GOLO Diyeti Nedir? Kilo Vermeye Katkısı

GOLO Diyeti Nedir? Kilo Vermeye Katkısı
GOLO diyeti, kilo kaybını teşvik etmek için takviyeler, egzersiz ve sağlıklı bir diyet yoluyla hormon seviyelerini yönetmeye odaklanır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

GOLO Diyeti 2016 yılında en çok aranan diyetlerden biriydi ve o zamandan beri giderek daha popüler hale geldi.

 

Satın alınabilecek 30, 60 ve 90 günlük programlar, kalori saymadan veya besinleri izlemeden hızlı kilo kaybı ve daha iyi sağlık vaat ediyor.

 

Diyetin ayrıca metabolizmanızı hızlandırdığı, enerji seviyenizi artırdığı ve sadece hormon seviyenizi dengeleyerek yağ kaybını artırdığı iddia ediliyor.

 

Bu makale, GOLO diyetinin kilo vermenize yardımcı olup olamayacağını gözden geçirmektedir.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


GOLO Diyeti Nedir?

 

GOLO diyeti kilo kaybını teşvik etmek için insülin seviyelerini yönetmeye odaklanır.

 

Diyetin web sitesine göre, doktorlar ve eczacılar tarafından hormon seviyelerini dengelemeye, metabolizmayı artırmaya, istikrarlı ve sürdürülebilir kilo kaybını desteklemeye yardımcı olmak için geliştirildi.

 

Bu fikir, çoğunlukla kan şekeri veya insülin seviyelerini yükseltmeyen gıdalardan oluşan düşük glisemik diyetin kilo kaybını, yağ yakımını ve metabolizmayı artırabileceğini gösteren araştırmalara dayanıyor (1,2,3, 4).

 

GOLO diyetinin yaratıcıları, metabolizmanızı hızlandırarak ve kalori saymak veya alımını kısıtlamak yerine daha sağlıklı seçimlere odaklanarak geleneksel kilo verme diyetlerinden %20-30 daha fazla yiyecek yiyebileceğinize söz veriyor.

 

Plan ayrıca, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, enerjiyi artırmaya ve açlık ve istekleri azaltmaya yardımcı olduğu varsayılan bir dizi bitki özü ve mineral içeren GOLO adlı bir takviyeyi teşvik ediyor.

 

Her satın alma işlemi, kişisel metabolizma hızınıza bağlı olarak sevdiğiniz yiyeceklerle nasıl dengeli, sağlıklı yemekler hazırlayacağınızı öğreten bir rehber olan GOLO Kurtarma Planını da içerir.

 

Üyelik ayrıca ücretsiz yemek planları, sağlık değerlendirmeleri, internet üzerindeki koçlardan destek ve indirimli ürünler içeren bir internet topluluğuna erişim sağlar.

 

Özet: GOLO diyeti, hormon seviyelerini dengelemeye ve kilo kaybını desteklemek için insülini yönetmeye odaklanmıştır. Üç ana bileşeni GOLO takviyesi, bir rehber kitap ve internet topluluklarından oluşur.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?


GOLO diyeti, sağlıklı işlenmemiş yiyecekleri yemeyi ve teorik olarak kilo kaybına yardımcı olabilecek egzersizi arttırmayı teşvik eder.

 

GOLO diyetinin yapımcıları tarafından finanse edilen ve yürütülen çeşitli çalışmalar, etkinliğini değerlendiriyor ve şirketin internet sitesinden erişilebilir.

 

35 aşırı kilolu ve obez yetişkinde yapılan 26 haftalık bir çalışma, bir egzersiz rejiminin GOLO takviyesiyle diyet ve davranış değişiklikleri ile birleştirilmesinin ortalama 14 kg kilo kaybına yol açtığını göstermiştir.

 

21 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, diyet ve egzersizi GOLO takviyesi ile birleştirenlerin 25 hafta boyunca toplam 24 kg, GOLO takviyesi almayan kontrol grubundan yaklaşık 15 kg daha fazla kaybettiklerini keşfetti.

 

Ancak, bunların dergilerde yayınlanmamış küçük çalışmalar olduğunu unutmayın. GOLO diyetinin yapımcıları tarafından finanse edildiklerinden ve yürütüldüklerinden, önyargı riski yüksektir.

 

Ek olarak, kilo kaybının GOLO programından kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değildir. Spesifik olarak veya basitçe diyet, egzersiz ve davranışsal değişikliklerin kombinasyonudur.

 

Bu nedenle, GOLO diyeti sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerini teşvik ederek bazı insanların kilo vermesine yardımcı olabilirken, diğer rejimlerden daha etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Şirket tarafından finanse edilen ve yürütülen bazı çalışmalar GOLO diyetinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu programın özel olarak mı yoksa sadece gıda alımının azaltılması ve egzersizin arttırılmasının mı neden olduğu belirsizdir.


GOLO Diyetinin Faydaları

 

GOLO Diyeti, kilo kaybını teşvik edebilen, kan şekeri seviyelerini artırabilen, egzersizi arttırmak ve işlenmiş gıdaları ortadan kaldırmak gibi çeşitli katı beslenme prensiplerine dayanmaktadır.

 

Aslında, çoklu çalışmalar düzenli egzersizin diyabetli ve diyabetsiz kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir (5,6,7).

 

Ek olarak, tüketime hazır 98 gıdanın bir analizi, minimum düzeyde işlenmiş gıdaların ultra işlenmiş ürünlerden daha fazla doyurucu olduğunu ve kan şekerini daha az yükselttiğini buldu (8).

 

GOLO diyeti ayrıca meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar ve yağsız proteinler gibi besin açısından zengin işlenmemiş gıdaları da teşvik eder. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları almayı kolaylaştırır.

 

Dahası, beslenme bilginiz sınırlıysa diyet iyi bir seçenek olabilir. Çünkü yemek başına 1-2 porsiyon karbonhidrat, protein, yağ ve sebzeyi birleştirerek dengeli, çok yönlü yemekler oluşturmayı kolaylaştırır.

 

Özet: GOLO diyeti, katı beslenme prensiplerine dayanmaktadır, kilo kaybına ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir. Ayrıca besin açısından zengin gıdaları teşvik eder ve gıda gruplarını birleştirerek dengeli yemekler oluşturmayı kolaylaştırır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Potansiyel Dezavantajları

 

GOLO diyetini takip etmek pahalı olabilir. Örneğin, GOLO takviyesi, 90 tablet için 235 tl, bu da günde kaç kez aldığınıza bağlı olarak 1-3 ayda bitebilir.

 

Metabolizmayı desteklediği iddia edilen birkaç bitki özü içermesine rağmen, aynı zamanda besleyici bir diyet izleyerek veya çinko, krom ve magnezyum içeren temel bir multivitamin alarak kolayca elde edilebilen mikro besinleri de içerir.

 

Buna ek olarak, bazı insanlar diyet ilkelerini kullanarak sağlıklı yemekler yaratmayı kolay bulabilirken, diğerleri her öğünde hangi yiyeceklere ve porsiyon boyutlarına izin verildiğine dair katı kuralları nedeniyle onu zorlayıcı ve kısıtlayıcı bulabilir.

 

Diyetin çok çeşitli varyasyonları ve dikkate alınması gereken birçok faktör - uyum noktaları, enerji değerleri ve kişisel metabolik hızlar gibi - diyeti tüketiciler için gereksiz yere kafa karıştırıcı hale getirebilir.

 

Son olarak, GOLO diyeti hakkında tarafsız araştırmalar eksiktir - mevcut tek çalışmalar doğrudan yaratıcıları tarafından finanse edilip yürütülmektedir.

 

Bu nedenle, diyetin sadece sağlıklı, çok yönlü bir diyet ve düzenli egzersizi teşvik etmekten başka ek faydaları olup olmadığı belirsizdir.

 

Özet: GOLO Diyeti pahalı, kafa karıştırıcı ve takip edilmesi zor olabilir. Ayrıca, mevcut araştırma eksikliği göz önüne alındığında, düzenli diyet ve egzersize göre herhangi bir ek faydası olup olmadığı belirsizdir.

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!).

 

Tüketebileceğiniz Gıdalar

 

GOLO diyetinin ana bileşenlerinden biri, dört “enerji grubundan” proteinler, karbonhidratlar, sebzeler ve yağlardan seçim yapmanızı sağlayan metabolizmanızı artıran gıdalardan oluşur.

 

Günde üç öğün yemelisiniz ve yemek başına her enerji grubunun 1-2 standart porsiyon olarak ayrılmalıdır.

 

Servis boyutları, örneğin bir çorba kaşığı (15 ml) zeytinyağından 85 gram beyaz et veya balığa kadar değişmektedir.

 

Egzersiz yapmak, ek uyum noktaları kazanarak gün boyunca ekstra atıştırmalıklar veya porsiyonlar tüketmenizi sağlar.

 

İşte tükettiğiniz yiyeceklerden bazıları:

 

 • Protein: Yumurta, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, kuru yemiş, süt ürünleri
 • Karbonhidratlar: Çilek, meyve, patates, balkabağı, tatlı patates, beyaz patates, fasulye, kepekli tahıllar
 • Sebzeler: Ispanak, lahana, roka, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kereviz, salatalık, kabak
 • Yağlar: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, kuru yemiş, chia tohumu, kenevir tohumu, keten tohumu, GOLO salata sosu

 

Özet: GOLO diyeti, öğün başına 1-2 porsiyon protein, karbonhidrat, sebze ve yağ eklemenize izin verir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler


GOLO diyeti işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalardan uzak kalmanızı ve bunun yerine sağlıklı işlenmemiş gıdalara odaklanmanızı gerektirir.

 

“7 Gün Motive” veya “Başlangıç 7” gibi diyetin kısa süreli versiyonları, normal bir GOLO yeme planına geçmeden önce toksinleri ortadan kaldırmanın hızlı ve kolay yolları olarak ilan edilir.

 

Bu özel planlar için kırmızı et, süt ürünleri ve tahıllar gibi gıdalar tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

 

Bununla birlikte, daha sonra normal GOLO diyetinin bir parçası olarak yeniden tanıtılabilir ve ölçülü bir şekilde tatları çıkarılabilir.

 

GOLO Diyetinde kaçınmanız gereken yiyeceklerden bazıları:

 

 • İşlenmiş gıdalar: Patates cipsi, kraker, kurabiye, pişmiş ürünler
 • Kırmızı et: Sığır eti, kuzu eti (sadece kısa süreli diyetler için)
 • Şekerli tatlandırılmış içecekler: Gazlı içecekler, sporcu içecekleri, tatlandırılmış çaylar, vitamin suları ve meyve suları
 • Tahıllar: Ekmek, arpa, pirinç, yulaf, makarna, darı (sadece kısa süreli diyetler için)
 • Süt ürünleri: Peynir, süt, yoğurt, tereyağı, dondurma (sadece kısa süreli diyetler için)
 • Yapay tatlandırıcılar: Aspartam, sükraloz, sakarin

 

Özet: GOLO diyeti, işlenmemiş gıdaları teşvik eder ve işlenmiş gıdaları, şekerle tatlandırılmış içecekleri ve yapay tatlandırıcıları yasaklar.


Örnek Yemek Planı

 

İşte GOLO diyetine başlamanıza yardımcı olacak bir haftalık örnek yemek planı:

 

Pazartesi

 

 • Kahvaltı: Sote brokoli, elma dilimleri ve zeytinyağı ile omlet
 • Öğle yemeği: Kuşkonmaz, kuskus ve Hindistan cevizi yağı ile ızgara tavuk
 • Akşam yemeği: Kızarmış sebzeler, haşlanmış patates ve zeytinyağı ile Somon

 

Salı

 

 • Kahvaltı: Haşlanmış ıspanak, yaban mersini ve badem ile omlet
 • Öğle yemeği: Karabuğday, közlenmiş biber ve zeytinyağı ile hindi kızartma
 • Akşam yemeği: Lahana, ceviz ve üzüm ile ızgara pisi balığı

 

Çarşamba

 

 • Kahvaltı: Gecede yulaf ve chia tohumu ile haşlanmış yumurta
 • Öğle yemeği: Ispanaklı ton balığı salatası, GOLO salata sosu ve portakal
 • Akşam yemeği: Patates püresi, havuç ve zeytinyağı ile sığır eti

 

Perşembe

 

 • Kahvaltı: Greyfurtlu ve cevizli omlet
 • Öğle yemeği: Pirzola, patates, ıspanak ve badem ile
 • Akşam yemeği: Brüksel lahanası, zeytinyağı ve meyve salatası ile tavada kızartılmış somon

 

Cuma

 

 • Kahvaltı: Haşlanmış yumurta dilimlenmiş armut ve Antep fıstığı
 • Öğle yemeği: Salata, GOLO salata sosu ve elma ile fırında tavuk
 • Akşam yemeği: Hindistan cevizi yağı ve domates ile sığır dolması gondol kabak

 

Cumartesi

 

 • Kahvaltı: Roka, çilek ve zeytinyağı ile çırpılmış yumurta
 • Öğle yemeği: Roka, GOLO salata sosu ve nohut ile pişmiş morina
 • Akşam yemeği: Brokoli, ceviz ve kinoa ile tavada kızartılmış sığır eti

 

Pazar

 

 • Kahvaltı: Sote kabak, yulaf ezmesi ve kenevir tohumu ile haşlanmış yumurta
 • Öğle yemeği: Kahverengi pirinç, domates ve badem ile öğütülmüş hindi
 • Akşam yemeği: Yeşil fasulye, tatlı patates ve zeytinyağı ile tavuk göğsü

 

Özet: GOLO diyetinde örnek bir menü, dört enerji grubundan (protein, karbonhidrat, sebze ve yağlar) çeşitli işlenmemiş yiyecekleri içerir.

Uzun Lafın Kısası

 

GOLO diyeti, kilo kaybını teşvik etmek için takviyeler, egzersiz ve sağlıklı bir diyet yoluyla hormon seviyelerini yönetmeye odaklanır.

 

Kilo vermenize, kan şekeri seviyenizi düşürmenize ve sağlığı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, pahalı ve zorlayıcı olabilir. Etkinliğini belirlemek için daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekir.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler