Sağlığınız İçin Gerekli 5 Basit Kural

Sağlığınız İçin Gerekli 5 Basit Kural

Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek çoğu zaman inanılmaz derecede karmaşık görünebilir. Etrafınızdaki reklamlar ve uzmanlar çelişkili tavsiyeler veriyor gibi görünüyor.

Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek çoğu zaman inanılmaz derecede karmaşık görünebilir.

Etrafınızdaki reklamlar ve uzmanlar çelişkili tavsiyeler veriyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam sürmenin karmaşık olması gerekmez.

Optimal sağlık kazanmak, kilo vermek ve her gün daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 basit kurala uymaktır.

1. Vücudunuza Zehirli Şeyler Almayın

İnsanların vücutlarına koyduğu birçok şey düpedüz zehirlidir.

Sigara, alkol  gibi bazıları da oldukça bağımlılık yapar, bu da insanların onları bırakmasını veya onlardan kaçınmasını zorlaştırır.

Bu maddelerden biriyle ilgili bir sorununuz varsa, diyet ve egzersiz endişelerinizin en azıdır.

Alkol, tütün herkes için kötüdür.

Ancak bugün daha da yaygın bir sorun, sağlıksız, hastalığı teşvik eden abur cubur yemektir .

Optimal sağlık kazanmak istiyorsanız, bu yiyecekleri tüketmenizi en aza indirmeniz gerekir.

Muhtemelen diyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili değişiklik, işlenmiş, paketlenmiş gıdaları azaltmaktır.

Bu zor olabilir, çünkü bu yiyeceklerin çoğu son derece lezzetli ve direnmek çok zor olacak şekilde tasarlanmıştır (1 ).

Belirli içerikler söz konusu olduğunda, eklenen şekerler en kötüsüdür. Bunlar sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubunu içerir.

Her ikisi de aşırı tüketildiğinde metabolizmanıza zarar verebilir, ancak bazı insanlar orta miktarlarda tolere edebilir (2 ).

Ek olarak, bazı margarin ve paketlenmiş pişmiş gıdalarda bulunan tüm trans yağlardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Özet: Hastalığı teşvik eden maddeleri vücudunuza koymaya devam ederseniz sağlıklı olamazsınız. Bunlar tütün ve alkolün yanı sıra bazı işlenmiş gıdaları ve bileşenleri içerir.

2. Hareket Et

Optimal sağlık için kaslarınızı kullanmak son derece önemlidir.

Ağırlık kaldırmak ve egzersiz yapmak kesinlikle daha iyi görünmenize yardımcı olabilirken, görünüşünüzü geliştirmek buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Ayrıca vücudunuzun, beyninizin ve hormonlarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için egzersiz yapmanız gerekir.

Ağırlık kaldırmak kan şekeri ve insülin seviyenizi düşürür, kolesterolü artırır ve trigliseritleri düşürür ( 3 ).

Ayrıca, her ikisi de iyileştirilmiş refahla ilişkili testosteron ve büyüme hormonları seviyenizi yükseltir (4 ).

Dahası, egzersiz depresyonun ve obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer ve daha fazlası gibi çeşitli kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir ( 5 ).

Ek olarak, egzersiz, özellikle sağlıklı bir diyetle birlikte yağ kaybetmenize yardımcı olabilir. Sadece kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi ve genel vücut fonksiyonunuzu geliştirir.

Neyse ki, egzersiz yapmanın birçok yolu var . Bir spor salonuna veya pahalı egzersiz ekipmanlarına gitmenize gerek yoktur.

Ücretsiz ve kendi evinizin rahatlığında egzersiz yapmak mümkündür. Örneğin, "vücut ağırlığı antrenmanları" veya "jimnastik" için Google'da veya YouTube'da bir arama yapın.

Yürüyüş yapmak veya dışarı çıkmak, yapmanız gereken bir diğer önemli şeydir, özellikle de güneşin tadını çıkarırken (doğal bir D vitamini kaynağı için). Yürüyüş, iyi bir seçim ve oldukça küçük bir egzersiz şeklidir.

Anahtar, hoşunuza giden ve uzun vadede yapıştırabileceğiniz bir şey seçmektir.

Tamamen şekilsizseniz veya tıbbi sorunlarınız varsa, yeni bir eğitim programına başlamadan önce doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

Özet: Egzersiz sadece daha iyi görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi iyileştirir, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve çeşitli hastalık riskinizi azaltır.

3. Bebek Gibi Uyuyun

Uyku genel sağlık için çok önemlidir ve çalışmalar uyku yoksunluğunun obezite ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok hastalık ile ilişkili olduğunu göstermektedir (6 , 7 ,8 ).

İyi ve kaliteli bir uyku için zaman ayırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Düzgün uyuyamıyorsanız, onu iyileştirmeye çalışmanın birkaç yolu vardır:

  • Günün geç saatlerinde kahve içmeyin.
  • Her gün aynı saatlerde yatmaya ve uyanmaya çalışın.
  • Yapay aydınlatma olmadan tamamen karanlıkta uyuyun.
  • Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki ışıkları kısın.

Doktorunuzu görmek de iyi bir fikir olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları çok yaygındır ve birçok durumda kolayca tedavi edilebilir.

Özet: Kaliteli uyku almak sağlığınızı hayal edebileceğinizden daha fazla artırabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissedeceksiniz ve çeşitli sağlık sorunları riskinizi azaltabilirsiniz.

4. Aşırı Stresden Kaçının

Sağlıklı bir yaşam tarzı sağlıklı bir diyet, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz içerir.

Fakat nasıl hissettiğiniz ve nasıl düşündüğünüz de çok önemlidir.

Aşırı stres kortizol seviyelerini yükseltebilir ve metabolizmanızı ciddi şekilde bozabilir. Abur cubur isteklerini, mide bölgenizdeki yağları ve çeşitli hastalık riskinizi artırabilir (9 , 10 ,11 ).

Çalışmalar ayrıca stresin günümüzde büyük bir sağlık sorunu olan depresyona önemli bir katkıda bulunduğunu göstermektedir ( 12 ,13 ).

Stresi azaltmak için hayatınızı basitleştirmeye çalışın. Egzersiz, doğa yürüyüşleri, derin nefes alma teknikleri ve hatta meditasyon yapın.

Stres olmadan günlük yaşamınızın yükünü kesinlikle kaldıramazsanız bir psikologla görüşün.

Stresinizin üstesinden gelmek sizi daha sağlıklı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hayatınızı başka şekillerde de geliştirir. Yaşamı endişeli, rahatlamadan ve eğlenmeden  yaşamak büyük bir israftır.

Özet: Stres sağlığınıza zarar verebilir, kilo almanıza ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Stresinizi azaltmanın birçok yolu vardır.

5. Vücudunuzu Gerçek Gıdalarla Besleyin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve etkili yolu gerçek gıdalara odaklanmaktır .

Doğada nasıl göründüklerine benzeyen işlenmemiş, bütün yiyecekleri seçin.

Et, balık, yumurta, sebze, meyve, kuruyemiş ve tohumların yanı sıra sağlıklı yağlar ve yağlı süt ürünleri gibi hayvanların ve bitkilerin bir kombinasyonunu yemek en iyisidir.

Eğer sağlıklı, zayıf ve aktifseniz rafine edilmemiş karbonhidratlar kesinlikle iyidir. Bunlar patates, tatlı patates, baklagiller ve yulaf gibi kepekli tahılları içerir.

Bununla birlikte, aşırı kilolu, obez veya diyabet gibi metabolik sendrom belirtilerini gösterdiyseniz ,  karbonhidrat kaynaklarını azaltmak  iyileşmelere yol açabilir ( 14 ,15 , 16 ).

İnsanlar genellikle karbonhidratları azaltarak çok fazla kilo kaybedebilirler çünkü bilinçaltında daha az yemeye başlarlar (17 , 18 ).

Ne yaparsanız yapın, bir fabrikada yapılmış gibi görünen gıdalar yerine, işlenmemiş gıdaları  seçmek için çaba gösterin.

Özet: Meyve, sebze, tohum ve tam tahıl gibi işlenmemiş gıdaların seçimi sağlığınız için çok önemlidir.

Yaşam için Yapmanız Gerekiyor

Diyet zihniyetinin kötü bir fikir olduğunu akılda tutmak önemlidir, çünkü neredeyse hiç uzun vadede işe yaramaz.

Bu nedenle yaşam tarzı değişikliği hedeflemek kritik öneme sahiptir.

Sağlıklı olmak bir maratondur kısa koşu değildir.

Zaman alır ve ömür boyu ona bağlı kalmanız gerekir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın