Diş Fırçası Ne Kadar Dayanır ve Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Diş Fırçası Ne Kadar Dayanır ve Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Diş fırçanız önemli bir ağız hijyeni aracıdır. Diş fırçanızın bakımını yapmak ve ömrünü uzatmak için yalnızca kendi diş fırçanızı kullanın ve dik bir şekilde saklayın ve kurumaya bırakın.

 

Çoğumuz diş fırçalarımızın sonsuza kadar dayanamayacağını biliyoruz. Ancak diş fırçasının ne zaman ömürlerinin sonuna yaklaştığını anlamak zor olabilir.

Üretici yönergelerine ve diş hekimi tavsiyelerine göre diş fırçanızın her 12 ila 16 haftada bir değiştirilmesi gerektiğini öğrenince şaşırabilirsiniz.

Diş fırçanızı daha erken değiştirmeniz gerekebilecek durumlar da vardır. Gerektiğinde diş fırçasını veya elektronik diş fırçası başlığını değiştirmezseniz, diş sağlığınızı etkileyebilir ve enfeksiyon yayabilir.

Diş Fırçalarını Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz? Diş Fırçası En Geç Kaç Ayda Bir Değişmeli?

 

 

Diş fırçanız, diş eti hastalığına, diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan bakterilere karşı ilk savunma hattınızdır.

Düz kıllar ve temiz ve tutması kolay sap, ağzınızdaki daha küçük alanlarda gezinmek için en iyisidir. Yumuşak kıllı bir fırça, eski yiyecekleri ve dişlerinizin tabanlarının etrafında birikebilecek bakterileri etkili bir şekilde giderir.

Günde iki kez standart diş fırçalama önerisine uyuyorsanız , dişlerinizi çürüklerden korumak için zaten adımlar atıyorsunuz demektir.

Her öğün arasında ve şekerli bir atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalamak, diş çürümesini önlemek için proaktif olmak için atabileceğiniz ekstra bir adımdır.

Günde iki veya daha fazla fırçalama, manuel bir diş fırçası için hala standart kabul edilir. Bu kullanım oranında, fırçanızdaki kıllar yaklaşık 3 ay içinde dökülmeye ve parçalanmaya veya bükülmeye başlayacaktır.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) ayrıca diş fırçanızı her gün değiştirmenizi tavsiye eder. 3-4 ay veya ne zaman yıpranmış görünse.

Diş fırçanızdaki kıllar sertliğini kaybetmeye başladığında, diş fırçası neredeyse çöp için hazırdır. Yiyecekleri ve plakları fırçalayan kıllar olmadığında, diş fırçanız etkinliğini hızla kaybeder.

Diş fırçası nasıl temizlenir?

Elektrikli Diş Fırçası Başlığını Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz? Sarjlı Diş Fırçası 

Elektrikli diş fırçası başlıkları, hızla dönerek veya titreştirerek dişlerinizin yüzey alanını temizler. Bu diş fırçası başlıkları, düzenli kullanımdan sonra hala aşınabilen naylon kıllara sahiptir. Dahası, bu kıllar daha kısadır, bu da daha çabuk yıpranabilecekleri anlamına gelir.

Elektronik diş fırçanızdaki diş fırçası başlığını her 12 haftada bir veya daha erken değiştirmeyi planlayın. Fırça kafasına ne zaman veda etme zamanının geldiğini bilmek için kıllardaki aşınma ve yıpranma belirtilerine dikkat edin.

Diş Fırçanızı Değiştirmenin Diğer Nedenleri

Siz veya bir aile üyesi hastalandıysa, diş fırçanızı ve evinizdeki diğer herkesin diş fırçasını değiştirmek iyi bir fikirdir.

Strep boğaz gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonlar özellikle endişe vericidir ve eski diş fırçanızı yenisiyle değiştirmek için iyi bir nedendir.

Çocuklar için diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmeyi düşünebilirsiniz çünkü bunlar diş fırçası başlığını ezebilir veya sapını kemirebilir.

Fırça kafasını dişlerinin yanı sıra başka bir yüzeye maruz bırakmadığından emin olmak için dişlerini fırçalarken çocuğunuza dikkat etmeyi unutmayın.

Diş fırçanızı yanlışlıkla başka biri kullanırsa, kurtulun. Güvende olmak üzgün olmaktan daha iyidir ve herkesin ağzı sizinkinden farklı bakteriler barındırır.

Diş Fırçanıza Nasıl Bakmalısınız? Diş Fırçası Nasıl Kullanılır?

Diş fırçanızdan en iyi şekilde yararlanmak için, kişisel bakım veya hijyen araçlarında yaptığınız gibi ona özen gösterin.

Diş fırçanızı başka biriyle, hatta yakın ailenizin üyeleriyle paylaşmayın. Diş fırçanız başka diş fırçalarıyla birlikte bir kapta veya kapta saklanıyorsa, kafaların birbirine değmesine izin vermemeye çalışın.

Fırçalamadan sonra diş fırçanızı musluk suyuyla tamamen durulayın. Sterilize etmek için dezenfektan, gargara veya sıcak su kullanmanıza gerek yoktur. Bir diş fırçasını bu şekilde "sterilize etmeye" çalışmak aslında mikropları yayabilir.

Ayrıca diş fırçanızı kullanılmadığında temiz tutmak için özel bir kapalı konteynere ihtiyacınız yoktur. Bu kaplardan bazıları küf oluşumunu teşvik edebilir veya bakteri yayabilir.

Bir Diş Fırçasını Önerilen Kullanım Ömrünün Ötesinde Kullanmanın Risk Faktörleri

Diş fırçanızı her kullandığınızda, naylon kıllar suya ve diş macununuzdaki kimyasallara maruz kalır. Bu, kılları her kullanımda biraz daha zayıf hale getirir. Kıllar bükülür ve "kıl alevlenmesi" olarak bilinen yeni bir şekle dönüşür.

Bir 2013 çalışması 40 günlük tutarlı kullanımdan sonra kıl alevlenmesinin diş fırçanızın etkisini azaltmaya başladığını gösterdi. 40. kullanım gününde diş fırçalarını değiştirmeyen katılımcılar, önemli ölçüde daha fazla plak birikimi yaşadı.

Aşınmış diş fırçası başlıkları üzerine yapılan en az iki önceki çalışma, eski diş fırçalarının diş eti hastalığının ve diş çürümesinin nedeni olan plağı gidermede çok daha az etkili olduğunu doğruladı .

Uzun Lafın Kısası

Diş fırçanız önemli bir ağız hijyeni aracıdır. Diş fırçanızın bakımını yapmak ve ömrünü uzatmak için yalnızca kendi diş fırçanızı kullanın ve dik bir şekilde saklayın ve kurumaya bırakın.

Ailenizdeki her bireyin diş fırçasını her 3 ila 4 ayda bir değiştirmeyi planlayın ve takviminizi satın alma tarihinde işaretleyin, böylece onları tekrar değiştirme zamanının geldiğini hatırlayın.

 
Sizler de sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek veya kilo vermek için online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın