Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunun Kötü Olmasının 6 Nedeni

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunun Kötü Olmasının 6 Nedeni

Son birkaç on yılda, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) uygun fiyatlı ve yaygın olarak kullanılabilir hale gelmiştir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), mısır şurubundan yapılan yapay bir şekerdir.

Birçok uzman, eklenen şeker ve HFCS'nin günümüzün obezite salgınında anahtar faktörler olduğuna inanmaktadır (1 , 2 ).

HFCS ve ilave şeker, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere diğer birçok ciddi sağlık sorunuyla da bağlantılıdır (3 , 4 ).

Büyük miktarda yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketmenin sağlığınız için kötü olmasının 6 nedeni vardır.

1. Diyetinize Doğal Olmayan Miktarda Fruktoz Ekler

HFCS'deki fruktoz, aşırı miktarda yenildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir.

Pirinç gibi nişastalı karbonhidratların çoğu, karbonhidratın temel formu olan glikoza ayrılır. Bununla birlikte, sofra şekeri ve HFCS yaklaşık % 50 glikoz ve % 50 fruktoz (5 ).

Glikoz vücudunuzdaki her hücre tarafından kolayca taşınır ve kullanılır. Aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersiz ve çeşitli işlemler için baskın yakıt kaynağıdır.

Buna karşılık, yüksek fruktozlu mısır şurubundan veya sofra şekerinden elde edilen fruktozun, yakıt olarak kullanılmadan önce karaciğer tarafından glikoz, glikojen (depolanmış karbonhidratlar) veya yağa dönüştürülmesi gerekir.

Normal sofra şekeri gibi, HFCS de zengin bir fruktoz kaynağıdır. Son birkaç on yılda, fruktoz ve HFCS alımı önemli ölçüde artmıştır.

Sofra şekeri ve HFCS uygun fiyatlı ve yaygın olarak kullanılabilir hale gelmeden önce, insanların diyetleri meyve ve sebze gibi doğal kaynaklardan sadece az miktarda fruktoz içeriyordu (6 ).

Aşağıda listelenen yan etkiler çoğunlukla yüksek fruktozlu mısır şurubuna (% 55 fruktoz) ve sade sofra şekerine (% 50 fruktoz) uygulanmasına rağmen aşırı fruktozdan kaynaklanmaktadır.

Özet: HFCS ve şeker, fruktoz ve glikoz içerir. Vücudunuz fruktozu glikozdan farklı şekilde metabolize eder ve çok fazla fruktoz tüketmek sağlık sorunlarına yol açabilir.

2. Yağlı Karaciğer Hastalığı Riskinizi Artırır

Yüksek fruktoz alımı, karaciğer yağının artmasına neden olur.

Aşırı kilolu erkek ve kadınlarda yapılan bir çalışma, 6 ay boyunca sükrozla tatlandırılmış soda içmenin, süt, diyet soda veya su içmeye kıyasla karaciğer yağını önemli ölçüde artırdığını gösterdi (10 ).

Diğer araştırmalar da fruktozun karaciğer yağını eşit miktarlarda glikozdan daha fazla artırabildiğini bulmuştur (11 ).

Uzun vadede, karaciğer yağ birikimi, yağlı karaciğer hastalığı ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir (8 , 9 ).

HFCS de dahil olmak üzere ilave şekerdeki fruktozun zararlı etkilerinin, meyve içindeki fruktoz ile eşit olmaması gerektiğini belirtmek önemlidir . Sağlıklı ve makul miktarlarda güvenli olan tüm meyvelerden aşırı miktarda fruktoz tüketmek zordur.

Özet: Yüksek fruktozlu mısır şurubu karaciğer yağının artmasına katkıda bulunabilir. Bunun nedeni, diğer karbonhidratlardan farklı olarak metabolize edilen yüksek fruktoz içeriğidir.

3. Obezite ve Kilo Alma Riskinizi Artırır

Uzun süreli çalışmalar, HFCS de dahil olmak üzere aşırı şeker alımının obezite gelişiminde anahtar bir rol oynadığını göstermektedir (12 , 13 ).

Bir çalışmada sağlıklı yetişkinler glikoz veya fruktoz içeren içecekler içtiler.

İki grubu karşılaştırırken, fruktoz içeceği, beynin iştahı glikoz içeceği ile aynı ölçüde kontrol eden bölgelerini uyarmadı (14 ).

Fruktoz ayrıca viseral yağ birikimini teşvik eder. Viseral yağ organlarınızı çevreler ve en zararlı vücut yağı türüdür. Diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları ile bağlantılıdır (8 , 15 ).

Ayrıca, HFCS ve şekerin mevcudiyeti de kilo alımında önemli bir faktör olan günlük ortalama kalori alımını arttırmıştır. Araştırmalar, insanların şu anda şekerden günde 500 kalori tükettiğini gösteriyor , bu da ortalama olarak 50 yıl önce% 300 daha fazla olabilir (16 , 17 , 18 ).

Özet: Araştırma, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve fruktozun obezitede rolünü vurgulamaya devam etmektedir. Ayrıca organlarınızı çevreleyen zararlı bir yağ türü olan viseral yağ ekleyebilir.

4. Aşırı Alım Diyabetle Bağlantılıdır

Aşırı fruktoz veya HFCS tüketimi, tip 2 diyabetle sonuçlanabilecek bir durum olan insülin direncine de yol açabilir (11 , 19 ).

Sağlıklı insanlarda, insülin karbonhidrat tüketimine cevap olarak artar, kan dolaşımından ve hücrelere taşınır.

Bununla birlikte, düzenli olarak aşırı fruktoz tüketmek vücudunuzu insülin etkilerine karşı dirençli hale getirebilir (19 ).

Bu, vücudunuzun kan şekeri seviyelerini kontrol etme yeteneğini azaltır. Uzun vadede hem insülin hem de kan şekeri seviyeleri artar.

Diyabetin yanı sıra, HFCS, kalp hastalığı ve bazı kanserler de dahil olmak üzere birçok hastalığa bağlı metabolik sendromda rol oynayabilir (20 ).

Özet: Yüksek fruktozlu mısır şurubunun aşırı alımı, hem tip 2 diyabet hem de diğer birçok ciddi hastalığa önemli katkıda bulunan insülin direncine ve metabolik sendroma yol açabilir.

5. Diğer Ciddi Hastalık Riskini Artırabilir

Birçok ciddi hastalık fruktozun aşırı tüketimi ile bağlantılıdır.

HFCS ve şekerin, artan obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili iltihabı tetiklediği gösterilmiştir .

Enflamasyona ek olarak, aşırı fruktoz, ileri glikasyon son ürünleri (AGE'ler) adı verilen ve hücrelere zarar verebilecek (21 , 22 , 23 ).

Son olarak, gut gibi enflamatuar hastalıkları şiddetlendirebilir. Bu artmış inflamasyon ve ürik asit üretiminden kaynaklanmaktadır (24 , 25 ).

HFCS ve şekerin aşırı alımı ile bağlantılı tüm sağlık sorunları ve hastalıklar göz önüne alındığında, çalışmaların onları kalp hastalığı riski ve azalan yaşam beklentisi ile ilişkilendirmeye başlaması şaşırtıcı olmayabilir (3 , 26 ).

Özet: Aşırı HFCS alımı, kalp hastalığı da dahil olmak üzere çok sayıda hastalık riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

6. Temel Besin İçermez

Diğer ilave şekerler gibi, yüksek fruktozlu mısır şurubu da "boş" kaloridir.

Bol miktarda kalori içermesine rağmen, gerekli besin maddeleri sunmaz.

Böylece, HFCS yemek diyetinizin toplam besin içeriğini azaltacaktır, çünkü ne kadar çok HFCS tüketirseniz, besin yoğun gıdalar için o kadar az yeriniz olur .

Uzun Lafın Kısası

Son birkaç on yılda, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) uygun fiyatlı ve yaygın olarak kullanılabilir hale gelmiştir.

Uzmanlar artık aşırı alımını diğerlerinin yanı sıra obezite, insülin direnci ve metabolik sendrom da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa bağlamaktadır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınmak ve genel olarak şeker eklemek, sağlığınızı iyileştirmenin ve hastalık riskinizi azaltmanın en etkili yollarından biri olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın