Düşük Karbonhidratlı Diyet ve Az Yağlı Diyet Üzerine 23 Araştırma

Düşük Karbonhidratlı Diyet ve Az Yağlı Diyet Üzerine 23 Araştırma

Bu çalışmaların bulguları, düşük karbonhidratlı bir diyetin, düşük yağlı bir diyete göre belki de daha fazla etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Günümüzde çok fazla diyet alternatifi vardır. Sağlığınız için bir sorun olmadığı sürece bu alternatifleri kendi yaşam tarzınıza, yemek tercihlerinize ve kişisel sağlık hedeflerinize uygun olacak şekilde değerlendirerek deneyebilirsiniz. Bu diyet alternatiflerinden ikisi de düşük karbonhidratlı diyet ve düşük yağlı diyettir. İki diyet üzerinde yapılan randomize kontrollü çalışmalar sonucunda iki diyetin de birbirine üstün olduğu yönler vardır. Çalışmaları incelemek için okumaya devam edin.

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, beslenme uzmanları sıklıkla “yağa karşı karbonhidratlar” konusunu tartışırlar.

Çoğu genel sağlık kuruluşu, yağ açısından zengin bir diyetin, özellikle kalp hastalığına, sağlık sorunlarına yol açabileceğini iddia etmektedir.

Diyet yağını toplam alınan kalorinin %30'undan daha azına sınırlayan düşük yağlı bir diyet önerme eğilimindedirler.

Bununla birlikte, gittikçe artan sayıda çalışma, düşük yağ yaklaşımına meydan okumaktadır.

Birçoğu artık yağ ve proteinde daha yüksek olan düşük karbonhidratlı bir diyetin obezite ve diğer durumların tedavisinde ve önlenmesinde daha etkili olabileceğini savunuyor.

Bu makalede, düşük karbonhidrat ve düşük yağ diyetlerini karşılaştıran 23 çalışmadan elde edilen veriler analiz edilmektedir.

Tüm çalışmalar randomize kontrollü çalışmalardır ve hepsi saygın, hakemli dergilerde yayınlanmaktadır.

Düşük Karbonhidratlı Diyet ve Az Yağlı Diyet Üzerine Çalışmalar

Düşük karbonhidrat ve düşük yağlı diyetleri karşılaştıran çalışmaların çoğu aşağıdakilere sahip insanlara odaklanır:

 • obezite
 • tip 2 diyabet
 • metabolik sendrom

Araştırmacılar genellikle aşağıdaki gibi faktörleri ölçer:

 • kilo kaybı
 • kolesterol seviyeleri
 • trigliseritler
 • kan şekeri seviyeleri

1. Foster, G. D. Obezite için düşük karbonhidratlı bir diyetin randomize çalışması. New England Tıp Dergisi, 2003.

Detaylar: Obezitesi olan 65 yetişkin 12 ay boyunca düşük yağ veya düşük karbonhidrat diyeti uyguladı. Düşük yağ grubunun aldığı kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: 6 ay sonra, düşük karbonhidrat grubu, %3'ünü kaybeden düşük yağ grubuna kıyasla, toplam vücut ağırlığının % 7'sini kaybetmiştir. Fark 3. ve 6. aylarda istatistiksel olarak anlamlıydı, ancak 12. ayda anlamlı değildi.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubunda daha fazla kilo kaybı vardı. Fark 3 ve 6 ayda anlamlıydı, ancak 12 ayda değildi. Düşük karbonhidrat grubunda kan trigliseritlerinde ve HDL'de (iyi kolesterol) daha fazla iyileşme oldu, ancak gruplar arasında diğer biyobelirteçler benzerdi.

2. Samaha, F.F. Şiddetli obezitede düşük yağlı bir diyetle karşılaştırıldığında düşük karbonhidrat. New England Tıp Dergisi, 2003.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, ciddi obezitesi olan 132 kişi (ortalama BMI 43) 6 ay boyunca düşük yağ veya düşük karbonhidrat diyeti uyguladı. Birçoğunda metabolik sendrom veya tip 2 diyabet vardı. Düşük yağlı diyet yapanlar sınırlı kalori alımına sahipti.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu ortalama 5,8 kg, düşük yağ grubu ise sadece 1,9 kg kaybetmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.


Sonuç: Düşük karbonhidrat diyeti uygulayanlar, düşük yağlı diyete göre üç kat daha fazla kilo verdiler.

Birkaç biyobelirteçte de istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı:

 • Trigliseritler düşük karbonhidrat grubunda 38 mg / dL düşerken, düşük yağ grubunda 7 mg / dL düştü.
 • İnsülin duyarlılığı düşük karbonhidrat diyetinde düzeldi, ancak düşük yağlı diyette biraz kötüleşti.
 • Açlık kan şekeri seviyeleri düşük karbonhidrat grubunda 26 mg / dL, ancak düşük yağ grubunda sadece 5 mg / dL düştü.
 • İnsülin seviyeleri düşük karbonhidrat grubunda %27 düştü, ancak düşük yağ grubunda hafif yükseldi.

Genel olarak, düşük karbonhidrat diyeti bu çalışmada ağırlık ve anahtar biyobelirteçler için daha fazla fayda sağlamıştır.

3. Sondike, S.B. Düşük karbonhidratlı bir diyetin aşırı kilolu ergenlerde kilo kaybı ve kardiyovasküler risk faktörü üzerindeki etkileri. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 2003.

Ayrıntılar: Fazla kilolu otuz ergen, 12 hafta boyunca düşük karbonhidratlı diyet veya düşük yağlı diyet uyguladı. Her iki grup da kalori alımını kısıtlamadı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat diyetinde olanlar 9.9 kg, düşük yağlı diyetlerde olanlar sadece 4.1 kg kaybetti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu 2.3 kat daha fazla kilo verdi. Trigliserit ve yüksek yoğunluklu olmayan lipoprotein (HDL olmayan) kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler gösterdi. Toplam ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) - veya “kötü” kolesterol - sadece düşük yağ grubunda düşmüştür.

4. Brehm, B.J. Sağlıklı kadınlarda vücut ağırlığı ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde çok düşük karbonhidrat diyeti ile kalori kısıtlı düşük yağlı diyeti karşılaştıran randomize bir çalışma. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi, 2003.

Detaylar: Obezitesi olan ancak sağlık durumu iyi olan 53 kadın, 6 ay boyunca düşük yağ veya düşük karbonhidrat diyeti uyguladı. Düşük yağ grubu kalori alımını kısıtladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundakiler ortalama 8,5 kg, düşük yağlı diyette olanlar ise ortalama 3,9 kg kaybetti. Fark 6. ayda istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu düşük yağ grubuna göre 2.2 kat daha fazla kilo vermiştir. Kan lipitleri her grup için anlamlı derecede düzeldi, ancak gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu.

5. Aude, Y.W. Ulusal Kolesterol Eğitim Programı Diyet, karbonhidratlarda daha düşük ve protein ve tekli doymamış yağda daha yüksek bir diyete karşı: Randomize bir çalışma. Dahiliye Arşivi, 2004.

Ayrıntılar: Aşırı kilolu altmış kişi ya tekli doymamış yağ oranı yüksek olan düşük karbonhidratlı diyet ya da Ulusal Kolesterol Eğitim Programı'na (NCEP) dayalı düşük yağlı diyet uyguladı. 12 hafta boyunca diyeti takip ettiler

Her iki grup da kalori alımını kısıtladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu ortalama 6,2 kg, düşük yağ grubu 3,4 kg kaybetmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu 1.8 kat daha fazla kilo vermiş ve biyobelirteçlerde çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir:

 • Bel-kalça oranı karın yağının bir göstergesidir. Bu işaret düşük karbonhidratta biraz iyileşti, ancak düşük yağ grubunda iyileşmedi.
 • Toplam kolesterol her iki grupta da düzeldi.
 • Trigliseritler düşük karbonhidrat grubunda 42 mg / dL düşerken, düşük yağ grubunda 15.3 mg / dL düştü. Ancak gruplar arasında fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.
 • LDL parçacık boyutu 4,8 nm arttı ve küçük, yoğun LDL parçacıklarının yüzdesi düşük karbonhidrat grubunda %6,1 azaldı. Düşük yağ grubunda anlamlı bir fark yoktu ve gruplar arasında değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Genel olarak, düşük karbonhidrat grubu daha fazla kilo verdi ve kardiyovasküler hastalık için çeşitli önemli risk faktörlerinde bir miktar iyileşme gösterdi.

6. Yancy, WS Jr. Obezite ve hiperlipidemiyi tedavi etmek için düşük karbonhidratlı, ketojenik diyete karşı düşük yağlı diyet. Annals of Internal Medicine, 2004.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, fazla kilolu ve yüksek kan lipitleri olan 120 kişi 24 hafta boyunca düşük karbonhidratlı veya düşük yağlı diyet uyguladı. Düşük yağ grubu kalori alımını kısıtladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar, düşük yağ grubundaki 4,8 kg ile karşılaştırıldığında, toplam vücut ağırlıklarından 9,4 kg kaybetti.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar önemli ölçüde daha fazla kilo verdiler ve kan trigliseritlerinde ve HDL (iyi) kolesterolünde daha fazla iyileşme yaşadılar.

7. Volek, J. S. Aşırı kilolu erkek ve kadınlarda kilo kaybı ve vücut kompozisyonu üzerinde enerji kısıtlı çok düşük karbonhidrat ve az yağlı diyetlerin karşılaştırılması. Beslenme ve Metabolizma (Londra), 2004.

Ayrıntılar: Obezite veya aşırı kilolu 28 kişiyi kapsayan bir çalışmada, kadınlar 30 gün boyunca çok düşük karbonhidrat veya düşük yağlı bir diyet izledi ve erkekler 50 gün boyunca bu diyetlerden birini izledi. Her iki diyet de kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar önemli ölçüde daha fazla kilo verdi. Bu, özellikle düşük yağ grubundan daha fazla kalori tüketmelerine rağmen erkekler için doğruydu.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar düşük yağ grubundaki insanlardan daha fazla kilo verdiler. Düşük karbonhidrat diyetindeki erkekler, düşük yağlı diyetteki erkeklerden üç kat daha fazla karın yağı kaybetti.

8. Meckling, K. A. Düşük yağlı diyetin, kilo kaybı, vücut kompozisyonu, aşırı kilolu erkek ve kadınlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri üzerine düşük karbonhidratlı bir diyetle karşılaştırılması. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi, 2004.

Ayrıntılar: Fazla kilolu kırk kişi 10 hafta boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet uyguladı. Her grup aynı kalori alımına sahipti.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 7.0 kg, düşük yağ grubu 6.8 kg kaybetti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Her iki grup da benzer miktarda kilo verdi ve aşağıdakiler de meydana geldi:

 • Her iki grupta da hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı düştü.
 • Total ve LDL (kötü) kolesterol sadece düşük yağ grubunda azalmıştır.
 • Trigliseritler her iki grupta da düştü.
 • HDL (iyi) kolesterol düşük karbonhidrat grubunda yükseldi, ancak düşük yağ grubunda düştü.
 • Her iki grupta da kan şekeri düştü, ancak insülin seviyelerinde sadece düşük karbonhidrat grubunda azalma vardı. Bu, gelişmiş insülin duyarlılığını gösterir.

9. Nickols-Richardson, S.M. Düşük karbonhidrat / yüksek protein ve yüksek karbonhidrat / düşük yağlı diyet kullanan aşırı kilolu premenopozal kadınlarda algılanan açlık daha düşüktür ve kilo kaybı daha fazladır. Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisi, 2005.

Detaylar: Henüz menopoza girmemiş olan fazla kilolu yirmi sekiz kadın, 6 hafta boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet tüketmiştir. Düşük yağlı diyet kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundakiler 6,4 kg kaybederken, düşük yağ grubundakiler 4,2 kg kaybetti. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat diyeti ile önemli ölçüde daha fazla kilo kaybı meydana geldi ve düşük yağ diyetine kıyasla açlık azaldı.

10. Daly, M. E. Tip 2 diyabette ciddi diyet karbonhidrat kısıtlama önerilerinin kısa süreli etkileri. Diyabetik Tıp, 2006.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, tip 2 diyabetli 102 kişiye 3 ay boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet önerisi verildi. Düşük yağ grubundakilere porsiyon boyutlarını azaltmaları önerildi.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 3.55 kg, düşük yağ grubu ise sadece 0.92 kg kaybetmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu daha fazla kilo verdi ve toplam kolesterol / HDL oranlarında daha fazla iyileşme gösterdi. Gruplar arasında trigliseritler, kan basıncı veya HbA1c (kan şekeri seviyeleri için bir belirteç) arasında fark yoktu.

11. McClernon, F.J. Düşük karbonhidratlı bir ketojenik diyetin ve az yağlı bir diyetin ruh hali, açlık ve diğer kendi bildirdiği semptomlar üzerindeki etkileri. Obezite (Gümüş Bahar), 2007.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, fazla kilolu 119 kişi 6 ay boyunca düşük karbonhidrat, ketojenik diyet veya kalori kısıtlı düşük yağlı diyet izledi.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar 12,9 kg, düşük yağ grubundaki kişiler ise 6,7 kg kaybetti.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu neredeyse iki kat daha fazla kilo verdi ve daha az açlık yaşadı.

12. Gardner, C.D. Kilolu premenopozal kadınlarda kilo değişimi ve ilgili risk faktörleri için Atkins, Zone, Ornish ve LEARN diyetlerinin karşılaştırılması: ATOZ Kilo Kaybı Çalışması. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi, 2007.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, menopoz geçirmemiş ve fazla kilolu veya obezitesi olan 311 kadın dört diyetten birini izlemiştir:

 • düşük karbonhidratlı Atkins diyeti
 • az yağlı vejetaryen Ornish diyeti
 • Zone diyeti
 • LEARN diyeti

Zone ve LEARN kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Atkins grubu, 2,2 kg kaybeden Ornish grubuna, 1,6 kg kaybeden Zone grubuna ve 2,6 kg kaybeden LEARN grubuna kıyasla en fazla kiloyu - 4,7 kg - 12 ayda kaybetti.

Ancak, fark 12. ayda istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Fark istatistiksel olarak anlamlı olmasa da Atkins grubu en fazla kilo verdi. Atkins grubu kan basıncı, trigliseritler ve HDL (iyi) kolesterol düzeylerinde en büyük gelişmelere sahipti. Düşük yağlı diyetler olan LEARN veya Ornish'i takip edenler, LDL (kötü) kolesterolde 2 ayda azalmış, ancak daha sonra etkileri azalmıştır.

13. Halyburton, A.K. Düşük ve yüksek karbonhidratlı kilo verme diyetleri ruh hali üzerinde benzer etkilere sahiptir, ancak bilişsel performansa sahip değildir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2007.

Ayrıntılar: Fazla kilolu veya obezitesi olan doksan üç kişi, 8 hafta boyunca düşük karbonhidrat, yüksek yağlı diyet veya düşük yağlı, yüksek karbonhidrat diyeti uyguladı. Her iki grup da kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 7.8 kg, düşük yağ grubu 6.4 kg kaybetti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu daha fazla kilo verdi. Her iki grup da ruh halinde benzer iyileşmelere sahipti, ancak düşük yağ diyetinde işleme hızı (bilişsel performansın bir ölçüsü) daha da gelişti.

14. Dyson, P.A. Düşük karbonhidratlı bir diyet, vücut ağırlığını azaltmada hem diyabetik hem de diyabetik olmayan kişilerde sağlıklı yemekten daha etkilidir. Diyabetik Tıp, 2007.

Detaylar: Diyabetli 13 kişi ve diyabetsiz 13 kişi düşük karbonhidrat diyeti veya "sağlıklı beslenme" diyeti uyguladı. Bu, Diabetes UK tarafından önerilen kalori kısıtlı, az yağlı bir diyetti. Çalışma 3 ay sürdü.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar, düşük yağ grubunda 2.1 kg ile karşılaştırıldığında ortalama 6.9 kg kaybetti.


Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu düşük yağ grubundan yaklaşık üç kat daha fazla kilo vermiştir. Gruplar arasında başka bir belirteç yoktu.

15. Westman, E.C. Düşük glisemik indeks diyetine karşı düşük karbonhidratlı ketojenik diyetin, tip 2 şekerli diyabet glisemik kontrol üzerindeki etkisi. Beslenme ve Metabolizma (Londra), 2008.

Detaylar: Obezite ve tip 2 diyabetli seksen dört birey 24 hafta boyunca düşük karbonhidrat, ketojenik diyet veya kalori kısıtlı düşük glisemik diyet uyguladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu -11.1 kg - , düşük glisemik gruptan - 6.9 kg - daha fazla kilo verdi.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar düşük glisemik gruba göre önemli ölçüde daha fazla kilo verdiler. Ek olarak:

 • Hemoglobin A1c, düşük karbonhidrat grubunda %1.5, düşük glisemik grubunda % 0.5 azalmıştır.
 • HDL (iyi) kolesterol sadece düşük karbonhidrat grubunda 5.6 mg / dL arttı.
 • Diyabet ilaçları düşük karbonhidrat grubunun %95.2'sinde düşük glisemik grupta %62'ye kıyasla azalmış veya ortadan kaldırılmıştır.
 • Kan basıncı, trigliseritler ve diğer belirteçler her iki grupta da düzeldi, ancak gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

16. Shai, I. Düşük karbonhidrat, Akdeniz veya az yağlı diyet ile kilo kaybı. New England Tıp Dergisi, 2008.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, 322 obezite hastası üç diyetten birini izledi:

 • düşük karbonhidrat diyeti
 • kalori kısıtlı düşük yağlı diyet
 • kalori kısıtlı Akdeniz diyeti

Diyeti 2 yıl takip ettiler.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 4.7 kg, düşük yağ grubu 2.9 kg ve Akdeniz diyet grubu 4.4 kg kaybetti.


Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu düşük yağ grubundan daha fazla kilo vermiş ve HDL (iyi) kolesterol ve trigliseritlerde daha fazla iyileşme sağlamıştır.

17. Keogh, J.B. Çok düşük karbonhidratlı bir diyetten alınan kilo kaybının, endotel fonksiyonu ve abdominal obezitesi olan hastalarda kardiyovasküler hastalık riski belirteçleri üzerine etkileri. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2008.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, abdominal obezitesi olan 107 kişi, 8 hafta boyunca her ikisi de kalori kısıtlaması olan düşük karbonhidratlı veya düşük yağlı bir diyet izledi.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu, düşük yağ grubundaki %6.5 ile karşılaştırıldığında vücut ağırlığının %7.9'unu kaybetti.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu daha fazla kilo verdi. Gruplar arasında ortak belirteçler veya risk faktörlerinde de fark yoktu.

18. Tay, J. Abdominal obez bireylerde izokalorik yüksek karbonhidrat diyetine kıyasla kilo kaybının çok düşük karbonhidratlı bir diyet üzerindeki metabolik etkileri. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi, 2008.

Ayrıntılar: Karın obezitesi olan seksen sekiz kişi 24 hafta boyunca ya çok düşük karbonhidratlı ya da az yağlı bir diyet uyguladı. Her iki diyet de kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar ortalama 11,9 kg, düşük yağ grubundaki kişiler ise 10,1 kg kaybetti. Ancak, fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Her iki diyet de benzer kilo kaybı sonuçlarına ve trigliseritler, HDL (iyi) kolesterol, C-reaktif protein, insülin, insülin duyarlılığı ve kan basıncında iyileşmelere yol açtı. Total ve LDL (kötü) kolesterol sadece düşük yağ grubunda iyileşti.

19. Volek, J.S. Karbonhidrat kısıtlamasının metabolik sendrom üzerinde düşük yağlı bir diyetten daha olumlu bir etkisi vardır. Lipidler, 2009.

Ayrıntılar: Kardiyovasküler hastalık için yüksek risk faktörleri olan kırk kişi, her ikisi de kalori kısıtlaması olan 12 hafta boyunca düşük bir karbonhidrat veya düşük yağlı bir diyet izledi.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 10.1 kg, düşük yağ grubu 5.2 kg kaybetmiştir.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar, kalori alımları aynı olmasına rağmen, düşük yağ grubundaki insanların neredeyse iki katı kadar kilo verdiler.

Ek olarak:

 • Trigliseritler düşük karbonhidrat diyetinde 107 mg / dL düştü, ancak düşük yağlı diyette sadece 36 mg / dL düştü.
 • HDL (iyi) kolesterol, düşük karbonhidrat diyetinde 4 mg / dL yükseldi, ancak düşük yağlı diyette 1 mg / dL düştü.
 • Apolipoprotein B düşük karbonhidrat diyetinde 11 puan düştü, ancak düşük yağlı diyette sadece 2 puan düştü.
 • LDL partiküllerinin boyutu düşük karbonhidrat diyetinde arttı, ancak düşük yağlı diyette aynı kaldı.

Düşük karbonhidrat diyetinde, LDL parçacıkları kısmen küçükten büyüğe doğru kaymıştır, bu da iyidir. Bununla birlikte, düşük yağlı diyette, kısmen daha az sağlıklı olan küçükten küçüğe geçtiler.

20. Brinkworth, G.D. Çok düşük karbonhidratlı bir kilo verme diyetinin 12 ay sonra izokalorik bir düşük yağlı diyetle karşılaştırıldığında uzun vadeli etkileri. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2009.

Ayrıntılar: Bu çalışmada, abdominal obezitesi olan 118 kişi, 1 yıl boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet uyguladı. Her iki diyet de kalori kısıtlıydı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundaki insanlar 14.5 kg, düşük yağ grubundaki insanlar 11.5 kg kaybetti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubunda, düşük yağ grubuna kıyasla trigliseritlerde daha fazla azalma ve hem HDL (iyi) hem de LDL (kötü) kolesterolde daha fazla artış görülmüştür.

21. Hernandez, T.L. Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyette kilo kaybı sırasında dolaşan serbest yağ asitleri ve hiperkolesteroleminin baskılanmaması. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2010.

Detaylar: Obezitesi olan 32 yetişkin 6 hafta boyunca düşük karbonhidrat veya kalori kısıtlı, düşük yağlı diyet uyguladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubu 6.2 kg kaybederken, düşük yağ grubu 6.0 kg kaybetmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Düşük karbonhidrat grubu, trigliseritlerde (43.6 mg / dL) düşük yağ grubundan (26.9 mg / dL) daha büyük bir azalma gördü. Hem LDL (kötü) hem de HDL (iyi) kolesterol sadece düşük yağ grubunda azalmıştır.

22. Krebs, N.F. Şiddetli obez ergenlerde kilo kaybı için yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyetin etkinliği ve güvenliği. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 2010.

Ayrıntılar: Kırk altı kişi 36 hafta boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet uyguladı. Düşük yağlı gruptaki insanlar kalori alımını kısıtladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundakiler vücut kütle indeksi (VKİ) Z skorlarında düşük yağ grubuna göre daha fazla azaldı, ancak kilo kaybı gruplar arasında farklılık göstermedi.


Sonuç: Düşük karbonhidrat grubunun VKİ’nin, Z skorlarında daha fazla azalması vardı, ancak kilo kaybı gruplar arasında benzerdi. Her iki grupta da çeşitli biyobelirteçler düzeldi, aralarında anlamlı bir fark yoktu.

23. Guldbrand H.Tip 2 diyabette, düşük karbonhidratlı bir diyetin uygulanmasını tavsiye etmek için randomizasyon, benzer bir kilo kaybı üreten düşük yağlı bir diyetin takip edilmesi tavsiyesine kıyasla geçici olarak glisemik kontrolü geliştirir. Diabetoloji, 2012.

Ayrıntılar: Tip 2 diyabetli altmış bir kişi, her ikisi de kalori kısıtlaması olan 2 yıl boyunca düşük karbonhidrat veya düşük yağlı diyet uyguladı.

Kilo Kaybı: Düşük karbonhidrat grubundakiler 3,1 kg, düşük yağ grubundakiler 3,6 kg kaybetti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Sonuç: Gruplar arasında kilo kaybı veya ortak risk faktörleri açısından fark yoktu. Düşük karbonhidrat grubu için 6. ayda glisemik kontrolde anlamlı bir iyileşme oldu. Bununla birlikte, uyum zayıftı ve insanlar daha fazla karbonhidrat kullanmaya başladıkça, etkiler 24 ayda azaldı.

Kilo Kaybı

Aşağıdaki grafik 23 çalışma arasında kilo kaybının nasıl olduğunu göstermektedir. Çalışmaların 21'inde insanlar kilo verdi.

Çalışmaların çoğu, düşük karbonhidrat diyeti lehine kilo kaybında önemli bir fark bulmuştur.

Ek olarak:

 • Düşük karbonhidrat grupları genellikle düşük yağ gruplarına göre 2-3 kat daha fazla kilo vermiştir. Bazı durumlarda, önemli bir fark yoktu.
 • Çoğu durumda, düşük yağ grupları kalori kısıtlamalarını takip ederken, düşük karbonhidrat grupları istedikleri kadar kalori yediler.
 • Her iki grup da kalorileri kısıtladığında, düşük karbonhidratlı diyetisçiler hala daha fazla kilo verdi (1 , 2 , 3 ), her zaman anlamlı olmamasına rağmen ( 4 , 5 , 6 ).
 • Sadece bir çalışmada, düşük yağ grubu daha fazla kilo verdi ( 7 ), ancak fark küçüktü - 0.5 kg - ve istatistiksel olarak anlamlı değildi.
 • Bazı çalışmalarda, başlangıçta kilo kaybı en yüksekti. Sonra insanlar diyetten vazgeçtiklerinde zamanla kilo almaya başladılar.
 • Düşük karbonhidrat diyetleri, araştırmacıların çeşitli sağlık koşullarına bağladıkları bir tür yağ olan karın yağını azaltmada daha etkiliydi (8 , 1 , 3 ).

Düşük karbonhidrat diyetlerinin kilo kaybı için daha etkili olmasının iki nedeni:

 • yüksek protein içeriği
 • diyetin iştah bastırıcı etkileri

Bu faktörler bir kişinin kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

LDL (Kötü) Kolesterol

Düşük karbonhidrat diyetleri genellikle toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini yükseltmez.

Düşük yağlı diyetler toplam ve LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir, ancak bu genellikle geçicidir. 6-12 ay sonra, fark genellikle istatistiksel olarak anlamlı değildir.

Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, düşük karbonhidrat diyetlerinin birkaç kişide LDL (kötü) kolesterol ve diğer lipit belirteçlerinin artmasına neden olabileceğini bildirmiştir.

Bununla birlikte, yukarıdaki çalışmaların yazarları bu olumsuz etkileri not etmedi. İleri lipit belirteçlerine bakılan çalışmalar (8 , 3 ) yalnızca iyileştirmeler gösterdi.

HDL (İyi) Kolesterol

HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltmenin bir yolu daha fazla yağ tüketmektir. Bu nedenle, düşük karbonhidrat diyetlerinin, yağda daha yüksek olması, HDL (iyi) kolesterolü düşük yağlı diyetlerden daha yüksek bir olasılıkla görmek şaşırtıcı değildir.

Yüksek HDL (iyi) seviyeleri metabolik sağlığı iyileştirmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Metabolik sendromlu insanlar genellikle düşük HDL (iyi) seviyelerine sahiptir.

23 çalışmanın 18'i HDL (iyi) kolesterol düzeylerinde değişiklikler olduğunu bildirmiştir.

Düşük karbonhidrat diyetleri genellikle HDL (iyi) seviyelerini yükseltir, ancak bu seviyelerin düşük yağlı diyetlerde daha az değiştiği görülmektedir. Bazı durumlarda, aşağı inerler.

Trigliserid

Trigliseritler önemli bir kardiyovasküler risk faktörü ve metabolik sendromun diğer anahtar semptomlarıdır.

Trigliseritleri azaltmanın en iyi yolu daha az karbonhidrat yemek ve özellikle daha az şeker yemektir.

23 çalışmanın 19'u kan trigliserit düzeylerinde değişiklik bildirmiştir.


Hem düşük karbonhidrat hem de düşük yağlı diyetler trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olabilir, ancak düşük karbonhidrat gruplarında etki daha güçlüdür.

Kan Şekeri, İnsülin Seviyeleri ve Tip II Diyabet

Diyabetsiz insanlar hem düşük karbonhidrat hem de düşük yağlı diyetlerde kan şekeri ve insülin seviyelerinin yükseldiğini gördüler. Gruplar arasındaki fark genellikle küçüktü.

Üç çalışma, diyetlerin tip 2 diyabetli insanları nasıl etkilediğini karşılaştırdı.

Sadece bir çalışma karbonhidratları yeterince azaltmayı başardı.

Bu çalışmada, kan şekeri seviyeleri için bir belirteç olan HbA1c'de sert bir düşüş de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler meydana geldi (9 ). Ek olarak, düşük karbonhidrat grubundaki bireylerin % 90'ından fazlası diyabet ilaçlarını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı başardı.

Bununla birlikte, diğer iki çalışmada fark küçüktü veya mevcut değildi, çünkü uyum zayıftı. Katılımcılar kalorilerinin yaklaşık % 30'unu karbonhidrat olarak yediler (10 , 7 ).

Kan Basıncı

Ölçüldüğünde, kan basıncı her iki diyet türünde de azalma eğilimindedir.

Kaç Kişi Bitirdi?

Kilo verme çalışmalarında yaygın bir sorun, insanların çalışma tamamlanmadan önce diyetten vazgeçmeleridir.

23 çalışmanın 19'u çalışmayı tamamlayan kişi sayısını bildirdi.

Diyet boyunca takip eden insanların ortalama yüzdesi:

 • düşük karbonhidrat grupları: %79.51
 • düşük yağ grupları: %77.72

Bu, düşük karbonhidratlı bir diyetin devam edilmesinin diğer diyet türlerinden daha zor olmadığını göstermektedir.

Nedeni, düşük karbonhidrat diyetlerinin açlığı azalttığının görülüyor olması olabilir ve katılımcılar doyana kadar yemek yiyebilir (11 , 12 ) Bu arada az yağlı diyetler genellikle kalori kısıtlıdır. Kişinin yiyeceklerini tartması ve kalorileri sayması gerekir.

Bireyler ayrıca düşük karbonhidrat diyetinde daha fazla ve daha hızlı kaybeder. Bu, diyete devam etme motivasyonlarını artırabilir.

Yan Etkiler

Bu çalışmalara katılanlar her iki diyetten dolayı ciddi bir olumsuz etki bildirmediler.

Genel olarak, düşük karbonhidrat diyeti iyi tolere ve güvenli gibi görünüyor.

Uzun Lafın Kısası

Birçok insan geleneksel olarak düşük yağlı bir diyet yapmayı ve kilo vermek için kalori saymayı seçmiştir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların bulguları, düşük karbonhidratlı bir diyetin, düşük yağlı bir diyete göre belki de daha fazla etkili olabileceğini düşündürmektedir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın