Diyabet (Şeker) Hastaları Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmelidir?

Diyabet (Şeker) Hastaları Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmelidir?
Diyabetiniz varsa, karbonhidrat alımınızı azaltmak faydalı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Şeker hastalığınız olduğunda ne kadar karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini anlamak kafa karıştırıcı görünebilir.

 

Dünyanın dört bir yanından gelen diyet yönergeleri, karakteristik olarak diyabetiniz varsa karbonhidratlardan günlük kalorilerin yaklaşık % 45-60'ını almanızı önerir (1 , 2 ).

 

Bununla birlikte, sayısı giderek artan uzmanlar, diyabetli kişilerin daha az karbonhidrat tüketmeleri gerektiğine inanmaktadır. Aslında, çoğu bu miktarın yarısından daha azını önermektedir.

 

Bu makalede, diyabetiniz varsa ne kadar karbonhidrat tüketmeniz gerektiği anlatılmaktadır.

 

Diyabet ve Prediyabet Nedir?

 

Glikoz veya kan şekeri, vücudunuzun hücreleri için ana enerji kaynağıdır.

 

Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, kan şekerini işleme ve kullanma yeteneğiniz bozulur.

 

Tip 1 Diyabet Nedir?

 

Tip 1 diyabette, pankreasınız kan dolaşımından şekerin hücrelere girmesine izin veren bir hormon olan insülin üretemez. Bunun yerine insülin enjekte edilmelidir.

 

Bu hastalığa, vücudunuzun beta hücreleri adı verilen insülin üreten hücrelerine saldırdığı bir otoimmün süreç neden olur. Genellikle çocuklarda teşhis edilirken, yetişkinlikte de her yaşta başlayabilir (3 ).

 

Tip 2 Diyabet Nedir?

 

Tip 2 diyabet, tanıların yaklaşık % 90'ını oluşturan daha yaygın tiptir. Tip 1 gibi, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gelişebilir. Bununla birlikte, çocuklarda yaygın değildir ve tipik olarak aşırı kilolu veya obezitesi olan kişilerde görülür.

 

Hastalığın bu formunda, pankreasınız ya yeterli insülin üretmez ya da hücreleriniz insülin etkilerine karşı dirençlidir. Bu nedenle, kan dolaşımınızda çok fazla şeker kalır.

 

Zamanla, kan şekerinizi düşürmek için giderek daha fazla insülin pompalama sonucunda beta hücreleriniz bozulabilir. Ayrıca kanınızdaki yüksek şeker seviyelerinden de zarar görebilirler (4 ).

 

Diyabet, açlık kan şekeri seviyesinin yükselmesi veya 2-3 ay boyunca kan şekeri kontrolünü yansıtan işaretlenmiş glikatlı hemoglobin (HbA1c) seviyesinin yükselmesi ile teşhis edilebilir (5 ).

 

Prediyabet Nedir?

 

Tip 2 diyabet meydana gelmeden önce, kan şekeri seviyeleri yükselir, ancak diyabet teşhisi konacak kadar yüksek değildir. Bu aşama prediyabet olarak bilinir.

 

Prediyabet, 100-125 mg / dL (5.6-6.9 mmol / L) kan şekeri seviyesi veya % 5.7-6.4 HbA1c seviyesi ile teşhis edilir (5 ).

 

Prediyabetli herkes tip 2 diyabet geliştirmese de yaklaşık % 70'inin sonunda bu durumu geliştireceği tahmin edilmektedir (6 ).

 

Dahası, prediyabet diyabete ilerlemese bile, bu duruma sahip insanlar hala kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve yüksek kan şekeri düzeyleriyle ilgili diğer komplikasyonlar açısından yüksek risk altında olabilir (6 ).

 

Özet: Tip 1 diyabet pankreas beta hücrelerinin yok edilmesinden gelişirken, tip 2 diyabet yetersiz insülin veya insülin direncinden kaynaklanır. Prediyabet genellikle diyabete ilerler.

 

Yiyecekler Kan Şekeri Seviyelerini Nasıl Etkiler?

 

Egzersiz, stres ve hastalık gibi birçok faktör kan şekeri seviyenizi etkiler.

 

Bununla birlikte, en büyük faktörlerden biri ne yediğinizdir.

 

Üç makrobesin - karbonhidrat, protein ve yağ - arasında karbonhidrat kan şekeri üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Çünkü vücudunuz karbonhidratları kan dolaşımınıza giren şekere ayırır.

 

Bu, cips ve kurabiye gibi rafine kaynaklar, meyve ve sebze gibi sağlıklı türler gibi tüm karbonhidratlarda görülür.

 

Bununla birlikte, tüm gıdalar lif içerir. Nişasta ve şekerin aksine, doğal olarak oluşan lif kan şekeri seviyelerini yükseltmez ve hatta bu artışı yavaşlatabilir.

 

Diyabetli insanlar sindirilebilir karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler yediğinde, kan şekeri seviyeleri yükselebilir. Yüksek karbonhidrat alımı genellikle kan şekerini kontrol etmek için yüksek dozlarda insülin veya diyabet ilacı gerektirir.

 

İnsülin üretemedikleri göz önüne alındığında, tip 1 diyabetli insanların ne yediklerine bakılmaksızın günde birkaç kez insülin enjekte etmesi gerekir. Bununla birlikte, daha az karbonhidrat tüketmek, yemek zamanı insülin dozajlarını önemli ölçüde azaltabilir.

 

Özet: Vücudunuz karbonhidratları kan dolaşımınıza giren şekere ayırır. Çok fazla karbonhidrat tüketen diyabetli insanlar, kan şekerinin çok fazla yükselmesini önlemek için insülin veya ilaç gerektirir.

 

Diyabet İçin Karbonhidrat Kısıtlaması

 

Birçok çalışma diyabetli kişilerde karbonhidrat kısıtlama kullanımını desteklemektedir.

 

Çok Düşük Karbonhidrat, Ketojenik Diyetler

 

Çok düşük karbonhidrat diyetleri genellikle vücudunuzun ana enerji kaynakları olarak şeker yerine ketonlar ve yağ kullandığı bir durum olan hafif ila orta derecede ketoza neden olur.

 

Ketoz genellikle günlük olarak 50 veya 30 gramdan az toplam veya sindirilebilir karbonhidrat (toplam karbonhidrat eksi lif) alımında ortaya çıkar. Bu, 2000 kalorilik bir diyette en fazla % 10 kaloriye eşittir.

 

1921'de insülin keşfedilmeden önce bile diyabetli insanlar için çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler reçete edilmiştir (7 ).

 

Çeşitli çalışmalar, karbonhidrat alımının günde 20-50 gram ile sınırlandırılmasının, kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini, kilo kaybını destekleyebileceğini ve diyabetli kişilerde kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir (8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 ).

 

Ek olarak, bu gelişmeler genellikle çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 

Örneğin, obezite ve diyabetli kişilerde yapılan bir çalışmada, karbonhidratları 2 hafta boyunca günde 21 gramla sınırlamak, kalori alımında kendiliğinden bir azalmaya, daha düşük kan şekeri seviyelerine ve insülin duyarlılığında % 75'lik bir artışa yol açtı (16 ).

 

3 aylık küçük bir çalışmada, insanlar kalori kısıtlı, düşük yağlı bir diyet veya günde 50 grama kadar karbonhidrat içeren düşük karbonhidratlı bir diyet tüketiyorlardı.

 

Düşük karbonhidrat grubunun ortalaması, HbA1c'de % 0.6'lık bir düşüş gösterdi ve düşük yağ grubundan iki kat daha fazla kilo verdi. Dahası,% 44'ü düşük yağ grubunun % 11'ine kıyasla en az bir diyabet ilacını bıraktı (17 ).

 

Bazı çalışmalarda, kan şekeri kontrolündeki iyileşmeler nedeniyle insülin ve diğer diyabet ilaçları azaltılmıştır veya kesilmiştir (8 , 10 , 12 , 13 , 15 , 17 ).

 

20-50 gram karbonhidrat içeren diyetlerin de kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve prediyabetli kişilerde hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir (17 , 18 , 19 ).

 

12 haftalık küçük bir çalışmada, obezite ve prediyabetli erkekler günde 30 gram karbonhidratla sınırlı bir Akdeniz diyeti tükettiler. Açlık kan şekeri 90 mg / dL'ye (5 mmol / L) düştü, ortalama olarak, normal aralık dahilindedir (19 ).

 

Buna ek olarak, erkekler ortalama olarak 14,5 kg'lık etkileyici bir kilo verdi ve diğer faydaların yanı sıra trigliseritler, kolesterol ve kan basıncında önemli düşüşler yaşadı (19 ).

 

Önemli olarak, bu erkekler artık kan şekeri, kilo ve diğer sağlık belirteçlerindeki azalmalar nedeniyle metabolik sendrom kriterlerini karşılamamaktadır.

 

Düşük karbonhidrat diyetlerinde daha yüksek protein alımının böbrek sorunlarına yol açabileceğine dair endişeler ortaya çıkmasına rağmen, son 12 aylık bir çalışmada çok düşük karbonhidrat alımının böbrek hastalığı riskini artırmadığı bulunmuştur (20 ).

 

Düşük Karbonhidrat Diyeti

 

Birçok düşük karbonhidrat diyeti karbonhidratları günde 50-100 gram veya kalorinin % 10-20'siyle sınırlar.

 

Tip 1 diyabetli kişilerde karbonhidrat kısıtlaması konusunda çok az çalışma olmasına rağmen, var olanlar etkileyici sonuçlar bildirmiştir (21 , 22 ,

).

 

Karbonhidratları günde 70 gram ile sınırlayan tip 1 diyabetli kişilerde yapılan uzun süreli bir çalışmada, katılımcılar HbA1c'lerinin ortalama olarak % 7.7'den % 6.4'e düştüğünü gördüler. Dahası, HbA1c seviyeleri 4 yıl sonra aynı kaldı (22 ).

 

HbA1c'de % 1.3'lük bir azalma, özellikle tip 1 diyabetlilerde, birkaç yıl boyunca devam etmek için önemli bir değişikliktir.

 

Tip 1 diyabetliler için en büyük endişelerden biri hipoglisemi veya tehlikeli derecede düşük seviyelere düşen kan şekeridir.

 

12 aylık bir çalışmada, günlük karbonhidrat alımını 90 gramdan daha az kısıtlayan tip 1 diyabetli yetişkinlerde, diyete başlamadan önce % 82 daha az kan şekeri düşüklüğü görülmüştür (23 ).

 

Tip 2 diyabetli insanlar günlük karbonhidrat alımını sınırlamaktan da yararlanabilirler (24 , 25 , 26 ).

 

Küçük, 5 haftalık bir çalışmada, yüksek protein ve karbonhidratlardan kalorilerinin % 20'sini yüksek lifli diyetle tüketen tip 2 diyabetli erkekler, açlık kan şekerinde ortalama % 29 azalma yaşadı (25 ).

 

Orta Karbonhidrat Diyetleri

 

Daha ılımlı bir karbonhidrat diyeti günde 100-150 gram sindirilebilir karbonhidrat veya % 20-35 kalori sağlayabilir.

 

Bu tür diyetleri inceleyen birkaç çalışma, diyabetli kişilerde iyi sonuçlar verdiğini bildirmiştir (27 , 28 ).

 

Tip 2 diyabetli 259 kişide yapılan 12 aylık bir çalışmada, karbonhidratlardan % 35 veya daha az kalori sağlayan bir Akdeniz diyeti uygulayanlar HbA1c'de ortalama % 8.3'ten % 6.3'e kadar önemli bir azalma yaşadı (28 ).

 

Doğru Aralığı Bulmak

 

Araştırmalar, birçok karbonhidrat kısıtlama seviyesinin kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde düşürebileceğini doğruladı.

 

Karbonhidratlar kan şekerini yükselttiğinden, bunları herhangi bir ölçüde azaltmak seviyelerinizi kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Örneğin, şu anda günde yaklaşık 250 gram karbonhidrat tüketiyorsanız, alımınızı 150 grama düşürmek, yemeklerden sonra kan şekerini önemli ölçüde düşürecektir.

 

Bununla birlikte, günde 20-50 gram karbonhidrat alımının, insülin veya diyabet ilacı ihtiyacını azaltacak veya hatta ortadan kaldıracak kadar etkileyici sonuçlar verdiği görülmektedir.

 

Özet: Araştırmalar, karbonhidrat kısıtlamanın diyabetli insanlara fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Karbonhidrat alımınız ne kadar düşük olursa, kan şekeri seviyeleriniz ve diğer sağlık belirteçleriniz üzerindeki etki o kadar büyük olur.

 

Kaçınılması Gereken Yüksek Karbonhidratlı Gıdalar

 

Birçok lezzetli, besleyici, düşük karbonhidratlı gıda, kan şekeri seviyelerini sadece minimal düzeyde artırır. Bu gıdalar, düşük karbonhidrat diyetlerinde orta ila bol miktarlarda alınabilir.

 

Bununla birlikte, aşağıdaki yüksek karbonhidrat maddelerinden kaçınmalısınız:

 

  • ekmekler, çörekler, rulolar ve simitler
  • makarna, pirinç, mısır ve diğer tahıllar
  • patates, tatlı patates, 
  • süt ve şekerli yoğurt
  • dutsu meyveler hariç çoğu meyve
  • kek, kurabiye, turta, dondurma ve diğer tatlılar
  • cips ve patlamış mısır gibi atıştırmalık yiyecekler
  • meyve suyu, asitli şekerli içecekler, şekerli buzlu çay ve diğer şekerli içecekler
  • bira

Bu yiyeceklerin hepsinin sağlıksız olmadığını unutmayın. Örneğin, meyveler çok besleyici olabilir. Bununla birlikte, daha az karbonhidrat yiyerek kan şekeri seviyelerini yönetmeye çalışanlar için uygun değildirler.

 

Özet: Düşük karbonhidratlı bir diyette bira, ekmek, patates, meyve ve tatlılar gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız.

 

Düşük Karbonhidrat Diyetleri Diyabet İçin Her Zaman En İyi Midir?

 

Düşük karbonhidrat diyetlerinin sürekli olarak kan şekerini düşürdüğü ve diyabetli kişilerdeki diğer sağlık belirteçlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

Aynı zamanda, bazı yüksek karbonhidrat diyetleri benzer etkilerle kredilendirilmiştir.

 

Örneğin, bazı çalışmalar düşük yağlı vegan veya vejetaryen diyetlerin daha iyi kan şekeri kontrolüne ve genel sağlığa yol açabileceğini düşündürmektedir (29 , 30 , 31 , 32 ).

 

12 haftalık bir çalışmada, günde 268 gram karbonhidrat (kalori% 72) içeren kahverengi pirinç bazlı vegan diyet, katılımcıların HbA1c düzeylerini 249 gram toplam günlük karbonhidrat (kalori % 64) ile standart bir diyabet diyetinden daha fazla düşürdü (32 ).

 

4 çalışmanın analizi, % 70 karbonhidrattan oluşan düşük yağlı, makrobiyotik bir diyet uygulayan tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri ve diğer sağlık belirteçlerinde önemli düşüşler elde ettiğini bulmuştur (33 ).

 

Akdeniz diyeti aynı şekilde kan şekeri kontrolünü iyileştirir ve diyabetli bireylerde diğer sağlık yararları sağlar (34 , 35 ).

 

Bununla birlikte, bu diyetlerin doğrudan düşük karbonhidrat diyetleriyle karşılaştırılmadığını, daha ziyade diyabet yönetimi için sıklıkla kullanılan standart, düşük yağlı diyetlerle karşılaştırıldığını belirtmek önemlidir.

 

Ek olarak, bu diyetler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Çalışmalar, bazı yüksek karbonhidrat diyetlerinin diyabet yönetimine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yine de araştırmaya ihtiyaç var.

 

Optimum Karbonhidrat Alımı Nasıl Belirlenir?

 

Çalışmalar, birçok farklı karbonhidrat alımının kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterse de, optimal miktar kişiye göre değişir.

 

Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabetli kişilerin kalorilerinin yaklaşık % 45'ini karbonhidratlardan almasını önerdi.

 

Bununla birlikte, ADA artık ideal karbonhidrat alımınızın diyet tercihlerinizi ve metabolik hedeflerinizi dikkate alması gereken bireyselleştirilmiş bir yaklaşımı desteklemektedir ( 36 ).

 

En iyi hissettiğiniz ve uzun vadede gerçekçi bir şekilde koruyabileceğiniz karbonhidrat sayısını tüketmek önemlidir.

 

Bu nedenle, ne kadar karbonhidrat tüketeceğinizi bulmak, bazı testler ve değerlendirmeler gerektirir.

 

İdeal karbonhidrat alımınızı belirlemek için, yemekten önce ve yemekten 1-2 saat sonra kan şekerinizi bir kan şekeri ölçüm cihazı ile ölçün.

 

Kan damarlarına ve sinirlere zarar vermemek için, kan şekerinizin ulaşması gereken maksimum seviye 139 mg / dL'dir (8 mmol / L).

 

Bununla birlikte, daha da düşük bir tavan hedeflemek isteyebilirsiniz.

 

Kan şekeri hedeflerinize ulaşmak için, karbonhidrat alımınızı yemek başına 10, 15 veya 25 gramdan daha azıyla sınırlamanız gerekebilir.

 

Ayrıca, kan şekerinizin günün belirli saatlerinde daha fazla arttığını görebilirsiniz, bu nedenle akşam yemeği için üst karbonhidrat sınırınız kahvaltı veya öğle yemeğinden daha düşük olabilir.

 

Genel olarak, ne kadar az karbonhidrat tüketirseniz, kan şekeriniz o kadar az artar ve sağlıklı bir aralıkta kalmanız için daha az diyabet ilacı veya insülin gerekir.

 

İnsülin veya diyabet ilacı alırsanız, uygun dozu sağlamak için karbonhidrat alımınızı azaltmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız çok önemlidir.

 

Özet: Diyabet yönetimi için en uygun karbonhidrat alımını belirlemek, kan şekerinizi test etmenizi ve nasıl hissettiğiniz de dahil olmak üzere cevabınıza göre gerekli ayarlamaları yapmayı gerektirir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Diyabetiniz varsa, karbonhidrat alımınızı azaltmak faydalı olabilir.

 

Birçok çalışma, günlük 20–150 gram veya kalorinin % 5-35'inin karbonhidrat alımının sadece daha iyi kan şekeri kontrolüne yol açmakla kalmayıp aynı zamanda kilo kaybını ve diğer sağlık gelişmelerini de teşvik edebileceğini göstermiştir.

 

Bununla birlikte, bazı bireyler diğerlerinden daha fazla karbonhidrat tolere edebilir.

 

Kan şekerinizi test etmek ve farklı karbonhidrat alımlarında nasıl hissettiğinize dikkat etmek, en iyi diyabet kontrolü, enerji seviyeleri ve yaşam kalitesi için aralığınızı bulmanıza yardımcı olabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler