Kaya Tuzu Faydaları

Kaya Tuzu Faydaları

Kaya tuzu, Ayurveda tıbbında cilt sağlığını artırmak ve öksürük, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

Kaya Tuzu Nedir?

Bir tür tuz olan kaya tuzu, bir denizden veya gölden gelen tuzlu su buharlaştığında ve renkli sodyum klorür kristallerinin arkasında kaldığında oluşur.

Aynı zamanda halit, saindhava lavana veya kaya tuzu olarak da adlandırılır.

Himalaya pembesi tuzu bilinen en iyi kaya tuzu türlerinden biridir. Ancak başka birçok çeşidi vardır.

Kaya tuzu, Hindistan menşeli alternatif bir ilaç sistemi olan Ayurveda'da oldukça değerlidir. Bu geleneğe göre, kaya tuzları, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi, ayrıca sindirime ve göz sağlığına yardımcı olmak gibi çeşitli sağlık yararları sunar (1 , 2 ,3 ).

Ancak, bu iddiaların bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz.

İşte 6 kanıta dayalı fayda ve kaya tuzu kullanımı.

1. Eser Miktarlarda Mineralleri Sağlayabilir

Tuz ve sodyumun aynı şey olduğu yaygın bir yanılgıdır.

Tüm tuzlar sodyum içermesine rağmen, sodyum bir tuz kristalinin sadece bir parçasıdır.

Aslında, sofra tuzu içerdiği klorür bileşikleri nedeniyle sodyum klorür olarak da adlandırılır. Vücudunuz en iyi sağlık için bu minerallerin her ikisine de ihtiyaç duyar ( 4 , 5 ).

Özellikle, kaya tuzu, demir, çinko , nikel, kobalt, manganez ve bakır dahil olmak üzere diğer bazı minerallerin eser seviyelerini sunmaktadır ( 6 ).

Bu mineraller kaya tuzuna çeşitli renklerini verir.

Ancak, bu bileşiklerin seviyeleri küçük olduğundan, bu besinlerin birincil kaynağı olarak kaya tuzuna güvenmemelisiniz.

Özet: Kaya tuzları, manganez, bakır, demir ve çinko gibi çeşitli iz mineralleri içerir.

2. Düşük Sodyum Seviyesi Riskinizi Azaltabilir

Çok fazla tuzun sağlığınıza zarar verebileceğini biliyor olabilirsiniz, ancak çok az sodyum da zararlı olabilir.

Çok az sodyum, zayıf uykuya, zihinsel sorunlara, nöbetlere ve konvülsiyonlara neden olabilir - ve ciddi vakalarda, komada ve hatta ölüme (7 , 8 , 9 ).

Ek olarak, düşük sodyum seviyeleri düşmelere, kararsızlığa ve dikkat bozukluklarına bağlanmıştır (10 ).

Düşük sodyum seviyeleri nedeniyle hastaneye yatırılan 122 kişiden oluşan bir çalışmada, normal kan sodyum seviyesine sahip hastaların sadece % 5,3'üne kıyasla % 21,3 oranında düşüş yaşandığı bulundu (10 ).

Bu nedenle, öğünlerinizde az miktarda kaya tuzu tüketmek seviyenizi kontrol altında tutabilir.

Özet: Düşük sodyum seviyelerinin sağlık etkileri arasında zayıf uyku, nöbet ve düşme sayılabilir. Sendha kaya tuzu eklemek, düşük sodyum seviyelerinden kaçınmanın bir yoludur.

3. Kas Kramplarını İyileştirebilir

Tuz ve elektrolit dengesizlikleri uzun zamandır kas kramplarına bağlanmıştır.

Elektrolitler, vücudunuzun uygun sinir ve kas fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu temel minerallerdir.

Özellikle, elektrolit potasyum dengesizliklerinin kas krampları için bir risk faktörü olduğuna inanılmaktadır (11 , 12 ).

Kaya tuzu çeşitli elektrolitler içerdiğinden, bazı kas krampları ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hiçbir çalışma bu amaç için kaya tuzlarını özel olarak incelememiştir ve elektrolitler üzerine yapılan araştırmalar karıştırılmıştır.

Bazı insan çalışmaları, elektrolitlerin kaslarınızın kramplara karşı duyarlılığını azaltsa da mutlaka krampları önlememelerini önermektedir (13 , 14 ).

Ayrıca, ortaya çıkan araştırmalar elektrolitlerin ve hidrasyonun, başlangıçta inanılan kadar kas kramplarını etkilemeyebileceğini göstermektedir (15 , 16 , 17 , 18 , 19 ).

Bu nedenle, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Kaya tuzundaki elektrolitler kas kramplarına duyarlılığınızı azaltabilir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Sindirime Yardımcı Olabilir

Geleneksel Ayurveda uygulamalarında, kaya tuzu, mide solucanları, mide ekşimesi, şişkinlik, kabızlık, mide ağrısı ve kusma gibi çeşitli sindirim rahatsızlıkları için bir ev çaresi olarak kullanılır. Sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanın ( 20 , 21 , 22 ).

Ancak, bu kullanımların birçoğu hakkında bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Yine de, geleneksel bir Hint yoğurt içeceği olan lassi'ye kaya tuzlarının sıkça eklendiğini belirtmek gerekir.

Çok sayıda çalışma yoğurt kabızlık, ishal, bakteriyel enfeksiyonlar ve hatta bazı alerjiler dahil olmak üzere bazı sindirim koşullarını iyileştirebileceğini göstermektedir (23 , 24 ,25 ).

Özet: Ayurveda tıbbı, mide rahatsızlıklarını tedavi etmek ve sindirimi iyileştirmek için kaya tuzu kullanır. Ancak bu iddiaları doğrulamak için çalışmalara ihtiyaç vardır.

5. Boğaz Ağrısını Tedavi Edebilir

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrıları için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

Araştırmalar bu yöntemin etkili olduğunu göstermekle kalmaz, Amerikan Kanser Derneği gibi kuruluşlar da bunu önerir ( 26 , 27 ,28 ).

Bu nedenle, kaya tuzunu tuzlu su çözeltisinde kullanmak, boğaz ağrılarını ve diğer oral rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

338 kişiden bir çalışmada, tuzlu su gargarasının üst solunum yolu enfeksiyonları için grip aşıları ve yüz maskeleriyle karşılaştırıldığında en etkili koruyucu önlem olduğu tespit edildi (29 ).

Ancak, kaya tuzları ile ilgili özel araştırmalar eksiktir,

Özet: Kaya tuzu ile yapılan gargara tuzlu su, boğaz ağrılarını hafifletebilir ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

6. Kaya Tuzu Cilde Faydaları

Kaya tuzu cilt sağlığını artırabilir.

Ayurveda tıbbı, kaya tuzlarının cilt dokusunu temizleyebileceğini, güçlendirdiğini ve gençleştirebileceğini iddia eder.

Bu iddiaların birçoğu için kanıt bulunmamasına rağmen, araştırmalar sıvıların ve elektrolitlerin belirli dermatit tiplerini tedavi edebileceğini öne sürmektedir ( 30 ).

Ayrıca, 6 haftalık bir çalışma, günde 15 dakika boyunca % 5 Ölü Deniz tuzu içeren bir magnezyum çözeltisinde banyo yapılmasının cilt pürüzlülüğünü ve kızarıklığını önemli ölçüde azalttığını ve aynı zamanda cilt nemini önemli ölçüde azalttığını buldu (31 ).

Deniz tuzu ve kaya tuzları kimyasal bileşimlerine çok benzer olduklarından kaya tuzu da benzer yararlar sağlayabilir.

Özet: Kaya tuzları cilt nemlendirmesini ve diğer koşulları iyileştirebilir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kaya Tuzunun Zararları - Yan Etkileri

Kaya tuzunun çeşitli potansiyel yan etkileri vardır.

Özellikle sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanılması iyot eksikliğine yol açabilir. Genel olarak sofra tuzuna ilave edilen ancak kaya tuzuna eklenmeyen iyot, büyüme, gelişme ve metabolizma için gerekli temel bir besindir (32 , 33 ).

Aksi takdirde, kaya tuzu ile bağlantılı diğer tehlikeler aşırı tüketimi gerektirir.

Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon ve hiperkloremi veya yüksek klorür seviyeleri gibi durumlara neden olabilir. Bu da yorgunluk ve kas zayıflığına neden olabilir (34 , 35 , 36 , 37 ).

Diyet kurallarının çoğu, sodyum alımınızı günde 1500 - 2.300 mg ile sınırlamanızı önerir.

Özet: Pek çok sofra tuzunun aksine, kaya tuzu iyot ile güçlendirilmemiştir. Bu nedenle sofra tuzunun kaya tuzu ile tamamen değiştirilmesi iyot eksikliği riskinizi artırabilir. Aynı şekilde, ılımlı olarak kaya tuzu tükettiğinizden de emin olmalısınız.

Uzun Lafın Kısası

Kaya tuzu, Ayurveda tıbbında cilt sağlığını artırmak ve öksürük, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

Bu faydaların birçoğunun araştırılması eksik olsa da, kaya tuzları iz mineralleri sunar. Boğaz ağrıları ve düşük sodyum seviyelerinin tedavisinde yardımcı olabilir.

Bu renkli tuzla ilgileniyorsanız, aşırı alım yüksek tansiyona neden olabileceğinden, ölçülü kullandığınızdan emin olun. Ayrıca takviye edilmiş diğer tuzların yanında kullanmak isteyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın