaç Kalori

Mısır Ekmeği kaç kaloridir? Mısır ekmeği tarifi kaç kalori? Mısır ekmeği kalori, mısır ekmeği kalorisi, mısır ekmeği kaç kalori? 1 dilim mısır ekmeği kalori, köy usulü mısır ekmeği kalorisi, tavada mısır ekmeği tarifi kaç kalori? Mısır ekmeği kalori değeri. 100 gram Mısır Ekmeği içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

330.00 kcal
(100 Gram)
135.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Yulaflı Kurabiye Kaç Kalori

Yulaflı kurabiye kalori, yulaflı kurabiye kalorisi, yulaflı kurabiye kaç kalori? 1 adet yulaflı kurabiye, 100 gram yulaflı kurabiye içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

435.00 kcal
(100 Gram)
100.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Pankek Kaç Kalori

Pankek kaç kaloridir? Pankek kalori, pankek kalorisi, pankek kalorisi nedir? Küçük pankek kalori, diyet pankek kalori, 1 adet pankek kalori, 1 adet pankek kaç kalori? 100 gram pankek içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

227.00 kcal
(100 Gram)
219.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Muffin, Sade Kaç Kalori

Muffin, Sade kaç kaloridir, Muffin kalori, muffin kaç kalori? Muffin kalorisi, cupcake kalori, 100 gram muffin kaç kalori? Muffin kaç vitamin, muffin besin değeri, muffin kalorisi. 100 gram Muffin, Sade içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

296.00 kcal
(100 Gram)
200.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Reçelli Tost Kaç Kalori

Reçelli Tost Kaç Kalori, 100 gram Reçelli Tost içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

229.33 kcal
(100 Gram)
129.72 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Domatesli Naneli Tost Kaç Kalori

Domatesli Naneli Tost Kaç Kalori, 100 gram Domatesli Naneli Tost içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

147.38 kcal
(100 Gram)
151.75 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Deniz Börülcesi Kaç Kalori

Deniz Börülcesi kaç kaloridir, 100 gram Deniz Börülcesi içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

36.00 kcal
(100 Gram)
117.00 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

İncir Uyutması Kaç Kalori

İncir Uyutması Kaç Kalori, 100 gram İncir Uyutması içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

76.22 kcal
(100 Gram)
131.12 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Ev Yapımı Nutella Kaç Kalori

Ev yapımı nutella kaç kalori? Ev yapımı nutella kalori, 100 gram Ev Yapımı Nutella içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

411.49 kcal
(100 Gram)
177.31 Mg Kalsiyum
(100 Gram)
Devamı →

Günlük Besin İhtiyacı

Bu değerler yaşa, cinsiyete ve fiziksel aktiviteye göre değişir.
Orta ve Düşük Aktiviteli
Kalori
2000 kcal
Su
2000 Gram
Karbonhidrat
310 Gram
Lif
25 Gram
Şeker
25 Gram
Protein
50 Gram
Yağ
65 Gram
Doymus Yağ A.
20 Gram
Kolestrol
300 Gram
Sodyum
2400 Miligram
Potasyum
3500 Miligram
Kalsiyum
1000 Miligram
Vitamin A
5000 International Unit
Vitamin C
50 Miligram
Vitamin D
600 International Unit
Vitamin E
30 Miligram
Vitamin K
80 Mikrogram
Vitamin B6
2.0 Miligram
Vitamin B12
2.4 Mikrogram
Thiamin (B1)
1.5 Mikrogram
Riboflavin (B2)
1.7 Mikrogram
Niacin (B3)
20 Mikrogram
Demir
18 Miligram
Pantotenik Asit
10 Miligram
Fosfor
800 Miligram
Magnezyum
400 Miligram
Çinko
15 Miligram
Bakır
2.0 Miligram
Selenyum
70 Mikrogram
Mangan
2 Miligram

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle