İşlenmiş ve Ultra İşlenmiş Gıdalar Arasındaki Fark Nedir?

İşlenmiş ve Ultra İşlenmiş Gıdalar Arasındaki Fark Nedir?
Uzun yıllar boyunca vücudumuz için ne kadar kötü olduklarını duyduğumuzdan, neden onlardan uzak durmanız gerektiği konusunda bilgi tazelenmesine gerek yoktur. Ancak son zamanlarda beslenme haberlerinde yeni bir terim ortaya çıkmış olabilir “ultra işlenmiş gıdalar”.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Farkı nasıl anlayacağınızı ve 22 yiyecek değişimini nasıl yapabileceğinizi öğrenin.

 

Uzun yıllar boyunca vücudumuz için ne kadar kötü olduklarını duyduğumuzdan, neden onlardan uzak durmanız gerektiği konusunda bilgi tazelenmesine gerek yoktur.

 

Ancak son zamanlarda beslenme haberlerinde yeni bir terim ortaya çıkmış olabilir: “ultra işlenmiş gıdalar”.

 

Son araştırmalar bu gıda kategorisini büyük sağlık riskleriyle ilişkilendirdi.

 

Peki, 'Normal' İşlenmiş Gıdalar ile 'Ultra' İşlenmiş Gıdalar Arasındaki Fark Nedir? Bu Sağlığınız İçin Ne Anlama Geliyor?

 

Tanım olarak, işlenmiş bir gıda sadece orijinal formundan değiştirilmiş bir gıdadır. Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi işlenmiş gıdayı “Bizim yememiz için hazır olmadan önce gerçekleşen gıdadaki herhangi kısıtlı değişiklik ” olarak tanımlar.

 

Isıtma, pastörizasyon, konserve ve kurutma işlemlerinin tümü kabul edilir. Bazı tanımlar, karışımdaki soğutmayı da içerir.

 

Dolayısıyla, doğrudan bir ağaçtan elma koparmazsak veya doğrudan bir inekten süt içmezsek, yediğimiz yiyeceklerin büyük çoğunluğu teknik olarak işlenir.

 

Ancak temel hazırlık ve koruma teknikleri kesinlikle sağlıklı yiyecekleri (kepekli tahıllar veya dondurulmuş sebzeler gibi) “abur cubur haline getirmez.

 

Belki de, işlenmiş gıdalar hakkındaki zihniyetimizi yeniden düşünmenin ve ultra işlenmiş gıdalara daha fazla dikkat çekmenin zamanı geldi. Sonuçta, zamanında yapılan araştırmalar, özellikle obezite ve kanser riski de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olarak ultra işlenmiş gıdaları ortaya koyuyor.

 

Ancak, ultra işlenmiş gıdaların etrafındaki parametreler, genel olarak işlenmiş gıdaların etrafındaki parametrelerden daha az açıktır. Bu terimin tam olarak neyi ifade ettiği, kimin sorduğuna bağlıdır.

 

Ultra işlenmiş gıdalar fikri ilk olarak Brezilyalı beslenme araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından 2016 gıdaları kanserle ilişkilendirdi. Bu araştırma, işlenmiş gıdaları NOVA adı verilen bir sınıflandırma sistemine dönüştürdü.

 

NOVA spektrumunun bir ucunda taze meyveler, sebzeler veya yumurtalar gibi işlenmemiş veya minimal işlenmiş ürünler bulunur. 

 

Diğer tarafta, “beş veya daha fazla bileşen içeren endüstriyel formülasyonlar” olarak tanımlanan ultra işlenmiş gıdalar bulunur.

 

Bu 2016 çalışmasından bu yana, ultra işlenmiş gıdaların etkileri üzerine farklı çalışmalar, bunların farklı tanımlarını kullanmıştır. Kabul edilen tek bir kriter kümesi yok gibi görünmektedir.

 

Beslenme Uzmanı Diyetisyen Carrie Gabriel , “İşlenmiş ve ultra işlenmiş gıdaların tanımları üzerinde fikir birliği olduğunu söylemek isterim,” diyor “ama biri ya da diğeri olarak nitelendirilen şeyler hakkında bolca farklı argüman gördüm.”

 

Özünde, ultra işlenmiş gıdaların doğasını tespit etmek için araştırmalar hala devam ediyor.

 

Bu Anlam Sorununa Rağmen, Bazı Ortak Özellikler Ultra İşlenmiş Gıdalar Kavramını Şekillendirir

 

Çoğu tanım gereği, ''işlenmiş'' bir yiyeceği ultra işlenmiş bir yiyecek haline dönüştüren değişiklikler, gıda üretiminin son aşamada, üçüncül işleme olarak adlandırılır.

 

Tipik gıda işleme üç aşamada gerçekleşir. Bu üç aşamayı anlamak, bir yiyeceğin nasıl işlendiğini ve standartlarınızın ne olduğunu bağımsız olarak belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Birincil ve ikincil aşamalar, yiyecekleri yer seviyesinden yenilebilir hale getiren temel preparatları içerir.

 

Tahıl hasat etmek, kabuklu yemişler ve kesim tavukları birincil işleme olarak kabul edilir. Pişirme, dondurma ve konserve, biraz daha karmaşık bir bitmiş ürün oluşturan ikincil formlardır.

 

Lezzet enjeksiyonları, ilave şekerler, yağlar ve kimyasal koruyucuların gıdaları ultra işlenmiş çeşide dönüştürmeye başladığı üçüncü (veya üçüncül) işleme düzeyindedir.

 

         Gıda İşlemenin 3 Aşaması

  1. “İşleme” nin ilk aşaması, gıdanın yenilebilir olduğundan emin olmayı içerir. Tahıl hasat etmek, kabuklu yemişler ve kesim tavukları birincil işleme olarak kabul edilir. Sadece bu işleme aşamasından geçen gıdalar hala “işlenmemiş” gıdalar olarak kabul edilir.
  1. İkincil adımlar daha karmaşık, bitmiş, “işlenmiş” bir ürün haline getirir. Buna pişirme, dondurma ve konserve de dahildir.
  1. Ultra işlenmiş gıdalar, üreticiler aroma, şeker, yağ ve kimyasal koruyucu enjekte ettiklerinde üçüncü bir aşamadan geçer.

Kısacası, ultra-işlenmiş gıdalar muhtemelen çoğumuzun zaten işlenmiş gıdalar olarak düşündüğü şeydir - fast-food restoranlarında ve benzin istasyonlarında bulunan bu parlak, paketlenmiş, doğa ile hiçbir alakası olmayan ürünler.

 

NOVA sınıflandırma sistemi gibi, birçok otorite uzun bir içerik listesinin ultra işlenmiş bir gıdanın birincil göstergesi olduğunu kabul eder. Amerikan diyetinde ne kadar yaygın olduklarını inceleyen bir 2016 araştırması, onlara “tuz, şeker ve yağların yanı sıra mutfak preparatlarında kullanılmayan maddeleri de içeren” formülasyonlar dedi.

 

Çalışma yazarları, “işlenmemiş” gıdaların özelliklerini taklit etmek için katkı maddeleri kullanan her şeyi dahil etmeye devam ettiler.

 

Gabriel, “Lezzet ve korumaya yardımcı olmak için şeker, tuz ve yağ ilavesi olarak tanımlamayı seviyorum” diyor.

 

Lezzet ve doku ekleyebilseler de, sağlığımızı tehlikeye sokma ihtimali olan tüm bu “ekstralar” dır. Diyetteki fazla şeker, tuz ve yağların sayısız sağlık durumunun gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir.

 

İşlenmiş Gıdalardan Kaçınmak Zaten Bildiğimiz Bir Şeydir

 

Ancak gıdaların ultra nasıl işlendiğini anlamak, onları almamızı en aza indirmeyi hatırlamak için yararlı bir adım olabilir. Özenli etiket okuma, daha az içeriğe sahip ürünleri seçmenize de yardımcı olabilir.

 

Evde yemek yapmak, tükettiğiniz ultra işlenmiş miktarını azaltmak için de uzun bir yol kat ediyor. Restoran yemekleri (özellikle fast food), beslenme profili yerine belirli bir lezzet elde etmek için tarifleriyle uğraşmakla ünlüdür.

 

Diyetinizdeki ultra işlenmiş gıda miktarını değiştirmek için yapabileceğiniz küçük değişiklikler vardır. İşte akıllı takaslar yapmanıza yardımcı olacak bir grafik:

 

 

Yıllarca süren diyet kültürü sayesinde, hangi yiyeceklerin sosyal olarak “kötü” ve “iyi” olarak etiketlendiğini biliyoruz. Ama bu o kadar basit değil. Gıda, yakıt ve doygunluk maddesinden daha fazlasıdır; bu bir ilişkidir. Bu nedenle, bir daha markete gittiğinizde, “işlenmiş” tüm yiyeceklerin sizin için kötü olmadığını unutmayın.

 

Ultra işlenmiş gıdaların sizin için en iyisi olmadıklarını zaten bildiğinizde, bu kalite ile değil nicelikle ve sağlıkla ilgili konforla ilgili olacaktır. En iyi adım, alışveriş sepetinize koymadan önce zihninizle ve bağırsaklarınızla bir kontrol yapmaktır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Dont palm 30 Haziran 2020

Ben de diyordum bu ultra işlenmiş ne baya zararlıymış
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler