Coca Cola Zero Diyette İçilir mi? Coca Cola Zero Zararları

Coca Cola Zero Diyette İçilir mi? Coca Cola Zero Zararları

Bu makale Kola Zero'ya ayrıntılı bir bakış atıyor ve sağlıklı bir seçim olup olmadığını açıklıyor.

 

Kısa süre önce Coca-Cola Zero Şeker olarak yeniden markalanan Kola Zero, orijinal şekerle tatlandırılmış içecek Coca-Cola Classic'in daha sağlıklı bir versiyonu olarak pazarlanıyor.

Sıfır kalori ve şeker içerirken, Coca-Cola'ya özgü lezzeti sağlar, bu da onu şeker alımını azaltmaya veya kilolarını kontrol etmeye çalışanlar arasında çekici bir içecek haline getirir.

Bu makale Kola Zero'ya ayrıntılı bir bakış atıyor ve sağlıklı bir seçim olup olmadığını açıklıyor.

 

Kola Zero Besin Değerleri - Kola Zero Kaç Kalori?  -  Cola Zero Kalorisiz Mi?

 

Coca cola zero kalori, Kola Zero herhangi bir kalori sağlamaz ve önemli bir besin kaynağı değildir.

354 ml'lik bir kutu Kola Zero şunları sunar, kola zero içindekiler (1):

 

  • Cola Zero Kaç Kalori: 0
  • Yağ: 0 gram
  • Protein: 0 gram
  • Şeker: 0 gram
  • Sodyum: Günlük Değerin (DV) %2'si
  • Potasyum: DV'nin %2'si

 

Bu içeceği kalori eklemeden tatlandırmak için yapay tatlandırıcılar kullanılır.

Yapay tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri tartışmalı ve güvenlikleriyle ilgili endişeler artıyor (2).

Araştırma tutarsız olsa da, bazı araştırmalar yapay tatlandırıcıların kullanımının, hastalık riskini artıran bir dizi koşul olan obezite ve metabolik sendromun gelişimine katkıda bulunabileceğini bulmuştur (3, 4, 5).

Cola Zero tatlandırıcı, Kola Zero, aspartam ve asesülfam potasyum (Ace-K) dahil olmak üzere birkaç yaygın yapay tatlandırıcı kullanır. Kalan bileşenler karbonatlı su, karamel rengi, gıda katkı maddeleri ve doğal aromalardır (1).

 Coca-Cola Zero Sugar ile yeni yeniden marka olan Kola Zero arasındaki tek fark, doğal aroma bileşimindeki küçük değişikliklerdir (6).

Özet: Kola zero da şeker var mı? Kola Zero, herhangi bir kalori veya şeker içermez ve önemli bir besin kaynağı değildir. Tartışmalı sağlık etkileri olan yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmıştır.

 

Sıfır şeker ve diyet gazlı içecekler sağlığınız için iyi mi kötü mü? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Sıfır Şeker ve Diyet Gazlı İçecekler Sağlığınız İçin İyi Mi Kötü Mü?).

 

Yapay Tatlandırıcılar ve Kilo Verme - Cola Zero Kilo Aldırır Mı? 

 

Kola Zero ve diğer yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kilo kaybı üzerindeki etkilerine ilişkin araştırma sonuçları karışıktır.

8 yıllık bir gözlemsel çalışma, haftada 21'den fazla yapay tatlandırılmış içecek içen kişilerin, bu tür içecekleri tüketmeyenlere kıyasla, aşırı kilo ve obezite riskini neredeyse iki katına çıkardığını ortaya koymuştur (7).

Aynı çalışma, kilo artışına rağmen diyet içecekleri içen kişilerde toplam günlük kalori alımının daha düşük olduğunu kaydetti. Bu, yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığını kalori alımından başka şekillerde etkileyebileceğini göstermektedir (7, 8, 9).

Başka bir çalışma, diyet gazlı içecek içmenin 9-10 yıl boyunca daha büyük bel çevresi ile ilişkili olduğunu gözlemledi (10).

Öte yandan, birçok insan müdahalesi çalışması, yapay tatlandırıcıların kullanımının kilo yönetimi için nötr veya faydalı olduğunu göstermektedir.

6 aylık, randomize, kontrollü bir çalışmada, fazla kilolu veya obezitesi olan kişiler, kalorili içecekleri diyet içecekleri veya suyla değiştirirken vücut ağırlıklarının %2-2,5'i kadar orta derecede kilo kaybı yaşadılar (11).

Başka bir çalışmada, yapay olarak tatlandırılmış içecekler içen 12 haftalık bir kilo verme programındaki kişiler 6 kg, su içenler ise 4 kg kaybetti (12).

Bu nedenle, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kilo yönetimi üzerindeki etkilerine dair kanıtlar çelişkilidir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Kilo kontrolü için Kola Zero ve diğer yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kullanımına ilişkin kanıtlar çelişkilidir. Diyet içeceklerinin yararlarını ve risklerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Diyet Gazlı İçecekler ve Diş Erozyonu - Gazlı İçeceklerin Dişlere Zararı 

 

Normal sodaya benzer şekilde, Kola Zero gibi diyet gazlı içecekler içmek, diş aşınması riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Kola Zero'daki ana bileşenlerden biri fosforik asittir.

İnsan dişleri üzerine yapılan bir araştırma, fosforik asidin hafif mine ve diş erozyonuna neden olduğunu belirtti (13).

Başka bir çalışmada, Coca-Cola Light'ın hem fosforik hem de sitrik asit içermesi nedeniyle Coca-Cola Light 'den sadece 3 dakika içinde yeni çekilmiş inek dişlerinde mine ve diş erozyonuna neden olduğu gözlemlendi (14, 15).

Yine de sitrik asidin dişleri fosforik asitten daha fazla aşındırdığını unutmayın, bu da Coca-Cola Zero Sugar'ın diş minesini Diyet Kola’dan biraz daha az etkileyebileceğini düşündürmektedir (13).

Ek olarak, Diyet Kola, Sprite ve elma suyu gibi diğer içeceklerden daha az aşındırıcı etkiye sahiptir (14).

Özet: Kola Zero'nun asidik pH seviyesi, dişlerinizi diğer asitli içeceklerden daha az etkileyebilmesine rağmen, artan mine ve diş erozyonu riski ile ilişkilidir.

 

Kola Zero  ve Diyabet Riski  

 

Kola zero şeker oranı, Kola Zero şekersizdir. Bununla birlikte, içerdiği şeker ikameleri, diyabet riskini azaltmak isteyen kişiler için mutlaka daha sağlıklı bir seçenek olmayabilir.

66.118 kadında yapılan 14 yıllık bir araştırma, yapay olarak tatlandırılmış içecekler içmek ile tip 2 diyabet riskinde artış arasında bir ilişki olduğunu gözlemledi (16).

2.019 kişiden oluşan bir başka araştırma, hem şekerli içecekler hem de yapay olarak tatlandırılmış diyet içecekleri ile tip 2 diyabet arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi ve diyet sodaya geçmenin diyabet riskinizi azaltmayabileceğini düşündürdü (17).

Dahası, 64.850 kadında yapılan 8 yıllık bir çalışmada, yapay olarak tatlandırılmış içecekler tüketmek, şekerle tatlandırılmış içecekler içenlerin riski %43 ile daha da yüksek olmasına rağmen, diyabet riskini %21 artırdı (18).

İlginç bir şekilde, diğer çalışmalar karşıt sonuçlar buldu.

Orta yaşlı 1.685 yetişkin üzerinde yapılan 14 yıllık bir çalışma, diyet gazlı içecek alımı ile artmış prediyabet riski arasında herhangi bir ilişki bulamadı (19).

Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar çelişkili ve yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin diyabet riskinizi nasıl artırdığına dair kesin bir açıklama sağlamıyor. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Kola Zero şekersiz olmasına rağmen, yapay tatlandırıcıları tartışmalıdır. Yine de, yapay tatlandırıcıların diyabet riski üzerindeki etkilerine dair araştırmalar karışıktır ve olası bir bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Diğer Potansiyel Dezavantajlar - Cola Zero Zararları -  Şekersiz Kola Zararlı Mı? 

 

Cola zero zararlı mı? Kola Zero gibi yapay olarak tatlandırılmış içecekler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir:

 

  • Artan kalp hastalığı riski. Gözlemsel bir çalışma, yapay olarak tatlandırılmış içecekler ile daha önce kalp hastalığı öyküsü olmayan kadınlar arasında kalp hastalığı riskinin artması arasında bir bağlantı buldu (20).
  • Artan böbrek hastalığı riski. Gazlı içeceklerdeki yüksek fosfor içeriği böbrek hasarına neden olabilir. Bir araştırma, haftada 7 bardaktan fazla diyet soda içenlerin böbrek hastalığı riskini iki katına çıkardığını belirtti (21).
  • Bağırsak mikrobiyomunuzu değiştirebilir. Birkaç çalışma, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin bağırsak mikrobiyomunuzu değiştirebileceğini ve zayıf kan şekeri kontrolüne neden olabileceğini göstermektedir (22, 23).
  • Osteoporoz riskini artırabilir. Bir çalışma, günlük kola alımının %3.7-5.4 oranında daha düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olduğunu gözlemledi. Diyet kolalı içecek içenler için de benzer sonuçlar bulunmuştur (24).

 

Kola Zero ve diğer diyet içeceklerinin sağlığınız üzerindeki kesin etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Kola Zero  ve diğer diyet gazlı içecekler, bağırsak mikrobiyomundaki değişikliklere ve artmış osteoporoz ve kalp ve böbrek hastalığı riskine bağlıdır. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Şekersiz içecekler sağlıklı mı? Şekersiz kola kilo aldırır mı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Şekersiz İçecekler Sağlıklı mı? Şekersiz Kola Kilo Aldırır mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Coca-Cola Zero Sugar, diyetinize besin değeri katmaz ve diyet gazlı içecekler içmenin uzun vadeli etkileri hala belirsizdir.

Şekerinizi veya düzenli soda alımınızı azaltmak istiyorsanız, bitki çayı, meyveli su ve siyah kahve gibi daha sağlıklı, düşük şekerli içecekleri tercih edin ve Coca-Cola Zero Sugar'ı rafta bırakın.

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın