Dünyanın En Sağlıklı Yiyeceği Işkın Mı? Taze Fasulye Mi?

Dünyanın En Sağlıklı Yiyeceği Işkın Mı? Taze Fasulye Mi?

Işkın faydaları nelerdir? Işkın nedir? Işkın otu hakkında Prof. Dr. Canan Karatay ışkın dünyanın en sağlıklı yiyeceği diye açıklayınca biraz araştırdık ve taze fasulye ile karşılaştırdık işte sonuçlar:

 

Dünyanın En Sağlıklı Yiyeceği Işkın Mı? Taze Fasulye Mi?

 

Kilo vermem durdu, hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız fakat girdiğiniz zayıflama kampları pek etkili olmuyorsa, sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerimizden size özel hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

Ünlü İç Hastalıklar ve Kardioloji Uzmanı, Prof. Dr. Canan Karatay Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasından doğru beslenme hakkında açıklamalar yaptı. Karatay, en sağlıklı yemeğin "Işkın" olduğunu söyledi. Dünyanın en sağlıklı sebzesi nedir? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İç Hastalıklar ve Kardiyoloji Uzmanı, Prof. Dr. Canan Karatay Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yılmaz’a yaptığı ziyaret sırasında önemli açıklamalar yaptı. İnsan vücudu için en sağlıklı yemeği açıklayan Karatay, az bilinen bu yöresel yemeğin birçok önemli faydası olduğunu belirtti.

Işkın Nedir, Işkın'ın Faydaları

Işgın otunun faydaları nelerdir? Işgın otu neye iyi gelir? - Güncel yaşam  haberleri

Yöresel bir yemek olarak tüketilen ışkının faydalarından bahseden Prof. Dr. Canan Karatay, vatandaşlara sık sık ışkın tüketmesini tavsiye etti. Kameralar önünde ışkını bir muz gibi soyarak tüketen Karatay, az bilinen bu mucizevi yiyecek üzerine açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Canan Karatay ışkın yemeği hakkında şu açıklamalarda bulundu:

' C Vitamini Dolu'

"Üzerine yumurta gelince dünyanın en sağlıklı yemeğidir. Bir kere antioksidan, vitamin, C vitamini dolu" Işkının kalp dostu bir yemek olduğundan bahseden Karatay, ışkının sadece kalp dostu bir yiyecek değil aynı zamanda karaciğer, tiroit ve beyin üzerinde de etkileri olan bir yiyecek olduğunu sözlerine ekledi.

Işkın (Uçkun, Rivas) Nedir? Işkın Otu Diğer Adı

Işkın; Türkiye, Suriye, Afganistan, İran, Azerbaycan ve Ermenistan topraklarında yetişen kısmen ticari, yenilebilen yabani bir ravent türüdür. özellikle güneş gören taş yamaçlarda yetişen bir bitkidir.

Yöresel olarak Uçkun veya Rivas isimleri ile de bilinir. 

Bilimsel adı Rheum ribes’tır. Ancak Işkın daha çok Syrian rhubarb (Suriye raventi) ismiyle bilinir.

Rheun Ribes, kuzukulağıgiller familyasından gelmektedir. Mayıs ve haziran aylarında yetiştirilen bu bitki, ülkemizin doğu kesimlerinde daha çok görülmektedir.

1000-4000 metre yükseklikte yetişir ve boyu 40-150 cm civarına erişen uçkun, Türkiye’de ilk yabani olarak yetişen ravent türü olmaktadır.

Canan Karatay dünyanın en sağlıklı yemeği diye anlatınca biraz araştıralım dedik. Bakalım gerçekten de öyle mi? İşte sonuçlar:

Işkın Besin ve Enerji Değerleri

Besin ve enerji değerlerini bilirsek belki bir fikir sahibi oluruz diye araştırdık. Ancak ne dünyada nede ülkemizde Işkın için böyle bir çalışma yapılmamış. Yani Suriye Raventi için enerji ve besin değerlerini paylaşan bir çalışma yok, varsa da biz bulamadık. Vazgeçmek yok!

Işkının aslında yabani bir Ravent olduğunu öğrenince ravent’in besin değerlerini incelemeye karar verdik.

Ravent’in enerji ve besin değerlerini görünce hiçte dünyanın en iyi yemeği olacak bir özellik göremedik. Raventi her pazarda bulabileceğiniz taze fasulye ile  kıyasladık. Aşağıda ravent ve taze fasulyenin besin değerlerinin kıyaslanmasını görebilirsiniz.

Raventin barındırdığı tüm besin değerleri taze fasulyede de bulunuyor. Hatta taze fasulye Protein, C vitamini, demir, fiber, B-6 vitamini ve magnezyum bakımından raventten daha zengindir. Ravent’in içerdiği tüm diğer besin değerleri taze fasulyede de var. Eğer ravent dünyanın en iyi yemeği ise taze fasulyeye haksızlık yapmış oluruz.

Işkın’ın üzerine yumurta eklenince dünyanın en sağlıklı yemeği olduğunu söyleyen Canan Karatay’a şu hatırlatmayı da yapmadan geçemedik. Yumurtalı taze fasulye de çok güzel olur.

Ayrıca ışkına göre çok daha kolay bulunabilen bir besin olması bakımından taze fasulye bir adım daha öne geçmiş görünüyor. Aşağıda ravent ve taze fasulye için enerji ve besin değerlerini inceleyip sizde taze fasulyeyi, özellikle zeytin yağlı olana sofralarınızda daha fazla yer açabilirsiniz.

Kaç kalori sayfamızda her besinin 1000 kalorilik kısmında bulunan günlük ihtiyaç duyulan lif, protein, vitamin ve minerallerin yüzdeleri ile oluşturduğumuz bir besin denge puanı bulunmaktadır. Besinler Kaç Kalori sayfamızda ışkın için arama yaparsanız ışkının Besin Denge Skorunun 70 olduğunu göreceksiniz. Ancak taze fasulyenin besin denge skoru 79 çıkıyor. Taze fasulye burada da ışkını geçiyor.

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmeye önem veriyor ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet ücreti yalnızca 49 liradır (Hadi Zayıfla!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın