Dökülen Saçlar Ve Doğru Beslenme

Diyetisyen Ayşe Özgül ekledi.
Dökülen Saçlar Ve Doğru Beslenme
sağlıklı beslenme ile gür saçlar
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 Doktora başvurmakta gecikmek, eğer varsa hastalığın daha da ilerlemesine hem de saç dökülmesinin kalıcı hale gelmesine neden olur. Alınabilecek basit önlemlerle alışkanlıklara dikkat edilmesi, daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunmasını sağlıyor.

Ve gelelim nasıl beslenmeliyiz sorunuza;

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler


Saç sağlığı ciddi rahatsızlıkların dışında tamamen beslenmeyle ilişkilendirilir. Sağlıklı saçlar için öncelikle düzenli ve yeterli beslenmek gereklidir. Saçlar keratin denilen protein yapılı bileşiklerden oluşurlar ve bu yüzden yeterli protein alımı yeni hücre oluşumunu yani saç sağlığını ve gelişimini destekler. Saç ve cilt dışarıdan ne kadar beslenirse beslensin, içeriden beslenmediğinde tam olarak sağlıklı olamaz.  Bazı vitamin ve mineraller saç sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bunlar başlıca; Demir, Çinko, Biotin’dir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasında bu vitamin ve mineral açısından zengin besinler tercih edilir.

Biotin

B vitaminlerinden olan Biotin suda çözünen vitaminlerden olduğu için vücutta depo edilemez bu yüzden günlük olarak yeterli miktarda tüketilmelidir. Saçların sağlıklı ve uzamasını sağlar. Çoğu saç dökülmesi ürünü biotin içermektedir. Bununla beraber besin olarak tüketilmesi de saç dökülmesi besin tedavisinde önerilmektedir.

Biotin İçeren Besinler

Avokado, mantar, somon balığı, yumurta, fıstık (fıstık ezmesi) biotin kaynağı olarak gösterilebilir.

Demir

Demir, saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler ve saç sağlığında başta gelen minerallerdendir. Demir seviyesi düşük bireylerde saç dökülmesi görülmesi kaçınılmazdır. Bununla beraber demir açısından yeterli beslenmeyle saç dökülmesi durdurulabilir.

Besinlerle demir alımının yetersiz olduğu durumlarda doktorlar demir takviyesi önerebilirler. Bu da saç dökülmesi tedavisinde etkili sonuçlar ortaya koyar. Demir içeriği yüksek besinleri C vitamini kaynaklarıyla birlikte tüketmek demir emilimini artırır.

Demir İçeren Besinler

Demir içeriği bitkisel besinlere kıyasla hayvansal besinlerde daha çoktur.

Örneğin; ciğer, kırmızı et, yumurta demir içeriği açısından en zengin kaynaklardır. Bitkisel kaynaklara bakıldığında ise, yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, tere, maydonoz, pazı gibi besinler örnek gösterilebilir. Tam tahıllar, kurubaklagiller, kuruyemişler de demir içeriği yüksek besinler arasında yer alır.

Pekmez de demir içeriği açısından zengin besinlerdendir ve c vitamini içeren besinler ile tüketilmesi durumunda emilimi artar. Pekmez ve portakal bu anlamda iyi bir kombinasyondur.

Çinko

Çinko saç dokusunun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesinde rol oynar. Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Eksikliğinde, saçlar direkt etkilenir ve güçsüzleşerek dökülür. Yapılan araştırmalara göre doktor tavsiyesinde çinko takviyesi saç dökülmesinde azaltıcı etki göstermiştir.

Çinko İçeren Besinler

Çinko genel olarak et, tahıl, süt ve süt ürünleri grubunda ve bazı sebzelerde yüksek miktarda bulunur bunlardan başlıcaları; Dana eti, ıspanak, kabak çekirdeği, tam tahıllar, yumurta, peynir, ceviz.  

Saç Dökülmesine En İyi Gelen 10 Besin

Bu bilgiler ışığında saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler ve saç çıkaran besinler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Yumurta
  2. Ispanak
  3. Tam tahıllar (yulaf)
  4. Somon
  5. Avokado
  6. Badem – Fıstık – Kabak Çekirdeği
  7. Yoğurt
  8. Tatlı patates
  9. Yağsız kırmızı et
  10. Yağsız hindi, tavuk eti

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler