Düzenli Egzersizin Yapmanın En Önemli 10 Avantajı

Düzenli Egzersizin Yapmanın En Önemli 10 Avantajı

Egzersiz, sağlığınızın neredeyse her yönünü içeriden dışarıya doğru iyileştirebilecek inanılmaz faydalar sunar.

 

Düzenli Egzersiz Yapmanın En Önemli 10 Avantajını Listeledik Sizler İçin

 

Egzersiz, kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını gerektiren herhangi bir hareket olarak tanımlanır.

Yüzme, koşu, yürüyüş ve dans da dahil olmak üzere birçok fiziksel aktivite türü vardır.

Aktif olmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok sağlık yararı olduğu gösterilmiştir. Hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir (1 ).

İşte düzenli egzersizin vücudunuza ve beyninize fayda sağladığı 10 yol.

 

1. Sizi Daha Mutlu Hissettirebilir

 

Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiği, depresyon, anksiyete ve stres duygularını azalttığı gösterilmiştir (2).

Beynin stres ve kaygıyı düzenleyen kısımlarında değişiklikler üretir. Ayrıca depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin hassasiyetini artırabilir (1).

Ek olarak, egzersiz, olumlu duygular üretmeye ve ağrı algısını azaltmaya yardımcı olduğu bilinen endorfin üretimini artırabilir ().

Ayrıca, egzersizin anksiyete çeken kişilerde semptomları azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca zihinsel durumlarının daha fazla farkında olmalarına ve korkularından dikkat dağıtıcı şeyler uygulamalarına yardımcı olabilir ().

İlginç bir şekilde, antrenmanınızın ne kadar yoğun olduğu önemli değil. Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ne olursa olsun ruh halinizin egzersizden yararlanabileceği anlaşılıyor.

Aslında, depresyon tanısı konan 24 kadında yapılan bir çalışma, herhangi bir yoğunlukta egzersizin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığını gösterdi ().

Egzersizin ruh hali üzerindeki etkileri o kadar güçlüdür ki, egzersiz yapmayı (veya yapmamayı) kısa sürelerde bile fark yaratır.

Bir çalışma, normal olarak düzenli olarak egzersiz yapan 26 sağlıklı erkek ve kadından iki hafta boyunca egzersiz yapmaya devam etmelerini veya egzersiz yapmayı durdurmalarını istedi. Egzersiz yapmayı bırakanlar olumsuz ruh halinde artışlar yaşadı ().

Özet: Düzenli egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirebilir, kaygı ve depresyon duygularını azaltabilir.

 

2. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

 

Bazı çalışmalar, hareketsizliğin kilo alımı ve obezitede önemli bir faktör olduğunu göstermiştir (6).

Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için, egzersiz ve enerji harcamaları arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir.

Vücudunuz üç şekilde enerji harcar: yiyecekleri sindirmek, kalp atışınız ve nefesiniz gibi vücut fonksiyonlarını kullanmak ve sürdürmek.

Diyet yaparken, azaltılmış kalori alımı metabolik hızınızı düşürecek, bu da kilo kaybını geciktirecektir. Aksine, düzenli egzersizin metabolik hızınızı arttırdığı, daha fazla kalori yakacağınız ve kilo vermenize yardımcı olduğu gösterilmiştir (6 , ).

Ek olarak, çalışmalar aerobik egzersizi direnç antrenmanı ile birleştirmenin, kiloyu korumak için gerekli olan yağ kaybını ve kas kütlesi bakımını en üst düzeye çıkarabileceğini göstermiştir (10 ,11 ).

 

Özet: Egzersiz, hızlı bir metabolizmayı desteklemek ve günde daha fazla kalori yakmak için çok önemlidir. Ayrıca kas kütlenizi ve kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olur.

 

3. Kaslarınız ve Kemikleriniz İçin İyi

 

Egzersiz, güçlü kas, kemiklerin yapımı ve korunmasında hayati bir rol oynar.

Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktivite, yeterli protein alımı ile eşleştirildiğinde kas yapısını uyarabilir.

Bunun nedeni egzersizin kaslarınızın amino asitleri emme yeteneğini artıran hormonların salınmasına yardımcı olmasıdır. Bu onların büyümesine yardımcı olur ve bozulmalarını azaltır (12 13 ).

İnsanlar yaşlandıkça, yaralanmalara ve sakatlıklara yol açabilecek kas kütlesi ve işlevini kaybetme eğilimindedirler. Kas kaybınızı azaltmak ve yaşlandıkça gücü korumak için düzenli fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir (14 ).

Ayrıca egzersiz, daha gençken kemik yoğunluğunun oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca daha sonraki yaşamda osteoporozu önlemeye yardımcı olur (15 ).

İlginç bir şekilde, jimnastik veya koşu gibi yüksek etkili egzersizlerin, futbol ve basketbol gibi etkili sporların, yüzme ve bisiklet gibi darbesiz sporlardan daha yüksek bir kemik yoğunluğunu desteklediği gösterilmiştir (16 ).

 

Özet: Fiziksel aktivite, kaslar ve güçlü kemikler oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.

 

4. Enerji Seviyenizi Artırabilir

 

Egzersiz, sağlıklı insanlar ve çeşitli tıbbi durumlardan muzdarip olanlar için gerçek bir enerji güçlendirici olabilir (17 18 ).

Bir çalışma, altı haftalık düzenli egzersizin kalıcı yorgunluk bildiren 36 sağlıklı insan için yorgunluk hissini azalttığını bulmuştur (19 ).

Ayrıca, egzersiz kronik yorgunluk sendromu (CFS) ve diğer ciddi hastalıklardan muzdarip insanlar için enerji seviyelerini önemli ölçüde artırabilir (20 , 21 ).

Aslında, egzersiz CFS ile mücadelede gevşeme ve esneme gibi pasif terapiler dahil olmak üzere diğer tedavilerden daha etkili gibi görünmektedir veya hiç tedavi yoktur (20 ).

Ek olarak, egzersizin kanser, HIV / AIDS ve multipl skleroz gibi ilerleyici hastalıklardan muzdarip kişilerde enerji seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir (21 ).

 

Özet: Düzenli fiziksel aktivite yapmak enerji seviyenizi artırabilir. Bu, sürekli yorgunluğu olan ve ciddi hastalıklardan muzdarip kişiler için bile geçerlidir.

 

5. Kronik Hastalık Riskinizi Azaltabilir

 

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kronik hastalığın birincil nedenidir (22 ).

Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını, kardiyovasküler zindeliği ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiği, ancak kan basıncını ve kan yağ seviyelerini azalttığı gösterilmiştir (23 24 25 26 ).

Buna karşılık, düzenli egzersiz eksikliği - kısa vadede bile - göbek yağında önemli artışlara yol açabilir. Bu da tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırır (23 ).

Bu nedenle, göbek yağını azaltmak ve bu hastalıkların gelişme riskini azaltmak için günlük fiziksel aktivite önerilir (27 28 ).

 

Özet: Sağlıklı bir kiloyu korumak ve kronik hastalık riskini azaltmak için günlük fiziksel aktivite gereklidir.

 

6. Cilt Sağlığı Yardımcı Olabilir

 

Cildiniz vücudunuzdaki oksidatif stres miktarından etkilenebilir.

Oksidatif stres, vücudun antioksidan savunmaları, serbest radikallerin hücrelere verdiği hasarı tamamen onaramadığında ortaya çıkar. Bu, iç yapılarına zarar verebilir ve cildinizi bozabilir.

Yoğun ve kapsamlı fiziksel aktivite oksidatif hasara katkıda bulunabilse de, düzenli ılımlı egzersiz vücudunuzun hücreleri korumaya yardımcı olan doğal antioksidan üretimini artırabilir (29 30 ).

Aynı şekilde, egzersiz kan akışını uyarabilir ve cilt yaşlanması görünümünü geciktirmeye yardımcı olabilecek cilt hücresi adaptasyonlarını indükleyebilir (31 ).

Özet: Orta egzersiz antioksidan koruma sağlayabilir, cildinizi koruyabilen ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilen kan akışını teşvik edebilir.

 

7. Beyin Sağlığınıza ve Belleğinize Yardımcı Olabilir

 

Egzersiz, beyin fonksiyonlarını geliştirebilir, hafıza ve düşünme becerilerini koruyabilir.

Beyninize kan ve oksijen akışını teşvik eden kalp atış hızınızı artırır.

Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini artırabilecek hormonların üretimini de teşvik edebilir.

Ayrıca, kronik hastalığı önlemek için egzersiz yapma yeteneği beyniniz için faydalara dönüşebilir, çünkü işlevi bu hastalıklardan etkilenebilir ( 32 ).

Düzenli fiziksel aktivite özellikle yaşlı erişkinlerde önemlidir. Çünkü yaşlanma - oksidatif stres ve iltihap ile birlikte - beyin yapısı ve işlevindeki değişiklikleri teşvik eder (33 34 ).

Egzersizin, beynin hafıza ve öğrenme için hayati olan bir parçası olan hipokampüsün boyutunun büyümesine neden olduğu gösterilmiştir. Bu, yaşlı yetişkinlerde zihinsel işlevi arttırmaya yarar (33 34 35 ).

Son olarak, egzersizin beyindeki Alzheimer hastalığına ve şizofreniye neden olabilecek değişiklikleri azalttığı gösterilmiştir (36 ).

 

Özet: Düzenli egzersiz beyne kan akışını iyileştirir ve beyin sağlığına ve belleğe yardımcı olur. Yaşlı yetişkinler arasında zihinsel işlevi korumaya yardımcı olabilir.

 

8. Gevşeme ve Uyku Kalitesi ile Yardımcı Olabilir

 

Düzenli egzersiz rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir (37 38 ).

Uyku kalitesi ile ilgili olarak, egzersiz sırasında meydana gelen enerji tükenmesi, uyku sırasında iyileşme süreçlerini uyarır (38 ).

Dahası, egzersiz sırasında ortaya çıkan vücut ısısındaki artışın, uyku sırasında düşmesine yardımcı olarak uyku kalitesini artırdığı düşünülmektedir (39 ).

Egzersizin uyku üzerindeki etkileri ile ilgili birçok çalışma benzer sonuçlara ulaşmıştır.

Bir çalışma, haftada 150 dakika orta ila kuvvetli aktivitenin uyku kalitesinde % 65'e varan bir iyileşme sağlayabildiğini bulmuştur ( 40 ).

Bir diğeri, 16 haftalık fiziksel aktivitenin uyku kalitesini artırdığını ve uykusuzluğu olan 17 kişinin kontrol grubundan daha uzun ve daha derin uyumaya yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca gün boyunca daha enerjik hissetmelerine yardımcı oldu (41 ).

Dahası, düzenli egzersiz yapmak uyku bozukluklarından etkilenme eğilimi olan yaşlılar için yararlı gibi görünmektedir (41 42 , 43 ).

Seçtiğiniz egzersiz türüyle esnek olabilirsiniz. Direnç antrenmanı ile birlikte sadece aerobik egzersiz veya aerobik egzersizin uyku kalitesine eşit derecede yardımcı olabileceği görülmektedir (44 ).

 

Özet: Düzenli fiziksel aktivite, aerobik olsun ya da aerobik ve direnç antrenmanlarının bir kombinasyonu olsun, gün içinde daha iyi uyumanıza ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.

 

9. Ağrıyı Azaltabilir

 

Kronik ağrı zayıflatıcı olabilir, ancak egzersiz aslında onu azaltmaya yardımcı olabilir (45 ).

Aslında, uzun yıllar boyunca kronik ağrının tedavisi için tavsiye dinlenme ve hareketsizlikti. Bununla birlikte, son çalışmalar, egzersizin kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir (45 ).

Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, egzersizin kronik ağrısı olan katılımcıların ağrılarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir (45 ).

Çeşitli çalışmalar, egzersizin birkaçını belirtmek için kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve kronik yumuşak doku omuz bozukluğu dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkili ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (46 ).

Ek olarak, fiziksel aktivite ağrı toleransını artırabilir ve ağrı algısını azaltabilir (47 48 ).

 

Özet: Egzersiz, çeşitli durumlarla ilişkili ağrı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca ağrı toleransını artırabilir.

 

10. Daha İyi Bir Cinsel Yaşam Teşvik Edebilir

 

Egzersizin cinsel dürtü arttırdığı kanıtlanmıştır (49 50 51 ).

Düzenli egzersize girmek, kardiyovasküler sistemi güçlendirebilir, kan dolaşımını iyileştirebilir, kasları güçlendirebilir ve esnekliği artırabilir. Bunlar da cinsel yaşamınızı iyileştirebilir (49 51 ).

Fiziksel aktivite cinsel performansı, cinsel zevki, cinsel aktivite sıklığını artırabilir (50 ,52 ).

40 yaşlarındaki bir grup kadın, sprintler, eğitim kampları ve ağırlık antrenmanı gibi daha yorucu egzersizi yaşam tarzlarına dahil ettiklerinde orgazmları daha sık yaşadıklarını gözlemledi (53 ).

Ayrıca 178 sağlıklı erkekten oluşan bir grupta, haftada daha fazla egzersiz saati bildiren erkeklerin cinsel işlev skorları daha yüksekti ( 50 ).

Bir çalışma, evin etrafında altı dakikalık bir yürüyüşün basit bir rutininin 41 erkeğin erektil disfonksiyon semptomlarını % 71 oranında azaltmasına yardımcı olduğunu buldu (54 ).

78 sedanter erkekte yapılan bir başka çalışma, günde 60 dakika yürüyüşün (haftada üç buçuk gün), sıklık, yeterli işlevsellik ve memnuniyet de dahil olmak üzere cinsel davranışlarını nasıl iyileştirdiğini ortaya koydu (55 ).

Dahası, bir çalışma, cinsel dürtüleri azaltabilen polikistik over sendromundan muzdarip kadınların, 16 hafta boyunca düzenli direnç eğitimi ile cinsel dürtülerini arttırdığını gösterdi (56 ).

 

Özet: Egzersiz, erkeklerde ve kadınlarda cinsel istek, işlev ve performansın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca erkeklerde erektil disfonksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Uzun  Lafın Kısası

Egzersiz, sağlığınızın neredeyse her yönünü içeriden dışarıya doğru iyileştirebilecek inanılmaz faydalar sunar.

Düzenli fiziksel aktivite, kendinizi daha mutlu hissetmenizi ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan hormon üretimini artırabilir.

Ayrıca cildinizin görünümünü iyileştirebilir, kilo vermenize ve korumanıza yardımcı olabilir, kronik hastalık riskini azaltabilir ve cinsel yaşamınızı iyileştirebilir.

İster belirli bir spor yapın, ister haftada 150 dakikalık aktivite rehberini izleyin, kaçınılmaz olarak sağlığınızı birçok yönden geliştireceksiniz (57 ).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın