Çölyak Hastalığı Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Çölyak Hastalığı Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Çölyak hastalığı diyeti, durumun semptomlarını azaltan, bağırsağınızın iyileşmesine izin veren, besin emilimini artıran, kısırlık, kanser ve osteoporoz riskinizi azaltan glutensiz bir diyettir.

Çölyak nedir? Çölyak ne demek? Çölyak hastalığı, ince bağırsağın astarında ciddi hasara neden olan otoimmün bir durumdur. Buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan gluten, semptomlarını tetikler.

Çölyak hastalığı tedavisi varmı? Şu anda çölyak hastalığının tedavisi yoktur. Vücudunuzun iyileşmesi için çölyak hastalığı diyeti olarak da bilinen sıkı bir glutensiz diyet uygulanmalıdır.

Çölyak hastalığınız varsa ve hatta az miktarda glüten tüketirseniz, semptomların yokluğuna bakılmaksızın bağırsaklarınızdaki hasar devam eder (1 ).

Çölyak hastalığı olanlar için, glütenden kaçınmak önemlidir, ancak göründüğünden daha zor olabilir.

Bu makale, çölyak hastalığı diyetinin faydalarını gözden geçirmektedir. Yiyecek ve kaçınılacak yiyeceklerin yanı sıra örnek bir menü ve yararlı ipuçları sunmaktadır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Çölyak Hastalığı Diyeti Nedir?

Çölyak hastalığı teşhisi konan herkes çölyak hastalığı diyetini takip etmelidir.

Buğday, arpa ve çavdar dahil olmak üzere çeşitli tahıllarda bulunan doğal olarak oluşan bir protein olan glütenden kaçınmayı gerektirir (2 ).

Çölyak hastalığı olan bir kişi glüteni yediğinde, vücutlarında ince bağırsağın astarına zarar veren bir otoimmün tepkiye neden olur.

Çölyak hastalığı etkileri, sonuç olarak, ince bağırsak besinleri gıdalardan düzgün bir şekilde ememez, ishal, açıklanamayan kilo kaybı ve yetersiz beslenme gibi semptomlar oluşturabilir (3).

Bu hasarı önlemenin tek yolu glutensiz çölyak hastalığı diyetini kesinlikle uygulamaktır.

Özet: Çölyak hastalığı diyeti, çölyak hastalığı olan kişilerde otoimmün bağırsak hasarını önlemek için glüten içeren gıdalardan kaçınır.

Potansiyel Faydalar

Çölyak hastalığı diyeti, çölyak hastalığı teşhisi konan herkes için gereklidir ve birçok faydası vardır.

Çölyak Hastalığı Belirtilerini Azaltır

Çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı olan birçok insan ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi rahatsız edici semptomlar yaşar (4 ).

En az bir yıl boyunca glutensiz bir diyetin ardından, çölyak hastalığı olan kişilerin % 90'ından fazlasında bu semptomları iyileştirdiği ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir (5 , 6 , 7 ).

İshal gibi bağırsak semptomları çözülmesi en hızlı sorun olma eğilimindedir. Bazı insanlar glutensiz bir diyetten sadece iki gün sonra rahatlama yaşarlar.

Genel olarak, bağırsak hareketlerinde, şişkinlikte ve karın ağrısında önemli iyileşmeler görmek ortalama bir ay sürer (8 ).

İnce Bağırsak Hasarını Önler

Çölyak hastalığı olan kişiler için glüten yemek, besinlerin emildiği ince bağırsağa zarar veren bir otoimmün yanıtı tetikler.

Glütenden kaçınmak bu otoimmün süreci önler ve ince bağırsak iyileşebilir ve normal işlevine dönebilir.

Bu süreç zaman alır. Bu nedenle glutensiz bir diyet ne kadar erken başlarsa, o kadar iyidir.

Bir çalışmada, iki yıl boyunca glutensiz bir diyet uygulayan çölyak hastalığı olan çocukların % 95'ine kadar artık bağırsak hasarı belirtileri gösterilmedi (9 ).

İyileşme yetişkinlerde daha yavaş olma eğilimindedir. % 34-65'i iki yıl içinde bağırsakta iyileşmesi sağlar.

Bununla birlikte, bu sayı, glutensiz bir diyetten beş veya daha fazla yıl sonra en az % 66'ya ve % 90'a kadar atlar (9 , 10 ).

Glütenden kaçınmak konusunda dikkatli olmak çok önemlidir. En küçük miktarlara bile maruz kalmak bağırsaklarınızın iyileşmesini engelleyebilir (11 ).

Besin Emilimini Artırır

Çölyak hastalığı olan kişilerde hasar görmüş ince bağırsakta zayıf emilim nedeniyle besin eksiklikleri yaygındır.

Çölyak hastalığı hangi vitamin eksiliği? Demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, B12 vitamini, niasin, riboflavin ve folat ve A, D, E ve K vitaminlerindeki eksiklikler en yaygın olanlardır (12 , 13 ).

Aslında, açıklanamayan demir eksikliği anemisi yetişkinlerde çölyak hastalığının en tanınmış belirtilerinden biridir (14 ).

Bununla birlikte, bağırsakları hala hasar görmüşse ve besinleri ememezse, takviye, çölyak hastalığı olan kişilerdeki eksiklikleri her zaman düzeltmeyecektir (15 ).

Glütensiz bir diyetin ardından, demir eksikliği anemisini ek almadan bile altı ila on iki ay içinde düzeltmek için bağırsakları onardığı gösterilmiştir (16 ).

Doğurganlığı Artırır

Çölyak hastalığı kısırlık yapar mı? Çölyak hastalığı olan kadınların kısırlık oranları daha yüksektir ve bu durumu olmayan kadınlara göre düşük yapma riski altında olabilir (17 , 18 ).

Araştırmalar, çölyak hastalığı olan kişilerde glutenin tetiklediği otoimmün cevabın sorumlu olabileceğini düşündürmektedir (19).

Bununla birlikte, sıkı bir glutensiz diyetin ardından doğurganlığı arttırdığı ve düşük oranlarını azalttığı bulunmuştur (19 , 20 ).

Kanser Riskini Azaltabilir

Çölyak hastalığı kansere yol açar mı? Çölyak hastalığı, lenf sisteminde meydana gelen agresif bir kanser türü olan üç kat daha fazla Hodgkin dışı lenfoma riski ile ilişkilidir (21 ).

Çeşitli çalışmalar, çölyak hastalığının erken teşhis edilmesinin ve glutensiz bir diyetin uygulanmasının bu riski azaltabileceğini bulmuştur. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (22 , 23 , 24 ).

Osteoporoz Riskini Azaltır

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı olan kişilerin % 75'ine kadar kemik yoğunluğu ve osteoporoz riski daha yüksektir (25 ).

Bu, zayıf kalsiyum ve D vitamini emiliminin yanı sıra kemik oluşturma sürecine müdahale eden artmış inflamasyondan kaynaklanabilir (26 ).

Araştırmalar, çölyak hastalığının erken teşhis edilmesinin ve glutensiz bir diyetin başlatılmasının kemik kaybını durdurmaya ve osteoporoz gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (26 , 27 ).

Özet: Glütensiz bir diyetin takip edilmesi, semptomları azaltmak, ince bağırsağın besinleri iyileştirmesine, uygun şekilde emmesine izin vermek ve infertilite, kanser ve osteoporoz riskini azaltmak da dahil olmak üzere çölyak hastalığı olan insanlar için birçok faydaya sahiptir.


Yenilecek Besinler

Çölyak hastaları ne yer? Çölyak hastalığı olanlar nasıl beslenir? Çölyak hastalığı diyetinde tadını çıkarabileceğiniz birçok doğal glütensiz gıda vardır, glutensiz beslenme diyeti uyguluyorsanız eğer bu glutensiz besinleri tüketebilirsiniz  (13):

 • Hayvan proteinleri: Sığır eti, tavuk, süt ürünleri, yumurta, kuzu eti, deniz ürünleri ve hindi.
 • Katı ve sıvı yağlar: Avokado, Hindistan cevizi yağı, zeytin, sıvı yağlar, katı yağlar ve tereyağı.
 • Meyve ve sebzeler: Taze, dondurulmuş, kurutulmuş veya konserve dahil herhangi bir biçimde.
 • Glutensiz tahıllar ve psödokealler: Solmayan çiçek , karabuğday, mısır, darı, kinoa, pirinç, sorgum, teff ve yabani pirinç.
 • Otlar ve baharatlar: Tüm taze ve kuru otlar ve baharatlar doğal olarak glutensizdir ve bolca tadını çıkarabilirler.
 • Baklagiller: Fasulye, mercimek, yer fıstığı, bezelye ve soya.
 • Kuru yemiş ve tohumlar: Badem, kaju fıstığı, chia, keten, ceviz, pepita, çam fıstığı ve ceviz dahil olmak üzere her türlüsü.

Glütensiz ekmek, tahıllar, unlar, krakerler, makarnalar ve pişmiş ürünler de dahil olmak üzere çok çeşitli özel ürünler de vardır.

Özet: Bütün hayvansal proteinler, meyveler, sebzeler, kuru yemişler, tohumlar, baklagiller, otlar ve baharatlar doğal olarak glutensizdir. Doğal olarak glutensiz tahıllar ve özel ürünler de vardır.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler - Çölyak Hastalarının Yememesi Gereken Şeyler

Çölyak hastalığı diyetinde kaçınılması gereken yiyecekler sadece gluten içeren gıdalardır.

Çölyak hastalarının yememesi gereken besinler, doğal olarak gluten içeren gıdalar, gluten içeren besinler aşağıdaki tahılları içerir (13):

 • buğday
 • dinkel
 • makarna
 • siyez
 • buğday nişastası
 • irmik
 • buğday meyveleri
 • buğday tohumu
 • buğday Kepeği
 • arpa
 • çavdar
 • Tritikale (buğday ve çavdar arası )

Bu bileşenlerle yapılan ürünler şunları içerir:

 • Kahvaltı ve pişmiş ürünler: Simit, bisküvi, ekmek, mısır ekmeği, krep, kruvasan, çörek, gözleme, un ekmeği, Fransız tostu, kekler, naan ekmeği, krep, pide, patates ekmeği, rulo ve waffle.
 • Tatlılar: Kek,, kurabiye, hamur işleri, pasta ve şeker.
 • Makarna: kuskus, yumurtalı erişte, gnocchi, ramen erişte, mantı, soba erişte, udon erişte ve buğday makarna.
 • Atıştırmalıklar: Kraker, graham krakeri ve simit.
 • Bazı içecekler: Bira ve diğer maltlı içecekler.
 • Diğer: Ekmek kırıntıları, krutonlar, buğday unu, arpa unu, çavdar unu, et suyu, malt aroması / özü, panko, un ile kalınlaştırılmış soslar, soya sosu, doldurma ve tavuk kanadı veya tempura gibi un kaplamalı herhangi bir şey.

Genellikle gluten ile çapraz kontamine olan gıdalar şunları içerir:

 • Ticari olarak kızartılmış yiyecekler: Birçok restoran, tüm yiyeceklerini aynı fritözde kızartır ve bu da patates kızartması gibi glutensiz ürünleri kirletebilir.
 • Restoranlarda usulüne uygun kullanılmayan glutensiz ürünler: Glutensiz ürünler, belirlenmiş glutensiz ekipman ve temiz bir çift eldiven ile hazırlanmalıdır.
 • Yulaf: Yulaf genellikle gluten içeren tahıllarla aynı ekipman üzerinde işlenir ve özellikle glütensiz olarak etiketlenmedikçe kontamine olabilir.

Sıklıkla gizli gluten içeren gıdalar, gizli gluten içeren besinler şunları içerir:

 • Kahverengi pirinç şurubu: Kahverengi pirinç doğal olarak glutensizdir, ancak şurup genellikle glüten içeren arpa maltı ile yapılır. Glutensiz çeşitleri arayın.
 • Cips: Un ile tozlanabilir veya malt sirkesi içerebilir, bu yüzden malzemeleri kontrol edin.
 • Dondurmalar ve dondurulmuş yoğurtlar: Kurabiye, kek veya kek karışımlarını izleyin.
 • Turşular ve salata sosları: Malt sirkesi, soya sosu veya un içerebilir.
 • Et ikramları: sebzeli burgerler, sebzeli sosisler ve taklit deniz ürünleri gluten içerebilir.
 • Etler: Ticari olarak hazırlanan bazı et karışımları glüten içerir veya glüten içeren bileşenlerle marine edilir.
 • Baharat paketleri: Gluten içeren nişasta veya un içerebilir.
 • Çorba: Un kalınlaştırıcılara (genellikle kremalı çorbalarda kullanılır) veya arpaya dikkat edin.
 • Stok, et suyu ve bulyon: Bazı çeşitler un içerir.

Özet: Çölyak hastalığı diyetinden ve bu tahıllarla yapılan veya glüten ile çapraz kontamine olan herhangi bir şeyden buğday, arpa ve çavdardan kaçınılmalıdır.

Örnek Glutensiz Menü - Glutensiz Beslenme Menüsü - Çölyak Diyeti Listesi

Pazartesi

 • Kahvaltı: Taze meyve ve badem ile haşlanmış yumurta.
 • Öğle yemeği: Glutensiz şarküteri eti, patates cipsi ve guacamole ile marul sarması.
 • Akşam yemeği: Pirinç üzerine tamari (glutensiz soya sosu) ile karides ve sebze kızartması.

Salı

 • Kahvaltı: Dilimlenmiş meyve, fındık ve ballı sade yoğurt.
 • Öğle yemeği: kızartma.
 • Akşam yemeği: Sote biber ve soğanlı tavuk tacoları, kızartılmış fasulye ve salsa ile mısır ekmeğinde servis edilir.

Çarşamba

 • Kahvaltı: Avokado ve sahanda yumurta ile glutensiz ekmek.
 • Öğle yemeği: Ton balığı
 • Akşam yemeği: Mercimek makarna, marinara sosu ve kavrulmuş sebzeli fırında tavuk.

Perşembe

 • Kahvaltı: Sade yoğurt ile yapılan meyve 
 • Öğle yemeği: Artık tavuk ve mercimek makarna.
 • Akşam yemeği: Kinoa, sote lahana, avokado ve otlu tofu soslu tatlı patates ile yapılan yemek kasesi .

Cuma

 • Kahvaltı: Glutensiz yulaf, tercih edilen süt, fındık, hindistan cevizi ve yaban mersini ile yapılan gece yulaf.
 • Öğle yemeği: Kinoa, nohut, sebze ve zeytinyağı soslu ıspanak salatası.
 • Akşam yemeği: Glutensiz hamur ile yapılan pizza.

Cumartesi

 • Kahvaltı: Pastırma ve yumurta kahvaltı patates.
 • Öğle yemeği: Pizza ve salata.
 • Akşam yemeği: Haşlanmış sebzeler ve kahverengi pirinç ile pişmiş somon.

Pazar

 • Kahvaltı: Bir parça meyve ile birlikte mantar, biber ve soğan ile omlet.
 • Öğle yemeği: Çedar peyniri, yeşil soğan ve avokado ile biber.
 • Akşam yemeği: Patates, havuç ve soğan ile sığır eti.

Özet: Yemeklerin glutensiz bir diyetle çok fazla değişmesi gerekmez. Ekmek, makarna ve soya sosu gibi birçok glütensiz çeşit vardır.


Potansiyel Tuzaklar ve Yararlı İpuçları

Glutensiz bir diyet uygulamak nispeten basittir, ancak kaçınılması gereken birkaç yaygın tuzak vardır.

Besin Eksiklikleri

Ekmek, kraker ve makarna gibi rafine un ile yapılan ürünlerin B vitaminleri niasin, tiamin, riboflavin ve folik asit ile güçlendirilmesi gerekir (28 ).

Bununla birlikte, bu gıdaların glütensiz versiyonlarının güçlendirilmesi gerekli değildir. Bu, bu ürünlerin çoğunu yerseniz besin eksikliği riskinizi artırabilir (29 , 30 ).

Ek olarak, tam tahıllı buğday, arpa ve çavdar iyi lif kaynaklarıdır, bu nedenle glütenden kaçınmanız gerektiğinde yulaf, fasulye ve baklagiller gibi lif açısından zengin diğer gıdaları tüketmek önemlidir (31 ).

Masraflar

Ekmek, fırın ürünleri, kraker ve makarna gibi glutensiz ürünler, geleneksel buğday bazlı ürünlerin fiyatının iki katından daha pahalıya mal olabilir (32 ).

Bununla birlikte, bu özel ürünler çölyak hastalığı diyetinde gerekli değildir. Daha ucuz, doğal olarak glütensiz gıdalar yiyerek besin ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Daha Az Esneklik

Glutensiz ürünler mağazalarda ve restoranlarda daha yaygın olarak bulunurken, çölyak hastalığı diyeti bazen sınırlayıcı ve izole edici hissedebilir (33 ).

Bu, özellikle düğünler, partiler veya arkadaşlarla dışarıda yemek yemek gibi sosyal durumlarda geçerlidir (34 , 35 ).

Bununla birlikte, glutensiz bir diyetin izlenmesi zaman ve deneyim ile daha kolay hale gelir. Araştırmalar, çoğu insanın beş yıl sonra diyete alıştığını gösteriyor (36 ).

Olumlu kalmak ve yiyemediğiniz gıdalardan ziyade yiyebileceğiniz gıdalara odaklanmak, çölyak hastalığı diyetini daha keyifli hale getirmeye yardımcı olur.

Özet: Çölyak hastalığı diyetinin potansiyel tuzakları arasında besin eksiklikleri, daha yüksek maliyetler ve yemek yerken daha az esneklik bulunmaktadır. Doğal glütensiz gıdaların dengeli bir şekilde ve önceden planlanması, bu dezavantajlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Çölyak hastalığı diyeti, durumun semptomlarını azaltan, bağırsağınızın iyileşmesine izin veren, besin emilimini artıran ve kısırlık, kanser ve osteoporoz riskinizi azaltan glutensiz bir diyettir.

Buğday, arpa, çavdar ve bu tahıllarla yapılan herhangi bir şeyden kaçının ve doğal glutensiz gıdalara ve tahıllara odaklanın.

Çölyak hastalığı diyeti başlangıçta pahalı ve sınırlayıcı görünse de, önceden planlama yapmak ve yeni yiyeceklerin tadını çıkarmayı kolaylaştırabilir.


Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın