Guar Gum Nedir, Nasıl Kullanılır? Sağlıklı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Guar Gum Nedir, Nasıl Kullanılır? Sağlıklı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Guar gum, işlenmiş birçok gıdada sıklıkla bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır

Guar Gum E412 Nedir?

Guaran olarak da bilinen guar gum, guar fasulyesi adı verilen baklagillerden yapılır (1 ).

Bu bir tür polisakkarit veya uzun zincirli bağlı karbonhidrat molekülleri olup mannoz ve galaktoz denilen iki şekerden oluşur (1 ).

Guar gum, işlenmiş birçok gıdada sıklıkla bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır (1 ).

Kıvam arttırıcı guar gum nedir? Gıda üretiminde özellikle yararlıdır. Çünkü suda çözünür ve suyu emebilir. Ürünleri bağlayabilecek kıvam arttırıcı bir jel oluşturur (1 ).

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), çeşitli gıda ürünlerinde belirtilen miktarlarda tüketim için genel olarak güvenli olduğu kabul edilir ( 2 ).

Tam anlamıyla guar gum bileşimi, üreticiler arasında farklılık gösterir. Guar gum kalorileri genellikle düşüktür ve çoğunlukla çözünür liflerden oluşur. Protein içeriği %5-6 arasında değişebilir (3 ).

Guar gum nedir Türkçesi? Guar gum, guar sakızı, guar zamkı, Arap Zamkı olarak bilinen kıvam arttırıcıdır.

Özet: Guar gum (E412), gıda ürünlerinde kıvam arttırıcı ve bağlamak için kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Çözünebilir lif bakımından yüksek ve kalorisi düşük.

Guar Gum Hangi Gıdaların İçerisinde Bulunur? Guar Gum Nasıl Kullanılır?

Guar gum (E412), gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

Guar gum kullanım alanları, aşağıdaki gıdalar sıklıkla guar gum içermektedir ( 2 ):

 • dondurma
 • yoğurt
 • salata sosu
 • glutensiz unlu mamuller
 • soslar
 • kefir
 • kahvaltı gevrekleri
 • sebze suları
 • puding
 • çorba
 • peynir

Guar gum dondurma kullanımı özellikle çok ön plandadır. Bu gıda ürünlerine ek olarak, kozmetik ürünlerde, ilaçlarda, tekstil ürünlerinde ve kağıt ürünlerde guar gum kullanılır (1 ).

Özet: Guar gum süt ürünlerinde, çeşnilerde ve unlu mamullerde bulunur. Ayrıca gıda dışı ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılır.

"Kilo vermek için hızlı kilo verdiren yiyecekleri tercih ediyorum, zayıflama suları hazırlıyorum. Ancak sonuç aldığım söylenemez." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Guar Gum Faydaları

Guar gum, gıda ürünlerinde kıvam arttırıcı ve stabilize etme kabiliyeti ile bilinir. Ancak bazı sağlık yararları da sağlayabilir.

Araştırmalar, sindirim, kan şekeri, kolesterol düzeyleri ve kilo kontrolü dahil olmak üzere birkaç spesifik sağlık alanı için faydalı olabileceğini göstermektedir.

Sindirim Sağlığı

Guar gum lif bakımından yüksek olduğu için, sindirim sisteminizin sağlığını destekleyebilir.

Bir çalışma, bağırsak yoluyla hareketi hızlandırarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olduğunu buldu. Kısmen hidrolize guar gum tüketimi, dışkı dokusu ve bağırsak hareket sıklığındaki gelişmelerle de ilişkilendirilmiştir (4 ).

Ek olarak, iyi bakteri üremesini teşvik ederek ve bağırsaktaki zararlı bakteri üremesini azaltarak prebiyotik görevi yapabilir (5 ).

Sindirim sağlığını geliştirme potansiyeli sayesinde, irritabl barsak sendromunun (IBS) tedavisine de yardımcı olabilir.

IBS'li 68 kişiyi takip eden 6 haftalık bir çalışma, kısmen hidrolize guar gum kullanımının IBS semptomlarını iyileştirdiğini buldu. Ayrıca, bazı kişilerde tuvalete çıkma sıklığını arttırırken şişkinliği azaltır (6 ).

Kan Şekeri

Araştırmalar guar gum kullanımının kan şekerini düşürebileceğini göstermektedir.

Bunun nedeni, şeker emilimini yavaşlatabilen ve kan şekeri seviyelerinde bir azalmaya yol açabilen bir tür çözünür lif olmasıdır (7 ).

Bir çalışmada, diyabet hastalarına 6 hafta boyunca günde 4 kez guar gum verildi. Guar gum kan şekerinde önemli bir azalmaya ve LDL (kötü) kolesterolde %20 düşüşe yol açtı (8 ).

Başka bir çalışmada da benzer bulgular gözlemlenerek, guar gum tüketiminin tip 2 diyabetli 11 kişide kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi (9 ).


Kandaki Kolesterol

Guar gum gibi çözülebilir liflerin kolesterol düşürücü etkilere sahip oldukları gösterilmiştir.

Lif, vücudunuzdaki safra asitlerine bağlanır. Bunların salgılanmasına neden olur ve dolaşımdaki safra asidi sayısını azaltır. Bu, karaciğeri daha fazla safra asidi üretmek için kolesterol kullanmaya zorlayarak kolesterol seviyelerinde bir azalmaya yol açar (10 ).

Bir çalışmada obezitesi olan ve diyabet hastası 19 kişi vardı, 15 gram guar gum içeren günlük bir takviye aldılar. Plaseboya oranla daha düşük toplam kan kolesterol seviyelerinin yanı sıra düşük LDL kolesterol seviyelerine yol açtığını buldular (11 ).

Bir hayvan araştırması, benzer sonuçları bulmuştur. Guar gum ile beslenen farelerin, artmış HDL (iyi) kolesterol seviyelerine ek olarak, kan kolesterol seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir (12 ).

Kilo Kontrolü - Guar Gum Zayıflatır Mı?

Bazı çalışmalar guar gumın kilo kaybına ve iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini buldu.

Genel olarak, lif vücutta sindirilmemiş olarak hareket eder ve iştahı azaltırken doygunluğu arttırmaya yardımcı olabilir (13 ).

Aslında bir çalışma, günde 14 gram daha fazla lif yemenin tüketilen kalorilerde %10'luk bir düşüşe yol açabileceğini gösterdi (14 ).

Guar gum iştahı ve kalori alımını azaltmada özellikle etkili olabilir.

Üç çalışmanın incelemesinde guar gum kullanımının doygunluğu arttırdığı ve gün boyunca atıştırmadan elde edilen kalori miktarını azalttığı sonucuna varılmıştır (15 ).

Bir başka çalışmada guar gum kullanımının kadınlarda kilo kaybı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Günde 15 gram guar gum tüketilmesi, plasebo alanlardan 2,5 kg daha fazla kilo verilmesine yardımcı oldu (16 ).

Özet: Çalışmalar guar gum kullanımının, sindirim sağlığını iyileştirebileceğini ve kan şekeri, kan kolesterolü, iştahı ve kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir.

Sizde sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Guar Gum Zararlı Mı? Yüksek Dozların Olumsuz Etkileri Olabilir - Guar Gum Zararları

Çok miktarda kıvam arttırıcı guar gum tüketmenin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

1990'larda, "Cal-Ban 3.000" adlı bir kilo verme ilacı piyasaya sürüldü. Doygunluğu ve kilo kaybını arttırmak için midesinde büyüklüğünün 10-20 katına kadar şişecek çok miktarda guar gum içeriyordu (17 ).

Ne yazık ki, yemek borusu, ince barsak tıkanması ve bazı durumlarda ölüm de dahil olmak üzere ciddi sorunlara neden oldu. Bu tehlikeli yan etkiler FDA'nın kilo kaybı ürünlerinde guar gum kullanımını yasaklamasına yol açtı (17 ).

Ancak, bu yan etkilerin çoğunun gıda ürününde bulunan miktardan oldukça yüksek olan guar gum dozlarından kaynaklandığını unutmayın.

FDA, unlu mamullerde %0.35'ten işlenmiş sebze sularında %2'ye kadar değişen farklı gıda ürünleri için spesifik maksimum kullanım seviyelerine sahiptir ( 2 ).

Örneğin, Hindistan cevizi sütü maksimum %1 guar gum kullanım seviyesine sahiptir. Bu, 1 bardaklık (240 gram) porsiyonun maksimum 2,4 gram guar gum içerebileceği anlamına gelir.

Bazı çalışmalar 15 grama kadar dozlarla önemli bir yan etki bulamadı (18 ).

Bununla birlikte, yan etkiler meydana geldiğinde, tipik olarak gaz, ishal, şişkinlik ve kramplar gibi hafif sindirim semptomları içerirler (19 ).

Özet: Fazla miktarda guar gum bağırsak tıkanması ve ölüm gibi sorunlara neden olabilir. İşlenmiş gıdalardaki miktarlar genellikle yan etkilere neden olmaz. Ancak bazen hafif sindirim semptomlarına neden olabilir.

Guar Gum Herkes Kullanabilir Mi?

Guar gum e412 çoğu kez ılımlı olarak güvenli olsa da bazı insanlar alımlarını sınırlamalıdır.

Ortaya çıkması nadir olsa da kıvam arttırıcı guar gum bazı insanlarda alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir (20, 21).

Ayrıca, gaz ve şişkinlik de dahil olmak üzere sindirim semptomlarına neden olabilir (22 ).

Guar gum kullanımına karşı hassas olduğunuzu düşünüyor ve tüketimden sonra yan etkileri hissediyorsanız, alımınızı sınırlamak en iyisi olabilir.

Özet: Soya alerjisi veya guar gum duyarlılığı olanlar, alımlarını izlemeli veya sınırlandırmalıdır.

Uzun Lafın Kısası

Büyük miktarlarda, guar gum zararlı olabilir ve olumsuz yan etkilere neden olabilir.

İşlenmiş gıdalarda bulunan miktar muhtemelen problem değildir.

Her ne kadar kıvam arttırıcı guar gum, lifler açısında bazı sağlık yararları sunsa da, diyetinizi bütünüyle işlenmemiş yiyeceklere dayandırmak, en iyi yoludur.

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın