Kafeinli Su Sağlıklı mı? Kafeinin Faydaları

Kafeinli Su Sağlıklı mı? Kafeinin Faydaları
Kafeinli su, kafein ile zenginleştirilmiş sudur. Aromalı ve aromasız çeşitlerde gelen bu içeceklerde kafein miktarı, porsiyon başına 34-125 mg arasında değişmektedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Su yaşamın her alanında hayati önem taşır.

 

Besin maddelerinin taşınmasına, eklemlerin yağlanmasına, vücut sıcaklığının düzenlenmesine ve hücrelerin ve dokuların yapısının sağlanmasına yardımcı olur.

 

Belki de ilginç bir şekilde, kafeinli su içmek, enerji artışı sağlarken sulu kalmanın giderek daha popüler bir yolu haline geldi.

 

Bazı insanlar kafeinin ılımlı bir şekilde güvenli olduğunu iddia ederken, diğerleri bunun sağlıksız olduğunu ve dehidrasyona yol açabileceğini iddia ediyor.

 

Bu makale, ne olduğu ve sağlığınız için iyi olup olmadığı da dahil olmak üzere kafeinli su hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

 

Kafeinli Su Nedir?


Adından da anlaşılacağı gibi, kafeinli su kafein içeren sudur .

 

Su doğal olarak kafein içermez, bu nedenle üreticiler bunu ekler.

 

Kafein, beyin aktivitesini artırarak vücudunuzun merkezi sinir sistemini uyaran , böylece yorgunluğu azaltarak konsantrasyon ve uyanıklığı artıran bir bileşiktir (1 ).

 

Kahve çekirdekleri, çay yaprakları, kakao çekirdekleri, kola fıstığı, yerba dostum yaprakları ve guarana meyveleri gibi çeşitli bitkilerde doğal olarak bulunur . Ayrıca her ikisi de vücudunuzda aynı uyarıcı etkilere sahip olan üre ve kloroasetik asitten sentetik olarak üretilir (2 , 3).

 

Kafeinli su ürünleri sentetik veya doğal kafein içerebilir ve aromalı veya atsız olarak bulunur. Çoğu versiyon renksizdir ve yapay içerikler , şeker ve kalori içermez .

 

Bununla birlikte, bazı ürünler potasyum sorbat ve sodyum benzoat gibi koruyucular içerir . Bu nedenle, bu malzemelerden kaçınıyorsanız, etiketi okuduğunuzdan emin olun.

 

Kafeinli su ürünleri 34-125 mg içeren kafein içeriğine sahiptir. Ayrıca, 12-16,9 ons (355-500 ml) arasında değişen teneke veya şişelerde satılmaktadır.

 

Referans olarak, popüler kafein içeren içeceklerin ve kafein içeriğinin bir listesi ( 4 , 5 , 6 , 7 ):

 

  • Kahve: 1 fincan başına 96 mg (8 ons veya 240 ml)
  • Standart enerji içeceği: 1 fincan başına 72 mg (8 ons veya 240 ml)
  • Yeşil çay: 1 fincan başına 29 mg (8 ons veya 240 ml)
  • Alkolsüz içecek: 1 kutu başına 34 mg (12 ons veya 355 ml)

Düzenli olarak özel kahve içecekleri, şekerli çaylar ve şeker içeren enerji ve alkolsüz içecekler içiyorsanız, kafeinli sular, enerji düzeltmenizi sağlarken ilave şeker ve ekstra kalori alımınızı azaltmaya yardımcı olmak için iyi bir alternatif olabilir .

 

ÖZET: Kafeinli su, kafein ile zenginleştirilmiş sudur. Bu ürünler aromalı ve tatlandırılmamış çeşitlerde mevcuttur ve şişe veya kutu başına 125 mg'a kadar kafein içerebilir.

 

Kafein Sağlıklı Mı?


Kafein, kan basıncında mütevazı bir artışı uyarabileceği, dehidrasyonu artırabileceği ve huzursuzluk ve  sinirlilik  gibi çeşitli yan etkilere neden olabileceği için uzun süredir tartışmalara maruz kalmıştır (1 ,8, 9).

 

Bununla birlikte, bu etkiler sadece bileşik yüksek dozlarda veya alışılmış olmayan tüketiciler tarafından tüketildiğinde gözlenir (8, 9, 10).

 

Çalışmalar, sağlıklı yetişkinlerin günde 400 mg'a kadar dozları güvenle tüketebileceğini düşündürmektedir (11, 12, 13).

 

İçin hamile kadınların günde kafein fazla 200 mg günde 300 mg (aşmak için bazı çalışmalar değil düşündüren ile, olumsuz etkileri önlemek için tavsiye edilir (13 ,14).

 

Şiddetli anksiyete , gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya karaciğer veya böbrekleri etkileyen durumlar da kafein alımını sınırlamak isteyebilir (1).

 

Sağlıklı bir yetişkinseniz, kafeinli sular muhtemelen güvenlidir ve hidrasyonu teşvik edebilir. Kahve, çay, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri ve diyet dahil tüm kaynaklardan günde 400 mg kafeini aşmadığınız sürece bir sıkıntı teşkil etmez.

 

Kafeinin Faydaları


Kafein miktarını uygun miktarlarda tüketmenin birçok potansiyel sağlık yararı vardır.

 

Örneğin, kafeinin egzersiz performansı , zihinsel işlev ve ağrı kesici üzerindeki olumlu etkileri iyi belgelenmiştir (15 , 16, 17 , 18).

 

Dahası, gözlemsel çalışmalar kahve alımını kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanserler geliştirme riskini azaltmıştır (19 , 20, 21).

 

Bununla birlikte, bu etkiler kahvede kafein yerine diğer yararlı bileşiklerle ( antioksidanlar gibi) ilişkili olabilir . Aslında, bir çalışma kafeinsiz kahvenin kafeinli çeşitlere benzer sağlık faydaları sağladığını gösterdi (22, 23 ).

 

ÖZET: Araştırmalar, sağlıklı yetişkinlerin ılımlı miktarda kafein güvenle tüketebileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, toplam günlük kafein alımınızın 400 mg'ı geçmediği varsayılarak, kafeinli sular güvenle tüketilebilir.

 

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var?


Günde en az 8 bardak (64 ons veya 1.9 litre) su tüketmeniz yaygın olsa da , günde ne kadar su tüketmeniz gerektiği konusunda evrensel bir öneri yoktur.

 

Su ihtiyaçlarınız, yaşadığınız yer, aktivite seviyeniz, diyetiniz, vücut büyüklüğünüz ve yaşınız dahil birçok faktöre bağlıdır ( 24 ).

 

Genel bir kural olarak, Ulusal Tıp Akademisi, 19 yaş ve üstü yetişkinler için günlük yiyecek alımı için  hem yiyeceklerden hem de içeceklerden aşağıdaki tavsiyeleri belirlemiştir ( 24 ):

 

  • Kadınlar: günde 91 ons (2,7 litre)
  • Erkekler: günde 125 ons (3,7 litre)

Bu öneriler, yeterince hidratlanmış genel olarak sağlıklı insanların ortalama alımına dayanmaktadır.

 

Gıda , çay, kahve, su, meyve suyu ve soda gibi içeceklerin geri kalan % 80'ini oluşturduğu, önerilen toplam su alımının yaklaşık % 20'sini oluşturmaktadır ( 24 ).

 

ÖZET: Su ihtiyaçlarınız, yaşadığınız yere, ne kadar aktif olduğunuza, ne yediğiniz ve içtiğinize, beden büyüklüğünüze ve yaşınıza bağlıdır.


Uzun Lafın Kısası


Kafeinli su, kafein ile zenginleştirilmiş sudur.

 

Aromalı ve aromasız çeşitlerde gelen bu içeceklerde kafein miktarı, porsiyon başına 34-125 mg arasında değişmektedir.

 

Sağlıklı yetişkinler için, kafeinli su içmek muhtemelen güvenlidir ve günde tüm kaynaklardan 400 mg kafeini aşmadığınız sürece hidrasyonu teşvik edebilir.

 

Kafeinli suyu denemek isterseniz, mağazalarda ve internet üzerinden yaygın olarakulaşmanız mümkün.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler