Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Dudak Peelingi

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Dudak Peelingi
Dudaklarınız, sık sık karşılaştıkları kurutan durumlara karşı çok az doğal korumaya sahiptir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çatlamış dudaklar yılın herhangi bir zamanında sorun olabilir. Dudaklarınızın çatlamasına ve pul dökülmesine neden olan soğuk veya kuru hava değilse, güneşin veya dudaklarınızın kurumasını sağlayan kozmetik ürünlerin sert etkileridir.

 

Dudak balsamları kesinlikle yardımcı olabilirken, rahatlamak için başvurabileceğiniz çeşitli ev ilaçları da vardır.

 

Bu yazıda, çatlamış dudaklarınızı yatıştırmaya yardımcı olabilecek basit ve kanıtlanmış ev ilaçlarına bakacağız.


Eksfoliyasyon (Soyulma) ile Başlayın - Dudak Peelingi

 

Dudaklarınız kuruduğunda ve çatladığında, cilt kalkmaya ve pul pul dökülmeye başlayabilir. Dudaklarınızı nazikçe eksfoliye etmelisiniz, aksi halde dudak çatlak kreminiz pul pul bölgelerin altındaki yeni cilde ulaşmasını ve nemlenmesini önleyen ölü cilt hücrelerini kaldırabilir.

 

Evde sahip olduğunuz malzemelerle kendi dudak fırçalarınızı yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler:

 

 • 1 yemek kaşığı. şeker veya deniz tuzu gibi bir peeling bileşeni
 • 1 yemek kaşığı. bal veya yağ gibi bir yumuşatıcı madde
 • malzemelerinizi karıştırmak için küçük bir kase veya kap
 • fırçalamak için bir pamuklu çubuk
 • çıkarmak için nemli bir bez

 

Dudak ovmak için:

 

 1. Eksfoliye edici bileşeni (tuz veya şeker) ve yumuşatıcıyı (yağ veya bal) bir kapta veya kapta birleştirin.
 2. Pamuklu bir çubuğu batırın.
 3. Ovmaya başlayın, hafif bir basınç kullanarak dairesel hareketlerle dudaklarınıza uygulayın.
 4. Nemli bir bez kullanarak silin.

Dudaklarınız pul pul döküldükten sonra, çatlamış dudaklarınızı yatıştırmaya, nemlendirmeye ve korumaya yardımcı olmak için aşağıdaki ev ilaçlarından birini uygulayın.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Vücudunuzdaki derinin çoğundan farklı olarak, dudaklarınız zayıf koruyucu bir yapıdadır. Bu, rüzgar, ısı ve soğuk gibi elementlere, vücudunuzun diğer bölgelerindeki cilde göre daha duyarlı oldukları anlamına gelir.

 

Hindistan cevizi yağı sadece cildi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda yakın tarihli bir çalışmaya göre, işlevini artırarak cildi de koruyabilir.

 

Hindistan cevizi yağının, özellikle çatlamış dudaklarla ilgili diğer faydaları, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleridir.

 

Gün boyunca gerektiği gibi çatlamış dudaklara Hindistan cevizi yağı sürün. Yağı dudaklarınıza sürmek için pamuklu bir bez veya temiz bir parmak kullanın.

 

Aloe Vera

 

Aloe veranın bir dizi kullanımı vardır ve en iyi güneş yanıkları için bir ev ilacı olarak bilinir. Anti-inflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı etkisi, çatlamış dudakları tedavi etmek için de mükemmel bir seçimdir.

 

Organik aloe verayı jel formunda satın alabilir veya bir aloe bitkisinin yaprağından taze aloe vera kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bitkiden bir yaprak kesin ve jeli dışarı atmak için dilimleyin. Bir kapta saklayın ve jeli gerektiği gibi parmaklarınızla dudaklarınıza uygulayın.

 

Aloe veradaki enzimler hafif peeling özelliklerine sahiptir, bu nedenle aloe vera kullanımınızı günde sadece iki veya üç kez ile sınırlamak isteyeceksiniz.


Bal

 

Balın antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri üzerinde çok çalışmalar vardır. Yüzyıllar boyunca cilt bakımı ve bir dizi sağlık durumu için bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır.

 

Bal, dudaklarınızı nemlendirmeye ve çatlamış dudakları enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca hafif bir eksfoliyatör olarak çalışır ve kuru, ölü cildi dudaklarınızdan çıkarmaya yardımcı olabilir.

 

Organik bal seçin ve parmaklarınızla veya pamuklu çubukla gün boyunca dudaklarınıza uygulayın.

 

Bal tipik olarak güvenli olsa da, polen ve arı zehiri alerjisi olan insanlar bal ve bal ürünlerinden kaçınmalıdır.

 

Avokado Yağı

 

Çalışmaların bir incelemesine göre, avokado yağı dudak balsamlarında yumuşatıcı ve kıvamlaştırıcı olarak iyi çalışır. Yağlı değildir ve cilt tarafından iyi emilir. Ayrıca, oleik ve linoleik asit dahil olmak üzere cilde faydalı olduğu bilinen birkaç yağ asidi ve antioksidan içerir.

 

Organik avokado yağı satın alabilirsiniz veya mutfak robotunda organik avokado kullanarak evde kendiniz yapabilirsiniz. Çatlamış dudaklarda kullanmak için, gerektiği şekilde parmaklarınızla veya pamuklu çubukla uygulayın.

 

Vazelin

 

Dermatoloji Akademisi, kuru, çatlamış dudakları nemlendirmek ve yatıştırmak için gün boyunca ve yatmadan önce beyaz vazelin kullanılmasını önerir.

 

Vazelin sudaki yağlardan ve mumlardan daha uzun sızdırmazlık sağlar. 

 

Eğer dudaklarınızda güneş yanıkları varsa, siz de, başka bir seçenek bulmak istersiniz. 


Çatlamış Dudakları Önlemek için Ne Yapabilirsiniz? 

 

Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudaklarınızı nemlendirmek, çatlamış dudakları önlemek için yapabileceğiniz şeylerden sadece biridir. Dudaklarınızın kurumasını önlemenin birkaç yolu daha:

 

 • Dudaklarınızı yalamayın. Yalamak, kuruduklarında dudaklarınızı nemlendirmenin iyi bir yolu gibi görünebilir, ancak tükürük hızlı bir şekilde buharlaşır. Dudaklarınızı yalamak tükürük buharlaştıktan sonra daha da kurumasına neden olur.
 • Bol su tüketin. Dudaklarınızı ve vücudunuzun geri kalanını nemli tutmak için bol su için.
 • Bir nemlendirici kullanın. Hava kuru ise, havaya nem eklemek için evinizde bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Tahriş edici maddeler içeren dudak ürünlerinden kaçının. Birçok dudak ürününde dudaklarınızı kurutabilen kimyasallar bulunur. Koku, boya veya alkol içermeyen ürünleri seçin.
 • Dudaklarınızı koruyun. Soğuk hava, sıcaklık, rüzgar ve güneş çatlamış dudaklara katkıda bulunur. Açık havaya çıkmadan önce dudaklarınızı nemlendirici bir dudak kremi veya güneş kremi içeren balsa ile koruyun.
 • Burnunuzdan nefes alın. Ağızdan nefes almak ağız kuruluğuna ve dudak çatlamasına neden olabilir. Burnunuzdan nefes almaya odaklanın eğer tıkanırsanız sinüs ve alerji ilacı hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Dudaklarınız, sık sık karşılaştıkları kurutan durumlara karşı çok az doğal korumaya sahiptir. Biraz önlem ve çatlamış dudaklar için yatıştırıcı ev ilaçları yardımıyla dudaklarınızı en iyi şekilde görünmesini sağlamaya devam edebilirsiniz.

 

Diyet yemek listesi arıyor, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler