Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım? Kilo vermek için kaç kalori almalıyım hesapla. Bilimsel bir çalışma sonucunda elde edilen formül ile siz de ihtiyacınız olan kaloriyi öğrenin.

 

 

Kilo vermek için ne yapmak lazım? Günde kaç kalori almalıyım ki zayıflayayım?

  Tüm bu sorular aklınıza gelen sorulardan bazılarıdır. Zayıflamak, kilo alımı veya kilonuzu korumak için doğru kalori miktarını hesaplamak kolaydır. Sadece yukarıdaki hesaplama aracına bilgilerinizi girin ve sonuçları görün. Ardından, hedefinize ulaşmak için ''kilo vermek için kaç kalori almalıyım?'' sorusunun cevabı olarak bir günde ne kadar kalori almanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

 
Bir araştırma, kalori sayımı içeren kilo verme programlarının normale göre ortalama 3,3 kg daha fazla kilo kaybına yol açtığını buldu (1). Siz de diyet yaparken sitemizdeki kaç kalori bölümünden yiyeceğinizin kalorisini öğrenebilirsiniz (Kaç Kalori).
 

 

Kilo vermek için ne yapmalıyım, diye merak ediyorsanız ve kilo vermek için motivasyon arıyorsanız doğru yerdesiniz. Uzman diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı kilo vermek için online diyet listemizden faydalanmak için tıklayın. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Bu kalori alımı hesaplama aracı bilimsel bir temele ve son derece hassas bir araştırma sonucunda ortaya çıkan bir formüle göre kilo vermek için günde kaç kalori almanız gerektiğini hesaplıyor.

Mifflin-St Jeor denklemi, kalori ihtiyacını sayısız çalışmada doğru tahmin ettiğini ve bu hesaplamanın doğru olduğunu ispatlamıştır.

 

Günlük alınması gereken kalori miktarı ne kadardır?  Yine de ortalama olarak günlük alınması gereken kalori miktarını merak ediyorsanız aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. 

 

 • 2-3 yaş arası çocuklar 1000 kalori
 • 4-8 çocuklar 1200-1400 kalori
 • 9-13 yaş arası kızlar 1600 kalori
 • 9-13 yaş arası erkekler 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası kızlar 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 19-30 yaş arası kadınlar 2000 kalori
 • 19-30 yaş arası erkekler 2400 kalori
 • 31-50 yaş arası kadınlar 1800 kalori
 • 31-50 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 51 yaş üstü kadınlar 1600 kalori
 • 51 yaş üstü erkekler 2000 kalori

 

Bu günde alınması gereken kalori değerlerin ortalama değerler olduğunu unutmayın. Günde kaç kaloriye ihtiyacınız olduğu; cinsiyetinize, yaşınıza, boyunuza, mevcut ağırlığınıza, aktivite seviyenize, metabolik sağlığınıza, kilonuzu korumak, kilo vermek veya kilo almak isteyip istemediğinize bağlıdır.

Günlük almanız gereken kalorileri azaltmak, kendinizi aç bırakmanız anlamına gelmez. Kilo vermek için egzersizler, uygun miktarda su içmek, protein alımını artırmak ve azaltılmış karbonhidrat alımı gibi birkaç basit diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermenize ve mutlu olmanıza yardımcı olabilir.

Bazı kalori hesaplayıcıları, kilonuzu korumak için ihtiyacınız olan kaloriyi öğrenmenize yardımcı olur. Ama ya zayıflamak isterseniz? O zaman "kilo vermek için kaç kalori almalıyım?" sorusuna cevap bulmak gerekmektedir.

 
 

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
 
 
Her an internete ulaşamıyorsanız ve besinler için tahmini bir cevap arıyorsanız karşılaştırmalardan faydalanabilirsiniz. Örnekler, besin porsiyonları, beslenme porsiyon;
 • 1 porsiyon pirinç veya makarna (1/2 bardak): bilgisayar faresi veya avuç.
 • 1 porsiyon et: bir deste kart.
 • 1 porsiyon balık: bir çek defteri.
 • 1 dilim peynir: bir ruj veya baş parmağınızın boyutu.
 • 1 porsiyon taze meyve (1/2 bardak): bir tenis topu.
 • 1 porsiyon yeşil yapraklı sebzeler (1 bardak): bir beyzbol topu.
 • 1 porsiyon sebze (1/2 bardak): bilgisayar faresi.
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı: 1 parmak ucu.
 • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi: bir pinpon topu.

Pizza, dondurma gibi yağ veya şeker oranı yüksek besinleri ölçerken dikkatli olmalısınız. Bu gıdaların miktarıyla kalorisi arasında büyük farklar olabilir.

 

 

 

Ortalama Ne Kadar Kalori Tüketmeliyiz?

Ortalama bir kadının günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 2000 kaloridir. Kilo yönetimi bağlamında, "Kilo verme sürecinde gerekli olan enerji miktarı nedir?" sorusu sıkça sorulmaktadır. Haftalık temelde bir kilogram vücut ağırlığı kaybetme hedefi için kadınların günlük alması gereken enerji miktarı 1500 kalori olarak önerilmektedir.

Buna karşılık, ortalama bir erkeğin enerji dengesini koruma amacıyla tüketmesi gereken kalori miktarı 2500 kalori iken, haftalık bir kilogram vücut ağırlığı kaybetme hedefi için bu miktar 2000 kaloriye düşmektedir.

Ancak belirtmek gerekir ki bu değerler, bireyin yaşına, boyuna, mevcut kilosuna, günlük aktivite seviyesine, metabolik fonksiyonlarına ve diğer birçok değişkene göre değişiklik gösterebilir.

Kilo kaybı süreci, tükettiğiniz enerjiden daha azını harcamanız ilkesine dayanmaktadır. Bu, ilk bakışta basit bir denklem gibi görünse de, günümüzdeki gıda endüstrisinin sunduğu ürünlerin enerji içeriklerinin yönetilmesi karmaşıklık arz edebilir. Özellikle bazı hazır gıda ürünlerinin katkı maddesi içeriği, enerji yoğunluğunun artmasına sebep olabilir.

Bu bağlamda kalori takibi, enerji alımını ve tüketimini dengede tutmanın ve kilo yönetiminin etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Sizler de hızlı kilo vermek istiyorsanız, hızlı kilo verme yöntemlerini ezberledim hatta tüm hızlı kilo verme yollarını denedim ama çözüm bulamıyorum diyorsanız eğer uzman diyetisyenlerin zayıflamak için size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında)

 

 

Kalori Nedir? 

Kalori, enerjiyi ölçen bir birimdir. Kaloriler genellikle yiyecek ve içeceklerin enerji içeriğini ölçmek için kullanılır. Kilo vermek için, vücudunuzun her gün yaktığından daha az kalori almanız gerekir.

Peki sadece her şeyin kalorisini hesaplayarak kilo verilir mi? Kaloriler ne kadar yemek yediğinizi görmeniz için yararlıdır, ancak diyetinizin kalitesi hakkında pek bilgi veremezler. Ayrıca her zaman bir kalori bir kalori değildir.

Örneğin, 100 kalori brokoli tüketmek, sağlığınızı 100 kalori patates kızartması tüketmenizden farklı şekilde etkileyecektir.

Yediğiniz yiyecek türlerinin sağlığınız üzerindeki önemli etkilerinden etkisinden dolayı bu konu önemlidir.

Farklı gıdaların açlık, iştah hormonları ve yaktığınız kalori miktarı üzerindeki etkileri birbirine göre önemli ölçüde değişkendir.

 

Peki en sağlıklı yol hangisi? Diyetinizi, en az işlenmiş bitki veya hayvanlardan elde edilen yüksek kaliteli gıdalara dayandırmak en iyisidir. Diyetinizi sürdürülebilir kılmak istiyorsanız ''En İyi 8 Diyet? Sürdürülebilirlik, Hızlı Kilo Vermek ve Koruyabilmek'' adlı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. (Oku)

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Kendinizi Aç Bırakmadan Kalori Alımını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kaloriler sadece bir enerji ölçüsüdür.

Kilo almak için vücudumuzun ihtiyacından daha fazla kalorinin girmesi gerektiği bilinen bir gerçektir.

Tersine, vücudumuzun ihtiyacından daha az kalori tüketilirse, kilo kaybedersiniz.

Bununla birlikte, yediğiniz besinlerin içeriğini hesaba katmadan kalorileri kesmek genellikle kilo vermenin sürdürülebilir bir yolu değildir.

Bazı insanlar için işe yaramasına rağmen, çoğu kişi sonuç almayınca en sonunda diyetlerinden vazgeçiyor.

Bu nedenle uzun vadede kalori açığını korumanıza yardımcı olmak için, açlık hissetmeden birkaç kalıcı değişiklik yapmanız önemle tavsiye edilir.

 

Sayısız araştırmada insanların kilo vermelerine yardımcı olduğu kanıtlanmış yaşam tarzı değişikliğinin olduğu yazımızı inceleyin. (Oku)

 

 

Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Açığı Olmalı? Zayıflamak İçin Kaç Kalori Almalısınız?

 

Zayıflamak için günlük 500 kalori açığı oluşturmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Yani 2000 kaloriye ihtiyacı olan biriyseniz diyetinizi 500 kalori daha az tüketecek şekilde ayarlamalısınız. 

Kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir? Zayıflamak için günde kaç kalori yakılmalı?

1 kilo vermek için kaç kalori açığı olmalı? 1 kilo vermek için 7500 kalori harcamanız gerekiyor. Şok diyet listeleri gibi tek tip ve aşırı kısıtlayıcı diyetler günde 500 kalorilik beslenmenizi sağlayıp 1500 kalorilik bir açık bırakırlar. 

Bu diyetler hem diyete sadık kalmayı imkansız hale getirir. Kilo vermek için motivasyonunuzu kaybetmenize neden olur, psikolojiniz için hiç iyi bir durum değildir. Hem de çok tehlikelidir ve yağlarınız yerine kaslarınızın erimesine sebep olur. Haftada 5-6 kilo vermek yerine 1 kilo vermeyi hedeflemelisiniz.

Çünkü herhangi bir şekilde yeme düzeni oluşturmadığınız sürece verdiğiniz kilolar belki iki katı olacak şekilde ve hızlıca size geri gelecektir.

 

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir? konusunu daha detaylı incelediğimiz blog yazımızı inceleyebilirsiniz. (Oku)

 

Kilo vermek için diyet listesi arıyorsanız, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet listesi almak için tıkla. (Hadi Zayıfla!)

 

 

 

Peki Herkes Kilo Vermek Mi İstiyor? Nasıl Kilo Alınır? Kilo Alma Yöntemleri

Kilo vermek isteyen insanlar kadar kilo almaya çalışan insanlar da vardır. Eğer ki temel de bir hastalığınız yoksa tiroid, anoreksiya, bulmia gibi yapmanız gereken şey sadece kalori alımınızı artırmaktır.

“Kilo almak istiyorum ama iştahsızım. Kilo almak için ne yemeliyiz?” Diyorsanız yapmanız gereken günlük kilo alımını artırmak olacağı için, yediğiniz yemeklere ek olarak sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Kilo almak için yağlı besin alımını artırmalısınız, sıvı ve yüksek kalorili gıdalara yönelebilirsiniz.

Yemekten önce su içilir mi? Ayrıca su içmeye dikkat edin. Fakat yemeklerden önce su içmeyin, midenizi şişirir ve daha az yemenizi sağlar. Bu aksine kilo vermek isteyenlerin yapması gereken bir işlemdir.

 

Nasıl sağlıklı kilo alınır? Sorusuna daha detaylı bir inceleme istiyorsanız ''Sağlıklı Kilo Almak İçin İştahınızı Artırmanın 16 Formül'' adlı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. (Oku)

 

 

Sağlıklı Kilo Aldıran Besinler Hangileri? Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim?

Süt, tam yağlı peynir, yoğurt, kuru yemiş, patates, kırmızı et, balık, bakliyatlar, pirinç, bitter çikolata, avokado, yulaf gibi sağlıklı tahıllar ve niceleri...

 
Kilo aldıran besinler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ''Kilo Almanın Yolları Hızlı Kilo Almak İçin Sağlıklı 18 Gıda'' konu başlıklı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku)