D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri?

D vitamini eksikliği en fazla karşılaşılan vitamin eksikliklerinden biridir, sizin için 8 farklı D vitamini eksikliği belirtisini bir araya getirdik.

D vitamini eksikliği birok insanda görülür. Ancak hafif belirtileri olduğu ve belirgin semptomu olmadığı için tek başına anlamak zordur. D vitamini eksikliğinde ne olur? D vitamini eksikliği belirtileri, sık sık hastalanmak, kas ağrıları ve yorgunluk, saç dökülmesi, kemik kaybı, yaraların geç iyileşmesi, depresyon, kemik ve sırt ağrısı gibi belirtilerdir. D vitamini nelerde var? D vitamini güneşten alınır veya besinlerden, takviyelerden D vitamini ihtiyacınızı karşılamalısınız. D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini hangi besinlerde var? D vitamini hangi yiyeceklerde var? Morina balığı karaciğer yağı, alabalık, yumurta, ton balığı, dana karaciğer, yoğurt gibi besinlerde vardır. 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, vitamin ve mineral kaybı yaşamadan zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

D vitamini diğer vitaminlerin çoğundan tamamen farklıdır.

Aslında, cildinizin güneşe maruz kalmasıyla kolesterolden üretilen bir steroid hormonudur.

Bu nedenle, D vitamini genellikle “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, güneşe maruz kalma nadiren yeterli D vitamini sağlar. Bu da takviyelerden veya diyetinizden alınmasını gerekli kılar.

Ancak, sadece bir avuç gıda bu önemli vitaminin önemli miktarlarını içerir ve eksikliği çok yaygındır (1, 2, 3).

Bu makale, D vitamini hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklar.

D Vitamini Nedir?

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir, yani yağlarda çözünür ve vücudunuzda uzun süre depolanabilir.

İki Ana Gıdasal Şekli Vardır (5):

D3 Vitamini (kolekalsiferol): Yağlı balık ve yumurta sarısı gibi bazı hayvansal gıdalarda bulunur .

D2 Vitamini (ergokalsiferol): Bazı bitkilerde, mantarlarda ve mayalarda bulunur.

İkisi arasından D3'ün (kolekalsiferol), D vitamini düzeyindeki kan seviyelerini arttırmada neredeyse iki kat daha etkili olduğu görülüyor (ergokalsiferol) (6, 7).

Özet: D vitamini vücudunuzun uzun süre saklayabileceği yağda çözünen bir vitamindir. İki ana formdan - D2 ve D3 - ikincisi kanınızdaki D vitamini seviyesini yükseltmekte daha etkilidir.

D Vitamininin Vücudunuza Etkisi?

D vitamini aktif olmak için iki dönüşüm adımından geçmesi gerekiyor (8, 9).

İlk olarak, karaciğerinizde kalsidiole veya 25 (OH) D'ye dönüştürülür. Bu, vitaminin saklama şeklidir.

İkincisi, çoğunlukla böbreklerinizde kalsitriol veya 1,25 (OH) 2D'ye dönüştürülür. Bu, D vitamininin aktif, steroid hormonu şeklidir.

Kalsitriol, vücudunuzdaki hemen hemen her hücrede bulunan D vitamini reseptörü (VDR) ile etkileşime girer (10, 11).

D vitamininin aktif formu bu reseptöre bağlandığında, genleri açar veya kapatır. Hücrelerinizde değişikliklere yol açar. Bu diğer steroid hormonlarının çoğunun çalışmasına benzer (12, 13).

D vitamini kemik sağlığıyla ilgili çeşitli hücreleri etkiler. Örneğin, kalsiyum ve fosforun bağırsaklarınızdan emilimini sağlar (14).

Ancak bilim adamları son zamanlarda bağışıklık fonksiyonu ve kansere karşı korunma gibi diğer sağlık alanlarında da rol oynadığını keşfettiler ( 15 ).

Özet: D vitamini, daha sonra aktif steroid formu olan kalsitriole dönüştürülür. Bu da vitaminin depolanma şekli olan kalsidiole dönüştürülür. Kalsitriol, hücrelerin içindeki D vitamini reseptörüne bağlanır ve genleri açar veya kapatır.

Ne Kadar Olmalı?

Eksik olup olmadığınızı bilmeniz için kan seviyelerinizi ölçmeniz gerekir.

Hastanede kalsifediol olarak bilinen D vitamininin depolanma şeklini ölçülecektir. 12 ng/ml'nin altındaki herhangi bir değer eksik sayılır ve 20 ng/ml'nin üzerindeki herhangi bir değer yeterli kabul edilir.

D vitamini için günlük ihtiyacınız aşağıdaki gibidir ( 39 ):

  • 400 IU (10 mcg): bebekler, 0-12 ay
  • 600 IU (15 mcg): 1-70 yaş arası çocuklar ve yetişkinler
  • 800 IU (20 mcg): yaşlı yetişkinler ve hamile veya emziren kadınlar

Her ne kadar yeterlilik 20 ng/ml olarak ölçülmekle birlikte, birçok sağlık uzmanı insanların en iyi sağlık ve hastalık önleme için 30 ng/ml'den daha yüksek kan seviyelerini hedeflemesi gerektiğine inanmaktadır (40).

Ek olarak, birçoğu önerilen tüketimin çok düşük olduğuna ve insanların optimal kan seviyelerine ulaşmak için daha fazlasına ihtiyaç duyduklarına inanmaktadır (41).

ABD Ulusal Tıp Akademisine göre, güvenli üst sınır günlük 4,000 IU (100 mcg) (42).

D3 vitamini takviyesi, D vitamini seviyesini yükseltmede D2 takviyesinden daha etkili gibi görünmektedir. D3 kapsülleri çoğu eczanede bulunmaktadır .

Özet: D vitamini için günlük ihtiyaç bebekler için 400 IU (10 mcg), çocuklar ve yetişkinler için 600 IU (15 mcg) ve büyük yetişkinler ve hamile veya emziren kadınlar için 800 IU (20 mcg) 'dir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini, vücudunuzdaki çeşitli sistemler üzerinde güçlü etkileri olan son derece önemli bir vitamindir (1).

Diğer vitaminlerin aksine, D vitamini bir hormon gibi çalışır. Vücudunuzdaki her hücrede bunun için bir reseptör bulunur.

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz kolesterol yapar.

Aynı zamanda yağlı balık ve süt ürünleri gibi bazı yiyeceklerde de bulunur. Ancak yalnızca gıdalardan yeterince almak zordur.

Önerilen günlük alım miktarı genellikle 400-800 IU civarındadır. Ancak birçok uzman bundan daha fazlasını almanız gerektiğini söylüyor.

D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünyada yaklaşık 1 milyar insanın kanında vitamin seviyesinin düşük olduğu tahmin edilmektedir (2).

İşte D vitamini eksikliği için 7 ortak risk faktörleri:

  • Koyu tenli olmak.
  • Yaşlı olmak.
  • Fazla kilolu veya obez olmak.
  • Çok fazla balık veya süt tüketmemek.
  • Yıl boyunca güneşin az olduğu ekvatordan uzakta yaşamak.
  • Dışarı çıkarken daima güneş kremi kullanmak.
  • Yeterince dışarı çıkmamak.

Ekvatorun yakınında yaşayan ve sık sık güneş ışığına maruz kalan insanların derilerinin vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek D vitamini üretmesi nedeniyle eksik olma olasılığı daha düşüktür.

Çoğu insan semptomları genellikle hafif olduğu için farkında değildir. Yaşam kalitenizi önemli derecede olumsuz yönde etkileseler bile, onları kolayca tanıyamazsınız.

1. Sık Sık Hastalanmak ve Enfeksiyon Kapmak

D vitaminin en önemli rollerinden biri bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. Böylece hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşabilirsiniz.

Enfeksiyonla mücadeleden sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşime girer (4).

Sık sık hastalanırsanız, özellikle de soğuk algınlığı veya grip hastalığı, düşük D vitamini düzeyleri önemli bir faktör olabilir.

Birçok büyük gözlemsel çalışma eksiklikler ile soğuk algınlığı, bronşit ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir (5, 6).

Bazı çalışmalar D vitamini takviyelerinin günlük 4.000 IU dozajda alınmasının solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltabileceğini göstermiştir (7, 8, 9).

Kronik akciğer hastalığı KOAH'lı kişilerde yapılan bir çalışmada, yalnızca D vitamini konusunda ciddi derecede yetersiz olanlar bir yıl boyunca yüksek dozda takviye alındıktan sonra önemli bir fayda sağlamıştır (10).

Özet: D vitamini bağışıklık fonksiyonunda önemli roller oynar. En sık görülen eksiklik belirtilerinden biri, artan hastalık veya enfeksiyon riskidir.

2. Kas Ağrıları ve Yorgunluk

Yorgun hissetmenin birçok nedeni olabilir ve D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir.

Ne yazık ki, genellikle potansiyel bir neden olarak göz ardı edilir.

Vaka çalışmaları, çok düşük kan seviyelerinin, yaşam kalitesi üzerinde ciddi olumsuz etkisi olan yorgunluğa neden olabileceğini göstermiştir (11, 12).

Bir vakada kronik gündüz yorgunluğu ve baş ağrısı şikayeti olan bir kadının D vitamini kan düzeyi sadece 5.9 ng/ml idi. 20 ng/ml'nin altındaki herhangi bir değer eksik olarak kabul edildiğinden, bu son derece düşüktür.

Kadın D vitamini takviyesi aldığı zaman, seviyesi 39 ng/ml'ye yükseldi ve semptomları düzeldi (12).

Bununla birlikte, aşırı derecede düşük olmayan kan seviyelerinin bile enerji seviyelerinizi olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın.

Büyük bir gözlemsel çalışma, genç kadınlarda vitamin D ile yorgunluk arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

Çalışma, kan düzeyi 20 ng/ml'den düşük veya 21-29 ng/ml'den düşük kadınların, 30 ng/ml'nin üzerindeki kan seviyelerinden daha fazla yorgunluktan şikayet etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu (13).

Kadın hemşirelerdeki bir başka gözlemsel çalışma, düşük D vitamini düzeyleri ile kendi kendine bildirilen yorgunluk arasında güçlü bir bağlantı bulmuştur.

Dahası, araştırmacılar hemşirelerin %89'unun eksiklik yaşadığını buldular (14).

Yorgunluğu azaltıp kendinizi toparlayabilmek için, bu yazımızı okuyun.

Özet: Aşırı yorgunluk ve halsizlik D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Takviye almak enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

3. Kemik ve Sırt Ağrısı

D vitamini kemik sağlığının çeşitli şekillerde korunmasına yardımcı olur.

Birincisi, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırır.

Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kanda yetersiz D vitamini seviyesinin belirtileri olabilir.

Büyük gözlemsel çalışmalar eksiklik ile kronik bel ağrısı arasında bir ilişki bulmuşlardır (15, 16, 17).

Bir çalışmada 9.000'den fazla yaşlı kadınlarda D vitamini düzeyleri ile sırt ağrısı arasındaki ilişki incelenmiştir.

Araştırmacılar, eksiklikleri olanların günlük aktivitelerini kısıtlayan şiddetli bel ağrıları da dahil olmak üzere sırt ağrısına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır (17).

Kontrollü bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan kişilerin bacaklarında, kaburgalarında veya eklemlerinde normal aralıktaki kan seviyelerine kıyasla kemik ağrısı yaşama ihtimalinin neredeyse iki katıydı (18).

Özet: Düşük kan D vitamini seviyeleri kemik ağrısı ve bel ağrısına neden veya katkıda bulunan bir faktör olabilir.


4. Depresyon

Depresif bir ruh hali, aynı zamanda D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

İnceleme çalışmalarında araştırmacılar, D vitamini eksikliğini özellikle yaşlı erişkinlerde depresyonla ilişkilendirmiştir (19, 20).

Bir analizde, gözlemsel çalışmaların %65'i düşük kan seviyeleri ile depresyon arasında bir ilişki buldu.

Öte yandan, gözlemsel çalışmalardan daha fazla bilimsel ağırlık taşıyan kontrollü çalışmaların çoğu, ikisi arasında bir bağlantı göstermedi (19).

Ancak, çalışmaları analiz eden araştırmacılar, kontrollü çalışmalarda D vitamini dozajının genellikle çok düşük olduğunu belirtti.

Ayrıca, bazı çalışmaların, takviye almanın ruh hali üzerindeki etkisini görmek için yeterince uzun sürmeyebileceğini de gözlemlediler.

Bazı kontrollü çalışmalar, D vitaminini eksikliği olan kişilere vermenin, soğuk aylarda meydana gelen mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir (21, 22).

Depresyonun belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz her şey için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Özet: Depresyon, düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkilidir ve bazı araştırmalar, takviyenin ruh haline iyi geldiğini ortaya koymuştur.

5. Yara İyileşmesi

Ameliyat veya yaralanmadan sonra yaraların yavaş iyileşmesi D vitamini düzeyinizin çok düşük olduğunun bir işareti olabilir.

Bir test tüpü çalışmasından elde edilen sonuçlar, vitaminin, yara iyileşme sürecinin bir parçası olarak yeni cilt oluşturmak için çok önemli olan bileşiklerin üretimini arttırdığını göstermektedir (23).

Diş ameliyatı geçiren insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, iyileşmenin bazı yönlerinin D vitamini eksikliğinden ödün verdiğini tespit etti (24).

Ayrıca D vitamininin iltihabı kontrol etme ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün uygun iyileşme için önemli olduğu da öne sürülmüştür .

Bir analiz diyabetik ayak enfeksiyonu olan hastalara baktı.

Ciddi D vitamini eksikliği olanların, iyileşmeyi tehlikeye atabilecek daha yüksek düzeyde iltihap belirteçlerine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğu bulunmuştur (25).

Ne yazık ki, bu noktada eksikliği olan kişilerde D vitamini takviyelerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkileri hakkında çok az araştırma vardır.

Bununla birlikte, bir çalışmada, bacak ülseri olan D vitamini eksikliği olan hastaların vitamin tedavisi gördüğü zaman, ülser boyutunun ortalama %28 oranında azaldığı tespit edildi (26).

Özet: D vitamini seviyelerinin yetersiz olması cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon sonrası yara iyileşmesine neden olabilir.

6. Kemik Kaybı

D vitamini kalsiyum emiliminde ve kemik metabolizmasında çok önemli bir rol oynar.

Kemik kaybı teşhisi konan birçok yaşlı insan daha fazla kalsiyum almaları gerektiğine inanmaktadır. Ancak D vitamini konusunda da eksik olabilirler.

Düşük kemik mineral yoğunluğu, kemiklerinizin kalsiyum ve diğer mineralleri kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu, daha yaşlı yetişkinlerde, özellikle de kadınlarda, kırık riskini arttırır.

Menopozda veya menopoz sonrasında 1.100'den fazla orta yaşlı kadın üzerinde yapılan geniş bir gözlem çalışmasında araştırmacılar, düşük D vitamini düzeyleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında güçlü bir bağlantı buldular (27).

Bununla birlikte, kontrollü bir çalışma, D vitamini eksikliği olan kadınların, kan düzeylerinde iyileşme olsa bile, yüksek doz takviyeleri aldıklarında kemik mineral yoğunluğunda bir iyileşme yaşamamış olduğunu bulmuşlardır (28).

Bu bulgulardan bağımsız olarak, yeterli D vitamini tüketimi ve kan seviyelerini optimal aralıkta tutmak kemik kütlesini korumak ve kırık riskini azaltmak için iyi bir strateji olabilir.

Özet: Düşük kemik mineral yoğunluğu tanısı, D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu vitaminden yeterince almak, yaşlandıkça kemik kütlesini korumak için önemlidir.

7. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle yaygın bir neden olan strese bağlanır.

Bununla birlikte, saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi, düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir. Ancak bugüne kadar çok az araştırma vardır (29).

Alopesi areata, baş ve vücudun diğer bölümlerinden ciddi saç dökülmesi ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. D vitamini eksikliği nedeniyle çocuklarda yumuşak kemiklere neden olan bir hastalık olan raşitizm ile ilişkilidir (30).

Düşük D vitamini düzeyleri alopesi areata ile bağlantılıdır ve hastalığı geliştirmek için risk faktörü olabilir (31, 32, 33).

Alopesi areata hastalarında yapılan bir çalışmada, düşük D vitamini kan seviyelerinin daha ciddi bir saç dökülmesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir (33).

Bir vaka çalışmasında, D vitamini reseptöründe kusurlu genç bir çocukta saç dökülmesini başarılı bir şekilde tedavi eden bir vitamin formunun bölgesel uygulamasının başarılı olduğu bulundu (34).

Diğer birçok yiyecek ve besin maddesi saçınızın sağlığını etkileyebilir.

Özet: Saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesinde veya otoimmün durumdaki alopesi areatada D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.


8. Kas Ağrısı

Kas ağrısının nedenleri genellikle kesin olarak zordur.

D vitamini eksikliğinin çocuklarda ve yetişkinlerde potansiyel bir kas ağrısı nedeni olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır (35, 36, 37).

Bir çalışmada, kronik ağrısı olan kişilerin %71'inin eksiklik yaşadığını tespit edildi (37).

D vitamini reseptörü, ağrı algılayan nosiseptör adı verilen sinir hücrelerinde bulunur.

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, eksikliğin kaslarda uyarıcılara bağlı olarak ağrı ve duyarlılığa yol açtığını göstermiştir (38).

Birkaç çalışma, yüksek dozda D vitamini takviyesi almanın, yetersizliği olan insanlarda çeşitli ağrı tiplerini azaltabileceğini göstermiştir (39, 40).

Büyüme ağrıları olup da D vitamini eksikliği çeken 120 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, vitamin dozunun tek bir dozunun ağrı skorlarını ortalama %57 azalttığı bulunmuştur (40).

Özet: Kronik ağrı ile düşük D vitamini kan düzeyleri arasında, vitamin ile ağrı algılayan sinir hücreleri arasındaki etkileşime bağlı olabilecek bir bağlantı vardır.


Uzun Lafın Kısası

D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında değildir.

Bunun nedeni semptomların genellikle hafif ve spesifik olmamasıdır. Yani düşük D vitamini seviyesinden veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek zordur.

Eğer bir eksikliğin olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve kan seviyenizi ölçmeniz önemlidir.

Neyse ki, D vitamini eksikliğini düzeltmek genellikle kolaydır.

Güneşe maruz kalma oranınızı artırabilir, yağlı balık veya süt ürünleri gibi D vitamini bakımından zengin yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli D vitamini takviyeleri bulabilirsiniz.

Eksikliği gidermek basit, kolaydır ve sağlığınız için büyük faydalar sağlayabilir.

Güneş Işınları, D Vitamini Almanın Etkili Bir Yolu

D vitamini, güneşten gelen ultraviyole B (UVB) ışınlarına maruz kaldığında cildinizdeki kolesterolden üretilebilir (16).

Bol miktarda güneş alan bir bölgede yaşıyorsanız, haftada birkaç kez güneşlenerek ihtiyacınız olan tüm D vitamini alabilirsiniz.

Vücudunuzun büyük bir bölümünü ortaya çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Sadece yüzünüzü ve ellerinizi ortaya çıkarırsanız, çok daha az D vitamini üreteceksiniz.

Ayrıca, camın arkasında durursanız veya güneş kremi kullanıyorsanız, daha az D vitamini üreteceksiniz ya da hiç üretmeyeceksiniz (17).

Ancak, uzun süre güneşte kalırken güneş koruyucu kullandığınızdan emin olmalısınız. Güneş ışığı sağlıklıdır. Ancak güneş yanıkları erken cildin yaşlanmasına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir ( 18 ,19).

Uzun süre güneşte kalıyorsanız, ilk 10–30 dakika güneş ışınlarına maruz kalmadan - güneş ışığına duyarlılığınıza bağlı olarak - daha sonra yanmaya başlamadan önce uygulayın.

D vitamini vücudunuzda bir seferde haftalarca veya aylarca saklandığından, kan seviyenizi yeterli tutmak için yalnızca ara sıra güneş ışığına ihtiyacınız olabilir.

Bununla birlikte, yeterli güneş ışığı almayan bir bölgede yaşıyorsanız, D vitamini yiyeceklerden veya takviyelerden almak kesinlikle önemlidir - özellikle kış aylarında.

Özet: Güneş ışınları, D vitamini almanın etkili bir yoludur, ancak güneş kremi de üretimini engeller. Güvenli bir şekilde güneşlenmek, yeterli seviyeyi elde etmenize yardımcı olabilirken, çoğu insan yılın çoğu için güneş ışığına erişemez.

En İyi Gıda Kaynakları

İşte en iyi besin kaynaklarından birkaçının D vitamini içeriği : ( 20 ):

Somon, uskumru, kılıçbalığı, alabalık, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar iyi birer kaynak olsa da, yeteri kadar alabilmek için hemen hemen her gün onları yemelisiniz.

Tek mükemmel bir D vitamini kaynağı tek bir çorba kaşığı içinde (15 mi) iki günlük ihtiyacınızı (RDI) içeren morina karaciğeri yağı gibi balık karaciğeri yağıdır.

Süt ürünleri ve tahılların genellikle D vitamini ile takviye edildiğini unutmayın. (21)

Bazı nadir mantarlar ayrıca D vitamini barındırır ve yumurta sarısı az miktarda içerir.

Özet: Morina balığı karaciğeri yağı en iyi D vitamini kaynağıdır. Yağlı balıklar da iyi bir kaynaktır. Ancak yeterince alabilmek için sık sık yemelisiniz.

Potansiyel Faydaları

İşte D vitamini bazı potansiyel faydaları:

Azalmış Osteoporoz: Düşme ve kırık riski. Yüksek D vitamini dozları yaşlı erişkinlerde osteoporoz, düşme ve kırıkların önlenmesine yardımcı olabilir (30).

Daha İyi Güç: D vitamini hem üst hem de alt uzuvlarda fiziksel gücü artırabilir (31).

Kanser Önleme: D vitamini kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde 1,100 IU’nun - kalsiyum ile birlikte -% 60 oranında kanser riskini azalttığını belirtti (32, 33).

Depresyonla Başa Çıkma: Araştırmalar: D vitamininin klinik depresyonu olan kişilerde semptomları hafifletebileceğini göstermektedir (34).

Azalan Tip 1 Diyabet Riski: Bebeklerde yapılan bir çalışma, günde 2.000 IU D vitamini ile % 1 oranında diyabet riskini %78 oranında azalttı (35).

Ömrü Uzatır: Bazı çalışmalar, araştırma süresi boyunca insanların ölüm riskini düşürdüğünü, bu sebeple de ortalama hayat süresini uzatabileceğini belirtmiştir (36, 37).

Bununla birlikte, bu sonuçların çoğu ön hazırlıktır. Son bir incelemeye göre, bu faydaların çoğunu doğrulamak için daha fazla kanıt gerekli (38).

Özet: Araştırmalar D vitamininin kanser, kemik sağlığı, zihinsel sağlık ve otoimmün hastalıklar ile ilgili sayısız fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, hiçbir besin kaybı yaşamadan ideal kilonuza ulaşmak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Çok Fazla Tüketilirse Ne Olur?

D vitamini aşırı dozda tüketmenin kolay olduğu bir efsaneden ibarettir. 

D vitamini zehirlenmesi çok nadirdir ve yalnızca uzun süreler boyunca çok yüksek dozlar alırsanız olur (48).

Zehirlenmenin başlıca belirtileri kafa karışıklığı, konsantrasyon eksikliği, uyuşukluk , depresyon, kusma, karın ağrısı, kabızlık ve yüksek tansiyonu içerir (49).

Özet: D vitamini zehirlenmesi çok nadirdir. Belirtileri kafa karışıklığı, uyuşukluk, depresyon, kabızlık ve yüksek tansiyondur.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın