Kaktüs Suyu İçilirmi? Kaktüs Suyu Nasıl Yapılır? Kaktüs Suyu Faydaları ve Yan Etkileri

Kaktüs Suyu İçilirmi? Kaktüs Suyu Nasıl Yapılır? Kaktüs Suyu Faydaları ve Yan Etkileri
Kaktüs suyu dikenli armut kaktüsünün meyvesinden yapılır. Kalorisi düşüktür, besin, antioksidanlar ve şeker sağlar. Kaktüs suyunun antioksidan içeriği göz önüne alındığında, iltihaplanma, mide ülseri ve diğer birçok konuda yardımcı olabili
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kaktüs suyu, Hindistan cevizi suyu ve aloe vera suyu gibi diğer bitki bazlı içeceklerin yanı sıra doğal içecek pazarında göze çarpan en son içecektir.

 

Kaktüs sularının çoğu, kaynanadili veya nopal kaktüsün parlak pembe meyvesinin suyunu sıkarak yapılır. Bu nedenle kaktüs suyu berrak değil pembedir.

 

İçeceğin kalorisi ve şekeri doğal olarak düşüktür ve sağlığı geliştiren besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Ek olarak, hidrasyona yardımcı olabilecek elektrolitler içerdiğinden genellikle sporculara pazarlanmaktadır.

 

Kaktüs suyu aynı şekilde cilt bakımı için de kullanılabilir. Birçok güzellik ve kozmetik ürün kaktüs suyu içerir.

 

Çeşitli kaktüs suyu markaları mevcuttur ve kaynanadili meyvesi ve birkaç genel mutfak malzemesi kullanarak kendi kaktüs suyunuzu hazırlamak kolaydır.

 

Bu makale, kaktüs suyu besin içeriği, kaktüs suyu faydaları ve kaktüs suyu nasıl çıkarılır? Kaktüs suyu nasıl elde edilir? Kaktüs suyu içilir mi?gibi soruların cevapları da olmak üzere kaktüs suyunu gözden geçirmektedir.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Besin İçeriği

 

Kaynanadili kaktüsünün meyvesinden yapıldığından, kaktüs suyu az miktarda şeker ve bazı besinler içerir.

 

Bir fincan (240 ml) kaktüs suyu aşağıdakileri içerir ( 1 ):

 

 • Kalorisi: 19
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Lif: 0 gram
 • Magnezyum: Günlük Değerin (DV) %4'ü
 • Potasyum: DV'nin %3'ü

 

Şekersiz kaktüs suyundaki tüm karbonhidratlar, kaynanadili meyvesinde bulunan doğal şekerler şeklindedir.

 

Bununla birlikte, bazı markalar ek şeker ve bu nedenle daha fazla kalori içerir.

 

Kaktüs suyu ayrıca sıvı dengesini, kas kontrolünü ve kalp fonksiyonunu yönetmeye yardımcı olan iki mineral olan magnezyum ve potasyum içerir (2 ).

 

Ek olarak, magnezyumun bağışıklık, kemik sağlığını destekleme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durum riskinizi azaltma dahil olmak üzere vücutta sayısız rolü vardır. Ancak, birçok insan bu mineralden yeterince almıyor (3 ).

 

Bu besin maddelerinin yanı sıra kaktüs suyu, kaynanadili meyvesinde bulunan birkaç sağlığı artırıcı antioksidan içerir.

 

Özet: Kaktüs suyu şeker ve kalorisi düşüktür. Ancak bazı markalar ek şeker içerebilir. İçecek ayrıca magnezyum, potasyum ve antioksidanlar içerir.


Kaktüs Suyu Faydaları

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, kaktüs suyunun çok sayıda sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. Ancak insanları nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Anti-enflamatuar Antioksidanlar Açısından Zengin

 

Kaynanadili kaktüsü, birçok sağlık yararıyla ilişkili olan betanin, betacyanin ve isorhamnetin gibi çeşitli antioksidanlar içerir (4 , 5 , 6 , 7 ).

 

Bu güçlü bileşikler, zararlı serbest radikal moleküllerinin neden olduğu hücresel hasarın önlenmesine yardımcı olabilir (8 ).

 

Serbest radikaller, insanların doğal biyokimyasal süreçler, yiyecek, su ve hava yoluyla maruz kaldığı kararsız bileşiklerdir. Yüksek seviyelerde, vücudu stres altına alır. Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlara yol açabilecek kronik iltihaplanmaya neden olurlar (8 ).

 

Neyse ki, kaynanadili kaktüsündeki antioksidanlar bu zararlı bileşikleri nötralize edebilir ve ayrıca yüksek derecede anti-enflamatuardır (8 , 9 ).

 

Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin kaynanadili meyvesinden yapılan kaktüs suyu içmek birçok sağlık parametresini iyileştirebilir.

 

Örneğin, 22 erkekte yapılan 2 haftalık bir çalışmada, yaklaşık üçte iki fincan (150 ml) antioksidan açısından zengin kaktüs suyu takviyesi, trigliseritleri, kan basıncını, toplam kolesterolü ve LDL'yi azaltırken egzersiz sonrası kas iyileşmesini artırdı (10 ).

 

Mide Ülserlerinin İyileşmesine Yardımcı Olabilir

 

Kaynanadili kaktüsünün en umut verici faydalarından biri, mide ülserlerini iyileştirme, kalın bağırsakta iltihaplanma ve ülserler ile karakterize olan ülseratif kolit (UC) adı verilen bir durumu tedavi etme potansiyelidir.

 

Bazı çalışmalar, kaynanadili suyu ile takviyenin farelerde mide ülseri büyümesini yavaşlattığını belirtmiştir. Bu güçlü anti-ülser etkilerinin antioksidan betaninden kaynaklandığı düşünülmektedir (4 , 11).

 

Farelerde yapılan benzer bir çalışmada, kaynanadili meyvesi suyuyla takviye edildikten sonra UC'den bağırsak hasarında bir azalma bulundu (11 ).

 

Bununla birlikte, bu faydalar insanlarda gözlenmemiştir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Cilde Faydaları

 

Kaynanadili kaktüsünün cilde de bazı faydaları vardır.

 

Bazı hayvan ve test tüpü araştırmalarına göre, kaynanadili özütünün doğrudan cilde uygulanması, aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olur (12 , 13 , 14 , 15 ).

 

Ek olarak, birkaç çalışma kaynanadili özütünün yara iyileşmesini hızlandırdığını ve zararlı bakterileri öldürdüğünü kaydetmiştir (16 , 17 , 18 ).

 

Ayrıca, kaynanadili özü, yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir (19 ).

 

Diğer Kaktüs Suyu Faydaları

 

Kaynanadili kaktüsü uzun zamandır tip 2 diyabet, kabızlık, ağrı ve hatta akşamdan kalma gibi durumlar için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Aslında, bazı hayvan araştırmaları bu iddiaları desteklemektedir (7 ).

 

Kaktüs suyu bazen akşamdan kalmaya bir tedavi olarak lanse edilir ve bazı hayvan çalışmaları, kaynanadilinin alkol ve diğer karaciğer toksinlerinin neden olduğu karaciğer hasarını azalttığını göstermiştir (20 , 21 , 22 , 23 ).

 

Ek olarak, kaynanadili tip 2 diyabetli farelerde kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir (24 , 25).

 

Dahası, hayvan ve test tüpü çalışmalarında, kaynanadili kaktüsü kabızlığı azalttı, kan demir depolarını iyileştirdi, ağrıyı hafifletti ve kanser hücrelerini öldürdü (26 , 27 , 28 , 29 ).

 

Bu faydaların çoğu kaynanadilindeki antioksidanlara atfedilir (30 ).

 

Bununla birlikte, bu iddiaları doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Buna ek olarak, bu araştırmanın büyük kısmı yüksek konsantre öz kullanılarak gerçekleştirildi. Bu nedenle kaktüs suyundan gelen sağlık etkileri daha güçsüz olacaktır.

 

Özet: Kaktüs antioksidanlar açısından zengindir. Diğer birçok potansiyel fayda ile birlikte mide ülserlerini iyileştirmeye ve cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 


Kaktüs Suyu Zararlı Mıdır?

 

Kaktüs suyu tipik olarak kaynanadili kaktüs meyvesinden yapılır. Kaynanadili müshil bir etkiye sahip olabileceğinden, kaktüs suyu bazı insanlarda ishale veya diğer gastrointestinal sorunlara neden olabilir (31 ).

 

Ayrıca, yüksek dozda kaynanadili kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bu nedenle, onları kan şekerini düşürücü ilaçlarla birlikte almak, düşük kan şekeri seviyeleri ile karakterize tehlikeli bir durum olan hipoglisemiye yol açabilir (24 , 25 ).

 

Tersine, bazı kaktüs suyu içecekleri ilave şeker içerir. Diyete aşırı eklenen şeker kilo alımına, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına yol açabilir (32 , 33 ).

 

İlave şeker alımınızı günlük kalorinizin %10'undan daha azıyla sınırlandırmalısınız. Ancak %5 veya daha azıyla sınırlamak idealdir. İlave şeker içermeyen kaktüs suyu içeceklerini seçmeye çalışın (34 ).

 

Kaktüs suyu hakkında endişeleriniz varsa, bunları sağlık uzmanınızla görüşün.

 

Özet: Kaktüs suyunun bazı insanlarda müshil etkisi olabilir. Kan şekeri düşürücü bir ilaç alıyorsanız, kan şekeri seviyenizi çok düşürebileceğinden büyük miktarda kaktüs suyu içmekten kaçınmalısınız.

 

Kaktüs Suyu Nasıl Yapılır? Kaktüs Suyu Nasıl Çıkartılır?

 

Evde kaktüs suyu yapmak oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki malzemelere ve öğelere ihtiyacınız var:

 

 • bir tencere
 • tülbent
 • bıçak
 • su
 • 1–2 kaktüs meyvesi
 • şeker veya tatlandırıcı (isteğe bağlı)

 

Taze kaynanadili meyvelerini hasat ediyorsanız, ellerinizi kaktüsün yapraklarında büyüyen uzun, sivri dikenlerden korumak için deri eldiven giymeniz gerekir.

 

Bununla birlikte, yerel bir bakkalda veya çiftçi pazarında da kaynanadili meyveleri bulabilirsiniz.

 

Evde kaktüs suyu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 

 1. Kaynana dili meyvelerini iyice yıkayın ve uçlarını kesin, sonra tamamen yarıya kadar kesmeden çaplarının yarısına kadar dilimleyin.
 2. Tencerede kaynatın, sonra meyveleri kaynar suya ekleyin. Kapağını örtün ve kaynamaya bırakın. Meyveleri 45 dakika ila 1 saat kadar yumuşayana kadar pişirin. Onları sudan çıkarın ve soğumasını bekleyin.
 3. Tülbentinizi bir kasenin veya kabın üzerine yerleştirin. Kaynanadili meyvelerinin etini kabuklarından ve tülbentten çıkarın.
 4. Meyveden gelen sıvının tülbentten süzülmesini sağlayın, kasede veya kapta toplayın. Bu işlemi hızlandırmak için tülbenti sıkabilirsiniz.
 5. İsteğe bağlı olarak, kaktüs suyunuza şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Konsantre kaktüs suyu zevkinize göre çok yoğunsa ise sulandırabilirsiniz.

 

Kaktüs suyu buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir.

 

Kaynanadili meyvesinden ne kadar su çıkarabileceğiniz, boyutlarına ve pişirme sırasında ne kadar yumuşak olduklarına bağlıdır.

 

Özet: Kaynanadili meyveleri ve birkaç mutfak aleti kullanarak kaktüs suyunu evde yapmak kolaydır. Ev yapımı kaktüs suyunuz 3 güne kadar saklanabilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Kaktüs suyu kaynanadili kaktüsünün meyvesinden yapılır.

 

Kalorisi düşüktür, besin, antioksidanlar ve şeker sağlar.

 

Kaktüs suyunun antioksidan içeriği göz önüne alındığında, iltihaplanma, mide ülseri ve diğer birçok konuda yardımcı olabilir.

 

Sağlığa faydaları vaat eden benzersiz, doğal bir içecek arıyorsanız, şekersiz kaktüs suyunu seçkin mağazalardan veya online olarak satın alabilirsiniz.


Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler