İşlenmiş Gıdalardaki Koruyucu Sizi Yorgun Hissettirebilir

İşlenmiş Gıdalardaki Koruyucu Sizi Yorgun Hissettirebilir

Yiyeceklerdeki yaygın koruyucular sizi bir “kanepe patatesine” dönüştürüyor olabilir mi? 

 

Yorgunluk neden olur? Araştırmacılar, marketteki popüler ürünlerin çoğunda bulunan yaygın bir gıda katkı maddesinin, büyük miktarlarda yenildiğinde kendinizi tükenmiş hissetmenize neden olabileceğini söylüyor.

Yiyeceklerdeki yaygın koruyucular sizi bir “kanepe patatesine” dönüştürüyor olabilir mi? 

Koltuktan kalkıp egzersiz yapmak için kendinizi motive etmek zor mu?

Bilmeden büyük miktarlarda tükettiğiniz bir gıda katkı maddesi buradaki suçlu olabilir.

Yeni araştırma, yaygın olarak tüketilen gıdaların yüzde 70'inde bulunan bir katkı maddesi ve koruyucu olan inorganik fosfata ve bunun sağlığınız üzerindeki etkisine ışık tutuyor.

Circulation dergisinde yayınlanan çalışma, yüksek fosfatlı diyet verilen laboratuvar farelerini inceleyerek kişinin diyetinde çok fazla fosfat tüketmenin olumsuz etkilerine bakmayı amaçladı.

Araştırmacılar, egzersiz sırasında kemirgenlerin oksijen alımını ölçtüler, bu sadece hareket için daha az kapasite değil, aynı zamanda kaslarını beslemek için gereken yeterli yağ asitlerini üretemediklerini de gösterdi.

Fareler 12 haftalık bir süre boyunca gözlemlenirken, araştırmacılar insanlarla bir karşılaştırma yapmak istediler, bu yüzden Dallas Kalp Çalışmasına kayıtlı kişilerin verilerine baktılar.

Bu kişiler 18 ila 65 yaşları arasındaydı, herhangi bir ilaç kullanmıyorlardı, böbrek veya kalp sorunları öyküsü yoktu.

Yedi gün boyunca fiziksel aktivite monitörleri taktılar, bu da diyetlerindeki daha yüksek fosfat seviyelerini orta ila şiddetli egzersiz yapmak için daha az zaman harcamaya bağladı.

Farelerde olduğu gibi, fosfat seviyeleri daha yüksek olduğunda hareketsizlik arttı.

UT Southwestern Tıp Merkezi'nde İç Hastalıkları Profesörü ve Hipertansiyon Burs Programının direktörü olan baş araştırmacı Dr. Wanpen Vongpatanasin, insan ve farelerin fosfatlara verdiği tepkinin birbirini ne kadar yakından yansıttığına şaşırdığını söyledi.

Bir e-postada, "İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kanında yüksek fosfat bulunan kişilerin egzersiz yapmaya daha az ve hareketsiz aktivitelere daha fazla zaman ayırma eğiliminde olduklarını göstererek hayvan çalışmalarına destek sağlıyor" diye yazdı.

 

Fosfatlar Tam Olarak Nedir? Fosfat Nedir? Fosfat Ne Demek?

 

Fosfat ne işe yarar? Fosfat ne için kullanılır? Merck Kılavuzuna göre, bir fosfat, vücudun dişlerinizi ve kemiklerinizi onarmak ve inşa etmek, kaslarınızı kasmak ve sinir işlevine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu mineral fosforu içeren yüklü parçacıktır.

Fosfat nelerde var? Fosfat nerede kullanılır? Fosfatlar, et, balık, süt ürünleri, meyveler ve sebzeler gibi çok çeşitli sağlıklı gıdalarda doğal olarak bulunur.

Ancak sorun, tüketilen işlenmiş gıda ve içeceklerin birçoğunda doymuş olan inorganik formdur.

California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) Tıp Merkezi'nde kıdemli bir diyetisyen olan PhD, MPH, RD Dana Hunnes, "Ortalama bir tüketici bu ticari gıda katkı maddesinin farkında olduğunu bilemez" dedi. “Birçok gıdanın raf ömrünü uzatmak için yaygın olarak kullanılır ve ayrıca bazılarının lezzetini artırabilir. Muhtemelen her yerde yaygın kullanımını açıklayacak çok ucuz bir bileşen/katkı maddesidir.”

Röportajında “Kolalı içecekler ve hazır dondurulmuş gıdalar gibi en çok satan market ürünlerinin yüzde 40 ila 70'inin bu inorganik fosfatları içerdiği tahmin ediliyor. dedi

“Bu, birçok insanın satın aldığı yiyeceklerin büyük bir kısmı. Aslında, 'Simply Orange' gibi şişelenmiş portakal sularının bile ilave inorganik fosfatlar içerdiğini söyleyen yakın tarihli bir Nutrition Action Newsletter makalesini hatırlıyorum, ”dedi Hunnes. "Birçok durumda, gıda katkı maddeleri ya bir besin maddesi (bir vitamin veya mineral gibi), lezzet (MSG veya tuz gibi) ya da inorganik fosfatlar dahil olmak üzere besleyici olmayan başka bir özellik sağlamak için kullanılır."

“Onları pek bilmiyoruz çünkü fosfatlar genellikle endişe etmemizin söylendiği bir besin değil. Çoğu insan, böbrek hastalığı olmadıkça, kaloriler, yağlar ve yağ türleri, karbonhidratlar ve protein hakkında bilgi sahibi veya endişeli olma eğilimindedir.

Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi Vakfı'nda gıda teknolojisi iletişimi direktörü olan Doktora Tamika Sims, inorganik fosfatların birçok kişiye yabancı gelse de, insanların radarlarında olması gereken bir şey olması gerektiğini söyledi.

"Sağlıklı yetişkinlerde, inorganik fosfat gerektiği gibi metabolize edilir, ancak fosfat vücutta sinir, kemik ve kas fonksiyonu için de kullanılır. Vücuttaki fosfat miktarı böbrekler tarafından düzenlenir. Sims, röportajında “Böbrek hastalığı veya işlev bozukluğu olan kişiler fosfat düzeyinde düzensizlik riski altında olabilir.4 dedi.

Çalışmaya gelince, Vongpatanasin, vücudumuzun normal miktarlarda enerjiyi işlemesi gerekirken, bu enerji çok fazla kullanılırsa, egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan yararlı yakıta yağ yakma yeteneğini sınırlayabileceğini yazdı.

Ortalama bir tüketici, yemek masasındaki yiyeceklerin çoğunda bu parçacıkların fazlasıyla bulunduğunun farkında olmayabilir. Gıda düzenleyicileri tarafından çok kapsamlı bilgilerin sunulmadığını duymaktan rahatsız olabilirler.

Mevcut gıda etiketlerinde, örneğin “kalsiyum fosfat” gibi herhangi bir “fos-” ifadesini kontrol edin.

Vongpatanasin, gıda endüstrisinin gıda zincirinde tam olarak ne kadar inorganik fosfat dolaştığını etiketlemek için resmi bir zorunluluk veya düzenleme olmadığını da sözlerine ekledi.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Tarım Bakanlığı, ülke genelinde gıda etiketleri için gereksinimleri belirleyenler ve Vongpatanasin, çok daha kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiğinin açık olduğunu iddia etti.

“Böbrek yetmezliği olan hastalarda yüksek fosfatlı diyetin tehlikeli olduğu iyi bilinmesine rağmen, yüksek fosfatlı diyetin böbrek yetmezliği olmayan normal popülasyonda kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkisi şimdiye kadar geniş çapta incelenmedi veya tanınmadı” diye belirtti.

 

 

Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

 

Bunu okuyorsanız ve inorganik fosfatları ilk kez duyuyorsanız, bu haftanın market alışverişine gittiğinizde ne yapmalısınız?

Hunnes, "Genel olarak, taze veya paketlenmemiş yiyecekler satın alabilirseniz, daha iyi - yiyeceklere inorganik fosfatların eklendiğinden korkmanıza gerek kalmayacak" dedi. “Aksi takdirde, her şeyde olduğu gibi, gıdalardaki bu bileşenin farkında olmamız gerekiyor gibi görünüyor. Gıda etiketlerine bakın ve ilave fosfat içeren her şeyi arayın. İçinde 'fos' veya 'fosfat' kelimesi geçen her şeyi içerik listesinde bulabilirsin.

Özellikle sporcular veya bir egzersiz rejimi sürdürmeyi uman birileriyse, tüketicileri bu tür yiyecekleri yemeleri konusunda uyaracağını da sözlerine ekledi.

"Bu, ilerlemenizi engelleyecek, aleyhinize çalışacak ve egzersiz seansınızı çok daha zorlaştıracak gibi görünüyor" dedi.

Vongpatanasin, araştırmasına devam ederken benzer düşüncelerin de aklında olduğunu söyledi.

Bir kişinin günde 700 mg'dan fazla inorganik fosfat tüketmemesi gerektiğini vurguladı.

O ve ekibi, diyetteki fosfat içeriğini her gün 700 mg'a düşürmenin kan basıncını düşürmede ve fiziksel aktiviteyi artırmada yardımcı olup olmayacağını görmek için bundan sonra randomize bir çalışma yapmayı planlıyor.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Circulation dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, işlenmiş gıda ağırlıklı diyetindeki inorganik fosfatların yaygınlığının, bir kişinin fiziksel olarak aktif kalma isteğini nasıl azaltabileceğine bakmayı amaçladı.

12 haftalık bir süre boyunca, laboratuar farelerine fosfat ağırlıklı bir diyet verildi ve farelerin aktivite seviyeleri, inorganik fosfatlar arttığında düşüyor. Bu, Dallas Kalp Çalışmasına kayıtlı sağlıklı yetişkinlere ilişkin verilerle karşılaştırıldı.

Farelerde olduğu gibi, fosfat açısından daha zengin bir diyete sahip yetişkinler, fosfat seviyeleri arttıkça egzersiz ve aktivitenin düştüğünü gördü.

Uzmanlar, insanların gıda etiketlerinde “fos” veya “fosfat” aramasını, işlenmiş gıdalardan uzak durmasını ve bunun yerine taze, paketlenmemiş gıdaları tercih etmelerini tavsiye ediyor.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın