HIIT Egzersizleri Vücudunuz İçin En İyisi

HIIT Egzersizleri Vücudunuz İçin En İyisi

Araştırmalar, HIIT'in hem bedeniniz hem de zihniniz için diğer egzersiz formlarına göre avantajları olduğunu göstermektedir.

 

  • Kısa süreli egzersiz patlamaları ve ardından egzersizler sırasında kısa süreli dinlenme, hem fiziksel hem de zihinsel zindeliğiniz için faydalıdır.
  • Yeni araştırmalar, yoğunluk patlamaları ve ardından kısa süreli dinlenme dönemleri olan egzersiz rutinlerinin beynin nöroplastisitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur.
  • Nöroplastisite, beynin işlevsel ve yapısal özelliklerini değiştirerek değişime uyum sağlama yeteneğini ifade eden bir olgudur. Araştırmacılar, uzun süreli yüksek yoğunluklu egzersizlerin, vücuttaki kortizol seviyelerini, egzersizin bazı olumlu faydalarına müdahale edecek kadar artırabileceğini söylüyor.

 

Fiziksel egzersizin sayısız sağlık yararı sunduğu bir sır değil. Ancak hedeflerinize ve fiziksel uygunluk seviyenize bağlı olarak, bu hedeflere ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz egzersiz türü ve süresi büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

''Spor Yaparak Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün Mü?''

HIIT Cardio (HIIT Kardiyo) Nedir? HIIT Cardio Ne İse Yarar? HIIT Nedir? HIIT Açılımı

Spor ve egzersiz denilence üretilen bahanelerden biri genelde “Zamanım yok” oluyor... Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenman (High intensty interval training ya da HIIT) egzersiz programınızın yoğunluğunu artırmak için aerobik dayanıklılık teknikleri ile belirlenen hız ve dinlenme aralıkları yapılan bir program şeklidir.

Direnç Eğitimi İçin Ağırlık Çalışmalı Mısınız? Uzun Bir Koşuya Çıkıyor Musunuz?

At-Home Cardio HIIT Workout | POPSUGAR Fitness

Tercih ettiğiniz egzersiz yöntemi ne olursa olsun, Güney Avustralya Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırmalar, rutininizi düzenli olarak karıştırmanın hem vücudunuz hem de beyniniz üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini buldu.

Spor Bilim ve Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar aerobik egzersiz sırasında beyindeki değişiklikleri izlemek için tasarlanmış 128 kişiyi içeren 12 farklı deneyi incelediler.

Özellikle, hangi tip ve sürelerde nöroplastisitede en büyük değişiklikleri sağlayan özelliklerle ilgileniyorlardı.

Yoğunluk Patlamaları Zihin Kasları Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Çalışmada, tüm egzersiz rutinleri sabit bir bisiklet veya koşu bandı içeriyordu, ancak yoğunluk ve zaman değişti.

Örneğin, bazıları 20 dakikalık yüksek yoğunluklu aralıklı eğitim (HIIT) kullandı - maksimum enerji harcamasının kısa nöbetleri ve ardından düşük yoğunluklu dinlenme süreleri. Diğerleri 25 dakikalık “orta yoğunluklu” sürekli egzersiz, bir diğeri “düşük yoğunluklu” sürekli 20 dakikalık seans kullandı.

“Sağlıklı genç yetişkinlerde yüksek yoğunluklu aralıklı eğitimin (HIIT) veya orta yoğunluklu sürekli eğitimin, sağlıklı genç yetişkinlerde nöroplastisite için (yüksek veya düşük yoğunluklu sürekli eğitimin aksine) en büyük fayda sağladığını bulduk,” dedi. Ashleigh Smith, PhD, Güney Avustralya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu'nda araştırma görevlisi.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Nöroplastisite Nedir?

 

Nöroplastisite beynin fonksiyonel ve yapısal özelliklerini değiştirerek değişime uyum sağlama yeteneğini ifade eden bir olgudur. Bu değişiklikler meydana geldiğinde, yeni beceriler öğrenmek ve kazanmak gibi büyük şeyler olma eğilimindedir.

Başka bir deyişle, fiziksel egzersiz beyniniz için de iyidir.

Bunu belirtmek için daha önce yapılmış çok sayıda araştırma olsa da, beyin sağlığına yönelik hangi egzersiz türünün en iyi olduğu konusunda çok daha az şey var.

Tüm Egzersizler Eşit Değildir

 

Tıpkı kol kaslarınızı oluşturmak için pazı çalışmaları yapabileceğiniz gibi, beyin sağlığı için diğerlerinden daha iyi olan bazı egzersiz rutinleri var gibi görünüyor.

“Araştırmalarımız aerobik egzersize katılmanın beynin nöroplastisite adı verilen yeniden düzenleme yeteneğini arttırdığını gösteriyor. Bu önemlidir çünkü nöroplastisite öğrenme, hafıza ve inme gibi yaralanmalardan kurtulmanın temelini oluşturur ”dedi.

Bununla birlikte, Smith ve ekibi, bazı teorikleri olmasına rağmen, bazı aerobik egzersizin diğer formlara göre neden avantajlı göründüğünü tamamen biyolojik olarak kesin olarak kabul etmemektedir.

Araştırmacılar, suçlunun muhtemelen “stres hormonu” olarak adlandırılan kortizol olduğunu söylüyor.

Kortizol, vücudun endokrin sisteminin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, bol miktarda, kortizol birkaç yaygın sağlık problemiyle bağlantılıdır.

Kortizol stresle ilişkilidir ve egzersiz sırasında artma eğilimindedir.

Bilim adamları, kalıcı ağır egzersizin, egzersizin kendisinden gelen bazı olumlu değişikliklere müdahale edecek kadar kortizol seviyelerini artırabileceğine inanmaktadır.

Orta derecede sürekli aerobik egzersizin veya aralıklı hiit antrenmanın vücudun bir egzersiz sırasında kortizol seviyelerini daha iyi kontrol etmesini sağladığını varsayıyorlar.

“Nöroplastisite için en büyük faydaları gösteren egzersiz reçetelerinin … kortizolün nöroplastisite yanıtını engellemeyen seviyelerde tutulduğu yoğunluklarda gerçekleşmesini öneriyoruz. Örneğin, HIIT içindeki aralıklı kopmalar kortizolün nöroplastisite cevabını engellemeyen seviyelere dönmesine izin verebilir ”dedi.

Son birkaç yıldır fitness trendlerini takip ettiyseniz, muhtemelen yüksek yoğunluklu aralık hiit antrenmanı hakkındaki vızıltıları duymuşsunuzdur.

 

 

Araştırma Hala Gelişiyor, Ancak HIIT En Son Halinden Daha Fazlası Gibi Görünüyor

 

Araştırmalar, HIIT (Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenman) egzersizinin diğer egzersiz türlerine göre birçok avantaja sahip olduğunu göstermektedir. HIIT daha kısa sürede daha fazla kalori yakma eğilimindedir ve kilo kaybını hızlandırabilir. Ayrıca, hücresel düzeyde yaşlanmaya olan etkileri üzerine yapılan araştırmalar da olumlu sonuçlar göstermektedir.

 

 Telomer uzunluğu üzerine yapılan bir çalışmada, aerobik egzersiz veya kuvvet antrenmanı yapan katılımcıların telomer uzunluğunda bir değişiklik görülmezken, HIIT yapan katılımcıların telomer uzunluğunda "iki kat" artış olduğu belirlenmiştir.

 

HIIT'in daha atletik ve eğitimli bireyler için özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir. HIIT'i denemek veya daha fazla bilgi edinmek isteyenler için birçok seçenek mevcuttur, ancak spor salonuna düzenli olarak gitmeyenlerin kişisel bir eğitmenle konuşarak temel bilgileri alması en iyi ve güvenli yol olabilir.

 

Özetle, HIIT egzersizi diğer egzersiz türlerine göre birçok avantaj sunmaktadır. Ancak, bireylerin kendi fiziksel durumlarına ve spor geçmişlerine göre egzersiz programlarını ayarlamaları önemlidir.

 

Ancak, spor salonuna düzenli olarak vurmuyorsanız, kişisel bir eğitmenle konuşmak, kendinize dalmadan önce HIIT'in temellerini almanın en iyi ve en güvenli yolu olabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek günlük almanız gereken tüm besinleri aynı zamanda da kilo vermek istiyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın