Hodan Otu, Hodan Yağı Nedir, Hodan Yağı Ne işe Yarar?

Hodan Otu, Hodan Yağı Nedir, Hodan Yağı Ne işe Yarar?
Hodan, bir dizi güçlü sağlık yararı ile ilişkili tıbbi bir bitkidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hodan bitkisi sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle uzun zamandır değer verilen bir bitkidir. Halk arasında odan, otan, ıspıt, zılbıt, tamara, kaldırık ve hatta kaldirik otu gibi farklı isimlerle duymuş olmanız muhtemeldir.

 

Özellikle inflamasyonu azalttığı gösterilen omega-6 yağ asidi olan gama linoleik asit (GLA) açısından zengindir (1 ).

 

Hodan otu ayrıca astım, romatoid artrit ve atopik dermatit gibi çeşitli durumların tedavisine yardımcı olabilir (2 , 3 , 4 ).

 

Bununla birlikte, dikkate alınması gereken bazı ciddi yan etkiler vardır ve bazı insan grupları bu bileşenden tamamen kaçınmalıdır.

 

Bu makale, hodanın faydaları, kullanımları ve potansiyel yan etkilerine daha yakından bakmaktadır.


Hodan Nedir? Hodan Ne Demek?

 

Hodan, canlı mor çiçekleri ve tıbbi özellikleri ile dikkat çeken bir bitkidir.

 

Geleneksel tıpta hodan, kan damarlarını genişletmek, yatıştırıcı olarak hareket etmek ve nöbetleri tedavi etmek için kullanılmıştır (5 ).

 

Bitkinin yaprakları ve çiçekleri yenilebilir, genellikle çeşitli içecek ve yemeklerde garnitür, kuru ot veya sebze olarak kullanılır. Hodan otu nasıl pişirilir sorusuna örnek vermek gerekirse hodan otunun kavurmasını yapabilir, diğer taze otlarla kavurmayı ve üzerine yumurta kırıp yemeyi de tercih edebilirsiniz. 

 

Yapraklar bazen öğütülür ve bitkisel çay için sıcak su ile demlenir.

 

Bu arada, hodan bitkisi tohumları genellikle saç ve cilde topikal olarak uygulanan hodan yağı yapmak için kullanılır.

 

Ayrıca, hodan takviye formunda yaygın olarak bulunur ve çeşitli solunum ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır (6 ).

 

Özet: Hodan, tıbbi özellikleri ile bilinen yenilebilir yaprak ve çiçeklere sahip bir bitkidir. Hodan bitkisi yağ, kapsül veya bitkisel çay olarak yaygın olarak bulunur.

 

Hodan Ne İşe Yarar? Hodan Bitkisinin Faydaları

 

Hodan bitkisi bir dizi potansiyel sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Enflamasyonu Hafifletebilir

 

Bazı araştırmalar, hodanın güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermiştir.

 

Bir test tüpüne ve hayvan çalışmasına göre, hodan tohumu yağının, iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek oksidatif hücre hasarına karşı koruma sağladığı bulunmuştur (7 , 8 ).

 

Bir başka hayvan çalışması, farelere hodan tohumu yağı verilmesinin yaşa bağlı iltihap belirteçlerini azalttığını gösterdi (9 ).

 

Ek olarak, 74 kişide yapılan bir çalışma, balık yağı olsun olmasın, 18 ay boyunca bir hodan yağı takviyesi almanın, inflamatuar bir bozukluk olan romatoid artrit semptomlarını azalttığını bile gözlemledi (3 ).


Astım Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Birçok çalışma, hodan özütünün, solunum yollarındaki iltihabı ve şişmeyi azaltarak astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, 3 hafta boyunca günlük hodan yağı ve echium yağı içeren kapsüller tüketmek, hafif astımlı 37 kişide iltihaplanma düzeylerini azalttı (2 ).

 

43 çocukta yapılan 12 haftalık bir başka çalışmada, hodan yağı içeren bir takviyenin yanı sıra balık yağı, vitaminler ve mineraller gibi diğer bileşenlerin bir karışımının, iltihaplanma ve astım semptomlarını azalttığı bulundu (10 ).

 

Bununla birlikte, bu çalışmalarda gözlenen faydalı etkilerden hodanın özel olarak sorumlu olup olmadığı belirsizdir.

 

Öte yandan, 38 kişide yapılan bir çalışma, günde 3 kez 5 mL hodan ekstresi almanın astım semptomlarını iyileştirdiğini, ancak kontrol grubuna kıyasla inflamasyonu azaltmadığını gösterdi (11 ).

 

Bu nedenle, hodan otu özütünün astımı ve iltihabı nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Cilt Sağlığını Geliştirebilir

 

Hodan yağı, cildinizin yapısına ve işlevine entegre olan yüksek miktarda gama linolenik asit (GLA) içerir ( 12 ).

 

Hodan yağı ayrıca yara iyileşmesini desteklemeye ve cildinizin doğal bariyerini onarmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ( 12 ).

 

Bazı araştırmalar, hodanın bir tür egzama olan atopik dermatit de dahil olmak üzere birkaç yaygın cilt durumuna fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, 2 hafta boyunca her gün hodan yağı ile kaplanmış bir atlet giymek, atopik dermatitli 32 çocukta kızarıklık ve kaşıntıyı önemli ölçüde iyileştirdi (4 ).

 

13 çalışmanın bir başka gözden geçirmesi, atopik dermatit için hodan yağının etkinliği ile ilgili karışık sonuçlar ortaya koydu, ancak çalışmaların çoğunun semptomlarını tedavi etmek için biraz yararlı olabileceğini gösterdi (13 ).

 

Bununla birlikte, 27 çalışmanın büyük bir incelemesi, hodan yağı takviyelerinin, ağızdan alındığında egzama semptomlarını hafifletmede etkili olmadığını gözlemledi (14 ).

 

Hodan yağının oral veya topikal olarak uygulandığında cilt sağlığını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için ileri çalışmalar yapılmalıdır.

 

Özet: Çalışmalar, hodanın iltihabı hafifletmeye, astım semptomlarını azaltmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.


Hodan Bitkisinin Potansiyel Yan Etkileri, Hodan Otu Zararları

 

Diğer uçucu yağlar gibi, hodan yağı da yutulmamalı, topikal olarak uygulanmalıdır.

 

Uygulamadan önce, cilt tahrişini önlemek için hodan yağını Hindistan cevizi veya avokado yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltdiğinizden emin olun.

 

Ayrıca cildinize az miktarda uygulayarak ve herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını kontrol ederek bir yama testi yapmalısınız.

 

Birçok sağlık mağazasında ve eczanede, genellikle 300-1.000 mg arasında değişen dozlarda kapsül takviyeleri de bulabilirsiniz.

 

Gevşek yapraklı veya hazır ambalajlı çaylar da mevcuttur, bu da rahatlatıcı bir bardak hodan çayı yapmak için sıcak suda demlenebilir.

 

Hodan takviyeleri gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları dahil hafif yan etkilerle ilişkili olabilir (14 ).

 

Nadir durumlarda, yüksek dozda hodan yağı almanın, nöbetler dahil olmak üzere daha ciddi yan etkilere neden olduğu gösterilmiştir (15 ).

 

Bu takviyeler ayrıca kan incelticiler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir (14 ).

 

Hodan bitkisinin ayrıca karaciğere toksik olabilen ve kanser büyümesine katkıda bulunabilecek bileşikler olan pirolizidin alkaloidleri (PA) içerdiğini unutmayın ( 16 ).

 

Bununla birlikte, bu bileşikler çoğunlukla işleme sırasında çıkarılır ve PA içermeyen hodan takviyeleri yaygın olarak bulunur (17 ).

 

Bununla birlikte, takviyelerin FDA tarafından düzenlenmediğini unutmayın. Bu nedenle, üçüncü bir kişi tarafından kalite açısından test edilmiş ürünler satın almak en iyisidir.

 

Dahası, hodan, karaciğer problemi olanlar, hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

 

Son olarak, herhangi bir ilaç alıyorsanız veya altta yatan sağlık durumunuz varsa, ek almadan önce bir sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Özet: Hodan yağı seyreltilmeli ve topikal olarak uygulanmalıdır. Hodan takviyeleri, sindirim sorunları da dahil olmak üzere hafif yan etkilere neden olabilir. Karaciğer sorunları olanlar ve hamile veya emziren kadınlar hodan kullanımından kaçınmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hodan, bir dizi güçlü sağlık yararı ile ilişkili tıbbi bir bitkidir.

 

Özellikle hodanın iltihabı azalttığı, cilt sağlığını iyileştirdiği ve astım semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, takviyeleri sadece belirtildiği gibi kullanmak, PA'lardan arındırılmış ürünleri seçmek ve özellikle başka bir ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık durumlarınız varsa, almadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler