Vitaminler Sağlıklı Mıdır?

Vitaminler Sağlıklı Mıdır?


Dengeli beslenme, doğru beslenmenin en iyi yoludur, ancak bazı faktörler bazı vitaminlere olan ihtiyacınızı artırabilir.

Soru: D-3 vitamininin faydalı olduğunu biliyorum, ama diğerleri ne olacak? Vitaminler yardımcı olursa, sağlıklı kalmak için çoğu insan günlük olarak hangilerini almalıdır? İyi beslenmeye çalışıyorum, ancak bazen mineral ve vitaminden daha fazla karbonhidrat alıyorum.

Dengeli, besleyici bir diyet uygulamanızın size ihtiyacınız olan besinlerin çoğunu sağlaması gerektiği doğru olsa da, yaş, sağlık koşulları ve yaşam tarzı seçimleri gibi faktörler belirli vitamin ve minerallere olan ihtiyacınızı artırabilir.

D-3 vitamini , özellikle kış aylarında eksik olduğu en iyi bilinen vitaminlerden biridir.

Bununla birlikte, insanların çeşitli nedenlerle takviye etmesi gereken birçok vitamin ve mineral vardır.

Yaş

Yaşlandıkça, B-12 vitaminini emme yeteneğimiz azalır, çünkü vücudumuz daha az mide asidi üretir. Aslında, 50 yaşın üzerindeki insanların yüzde 30'a kadarı, B-12 vitaminini düzgün bir şekilde emmek için yeterli mide asidi üretmeyebilir (1 ).

Dahası, yaşlı yetişkinler genellikle diğer B vitaminlerinde (B-6 ve folat gibi) eksiktir . Bu nedenlerden dolayı, 50 yaşın üzerindeki insanlar için yüksek kaliteli bir B kompleksi vitamini almak iyi bir fikirdir.

İlaçlar

Bazı ilaçların spesifik besinleri tükettiği gösterilmiştir.

 

 • doğum kontrolü
 • Prilosec gibi asit reflü için proton pompası inhibitörleri (2 )
 • kolesterolü düşüren ilaçlar
 • bazı diyabet ilaçları

 

Tıbbi Durumlar

Bazı tıbbi durumlar, aşağıdaki gibi, belirli besin maddelerine olan ihtiyacınızı artırabilir:

 

 • 2 tip diyabet
 • kanser
 • Crohn hastalığı
 • böbrek hastalığı
 • yeme bozuklukları

 

Örneğin, tip 2 diyabetli insanlar, idrar yoluyla magnezyum atarlar ve magnezyum depolarını diyet veya takviyelerle değiştirme ihtiyacını artırırlar (3 ).

Besin ihtiyacını arttıran diğer faktörler, zayıf bir diyet, sigara ve MTHFR gibi genetik mutasyonların ardından hamilelik ve emzirmedir . Veganlar ve katı vejetaryenler de B-12, çinko ve omega-3 yağ asitleri gibi besinlerle desteklenmelidir.

Çeşitli besinler yiyen genellikle sağlıklı insanlar için, multivitamin almak muhtemelen gerekli değildir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyete aşağıdaki takviyeleri eklemek çoğu insana fayda sağlayabilir:

 

 • D vitamini: Kış aylarında güneş ışığına maruz kaldıkça, yüksek kaliteli bir D-3 vitamini takviyesi almak çoğu insan için önemlidir. Doktorunuz kandaki D vitamini seviyenize bağlı olarak bir doz önerebilir.
 • Omega-3: Yüksek kaliteli balık yağı hapları genel sağlığa katkıda bulunabilir, çünkü bu takviyelerin iltihabı azalttığı ve kalp sağlığına fayda sağladığı gösterilmiştir. Kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler, balık yağı hapı almadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • B-kompleks vitaminleri B vitaminlerinin enerji seviyeleri ve genel hücresel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğinden, rutininize kaliteli bir B-kompleksi vitamini eklemek akıllıca bir seçimdir. B-kompleksi takviyeleri özellikle 50 yaşın üzerindeki kişiler ve sınırlı besin  yiyenler için yararlı olabilir.

 

Bütün olarak işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet yemenin , vücudunuza gelişmesi için gerekenleri sağlamanın en iyi yolu olduğunu unutmayın. Takviyeler asla tüm yiyeceklerin sağladığı karmaşık faydaları sunamaz.

Güvenilir ve bağımsız olarak test edilmiş bir markadan takviye satın almanın önemli olduğunu unutmayın. Ve her zaman olduğu gibi, uygun dozaj önerilerine uyduğunuzdan emin olun.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın