Hindistan Cevizi Yağı Testosteron Seviyelerini Etkiler mi?

Hindistan Cevizi Yağı Testosteron Seviyelerini Etkiler mi?

Hindistan cevizi yağı kurutulmuş Hindistan cevizi içinden (çekirdek veya et) elde edilen bir yağdır.

Hindistan cevizi yağı kurutulmuş Hindistan cevizi içinden (çekirdek veya et) gelir.

Özellikle orta zincirli trigliseritlerden (MCT'ler) yüksek oranda doymuş yağ içerir.

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı yemek pişirme, güzellik, cilt bakımı ve sağlık alanlarında çeşitli uygulamalara sahiptir.

Bu uygulamaların yanı sıra, Hindistan cevizi yağının testosteron düzeylerini arttırdığı ve cinsel işlevi geliştirdiği öne sürüldü, ancak konuyla ilgili araştırmalar az.

Bu makalede, Hindistan cevizi yağının erkeklerde testosteron seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında bilmeniz gereken her şey tartışılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Hindistan cevizi yağı).


Testosteron Seviyeleri

Testosteron nedir? Testosteron ne demek? Testosteron güçlü bir hormondur.

Hem erkekler hem de kadınlar bunu üretirken, erkekler kadınlardan 20 kat daha fazla üretir (1 ).

Erkeklerde testosteron, kas ve vücut kıllarının büyümesinde, kemik sağlığında ve cinsel işlevde diğer alanlarda önemli bir rol oynar (2 ).

Testosteron seviyeleri 19 yaş civarında erkeklerde zirve yapar ve ortalama olarak 40 yaşına kadar yaklaşık % 16 azalır (3 ).

Kanınızdaki testosteronun çoğu iki proteine ​​bağlıdır - albümin ve cinsiyet hormonu bağlayıcı globulin (SHBG).

SHBG, testosterona güçlü bir şekilde bağlanır, bu da hormonun vücudunuz tarafından kullanılamaz olmasını sağlarken, albümin zayıf bir şekilde bağlanır ve vücudunuz tarafından biraz çaba ile kullanılabilir.

Serbest testosteron olarak bilinen kalan testosteron, proteinlere bağlı değildir ve vücudunuz tarafından kolayca kullanılabilir.

Serbest testosteron ve albümine bağlı testosteron, biyoyararlanmanızı veya kullanılabilir testosteronunuzu oluşturur (4 ).

Biyoyararlanım ve SHBG'ye bağlı testosteronunuzun toplamı, toplam testosteronunuzu oluşturur.

Özet: Testosteron, kas kütlesini arttıran, kemik gücünü koruyan ve cinsel işlevi düzenleyen baskın erkek hormondur.

Hindistan Cevizi Yağı ve Dihidrotestosteron (DHT)

Testosteron seviyeleri diyet ve egzersiz gibi bir dizi yaşam tarzı faktöründen etkilenirken, Hindistan cevizi yağının insanlardaki testosteron seviyeleri üzerindeki etkileri büyük ölçüde bilinmemektedir (5 ).

Yine de, Hindistan cevizi yağı, laurik asit (% 42), kaprilik asit (% 7) ve kaprik asit (% 5) formunda MCT'lerden yüksek oranda ( yaklaşık% 54) yağ içerir. Bu MCT'lerin, dihidrotestosteron (DHT) adı verilen testosterona benzer bir hormonu etkilediği gösterilmiştir ( 6 , 7 ).

Vücudunuz yaklaşık % 5 serbest testosteronu DHT'ye dönüştürmek için 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim kullanır (8 , 9 ).

DHT, testosteron ile aynı işlevlerin çoğunu yerine getirir, ancak erkek tipi saç dökülmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir (10 ).

İlginç bir şekilde, MCT'lerin - özellikle laurik asit - test tüpü ve hayvan çalışmalarında testosteronu dihidrotestosterona (DHT) dönüştüren enzimi bloke ettiği gösterilmiştir (11 , 12 , 13 ).

Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için reçete edilen 5-alfa redüktaz inhibitörleri adı verilen ilaçlar, 5-alfa redüktaz enzimini bloke ederek aynı şekilde çalışır.

Yine de, Hindistan cevizi yağından MCT'lerin tüketilmesinin, durum genetikten de etkilendiği için erkek tipi saç dökülmesini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olup olmadığını belirlemek için insanlarda çalışmalara ihtiyaç vardır (14 ).

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları, MCT'lerin testosteronu erkek tipi saç dökülmesine bağlı bir hormon olan DHT'ye dönüştüren enzimi inhibe ettiğini göstermiştir.


Erektil Disfonksiyon

Düşük testosteron ereksiyon bozukluğu (ED), ereksiyon elde edememe veya sürdürememe ile bağlantılıdır (15 ).

Testosteron eksikliği durumu erkekler için zayıflatıcı olabilir, utanç ve düşük benlik saygısına neden olabilir ve tatmin edici olmayan bir cinsel hayata yol açabilir.

Global ED yaygınlığı % 3-77 arasında değişmektedir ve yaşla birlikte daha sık görülme eğilimindedir (16 ).

Hindistan cevizi yağı da dahil olmak üzere belirli gıdaların testosteronu arttırması ve cinsel işlevi iyileştirmesi öne sürülmüştür (17 , 18 ).

Yine de, Hindistan cevizi yağının doğrudan testosteronu artırabileceğini veya ED'yi hafifletebileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

ED, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, aşırı kilo veya obezite gibi kan damarlarını etkileyen hastalıkları veya rahatsızlıkları olan kişiler arasında yaygındır (19 ).

Testosteron nasıl artar? Testosteron eksikliği nasıl giderilir? Bunlardan herhangi biri varsa, düzenli fiziksel aktiviteye katılmak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmek, sağlıklı bir kiloyu korumak ve sigara içmemek gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle ED'yi azaltabilir veya iyileştirebilirsiniz (20).

Özet: Hindistan cevizi yağının testosteronu arttırdığını veya ED'yi hafiflettiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet tüketmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak ED'yi iyileştirebilecek yaşam tarzı faktörleridir.

Uzun Lafın Kısası

Hindistan cevizi yağı kurutulmuş Hindistan cevizi içinden (çekirdek veya et) elde edilen bir yağdır.

Hayvan ve test tüpü çalışmalarının, testosteronu DHT'ye dönüştüren enzimi bloke edebildiği yüksek bir MCT yüzdesi içerir - erkek tipi kellik ile bağlantılı hormon.

Yine de, Hindistan cevizi yağının bu durumun tedavisine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar eksiktir.

Hindistan cevizi yağı, testosteronu artırarak ED'yi hafifletmek ve cinsel işlevi iyileştirmek için öne sürülmüş olsa da, bu teoriyi destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Sizler de kilo vermek istiyorum, hormonlarım dengede olsun diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet listesi satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın