Hızlı Kilo Vermek İçin Sabahları Su İçmek?

Hızlı Kilo Vermek İçin Sabahları Su İçmek?
Su, besinleri ve oksijeni hücrelere taşımak, vücut sıcaklığını düzenlemek, eklemleri yağlamak ve organlarınızı ve dokularınızı korumak da dahil olmak üzere çeşitli bedensel işlevlerde yer alır .
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Su yaşam için gereklidir ve vücudunuzun düzgün çalışması için ona ihtiyacı vardır.

 

Trend olan bir fikre göre daha sağlıklı olmak istiyorsanız, sabah ilk şey su içmeniz gerektiğidir.

 

Bununla birlikte, hidrasyon söz konusu olduğunda günün saatinin gerçekten bir fark yaratıp yaratmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale, uygulamanın herhangi bir sağlık yararı sağlayıp sağlamadığını belirlemek için uyandıktan hemen sonra su içme fikrini çevreleyen bazı popüler iddiaları gözden geçirmektedir.

 

Su Vücudunuz İçin Gereklidir

Vücudunuzun yaklaşık % 60'ı sudan oluşur.

Ayrıca temel bir besin maddesi olarak kabul edilir. Vücudumuz günlük ihtiyaçlarını yeterli miktarda su almadığı zaman karşılayamamaktadır (1 ).

 

Bu nedenle, doğru vücut fonksiyonunu sağlamak için yiyeceklerden ve özellikle içeceklerden su almanız gerekir.

 

Tüm organlar ve dokular suya bağlıdır ve vücudumuzda aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız rol oynar: (1 )

 

Besin Taşınımı:  Su, besinleri hücrelere taşıyan ve atıkları onlardan uzaklaştıran kan dolaşımına izin verir.

Termoregülasyon:  Suyun yüksek ısı kapasitesi nedeniyle hem sıcak hem de soğuk ortamlarda vücut ısısındaki değişiklikleri sınırlar.

Vücut Yağlama: Su, eklemlerin yağlanmasına yardımcı olur. Tükürük, mide, bağırsak, solunum ve idrar mukozası da dahil olmak üzere vücudunuzun yağlama sıvılarının önemli bir unsurudur.

Şok Emilimi: Su, hücresel şekli korumaya yardımcı olarak organlarımızı ve dokularımızı koruyan bir amortisör görevi görür.

 

Vücudumuz ter, nefes, idrar ve bağırsak hareketleriyle suyu her gün kaybeder. Bunlar su çıkışları olarak bilinir.

 

Bu kayıpları telafi etmek için gün boyunca yeterince su almazsanız, birçok zararlı sağlık etkisiyle ilişkili olan dehidrasyona neden olabilir (2 ).

 

Bu sistem su dengesi olarak bilinir ve dehidrasyonu önlemek için su girişlerinin su çıkışlarına eşit olması gerektiği anlamına gelir (1 ).

 

Özet: Su önemli bir besindir. Vücudumuzdaki tüm organlar ve dokular suyun işlev görmesine bağlıdır. Vücudumuz düzenli olarak su kaybettiğinden, su kaybını önlemek için bu kayıpları telafi etmemiz gerekir.

Aç Karnına Su İçme İle İlgili Popüler İddialar

 

Bazı insanlar sabah ilk olarak su içmenin günün diğer saatlerinde su içmekten daha fazla sağlığımıza fayda sunduğunu iddia ediyorlar.

 

İşte bu iddianın arkasındaki bazı popüler argümanlar ve bilimin onlar hakkında söyledikleri.

 

İddia 1: Uyandıktan Hemen Sonra Su İçmek Vücudumuzu Rehidrate Etmeye Yardımcı Olur.

 

Sabah  idrar koyu olma eğilimindedir. Uyku saatlerinde hidrasyon eksikliğine maruz kalınmaktadır.

 

Bu teori tam olarak doğru değildir. Çünkü idrar rengi mutlaka hidrasyon seviyelerinin açık bir göstergesi değildir.

 

Çalışmalar, sabah gelen idrar örneklerinin daha konsantre olduğunu belirlemiş olsa da, genellikle dehidrasyonun bir işareti olarak alınan daha koyu bir renkle sonuçlanır - bu örnekler hidrasyon durumundaki farklılıkları tespit edemez (3 ).

 

164 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada hidrasyon seviyelerindeki ve su alımındaki dalgalanmalar analiz edilmiştir. Uyandıktan sonraki ilk 6 saat boyunca su alımının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak, hidrasyon seviyeleri bu artan su alımını yansıtmamaktadır (4 ).

 

Açık renkli idrara sahip olmalarına rağmen, özellikle iyi hidratlanmamışlardır. Bunun nedeni, büyük miktarda su alımının idrarı sulandırabilmesi, daha açık veya daha şeffaf bir renk olmasına neden olmasıdır - dehidrasyon olsa bile (1 , 4 ).

 

Tersine, sabah idrarınızın daha koyu rengi mutlaka dehidrasyon belirtisi değildir . Daha koyudur çünkü gece boyunca hiç sıvı tüketmediniz.

 

Vücudunuz bir su eksikliği yaşarsa, rehidre etmenizi sağlamak için susuzluk hissini kullanır. Bu his gün boyunca eşit derecede etkilidir (5 ).

 

İddia 2: Kahvaltıdan Önce Bir Bardak Su, Gün Boyunca Kalori Alımınızı Azaltır

 

Kanıtlar, yüksek su tüketiminin doygunluk hislerinizi arttırdığı için günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir (6 , 7 , 8 ).

 

Su sizi daha doygun hissettirse de, bu etki sadece kahvaltıdan önce su içme ile ilişkili değildir.

 

Bir çalışma, kahvaltıdan önce su içmenin  bir sonraki öğünde kalori alımını % 13 oranında azalttığını buldu. Bununla birlikte, başka bir çalışma, katılımcılar öğle yemeğinden 30 dakika önce su içtiğinde benzer sonuçlar gözlemledi (9 , 10 ).

 

Bununla birlikte, her iki çalışma da suyun sonraki öğünde kalori alımını azaltma yeteneğinin, gençlerde değil, sadece yaşlı yetişkinlerde etkili olduğu sonucuna varmıştır.

 

Bir yemekten önce su içmek genç bireylerde kalori alımını önemli ölçüde azaltmaz.


İddia 3: Sabah Su İçmek Kilo Kaybını Artırır

 

Su ve kilo kaybı arasındaki ilişki kısmen, tüketimden sonra sindirim sistemindeki soğuk suyu ısıtmak için gerekli enerjiyi ifade eden termojenik etkisine atfedilir.

 

Araştırmalar, su kaynaklı termojenezin yetişkinlerde vücudun metabolik hızını % 24-30 artırma potansiyeline sahip olduğunu ve etkinin yaklaşık 60 dakika sürdüğünü göstermektedir (11 , 12 , 13 ,14 ).

 

Bir çalışma ayrıca günlük su alımınızı 1,5 litre artırmanın fazladan 48 kalori yakmasına neden olduğunu belirledi. 1 yıl boyunca, bu yakılan yaklaşık 17.000 ekstra kalori veya yaklaşık 2.5 kg yağ yakımı demektir (12 ).

 

Bu iddia bilimsel araştırmalarla desteklenmiş gibi görünse de, hiçbir kanıt bu etkinin sabah ilk tüketilen şeyin su olması ile sınırlı olduğunu göstermez. Doğru şekilde zayıflamak için ihtiyacınız olan değişik diyetler ve zayıflama kürleri yapmak değil size uygun hazırlanan bir diyet programına uyum sağlamaktır. Sağlıklı bir bedene sahip olmak Zayıflamak için de online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın alarak bu sürecine giriş yapabilirsiniz. Online diyet ücreti yalnızca 49 liradır. Zayıflamak için ihtiyacınız olan diyet listesi bir tık uzağınızda olabilir (Hadi Zayıfla!).

 

İddia 4: Uyanma Üzerine Su İçmek Zihinsel Performansı Artırır

 

Dehidrasyon, zihinsel performansın azalmasıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Yani ezberlemek veya yeni şeyler öğrenmek gibi görevleri tamamlamak daha zor hale gelir (15 ).

 

Araştırmalar, vücut ağırlığının % 1-2'sine karşılık gelen hafif dehidrasyonun uyanıklık, konsantrasyon, kısa süreli bellek ve fiziksel performansı olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor (1 , 5 , 16 ).

 

Bu nedenle birileri, uyanma üzerine bir bardak su içmeniz gerektiğini savunuyor.

 

Bununla birlikte, hafif dehidrasyonun etkileri sıvıların yeniden verilmesi ile tersine çevrilebilir ve hiçbir kanıt rehidrasyonun sabahın erken saatlerine faydalarını sınırlamaz (5 ).


İddia 5: Sabah İlk Olarak Su İçmek 'Toksinleri Gidermeye' Yardımcı Olur ve Cilt Sağlığını İyileştirir

 

Bir diğer yaygın inanç, sabah su içmenin  vücudunuzun “ toksinleri temizlemesine ” yardımcı olduğunu düşünüyor .

 

Böbrekleriniz sıvı dengesinin birincil düzenleyicileridir ve kan dolaşımınızdaki atıkları gidermek için su gerektirirler (5 ).

 

Bununla birlikte, böbreklerinizin belirli bir maddeden vücudunuzu temizleme kapasitesi, su alımınız veya içme programınız tarafından değil, maddenin ne kadarının mevcut olduğuna göre belirlenir (1 ).

 

Bir madde böbreklerinizin taşıyabileceğinden daha fazla miktarda bulunursa, büyük miktarda idrar üretimine neden olurlar. Buna ozmotik diürez denir ve çok fazla su içtiğinizde meydana gelen su diürezinden farklıdır (1 ).

 

İçme suyunun cilt sağlığını artırdığı iddiaları da vardır. Cildinizin yaklaşık % 30 su içerdiği göz önüne alındığında, sabahları su içmenin akneyi en aza indirdiği ve nemli bir görünüm verdiği düşünülmektedir.

 

Şiddetli dehidrasyon kuruluğa neden olsa da, bu iddiayı destekleyecek kanıt yoktur (5 , 17 ).


İddia 6: Sabahları Sıcak Su İçmek En İyisidir

 

Başka bir yaygın görüş, uyandığınızda vücudunuzu rahatlatabileceği için soğuk su yerine sıcak veya ılık su tercih etmenizi önerir.

 

Örneğin, ılık su, yemek ve sıvıları yemek borusundan midelerine geçirmekte zorlananlarda sindirime fayda sağlayabilir (18 ).

 

Bununla birlikte, daha eski çalışmalar ılık su içmenin hidrasyona müdahale edebileceğini bulmuştur.

 

Böyle bir çalışma uzun bir çöl yürüyüşünü simüle etti ve 40 ° C olan su verilen kişilerin, 15 ° C  su verilenlere kıyasla daha az içtiğini belirtti.

 

Çöl benzeri koşullar göz önüne alındığında, su tüketimindeki azalma, sıcak su grubunda vücut ağırlığının yaklaşık% 3'ünde bir kayba neden oldu ve bu da dehidrasyon riskini artırdı.

 

Aksine, daha soğuk su içenler, alım oranlarını % 120 oranında artırarak dehidrasyon risklerini düşürdüler ( 19 ).

 

İddia 7: Sabah Bir Bardak Soğuk Su Metabolizmanızı Hızlı Bir Şekilde Başlatır

 

Bazı insanlar bir bardak soğuk suyun metabolizmanızı hızlandırdığını ve bunun da daha fazla kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor .

 

Ancak, bu iddiayı çevreleyen bir tartışma var gibi görünüyor.

 

Bir çalışmada, 3 ° C'de su içilerek yakılan kalori sayısında % 5'lik bir artışa neden olduğunu göstermesine rağmen, soğuk suyun, kaç kalori yaktığınız üzerindeki etkisi beklendiği için bu minimum bir artış olarak kabul edildi.(20 ).

 

Böylece, araştırmacılar soğuk suyun kilo kaybına yardımcı olabileceğinden şüphe ediyorlardı.

 

Soğuk su içmenin termojenik etkisinin yaklaşık % 40'ının, suyu 22 ° C ila 37 ° C arasında ısıtmaya atfedildiği ve sadece yakılan yaklaşık 9 kaloriyi oluşturduğu sonucuna varıldı.

 

Suyun sıcaklığından bağımsız olarak, metabolizma üzerindeki etkisinin önemli olduğunu düşündüler (12 ).

 

Sıcak veya soğuk suyu diğerine tercih etmeye gelince, her iki inancı da onaylamak veya reddetmek için yeterli kanıt yoktur.

 

Özet: Su içmek ister sıcak ister soğuk olsun, birçok sağlık faydası sağlar. Ancak, sabah ilk olarak su içmenin sağlık üzerindeki etkilerini artırdığı görülmemektedir.

Uzun Lafın Kısası

 

Su, besinleri ve oksijeni hücrelere taşımak, vücut sıcaklığını düzenlemek, eklemleri yağlamak, organlarınızı ve dokularınızı korumak da dahil olmak üzere çeşitli bedensel işlevlerde yer alır.

 

Vücudunuzun su kayıplarını telafi ettiğiniz sürece, güne bir bardak su ile başlamanız veya günün herhangi bir saatinde içmeniz çok fark etmez.

 

Susadığınızda sadece içme suyuyla nemli kaldığınızdan emin olun.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler