Kuru Yemişler Meyve Mi?

Kuru Yemişler Meyve Mi?

Badem, ceviz ve kaju fıstığı gibi kuru yemişlerin çoğu botanik olarak meyve yerine tohum olarak tanımlanır. Yine de, kestane ve fındık gibi bir avuç gerçek kuru yemişler teknik olarak meyvedir.

 

Kuruyemişler, fındık, fıstık ve ceviz gibi çeşitleriyle birçok kişi için ideal atıştırmalıklardır. Ancak yüksek enerji değerleri, diyet yapan bireyler için tüketim miktarına özen göstermeyi gerektirebilir. Kuru yemişlerin zengin protein içeriği onları meyve kategorisine dahil etmez; yapıları baklagillere benzerlik gösterse de mutfak dilinde "kuruyemiş" tabirinin kullanılması daha alışılageldiktir.

Kuruyemişler, atıştırmalık olarak sıkça tercih edilir. Kalp sağlığına olan olumlu etkileriyle bilinmekte olup, hem besleyici hem de lezzetli bir seçenektirler.

 

Kilo vermek ama istediğiniz şeyleri özgürce yemek mi istiyorsunuz? Uzman diyetisyenlerimiz size özel kalori hesaplı diyet listeleri hazırlıyor. Profesyonel destek ve sorularınız için Instagram ve WhatsApp üzerinden bize ulaşın! (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Meyve ve Sebzeler Arasındaki Fark

Kuru yemiş meyve midir? Kuru yemişlerin sebze mi meyve mi olduğunu anlamak için, bu iki gıda grubu arasındaki farkları anlamak önemlidir.

Meyve ve sebzeler botanik ve mutfak sınıflarına ayrılır.

Meyve ve sebze arasındaki fark, botanik sınıflandırma, bitkilerin yapı ve fonksiyonlarına dayanmaktadır. Meyvelerin üreme tohumları bitkilerin çiçeklerinden büyür, sebze ve diğer tüm kökleri dahil bitkilerinse, sapları ve yaprakları vardır (1 ).

Öte yandan, mutfak sınıflandırması tada bağlıdır. Bu durumda, meyveler tatlı olma eğilimindedir. Meyveler nasıl kullanılır? En iyi tatlılarda, atıştırmalıklarda, smoothielerde, hamur işlerinde veya meyve sularında kullanılırlar. Aksine, sebzeler ise hafif, tuzlu veya acıdır. Sebzeler nasıl kullanılır? Yemeklerin yanında, güveçlerde, çorbalarda, salatalarda daha çok kullanılırlar.

Özet: Botanik olarak, meyveler bitkilerin çiçeklerinden büyür ve tohumlar içerirken, sebzeler bitkinin diğer parçalarıdır. Yine de, mutfak açısından bakıldığında, meyveler tatlı veya ekşidir, sebzeler ise hafif, tuzlu veya acıdır.

 

 

Kuruyemiş Meyve Mi Sebze Mi? Kuruyemiş Meyve Midir?

Botanik olarak, kuru yemişler sert, yenilmeyen bir dış kabuk ile tek bir yenilebilir tohuma sahip bir meyve olarak sınıflandırılır ( 2 ).

Bununla birlikte, insanların kuru yemişler olarak kabul ettiği birçok yiyecek, gerçekten de duble tohumudur - etli bir kabuk içinde tohumla çevrili meyveler ( 3 ).

Kuruyemiş çeşitleri, örneğin, badem, kaju fıstığı, Brezilya fıstığı, ceviz, Macadamia fıstığı, Antep fıstığı, çam fıstığı ve diğer kuru yemişlerin çoğu botanikte drupes tohumlarıdır.

Bu arada, gerçek kuru yemişler kestane, meşe palamudu ve fındık içerir.

İlginç bir şekilde, fıstık - dünyanın en popüler kuru yemişlerinden biri - teknik olarak bir baklagil ve dolayısıyla botanik olarak bir sebzedir. Bununla birlikte, yer fıstığının besin profili ve özellikleri diğer kuru yemişlere daha yakındır.

Besinsel olarak, çoğu kabuklu yemişin besin bileşimi, yüksek protein içeriği nedeniyle meyveden ziyade baklagillere benzer.

Mutfak perspektifinden bakıldığında, "kuru yemiş" terimi daha rahattır ve çoğu insanın kuru yemişler olduğunu düşünmesiyle ile uyumludur - bir kabukta bulunan büyük, yağlı tohumlar.

Özet: Botanik olarak, çoğu kuru yemiş bir meyvenin tohumları iken, kestane, meşe palamudu ve fındık gibi gerçek kuru yemişler kendi başlarına meyvelerdir. Yer fıstığı, baklagiller olduğu için istisnadır - ve dolayısıyla teknik olarak sebzeler.

 

Fındık Meyve Mi? Sebze Mi?

Fındık, meyve ya da sebze kategorisine girmekten ziyade, botanik anlamda bir "tohum" olarak tanımlanır. Ancak, mutfak dilinde genellikle "kuruyemiş" olarak adlandırılır.

Diyetinize Kuru Yemiş Eklemek

Çoğu kuru yemiş botanik olarak tohum olarak kabul edilmesine rağmen, hala çok sağlıklıdırlar.

Kuruyemiş faydaları, kuru yemiş besin içeriği kuru yemişler, bitki bazlı protein, yağ, lif, antioksidanlar ve E vitamini, magnezyum, bakır ve selenyum dahil olmak üzere önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ek olarak, azalmış iltihaplanma ve gelişmiş kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve sindirim gibi birçok sağlık yararına bağlanmıştır (5 , 6 , 7 , 8 ).

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mevcut diyet kılavuzları, yüksek protein içeriği nedeniyle kuru yemişlere, meyve veya sebze yerine bir protein kaynağı olarak davranmaktadır (9 ).

Bununla birlikte, kuru yemişler kalorilerde de yüksek olduğundan, 14 gram fındık veya tohum, et, kümes hayvanları, yumurta veya deniz ürünleri gibi 28 gram diğer protein kaynaklarına eşdeğer kabul edilir. Kuru yemiş kalorilerini öğrenmek için kaç kalori sayfamızdan dilediğiniz kuru yemişin ismini aratabilirsiniz (kaç kalori).

Bu nedenle, kuru yemişler küçük porsiyonlarda ve protein açısından zengin diğer gıdalar yerine yemelisiniz (9).

Kuru yemişler çok yönlüdür ve bütün, doğranmış veya fındık ezmesi olarak kullanılabilir. Yaygın olarak bulunurlar ve kavrulmuş, çiğ, tuzlanmış, tuzsuz ve aromalı olarak satın alınabilirler. Kuru yemişlerin fiyatının da yüksek olduğunu ve satın alınan yere göre değiştiğini belirtmeden geçmeyelim.

Bununla birlikte, bazı paketlenmiş çeşitler tuz, şeker ve koruyucular da dahil olmak üzere katkı maddeleri barındırır. Bu nedenle, bileşen listesini kontrol etmek ve mümkün olduğunda çiğ veya kuru kavrulmuş seçenekleri seçmek en iyisidir.

Özet: Kuru yemiş, protein, sağlıklı yağ, lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle dolu şahane bir besindir. Yüksek kalorili sayıları nedeniyle ılımlı olarak tüketilirler.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kuru yemişler meyve değildir. Kuru yemişler, meyvelerin ya da tohumların kurutulmuş ve genellikle kabuklarından ayrılmış halidir. Meyveler, bitkilerin üreme organlarıdır ve tohumları içerirken, kuru yemişler genellikle tohumlarının etrafındaki sert kabuklarının kurutulmuş hali olarak kabul edilir.

 

Kuru yemişler, fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kabuklu yemişler ile üzüm, incir, kayısı, elma, armut gibi meyvelerin kurutulmuş formlarını içerebilir. Bu tür kurutulmuş yemişler genellikle atıştırmalık olarak tüketilir ve besleyici değerleri yüksektir.

 

Hızlı kilo verme yollarını denedim, zayıflama ilacı kullandım ancak ideal kiloma bu şekilde ulaşamayacağımı anladım diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alarak hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş).

 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın