Kabuklu Deniz Ürünleri Kalorileri Faydaları Zararları

Kabuklu Deniz Ürünleri Kalorileri Faydaları Zararları
Kabuklu deniz hayvanlarına ve yumuşakçalara ayrılabilen kabuklu deniz hayvanları; yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinlerle yüklenir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabuklu deniz hayvanları, yüzyıllar boyunca tüm dünyada yenildi.

 

Yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mineraller bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketilen kabuklu deniz hayvanları bağışıklık sisteminizi geliştirebilir, kilo vermeye yardımcı olabilir, beyin ve kalp sağlığını artırabilir.

 

Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri en yaygın gıda alerjenlerinden biridir ve bazı türlerde kirletici maddeler ve ağır metaller bulunabilir.

 

Bu makale farklı kabuklu deniz hayvanlarını, beslenmelerini, sağlık yararlarını ve olası tehlikeleri incelemektedir.

 

Kabuklu Deniz Ürünleri Çeşitleri

 

Adından da anlaşılacağı gibi, kabuklu deniz hayvanları suda yaşayan ve kabuklu veya kabuk benzeri bir dış görünüşe sahip hayvanlardır.

 

Kabuklular ve yumuşakçalar: Onlar iki gruba ayrılabilir. Kabuklular arasında karides, kerevit, yengeç ve ıstakoz bulunur;  tarak , istiridye ve midye yumuşakçalara örnektir ( 1 ).

 

Kabuklu deniz hayvanlarının çoğu tuzlu suda yaşar. Ancak isim tatlı suda bulunan türleri de belirtir.

 

Kabuklu deniz ürünleri tüm dünyadaki marketlerde ve restoranlarda bulunur. Ancak bazı bölgeler belirli türler için bilinir. Mesela ıstakoz, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusundaki popüler bir yiyecekken, karides ülkenin güneyindeki yemeklerin temelini oluşturuyor.

 

Çoğu kabuklu deniz hayvanı türü buğulanmış, pişmiş veya kızartılmış olarak yenir. Bazıları - istiridye ve istiridye gibi - çiğ yenebilir veya kısmen pişirilebilir. Lezzetleri, çeşide ve pişirme yöntemine bağlı olarak tatlıdan briny'e, inceden kibarlığa kadar değişir.

 

Özet: “Kabuklu deniz ürünleri”, karides, kerevit, yengeç, ıstakoz, istiridye, tarak, istiridye ve midye içerir. Kabuklu deniz ürünleri farklı şekillerde hazırlanabilir ve tüm dünyada yenilir.

 

Güçlü Besin Kaynakları

 

Kabuklu deniz hayvanları kalorileri ve zengin yağsız protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve birçok mikro besleyiciden düşüktür.

 

İşte farklı türde kabuklu deniz hayvanlarının 3 onsluk (85 gram) porsiyonlarının beslenme karşılaştırması (2 ):

 

Tip Kalori Protein Şişman

Karides 72 17 gram 0,43 gram

Kerevit 65 14 gram 0.81 gram

Yengeç 74 15 gram 0,92 gram

Istakoz 64 14 gram 0.64 gram

İstiridye 73 12 gram 0,82 gram

Deniz tarağı 59 10 gram 0,42 gram

İstiridyeler 69 8 gram 2 gram

Midye 73 10 gram 1,9 gram

 

Kabuklu deniz hayvanlarındaki yağların çoğu, beyin ve kalp sağlığının iyileştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararları sunan, omega-3 yağ asitleri formundadır ( 3 ,4 , 5 ).

 

Dahası, kabuklu deniz ürünleri, demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini bakımından zengindir - hepsi vücudunuzda önemli rol oynar. Örneğin, 3 ons (85 gram) istiridye, çinko için Günlük Değerin (DV) neredeyse % 100'üne sahiptir (DV) (2 ).

 

Kabuklu deniz ürünlerinin buharda pişirildiği veya pişirildiği zaman en besleyici olduğunu unutmayın. Ekmekli veya kızarmış kabuklu deniz ürünleri ilave kalori, rafine karbonhidrat, ilave tuz ve diğer sağlıksız içerikler içerebilir.

 

Özet: Kabuklu deniz hayvanları kalorileri düşüktür ve protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca, demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini gibi yüksek miktarlarda belirli mikro besinler de içerirler.

 

Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Etkileyici besin içeriği nedeniyle, kabuklu deniz ürünleri bel, beyin, kalp ve bağışıklık sisteminize iyi gelebilir.

 

Kilo Kaybına Yardımcı

 

Kabuklu deniz hayvanları kalorileri düşük, yağsız protein ve sağlıklı yağlar yüksektir. Bu da kilo vermeye çalışırken yemek için mükemmel yiyecekler sağlar.

 

Protein bakımından zengin besinler sizi tam ve memnun hissetmenizi sağlar. Bu da fazla kalori almanızı önleyebilir, kilo vermenize veya korumanıza yardımcı olur (6 , 7 ).

 

Dahası, omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle, balıklar yüksek tokluk hissine yol açabilir ve diğer yüksek proteinli gıdalardan daha fazla kilo kaybına yardımcı olabilir (8 , 9 ).

 

Aşırı kilolu erişkinlerde yapılan bir çalışma, kalori kısıtlı bir diyette daha fazla omega-3 yağ asidi yiyenlerin, yemeklerden sonra aynı diyette daha az omega-3 yiyenlere göre anlamlı derecede daha dolgun hissettiklerini keşfetmiştir (9 ).

 

Kalp Sağlığını Teşvik Edebilir

 

Kabuklu deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri ve B12 vitamini de dahil olmak üzere kalp sağlığını artırabilecek besinlerle yüklenir.

 

Birçok çalışma, balık ve kabuklu deniz hayvanlarından omega-3 yağ asitlerinin tüketilmesini kalp hastalığı riskini daha düşük hale getirmiştir. Bu muhtemeldir, çünkü omega-3'lerin anti-enflamatuar etkileri vardır (10 , 11 , 12 ).

 

Çin'deki 18.244 sağlıklı erkeğin bir çalışmasında, haftada 7 onstan (200 gram) omega-3 bakımından zengin kabuklu deniz hayvanı yiyenlerin, kalp krizinden ölme olasılığı 1.74 gramdan daha az olanlara göre% 59 daha az bulundu. Haftada 50 gram (13 ).

 

Ayrıca, yetersiz miktarda B12 vitamini alımı, kalp hastalığı riskinizi artırabilen bir protein olan yüksek kan homosistein seviyelerine bağlanmıştır. Bu nedenle B12 vitamini yönünden zengin yiyecekleri yemek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir (14 , 15 ).

 

Beyin Gelişimi İçin Faydalı

 

Kabuklu deniz hayvanlarında, kalbiniz için iyi olan aynı besinler aynı zamanda beyin sağlığı için de hayati öneme sahiptir.

 

Aslında, birçok çalışma çocuklarda beyin gelişimi ve yetişkinlerde sağlıklı beyin fonksiyonu ile ilgili sorunlar için risk faktörü olarak B12 vitamini ve omega-3'ün yetersiz kan seviyelerini tanımlamıştır (16 , 17 , 18 , 19 ).

 

Bazı araştırmalar ayrıca B12 vitamini ve omega-3 yağ asitlerinin beyin sağlığını geliştirmek için birbirlerinin faaliyetlerini artırabileceğini öne sürüyor.

 

Hafif zihinsel bozukluğu olan 168 yaşlı erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, B vitaminlerinin, kan düzeyi omega-3 yağ asitleri olanlarda düşük olanlarda beyin sorunlarının ilerlemesini yavaşlattığı bulundu (20 ).

 

İmmün Güçlendirici Besinler İçin Zengin

 

Bazı kabuklu deniz hayvanları immün arttırıcı çinko ile yüklenmiştir .

 

Bu mineral vücudunuzun bağışıklık savunmasını oluşturan hücreler geliştirmek için gereklidir. Aynı zamanda bir antioksidan görevi görür, iltihaplanmaya karşı hasara karşı koruma sağlar (21 ).

 

90 yaşın üzerindeki 62 sağlıklı erişkinde yapılan bir çalışmada, çinko eksikliğinin bazı bağışıklık hücrelerinin azalmış aktivitesi ile ilişkili olduğu bulundu (22 ).

 

Düzenli olarak kabuklu deniz ürünleri yemek - özellikle istiridye, istiridye, midye, ıstakoz ve yengeç - çinko durumunuzu ve genel bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirebilir.

 

Özet: Kabuklu deniz hayvanları, kilo kaybına yardımcı olabilecek protein ve sağlıklı yağlarla yüklenir. Aynı zamanda sağlıklı bir beyin, kalp ve bağışıklık sistemini teşvik eden omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve çinko gibi besinleri bakımından da zengindir.

 

Zararları

 

Kabuklu deniz ürünleri son derece besleyici olsa da, onları yemenin bazı olumsuzlukları olabilir.

 

Ağır Metal Birikimi

 

Kabuklu deniz hayvanları, cıva veya kadmiyum gibi ortamlarından ağır metaller biriktirebilir .

 

İnsanlar ağır metal salgılayamazlar. Zamanla, vücudunuzda bu bileşiklerin birikmesi organ hasarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir (23 ).

 

Bir çalışma, bazı bölgelerdeki kabuklu deniz hayvanlarının insan alımı için önerilen günlük limitin iki katı olan kadmiyum seviyelerini içerebileceğini buldu. Kabuklu deniz hayvanları da cıva içerebilir, ancak genellikle daha büyük balıklardan daha azdır (24 , 25 ).

 

FDA, yetişkinlerin haftada iki kez 3-5 ons (85-140 gram) düşük cıva balık yemelerini önerir. Haftada yediğiniz kabuklu deniz hayvanlarının miktarı buna eşit veya daha az ise, ağır metaller endişe etmemelidir (25 ).

 

Gıda Kaynaklı Hastalıklar

 

Kirlenmiş kabuklu deniz hayvanlarını yemek yemek kaynaklı hastalığa neden olabilir .

 

Aslında, yumuşakçalar - istiridye, tarak, istiridye ve midye gibi - ABD'de 1973'ten 2006'ya kadar deniz mahsulleri ile ilgili gıda kaynaklı hastalık vakalarının% 45'inden sorumluydu (26).

 

Kabuklu deniz hayvanlarından kaynaklanan besin zehirlenmeleri, ortamlarından elde edilen bakteri, virüs veya parazitlerden kaynaklanabilir (26 ).

 

Patojenler, yanlış soğutulmuş çiğ kabuklu deniz hayvanlarında ve kabuklu deniz hayvanlarında gelişir. Bu nedenle, kabuklu deniz hayvanlarının düzgün bir şekilde saklanması ve pişirilmesi gıda kaynaklı hastalıkları önlemenin etkili bir yolu olabilir.

 

Hamile ve emziren kadınlar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler çiğ veya yanlış hazırlanmış kabuklu deniz hayvanlarından uzak durmalıdır.

 

Alerjik Reaksiyonlar

 

Kabuklu deniz ürünleri ABD'deki en iyi sekiz gıda alerjeninden biridir (27 , 28 ).

 

Kabuklu deniz ürünleri alerjisi tipik olarak yetişkinlikte gelişir. Ancak çocukluk çağında da ortaya çıkabilir.

 

Kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır: ( 29 ):

 

  • Kusma ve ishal
  • Mide ağrısı ve krampları
  • Boğaz, dil veya dudak şişmesi
  • kurdeşen
  • Nefes darlığı

 

Bazı durumlarda, kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişiler, acil tedavi gerektiren hayatı tehdit eden anafilaktik bir şok yaşayabilir ( 29 ).

 

Özet: Kabuklu deniz ürünleri, vücudunuzda birikebilecek ve sağlık sorunlarına neden olabilecek farklı seviyelerde ağır metaller içerebilir. Ayrıca, kabuklu deniz ürünleri gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kabuklu deniz hayvanlarına ve yumuşakçalara ayrılabilen kabuklu deniz hayvanları; yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinlerle yüklenir.

 

Kilo kaybına yardımcı olabilir, bağışıklığı artırabilir ve beyin ve kalp sağlığını geliştirebilirler. Yine de, kabuklu deniz hayvanları ağır metaller içerebilir, gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri, en sağlıklı insanlar için dengeli bir diyete besleyici ve lezzetli bir katkı olabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler