Kahve ve Antioksidanlar: Bilmeniz Gereken Her Şey

Kahve ve Antioksidanlar: Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok diyet antioksidan türü vardır ve kahve aralarında çok iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte, meyve ve sebze gibi tüm bitkisel gıdalarla aynı antioksidanları sağlamaz.

Kahve hakkındaki görüşler büyük ölçüde farklılık gösterir - bazıları sağlıklı ve enerji verici olduğunu düşünürken, diğerleri bağımlılık ve zararlı olduğunu iddia eder.

Yine de, kanıtlara baktığınızda, kahve ve sağlık üzerine yapılan çoğu çalışma bunun yararlı olduğunu düşünmektedir.

Örneğin, kahve, tip 2 diyabet, karaciğer hastalıkları ve Alzheimer riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir (1 , 2 , 3 , 4 ).

Kahvenin olumlu sağlık etkilerinin çoğu, güçlü antioksidanların etkileyici içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

Aslında, çalışmalar kahvenin insan diyetindeki en büyük antioksidan kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir.

Bu makale size kahvenin etkileyici antioksidan içeriği hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Güçlü Antioksidanlarla Dolu

Vücudunuz proteinler ve DNA gibi önemli moleküllere zarar verebilecek serbest radikallerin sürekli saldırısı altındadır.

Antioksidanlar serbest radikalleri etkili bir şekilde devre dışı bırakabilir. Böylece yaşlanmaya ve kısmen kanser de dahil olmak üzere oksidatif stresin neden olduğu birçok hastalığa karşı koruma sağlayabilir.

Kahve, hidrokinnamik asitler ve polifenoller de dahil olmak üzere birçok güçlü antioksidan açısından özellikle zengindir ( 5 ,6 , 7 ).

Hidrokinnamik asitler, serbest radikalleri nötralize etmede ve oksidatif stresi önlemede çok etkilidir (8 ).

Dahası, kahvedeki polifenoller kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi bir dizi durumu önleyebilir (9 , 10 , 11 , 12 ).

Özet: Kahve, sağlığı iyileştirebilen ve çeşitli hastalık riskinizi azaltabilen polifenoller ve hidrokinnamik asitler de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından çok zengindir.

Antioksidanların En Büyük Diyet Kaynağı

Çoğu insan günde yaklaşık 1-2 gram antioksidan tüketir - öncelikle kahve ve çay gibi içeceklerden (13 , 14 , 15 ).

İçecekler, Batı diyetinde yiyeceklerden çok daha büyük bir antioksidan kaynağıdır. Aslında, diyet antioksidanlarının % 79'u içeceklerden gelirken, sadece % 21'i yiyeceklerden geliyor (16).

Çünkü insanlar yiyeceklerden daha fazla antioksidan zengini içecek tüketme eğilimindedir.

Bir çalışmada, araştırmacılar farklı gıdaların antioksidan içeriğine büyüklük sunarak baktılar.

Kahve, çeşitli çilek türlerinin arkasında listede 11. sırada yer aldı (7 ).

Yine de, birçok insan az sayıda çilek yediği, ancak günde birkaç bardak kahve içtiği için, kahvenin sağladığı toplam antioksidan miktarı, meyvelerin servis başına daha fazla miktar içerebilmesine rağmen, meyvelerinkinden çok daha fazladır.

Norveç ve Fin çalışmalarında, kahvenin, insanların toplam antioksidan alımının yaklaşık % 64'ünü sağlayan en büyük antioksidan kaynağı olduğu gösterilmiştir.

Bu çalışmalarda, ortalama kahve alımı günde 450-600 ml veya 2-4 bardak (13 , 17 ).

Ek olarak, İspanya, Japonya, Polonya ve Fransa'dan yapılan çalışmalar kahvenin açık ara en büyük diyet antioksidan kaynağı olduğu sonucuna vardı (14 , 16 , 18 , 19 , 20 , 21 ).

Özet: İnsanlar yiyeceklerden yiyeceklerden daha fazla antioksidan alma eğilimindedir ve dünyanın her yerinden yapılan çalışmalar kahvenin antioksidanların en büyük diyet kaynağı olduğunu göstermektedir.

Birçok Hastalık Riskinin Azaltılmasıyla Bağlantılı

Kahve, birçok hastalık riskinde azalma ile ilişkilidir.

Örneğin, kahve içenlerin% 23-50 daha düşük tip 2 diyabet riski vardır. Her günlük kupa % 7 azaltılmış bir riske bağlıdır (1 , 22 , 23 , 24 , 25 ).

Kahve içenlerin karaciğer sirozu riski daha düşük olduğundan, kahvenin karaciğeriniz için de çok yararlı olduğu görülmektedir (3 , 26 , 27 ).

Dahası, karaciğer, kolorektal kanser riskinizi azaltabilir. Bazı çalışmalar kalp hastalığı ve inme riskinde azalma olduğunu gözlemlemiştir (28 , 29 , 30 , 31 , 32 ).

Düzenli olarak kahve içmek, Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskinizi % 32-65 oranında azaltabilir (2 , 33 , 34 , 35 , 36 ).

Bazı çalışmalar kahvenin zihinsel sağlığın diğer yönlerine de fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Kahve içen kadınların depresyona girmesi ve intihar nedeniyle ölmesi daha az olasıdır (37 , 38 ).

Her şeyden önce, kahve içmek daha uzun bir ömre ve % 20-30 daha düşük erken ölüm riskine bağlanmıştır (4 , 39 ).

Yine de, bu çalışmaların çoğunun gözlemsel olduğunu unutmayın. Kahvenin hastalık riskinde azalmaya neden olduğunu kanıtlayamazlar - sadece kahve içenlerin bu hastalıklara yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu.

Özet: Kahve içmek, tip 2 diyabet ve karaciğer, kalp ve nörolojik hastalıklar riskinin azaltılması dahil olmak üzere sayısız sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca zihinsel sağlığa fayda sağlayabilir ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Birçok diyet antioksidan türü vardır ve kahve aralarında çok iyi bir kaynaktır.

Bununla birlikte, meyve ve sebze gibi tüm bitkisel gıdalarla aynı antioksidanları sağlamaz. Bu nedenle kahve antioksidanların en büyük diyet kaynağı olsa da, asla tek kaynağınız olmamalıdır.

İçin optimal sağlık, birçok farklı kaynaktan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve bitki çeşitli bileşikleri almak en iyisidir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın