Çamaşır Suyu Cildinize Temas Ederse Ne Yapmalısınız?

Çamaşır Suyu Cildinize Temas Ederse Ne Yapmalısınız?

Çamaşır suyu cilde zarar verir mi? Ev tipi çamaşır suyu genellikle zehirli değildir, ancak maruz kalma tahrişe neden olabilir.

 

Çamaşır suyu nedir? Çamaşır suyu, birçok insanın temizlik ve dezenfeksiyon için kullandığı yaygın bir ev ürünüdür. Çoğu virüs, bakteri, küf ve algleri öldürebilir. Ağartıcı ayrıca belirli malzemelerin rengini beyazlatır veya açıklaştırır.

Ev tipi çamaşır suyu % 3-8 sodyum hipoklorit içerir. Genellikle cildin kendisi için toksik değildir, ancak cildi, gözleri ve vücudun diğer kısımlarını tahriş edebilir. Tuvalet temizleyici gibi diğer ev kimyasalları ile karıştırıldığında veya birisi soluduğunda daha zararlı olabilir.

Bu makale, ağartıcı cilt veya gözlerle doğrudan temas ederse ne yapılacağına bakar. Ayrıca ne zaman bir doktora görüneceğinizi tartışacak ve ağartıcıyı nasıl güvenle kullanacağınıza dair ipuçları verecektir.

 

Cilt ve Diğer Vücut Bölgelerine Etkileri - Çamaşır Suyu Zararları

Çamaşır suyu cildinize temas ederse ne yapmalısınız. Ev tipi çamaşır suyu aşındırıcıdır, ancak bir kişi etikete göre kullanırsa genellikle tehlikeli değildir.

Ağartıcıya maruz kalmanın etkileri, vücudun etkilediği kısmına, ağartıcı konsantrasyonuna, maruz kalma süresine ve miktarına bağlı olarak değişecektir.

Ağartıcıya maruz kalmak bu vücut bölgelerini aşağıdaki şekillerde etkileyebilir:

 

 • Çamaşır suyu göze zarar verir mi? Çamaşır suyu göze gelirse ne olur? Gözler: Ağartıcıya maruz kalmak gözlerin kırmızı görünmesini ve tahriş olmasını sağlayabilir. Etkilenen göz yırtılabilir ve kişi bulanık görme yaşayabilir.
 • Çamaşır suyu boğaz yanması yapar mı? Ağız ve boğaz: Ağız ve boğaz tahriş olabilir, ancak ağartıcı genellikle ciddi bir hasara neden olmaz.
 • Çamaşır suyu cilde zarar verir mi? Cilt: Cilt tahriş olabilir ve kırmızı görünebilir.
 • Çamaşır suyu mideye zararı, Mide ve gastrointestinal (GI) yol: Ağartıcıların mideye veya GI yoluna zarar vermesi olağan dışıdır, çünkü bu tür maddelere karşı çok dayanıklıdırlar.
 • Çamaşı suyu ciğerlere zarar verir mi? Çamaşır suuyu akciğer, Akciğerler: Ağartma dumanlarında nefes almak akciğerleri tahriş edebilir. Örneğin, bir kişi bronkospazm yaşayabilir. Bronkospazm göğsün sıkı hissetmesine neden olur ve kişinin nefes almasını zorlaştırır.

 

Ağartıcıya maruz kalmak, diğer ev kimyasalları ile karışırsa tehlikeli veya ölümcül olabilir. ABD dışındaki ülkelerde üretilen çamaşır suyu, artan konsantrasyon nedeniyle daha da tehlikeli olabilir.

Örneğin, amonyak ile birleştirildiğinde, ağartıcı kloramin adı verilen toksik bir gaz oluşturur. İnsanlar gazı soluyabilir veya cildi sıvıyı emebilir. Kloramin gazına yüksek düzeyde maruz kalmak ölümcül olabilir.

Kloramin gazına maruz kalmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok belirtiye neden olabilir:

 • Öksürme
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı
 • Sulu gözler
 • Göğüste ağrı
 • Boğaz, burun ve göz tahrişi
 • Hırıltılı
 • Zatürre
 • Akciğerlerde sıvı

 

 

Çamaşır Suyu Maruziyeti İçin Ne Yapmalısınız?

Çamaşır suyu zehirlenmesi, çamaşır suyu zehirlenmesine ne iyi gelir? Çoğu durumda, ağartıcıyı suyla seyreltmek, neden olduğu cilt tahrişini hafifletmek için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, bir kişi gözlerinde veya akciğerlerinde ağartıcı olursa, derhal tıbbi yardım almalıdır. Bir kişi çamaşır suyu yutarsa, derhal 112 arayıp acil yardım almalısınız.

Etkilediği vücudun alanına bağlı olarak ağartıcıya maruz kalma için ilk yardım tavsiyesi aşağıdaki gibidir:

 

 • Çamaşır suyu göze kaçarsa ne yapmalı? Gözler: Gözleri musluk suyuyla yıkayın. Sonra hemen bir doktora görün.
 • Çamaşır suyu cilde değerse, Cilt: Maruz kalan cildi yumuşak sabun ve su ile yıkayın.
 • Çamaşır suyu yutunca ne olur? Ağız veya boğaz: Bir kişi çok fazla ağartıcı veya bilinmeyen bir miktarda yutmuşsa, hastaneye gitmelidir. Ayrıca bol su içmelidirler. Süt içmek tahrişi hafifletebilir. Bununla birlikte, insanlar asla daha fazla hasara neden olacağı için kendilerini kusmaya zorlamamalıdır.
 • Akciğerler: Ağartıcıyı soluyan ve nefes almakta zorluk çeken herkes, özellikle astımı varsa doktora görünmelidir.

 

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Gözlerine ağartıcı bulaşan herkes, bölgeyi musluk suyuyla yıkadıktan hemen sonra tıbbi yardım almalıdır.

Ağartıcıyı teneffüs eden astımı olan kişiler, özellikle herhangi bir solunum zorluğu yaşamaya başlarlarsa, hemen bir doktorla konuşmalıdır.

Cilde çamaşır suyu teması genellikle kısa bir süre için tehlikeli değildir. Bununla birlikte, tahriş birkaç gün içinde geçmezse veya şiddetlenirse bir doktorla konuşmak önemlidir.

Çamaşır suyu diğer ev kimyasalları, özellikle amonyak veya asit içerenler ile karıştırdığında maruziyet çok zararlı olabilir. Örneğin birisinin kloramin gazına maruz kalması durumunda, derhal tıbbi yardım almalıdır.

"Kilo vermek istiyorum kalori yakmak için hızlı kilo verdiren sporları yapıyorum ancak sonuç alamadım ve aktivitemi artırmak için temizlik yapıyorum." diyorsanız eğer temizlik hastası olmadan önce sağlıklı ve dengeli bir beslenme planıyla kilo vermek isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diiyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Çamaşır Suyu Nasıl Kullanılır? Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri kazara maruz kalmaktan kaçınmak için okumak ve her türlü ev temizliği ürün üzerinde güvenlik talimatlarını için kritik olduğunu söylüyorlar.

 

Çamaşır suyu kullanırken hatırlanması gereken en önemli şeyler şunlardır:

 • Beyazlatıcıyı asla amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın. (Böylece "Çamaşır suyu tuz ruhu zehirlenmesine ne iyi gelir, tuz ruhu çamaşır suyu karışımı zehirlenmesinde ne yapılmalı, kireç çözücü ve çamaşır suyu zehirlenmesi ne yapılmalı?" gibi araştırmalar yapmanız gerekmez.)
 • Ellerinizdeki cildi korumak için daima lastik eldiven giyin.
 • Koruyucu gözlük veya başka bir göz koruması kullanın.
 • Ürün dumanlarını solumayın.
 • Alanı havalandırmak için pencereleri ve kapıları açık tutun.
 • Çocuklardan uzakta saklayın.

 

Çamaşır Suyu Yerine Ne Kullanılır? Çamaşır Suyu Yerine Doğal Ne Kullanılır? 

Toksiklerin Ötesinde çevre koruma organizasyonu, ağartıcıların çevresel etkileri konusunda uyarır. Ağartıcı üretim işleminin dioksin adı verilen oldukça zehirli bir kimyasal ürettiğini belirtirler.

Büyük miktarlarda dioksin :

 • Üreme ve gelişimsel sorunlara yol açar
 • Bağışıklık sistemine zarar vermek
 • Hormonlara müdahale etmek
 • Kansere yol açmak gibi

 

Atılan ağartıcı ayrıca kanalizasyondaki amonyak veya asit bazlı ürünlerle karışabilir ve tehlikeli kloramin gazı oluşturabilir.

Temizlik ve beyazlatma malzemeleri için ağartıcıya bazı alternatifler şunlardır:

 • Hidrojen peroksit
 • Limon suyu
 • Çamaşır tozu veya boraks
 • Sirke

 

Uzun Lafın Kısası

Çamaşır suyu cildinize temas ederse hemen aşağıdaki adımları uygulayarak cildinize verebileceği zararı en aza indirmelisiniz:

 

Temas anında bölgeyi durulayın: Cildinize çamaşır suyu temas ettiğinde hemen o bölgeyi bol miktarda soğuk su ile yıkayın. Bu, çamaşır suyundaki kimyasalları cildinizden uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Göz ile temas ettiyse gözünüzü yıkayın: Eğer çamaşır suyu gözünüze temas ettiyse, hemen gözünüzü açık tutarak en az 15 dakika boyunca bol su ile yıkayın ve acilen bir göz doktoruna başvurun.

Cildinizde tahriş varsa doktora danışın: Ciltte tahriş, kızarıklık, kabarma, yanma veya kaşıntı gibi belirtiler varsa, bir sağlık uzmanına başvurun. Doktorunuz size uygun tedavi ve bakımı önerecektir.

Cildi nemlendirin: Cilt temasından sonra, bölgeyi nemlendiren bir krem veya losyon kullanın. Bu, cildinizi rahatlatmaya ve nem dengesini korumaya yardımcı olabilir.

Çamaşır suyu içtiyseniz hemen tıbbi yardım alın: Eğer yanlışlıkla çamaşır suyunu içtiyseniz, hemen 112'yi arayın veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

 

"Şimdiye kadar uyguladığım zayıflama kürlerinden ve zayıflama sularından bir sonuç alamadım, kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki tüm sorular için instagram ve whatsapp üzerinde diyetisyenlerle iletişime geçebilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın