Defne Yaprağı İçin 5 Olası Kullanım Alanı

Defne Yaprağı İçin 5 Olası Kullanım Alanı
Şimdilik bildiğimiz tek şey, defne yapraklarının çorba ve güveçlerde lezzet verici bir artış sağlayabileceğidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Defne yaprağı birçok tuzlu çorba ve güveçte standart bir bileşendir. Ancak bu baharatın sağlığınız için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?

 

Bu bitki, Laurus nobilis, Asya ve Amerika'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak bulunan yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar ailesi olan defne ailesinden geliyor. Türkiye sınırları içerisinde yetiştirilen defneden oldukça farklıdır.

 

Defne yaprakları tarih boyunca idrar sökücü veya terletici, terlemeyi teşvik eden bir madde gibi birçok farklı şekilde kullanılmıştır. Ancak bu kullanımlar bilimsel çalışmaya nasıl katkıda bulunur ve defne yaprakları için başka kullanım alanları var mıdır? Defne yaprağı nasıl kullanılır? Bulmak için okumaya devam edin.

 

Kanserin Yayılmasını Önler Mi?

 

Araştırmacılar agresif bir şekilde meme kanserini tedavi etmek ve sonunda önlemek için yeni yollar arıyorlar. Yeni bir çalışma, defne yapraklarından elde edilen ekstraktın yardımcı olabilecek doğal bir seçenek olduğunu buldu. Ekstrakt, apoptoz veya programlanmış hücre ölümüne yardımcı olarak kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilir.

 

Diyabet İçin Bir Çözüm Mü?

 

2009 yılında yapılan bir çalışmada günde 1-3 gr defne yaprağı içeren kapsüller almak, diyabetli kişilerde glikoz ve kolesterol seviyelerini düşürmeye, yönetmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, defne yapraklarının güçlü antioksidanlar olan polifenoller içermesidir. Bu umut verici bilgi, defne yaprağının diyabet ve diğer kardiyovasküler hastalıkları düzenlemeye ve hatta önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Yaralarınızı Tedavi Edebilir Mi?

 

Araştırmacılar öğrenmek istiyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, yaprak ekstraktının iyileştirici özelliklerinin yara bölgesindeki iltihabı azaltabildiğini göstermiştir. Bu deneyler sıçanlar üzerinde yapılmış olsa da, bilim adamları defne yaprağının insanlarda benzer şekilde işlev görebileceği konusunda iyimserdir. Eğer öyleyse, bu yaprağı iyileşme için kullanma geleneği nihayet bilimsel kanıtlara sahip olacaktır.

 

Böbrek Taşlarının Tedavisinde Yeni Bir Yol

 

2014 yılında yapılan bir çalışmada defne yaprağı ekstraktının böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olup olamayacağını araştırdı. Çalışma, diğer sekiz geleneksel şifalı otla birlikte, defne yaprağının vücudunuzdaki üreaz miktarını azaltabildiğini buldu.

 

Üreaz, dengesiz olduğunda böbrek taşları da dahil olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilen bir enzimdir. Ancak çalışmayı yürüten bilim adamları, bu bitkilerin nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini önerdiler.

 

Beyin Hasarına Önlemeye Yardımcı Olabilir Mi?

 

Eski metinler defne yaprağını nöbet tedavisi olarak adlandırır. Bilim adamları bu efsanenin bilimsel olarak kanıtlanabileceğini bulmaya karar verdiler. Defne yaprağı ekstraktının gerçekten de sıçanların tekrar nöbetlerin korunmasında etkili olduğunu keşfettiler. Bu muhtemelen ekstraktın benzersiz kimyasal bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. 

 

Bilim adamları, bu yeni araştırmayı, ekstraktın insanlar üzerindeki etkisini incelemeye başlamak için kullanmayı umuyor. Örneğin, defne yaprağı epilepsi teşhisi konan kişilere yardımcı olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Şimdilik bildiğimiz tek şey, defne yapraklarının çorba ve güveçlerde lezzet verici bir artış sağlayabileceğidir. Ancak, bilim adamları bu yaprağın kullanılabileceği diğer alanları araştırmaya devam ediyor. 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler