Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Hamileliğin İlk Belirtileri
Tabii, henüz hamile değilsin. Ama bu yolda çabalamak istiyorsan, en iyi hamilelik sonucuna hazırlanmak için 1. hafta boyunca yapabileceğin birçok şey var. Öyleyse, bir bebeğiniz olması için size şans diliyoruz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

1 haftalık hamile olmanın belirtileri nelerdir? Kulağa garip gelebilir. Ancak 1 haftalık hamile olduğunuzda, aslında hamile sayılmazsınız. Bunun yerine, adet döneminiz olur.

 

Ne dedin?!

 

İşte nedeni: Doktorlar hamileliği 40 hafta süren ve hamile kaldığınız döngünün ilk gününde başlayan bir takvimle ölçerler. Bu nedenle, ilk resmi hamilelik gününüz son adet döngünüzün ilk günüdür; teknik olarak hamile kalmadan önce.

 

Sadece vücudunuz yumurtalıktan bir yumurta bıraktığında (genellikle iki hafta sonu ile üç hafta başlangıcı arasında) gerçekten hamile kalmış olursunuz. Bu yumurta salımı, yumurtlama olarak adlandırılır. Genellikle doğurgan olduğunuz ve gebe kalmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.

 

Öyleyse evet, göründüğü kadar tuhaf bir şekilde, ilk hamilelik haftanızın ne zaman başladığını, hamileliğiniz doğrulanana kadar bilemezsiniz.

 

Peki, hamileliğin 1. haftası nasıldır?

 

Kısa cevap: Hamileliğin 1. haftası, tam olarak adet döngünüzün ilk haftası gibidir. Çünkü tam olarak budur.

 

Muhtemelen her ay adet olmanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorsun.

 

Rahminizden kan ve doku akıyor. Bununla birlikte gelen tüm can sıkıcı semptomları deneyimliyorsunuz.

 

Adet dönemleri çoğunlukla can sıkıcıdır. Ama aynı zamanda hamileliğe hazırlanmak için vücudunuzun yapması gereken bir şeydir.

 

Yaygın adet belirtileri şunlardır:

 

 • Karın şişkinliği
 • Sivilce
 • Kaygı ve ruh hali değişiklikleri
 • Kabızlıktan ishale kadar bağırsakta yaşanan sorunlar
 • Libidodaki değişim
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Yiyecek isteği ve iştahta artış
 • Baş ağrısı
 • Alkole karşı intolerans
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Mide ağrısı (aynı zamanda yaygın olmasa da “kramp” olarak da bilinir)
 • Hassas göğüsler
 • Sıvı toplama nedeniyle ağırlık artışı

 

Vücudunuz Hamileliğe Nasıl Hazırlanıyor?

 

Gerçekte hamile kalmayabilirsiniz. Ancak bu haftayı gebeliğinizin ilk haftası olarak ilan etme şansınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeyler var.

 

Başka bir deyişle, hamileliğe hazırlanmak için vücudunuz (ve sizin) için çok erken değil.

 

Öyleyse, adet sırasında bedeninde neler oluyor? Öncelikle, önceki döngünüzün tamamı için, hormon seviyeleriniz vücudunuzu hamileliğe hazırlamak için değişiyor.

 

Hamile kalmazsan, vücudun rahim zarını atar. Rahim zarı, embriyonun yerleştirildiği yerdir. Ancak hamile değilseniz kalın bir zar gerekmez. Ve bu adetinizin geldiği yerdir.

 

Ortalama olarak, bir kadının adeti 28 günlük bir döngünün parçası olarak yaklaşık beş ila yedi gün sürer. Bazı kadınların 21 ila 35 gün arasında değişen ve 2 ila 10 gün boyunca kanaması olan döngüleri vardır. Bu yine de tamamen iyi bir aralıktır.

 

Süreç bittiğinde, vücudunuz rahmi tekrar olası bir hamilelik için hazırlar. Doğurgansanız, sürecin başlangıcından itibaren genellikle 13 ila 20 gün arasında yumurtlarsınız.

 

Her iki durumda da, yumurtlama sırasında gebe veya hamile kalabilirsiniz.

 

Vücuda Yardımcı Olmak

 

Adet haftanızda, hamileliğe en iyi şekilde hazırlanmak için şunları yapabilirsiniz:

 

1. Ne Zaman En Verimli Olacağınızı Anlamalısınız

 

Vücudunuz yumurtlama sırasında bir yumurta bıraktığında, yaşamak için 12 ila 24 saati vardır. Yapma be! O sırada bir spermle buluşması gerekir. Yoksa ölür ve hamile kalmazsınız.

 

Ancak hamile kalmak istiyorsanız iyi haber: Spermlerin daha uzun bir ömrü var. Aslında, sperm vücudunuzun içinde yedi güne kadar yaşayabilir.

 

Öyleyse, yumurtlamadan kısa bir süre önce cinsel ilişkiye girerseniz, vücudunuzda bekleyen spermden hamile kalmanız mümkündür.

 

Doğurganlığınızı izlemek isteyebilirsiniz, böylece ne zaman hamile kalma şansınızın yüksek olduğunu bilirsiniz. Bu adımları izlerseniz, 1. haftanın sonunda, ne zaman yumurtlayacağınızla ilgili daha iyi bir fikir edinmeniz mümkündür:

 

 • Adet döngünüzü bir takvimde listeleyin
 • Servikal mukusu kontrol edin
 • Bu aile planlaması yöntemini kullanıyorsanız, bazal metabolik sıcaklığınızı ölçmeye devam edin
 • Vücudunuzun hormon seviyelerini ölçen yumurtlama ölçüm çubuklarını kullanırsanız bunlar size yumurtlayıp yumurtlamadığınızı (erken yumurtlama eğiliminde olmak sizin için en yararlı olanı) söyleyebilir.

 

Bütün bunlara bazen doğurganlık farkındalığı yöntemi de denir. Hamile kalmanıza yardımcı olabilir. Ancak doğum kontrolünün en güvenilir şekli değildir. Bu yüzden dikkatli olun.

 

2. Doğum Öncesi Vitaminleri Almaya Başlamak

 

Doğum öncesi vitaminleri almak, hamile olduğunuzda veya hamile kalmaya çalışırken doktorların tavsiye ettiği bir şeydir. Uzmanlar, folik asidin muhtemelen gebelik için MVP (en değerli doğum öncesi) bileşeni olduğu konusunda hemfikirdir.

 

Doğum öncesi vitaminleri almak, sinir yolu kusuru adı verilen ciddi bir sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

 

Talimatlar? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre hamile kalmayı planlamanızdan en az bir ay önce, her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit almaya başlamalısınız.

 

Folik asidi daha önce rutininize eklememişseniz, hamileliğin 1. haftası, başlamak için iyi bir zamandır. Doğum öncesi vitaminler genellikle folik asidin yanı sıra demir, kalsiyum ve D vitamini gibi diğer iyi maddeleri içerir.

 

3. Bolca Su İçmek (Fakat Alkol Kullanmamak)

 

1. hafta içinde, tüm hamileliğiniz boyunca uygulayacağınız sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmek akıllıca olacaktır.

 

Birçok anne adayı için alkolden vazgeçmek zor olabilir. Ancak bunu yapmak gelecekteki bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

 

Aynı zamanda, bebeğinizin sağlığı için kötü olabilecek şekerli içeceklerden vazgeçmek de iyi bir fikirdir.

 

Bunun zor olduğunu biliyoruz. Ancak, bir kutu kola veya bir kadeh şarap içmek yerine yerine, her gün önerilen değerde yani 8-11 bardak su ile susuzluğunuzu giderin. Ayrıca, hamileliğiniz ve daha fazla içmeniz gerekebilecek zamanlar için iyi bir pratiktir.

 

4. İyice Yemek

 

Hamileyken iki kişilik yemek yiyorsun, değil mi? Şimdilik fazladan porsiyonu uzakta tut!

 

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında, diyetinize her gün 100 ila 300 kalori daha eklemeyi düşünmeniz gerekir. Ancak alımınızı direkt olarak iki katına çıkarmamalısınız.

 

Hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında iyice yemek yemek sadece bebeğinizin sağlığı için değil, aynı zamanda kendi sağlığınız için de önemlidir.

 

Hamilelik için yemeye çalışırken, meyveler, sebzeler, yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve lifli tahıllar gibi birçok taze, besleyici yiyecek yemeye odaklanın. Tabiri caizse, gökkuşağı gibi renkli bir yemek tabağın olsun.

 

1. hafta boyunca, adetle beraber bastıran yemek yeme isteği ortaya çıkabilir. Sağlıksız yiyeceklere aşırı bağımlılıktan kaçınmak için, atıştırma yapacağınız zamanınızda yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşla buluşmak gibi diğer etkinliklerle ilgilenmeyi deneyin.

 

5. Düzenli Egzersiz Yapmak

 

Adet olduğunda, egzersiz bazen yapmak isteyeceğin son şeydir. (Kabul edelim, kanepede yatmak ve çikolata yemek çok daha kolay!)

 

Ancak araştırmalar, birçok insanın rahatsız edici adet semptomlarının (kramplar gibi) egzersiz yaptıklarında çok daha çabuk ortadan kalkabileceğini tespit ettiğini gösteriyor. Bizi de sayın!

 

Her gün biraz egzersiz yapmak ve önerilen egzersiz kurallarına uymaya çalışmak sizi ve gelecekteki bebeğinizi sağlıklı tutar. 1. hafta, hamileliğiniz boyunca sürdürebileceğiniz yeni bir egzersiz rutini başlatmak için harika bir zamandır.

 

Hamileyken aktif kalmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı artıracak ve doğum yapmayı kolaylaştıracaktır.

 

6. Sigara İçme Alışkanlığınızı Bırakmak

 

Sigara veya benzeri şeyler içmek, bebeğiniz için yapabileceğiniz en tehlikeli şeylerden biridir. Sigara içenler genellikle sigara içmeyenlere göre gebe kalmakta daha zor zamanlar geçirirler ve aynı zamanda düşük doğurma oranına sahiptirler.

 

Hamileyken sigara içiyorsanız, doğmamış bebeğinizi de toksik kimyasallara maruz bırakırsınız. Bu, bebeğinizin çok erken veya düşük kiloyla doğma riskini arttırır. Sizi korkutmak istemiyoruz ama çok ciddi bir rapora göre, sigara içmek aynı zamanda ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini de artırıyor.

 

Sigara içen biriyle yaşıyorsanız, dışarıda ve sizden uzakta sigara içmelerini isteyin. Böylece pasif olarak sigara dumanına maruz kalmazsınız.

 

Sigarayı bırakmak zor! Bırakın, hamileliğinizin 1. haftası, sigarayı bırakmak için motive edici bir unsur olsun.

 

Sigara bırakma veya bir destek grubuna veya programına katılma konusunda doktorunuzla konuşun. Seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgiyi 171’i arayarak öğrenebilirsiniz.


7. Stresi Azaltmak

 

Ebeveyn olmak, zaman zaman stresli olabilecek büyük bir yaşamsal olaydır. Kendinizi mümkün olduğu kadar mutlu ve sağlıklı hissetmek için zaman ayırarak 1. haftadan itibaren hamilelik dönemine iyi bir başlangıç yapın. Bu öz bakımın önemli bir parçasıdır .

 

Sıradaki Ne?

 

İlk hamilelik haftanızdan (belki de değil) sonra ne olacağını öğrenmek için muhtemelen heyecanlısınızdır.

 

İlk bir hafta boyunca kendinize iyi bakacaksanız, iki ya da üçüncü hafta içinde bir süreç içinde yumurtladığınızda, gebe kalma şansınız artabilir.

 

Gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta sonra, çoğu kadın hamileliğin erken belirtilerini hissetmeye başlayacaktır.

 

İşte görülebilecek belirtiler:

 

 • Şişkinlik
 • Kabızlık
 • Kasılma
 • Her zamankinden daha yorgun hissetme
 • Besin isteksizlikleri ve besin tercihlerindeki değişiklikler
 • İmplantasyon kanaması da denilen, adetle aynı şey olmayan yerleşme kanaması
 • Ruh halinde değişiklikler
 • Daha sık idrara çıkma
 • Kusmayla sonuçlanan veya sonuçlanmayan bulantı
 • Beklendiği zaman adet olmamak
 • Tıkalı burun
 • Hassas, şişmiş göğüsler

 

Hamileyken vücudunuz hCG (insan koryonik gonadotropin) adı verilen bir hormondan daha fazla üretmeye başlayacaktır.

 

Adet tarihinizin 5 gün öncesine kadar, evde yapılan bazı erken gebelik testleri, hamile olup olmadığınızı size söyleyebilecek kadar yeterli miktarda HCG'yi ölçebilir.

 

Fakat herkes hamileliğin erken döneminde pozitif bir hamilelik testi tetiklemek için yeterli HCG üretmez. Erken ev gebelik testleri, test etmek için beklenen sürenin ilk gününe kadar beklerseniz genellikle en doğrudur.

 

Doktor muayenehanesinde yapılan kan testi, hamilelik durumunuzu öğrenmenin en doğru yoludur.

 

Hamile kalmak ve pozitif test sonuçları almak istiyorsanız, tebrikler! Ebeveyn olmak için büyük bir adım attınız. Hamileliğinizin 1. haftasında başlattığınız sağlıklı alışkanlıkları sürdürün.

 

Bu süre zarfında doğum öncesi vitaminlerinizi almaya devam etmeniz özellikle önemlidir. Bu aynı zamanda doktorunuza ilk doğum öncesi ziyaretinizi yapmanız gereken zamandır.

 

Sonuç Ne?

 

Tabii, henüz hamile değilsin. Ama bu yolda çabalamak istiyorsan, en iyi hamilelik sonucuna hazırlanmak için 1. hafta boyunca yapabileceğin birçok şey var. Öyleyse, bir bebeğiniz olması için size şans diliyoruz.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler