Glucomannan Nedir, Ne İşe Yarar? Glucomannan Takviyesi Kilo Verdirir mi?

Glucomannan Nedir, Ne İşe Yarar? Glucomannan Takviyesi Kilo Verdirir mi?

Glucomannan gibi sayısız takviye işleri kolaylaştırdığını iddia ederek etkili kilo verme stratejileri olarak pazarlanmaktadır.

Glucomannan Nedir? Glucomannan Kullananlara Faydası Nelerdir?

  Kilo kaybı süreci, genellikle özveri ve sürekli çaba gerektiren karmaşık bir yolculuktur.

Piyasada, kilo verme sürecini kolaylaştırdığı ve desteklediği iddia edilen sayısız takviye ve diyet planı mevcuttur.

Bu takviyelerden bir tanesi, doğal bir diyet lifi olan glucomannan'dır, bu da etkili bir kilo kaybı takviyesi olarak öne çıkarılmaktadır.

 

Bu yazıda, "Glucomannan nedir?" ve "Glucomannan'ın faydaları nelerdir?" sorularını ele alarak, glucomannanın bilimsel temellerini ve bu takviyenin tüketilip tüketilmemesi gerektiği konusundaki bilgilere derinlemesine bir bakış sunulmaktadır.

Glucomannan Nedir? Glucomannan Takviyesi Nedir?

Glucomannan, konja olarak da bilinen fil yam köklerinden (yumruları yenebilir, Güneydoğu Asya'ya (özellikle de Filipinler'e) özgü, kötü kokulu bir bitki) ekstrakte edilen doğal, suda çözünür bir diyet lifidir.

İçecek karışımlarında ek olarak bulunur. Ayrıca makarna ve un gibi gıda ürünlerine eklenir. Ayrıca shirataki noodle ( shirataki eriştelerin) ana bileşenidir.

Glucomannan, orijinal olarak Güneydoğu Asya'dan gelen fil yamının kuru ağırlığının %40'ını oluşturur. Bitkisel karışımlarda ve tofu, erişte ve konja jöle gibi geleneksel gıdalarda uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Bir besin takviyesi olarak satılmanın yanı sıra, bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır - E-numarası E425-ii ile gösterilen bir emülgatör ve kıvamlaştırıcı.

Glucomannan olağanüstü bir su emme özelliğine sahiptir ve bilinen en viskoz diyet liflerinden biridir.

O kadar fazla sıvı emer ki, bir bardak suya eklenen az miktarda glukomanman tüm içeriği bir jele dönüştürür. Bu eşsiz özelliklerin, kilo kaybı üzerindeki etkilerine aracılık ettiğine inanılmaktadır.

Özet: Glucomannan, fil yam köklerinden ekstrakte edilmiş, suda çözünür bir diyet lifidir. Glucomannan takviyesi kilo kaybı takviyesi olarak büyük ilgi gördü.

 

Glucomannan Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur?

Glucomannan ne işe yarar? Glucomannan suda çözünür bir diyet lifidir.

Diğer çözünür lifler gibi, kilo kaybını çeşitli yollarla teşvik ettiğine inanılmaktadır ( 1 ):

 

  • Kalorisi çok düşük.
  • Midenizde yer kaplar ve tokluk hissi sağlar, sonraki bir öğünde yemek alımını azaltır. (bu nedenle tokluk hissi veren ilaç olarak da bilinir)
  • Mide boşalmasını geciktirir, tokluğun artmasına katkıda bulunur (2 ).
  • Diğer çözünür lifler gibi protein ve yağ emilimini azaltır (3 ).

 

Ayrıca bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besler. Bu da onu bazı hayvan çalışmalarında yağ kazanımına karşı koruduğu gösterilen butirat gibi kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür (4 , 5).

Bağırsak bakterilerinizi beslemenin başka faydaları da olabilir. Bazı çalışmalar, değişen bağırsak bakterileri ile vücut ağırlığı arasında bir korelasyon olduğunu göstermiştir (6 , 7 ).

Glucomannan diğer birçok çözünür liften farklıdır. Çünkü son derece viskozdur ve bu özellik onu kilo kaybı için etkili hale getirir.

Özet: Diğer çözünür lifler gibi, glukomanman da midenizdeki suyu emer ve tokluk hissine katkıda bulunur. Ek olarak, diğer yollarla azaltılmış kalori alımını ve kilo kaybını teşvik edebilir.

Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Birçok randomize kontrollü çalışma, glukomannanın kilo kaybı üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bu tür çalışmalar insanlarda yapılan bilimsel araştırmaların altın standardıdır.

En büyük çalışmada, kalori kısıtlı diyet uygulayan 176 sağlıklı ancak fazla kilolu kişiye rastgele bir glukomannan takviyesi veya bir plasebo verildi (8 ).

Farklı dozlarda üç farklı glukomannan takviyesi test edilmiştir. Bazıları başka lifler de içeriyordu.

Bunlar 5 hafta sonraki sonuçlardı:

Gördüğünüz gibi, kilo kaybı glucomannan kullananlar arasında önemli ölçüde daha büyüktü.

Diğer birkaç çalışma bu sonuçlara katılıyor. Glucomannan, bir yemekten önce düzenli olarak alındığında aşırı kilolu ve obez bireylerde hafif bir kilo kaybına neden oldu.(9 , 10 , 11 ).

Glucomannan kullananlar arasında bu takviye özellikle kilo veren bir diyetle birleştirildiğinde etkilidir.

Aynı şey tüm kilo verme yöntemleri için geçerlidir - en iyi kombinasyon halinde çalışırlar.

Özet: Gluconmannan, yemeklerden önce alındığında, ağırlıklı olarak tokluk hissi yaratarak ve kalori alımını azaltarak kilolu bireylerde hafif bir kilo kaybına yol açabilir.

Glucomannan Ne İşe Yarar? Diğer Sağlık Faydaları

Kilo kaybını teşvik etmenin yanı sıra, glucomanman bazı kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir.

14 çalışmanın sistematik bir incelemesine göre, glucomannan düşebilir (10 ):

 

  • Toplam kolesterol 19 mg/dL (0.5 mmol/L) ile.
  • 16 mg/dL (0.4 mmol/L) oranında “kötü” LDL kolesterol.
  • 11 mg/dL (0.12 mmol/L) ile trigliseritler .
  • Açlık kan şekeri 7.4 mg/dL (0.4 mmol/L) ile.

 

Bağırsağınızdaki kolesterol emilimini azaltarak öncelikle kan kolesterolünü düşürür.

Bu araştırmaya göre, diyetinize glucomannan eklemek potansiyel olarak kalp hastalığı ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilir.

Suda çözünür bir lif olan glucomannan, kabızlığı tedavi etmek için de başarıyla kullanılmıştır (12 , 13 ).

Özet: Glucomannan, toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol, trigliseritler ve açlık kan şekeri gibi çeşitli önemli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir.

Dozaj ve Yan Etkiler

Kilo kaybı için günde 3 kez 1 gramlık bir doz yeterli kabul edilir (14 ).

Su ile karıştırıldığında glucomannan genişler ve ağırlığının 50 katına kadar emebilir. Bu nedenle, önerilen glucomannan dozu, diğer lif takviyelerine göre daha düşüktür.

Glucomannan, yemekten önce alınmadıkça kilo kaybı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Zamanlama önerileri, yemekten önce 15 dakika ile 1 saat arasında değişir (14 , 8 ).

Glucomannan iyi tolere edilir ve genellikle güvenli kabul edilir.

Midede şişen zayıflama hapı olarak da bilinen glucomannan takviyesi mideye ulaşmadan genişlerse, boğazda ve yemek borusunda, yiyecekleri ağzınızdan midenize taşıyan borunun tıkanmasına neden olabilir.

Bunu önlemek için 1-2 bardak su veya başka bir sıvı ile alınmalıdır.

Bazı kişiler şişkinlik, gaz, yumuşak dışkı veya ishal gibi hafif yan etkiler yaşayabilir, ancak bu olumsuz etkiler nadirdir.

Glucomannan ayrıca bir diyabet ilacı olan sülfonilüre gibi oral ilaçların emilimini azaltabilir. Bu, ilacı glucomannan almadan en az dört saat sonra veya bir saat önce alarak önlenebilir.

Özet: Toklu hissi veren ilaçlardan biri olarak bilinen glucomannan genellikle güvenli kabul edilir. Önerilen doz 1 gramdır, günde 3 kez su ile alınır. Aksi takdirde kilo kaybı üzerinde hiçbir etkisi olmadığından, yemekten önce aldığınızdan emin olun.

Glucomannan Takviyesini Denemeli misiniz?

Glucomannan kullananlara ve kanıtlara bakılırsa, glukomannan etkili bir kilo kaybı takviyesidir. Ancak herhangi bir kilo verme stratejisinde olduğu gibi, tek başına çalışmaz.

Uzun vadede kilo vermenin bilinen tek yolu yaşam tarzınızda kalıcı bir değişiklik yapmaktır.

Glucomannan bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ancak kendi başına mucizeler yaratmaz.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle, zayıflama ilaçlarıyla zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın